Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by vagelis76 View Post
    Καλησπέρα και από εμένα ξανά,
    Νομίζω ότι κάποια στιγμή είχε δοθεί εδώ στο φόρουμ ένα λινκ με τις διευθύνσεις των δημοσίων υπηρεσιών ανά πολη στη Γερμάνια? Η κάνω λάθος και το έχω δει κάπου αλλού, γιατί ψάχνω εδώ και δεν βρίσκω κάτι, ήθελα σιγά σιγά να μαζέψω τις απολύτως απαραίτητες διευθύνσεις, όπως ΟΑΕΔ, Δημαρχείο στις πόλεις που θα πάω, Düsseldorf και Duisburg. Milu , synnefaki συγγνώμη αν ζητώ κάτι το οποίο έχει επαναληφτεί.
    είσαι μηχανικός συμφορουμιτη?

    Comment


      Originally posted by mikael View Post
      είσαι μηχανικός συμφορουμιτη?
      Ναι συμφορουμιτη, γιατί? Με αιφνιδιάζει λίγο η ερώτηση σου, με τη καλή έννοια!

      Comment


        Originally posted by vagelis76 View Post
        Ναι συμφορουμιτη, γιατί? Με αιφνιδιάζει λίγο η ερώτηση σου, με τη καλή έννοια!
        κ εγω συναδελφος ειμαι..σκεφτομαι κι εγω για γερμανια..δεν το εχω ψαξει ενδελεχως ακομα αλλα οι πληροφοριες σου θα ειναι σημαντικη βοηθεια γι ολους μας

        Comment


          Originally posted by mikael View Post
          κ εγω συναδελφος ειμαι..σκεφτομαι κι εγω για γερμανια..δεν το εχω ψαξει ενδελεχως ακομα αλλα οι πληροφοριες σου θα ειναι σημαντικη βοηθεια γι ολους μας
          Ευχαρίστως, από όσα έχω μάθει και εγώ ως τώρα να σε βοηθήσω όπου μπορώ.
          Τα παιδιά που γράφουν εδώ και ειδικά κάποια συγκεκριμένα άτομα μας έχουν προσφέρει ανεκτίμητη βοήθεια. Σου προτείνω να κάνεις ένα πέρασμα από τα θέματα του φόρουμ και θα σου λυθούν πολλές απόρροιες τόσο σε διαδικαστικά θέματα που αφορούν την εγκατάσταση εκεί αλλά όσο και τη ζωή γενικότερα που σε βάζουν σε μια βαθύτερη και πιο ώριμη σκέψη για αυτή τη κίνηση. Εγώ για αρχή σου εύχομαι καλή προσπάθεια, υπομονή και κυρίως επιμονή!!!

          Comment


            ευχαριστω φιλε..καλη δυναμη σ ολους μας

            Comment


              Altre "Offerte di lavoro Ingegnere Edile"

              offerte di lavoro ingegnere edile

              Il lavoro svolto dall’ingegnere edile è estremamente interessante, dal momento che si occupa della progettazione e manutenzione di qualunque tipo di edificio, sia pubblico sia privato. Di conseguenza, il ventaglio di opportunità di lavoro, per questo profilo professionale, è ampio e coinvolge una realtà in forte espansione. L’ingegnere edile, infatti, ha la possibilità di scegliere in quale contesto inserirsi, dato che questa figura è molto ricercata sia da imprese private sia da studi professionali. All’ingegnere edile è affidato il compito di garantire la sicurezza e la corretta gestione dei fabbricati in fase di costruzione, nonché, di una vera e propria valorizzazione del territorio. Quindi, sempre più realtà lavorative si affidano alle sue competenze specifiche, col fine di migliorare il proprio business, sia su scala nazionale che internazionale. Infatti, le opportunità di inserimento in imprese, sia locali che estere, sono molteplici, in particolar modo in aziende che richiedono un alto profilo professionale ai propri collaboratori. Grazie all’impegno e alla passione verso la sua professione, le soddisfazioni che l’ingegnere edile può ricevere dal suo operato sono numerose. Queste incidono fortemente sulla propria carriera lavorativa e sul tenore di vita, poiché tale professione offre la possibilità di cambiare totalmente la propria esistenza, anche da un punto di vista economico. La figura dell'ingegnere edile è molto richiesta da un mercato vasto e articolato, che tende al miglioramento della nostra società, tutto ciò permette di centrare importanti obiettivi nel campo della costruzione e, con passione e dedizione, ricoprire funzioni di elevata responsabilità.

              και εγω μηχανικος ειμαι και ψαχνομαι για Γερμανια , βασικα για εργοταξια .

              το κειμενακι ειναι απο ιταλικο σαιτ.

              μπορειτε να κανετε μια μεταφραση google , πιστευω θα βοηθησει.

              οι δυνατοτητες απασχολησης μηχανικου ειναι πολυσχιδεις

              περιμενω ανταλλαγη αποψεων.

              Καλη Τυχη σε ολους !!!!

              χιλια μπραβο φιλε tselinka οικογενειακως!1

              Comment


                Originally posted by vagelis76 View Post
                Καλησπέρα και από εμένα ξανά,
                Νομίζω ότι κάποια στιγμή είχε δοθεί εδώ στο φόρουμ ένα λινκ με τις διευθύνσεις των δημοσίων υπηρεσιών ανά πολη στη Γερμάνια? Η κάνω λάθος και το έχω δει κάπου αλλού, γιατί ψάχνω εδώ και δεν βρίσκω κάτι, ήθελα σιγά σιγά να μαζέψω τις απολύτως απαραίτητες διευθύνσεις, όπως ΟΑΕΔ, Δημαρχείο στις πόλεις που θα πάω, Düsseldorf και Duisburg. Milu , synnefaki συγγνώμη αν ζητώ κάτι το οποίο έχει επαναληφτεί.

                Μια μέθοδο για να ερευνάς και μόνος σου σε γερμανικές ιστοσελίδες:

                meinestadt.de - Das Portal f

                εκεί που γράφει Wo (που) η π.χ. ένα από αυτά: Οrt (τόπο), PLZ (Τ.Κ.), Stadt (πόλη) βάζεις -> Düsseldorf, Duisburg η τους ταχυδρομικούς κώδικες

                εκεί που γράφει Wας (τι) βάζεις -> Για της αρχές θα ψάχνεις για Rathaus (Δημαρχείο) η Bezirksamt και για (ΟΑΕΔ) Arbeitsamt η Αrbeitsagentur


                μια ματιά και εδώ αν θέλεις για γενικές πληροφορίες

                Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη,Γερμανία

                Comment


                  Originally posted by ocealsoul View Post
                  Σας ευχαριστω παρα πολυ κι τους 2 σας για την βοηθεια σας. Αρα η αιτηση για την αδεια εξασκησεως πρεπει να γινει στην Γερμανια κι δεν γινεται απο την πρεσβεια τους εδω. ......
                  Ναι η βεβαίωση να γράφει αναλυτικά τα τμήματα που πέρασες κατά την πρακτική εξάσκηση! Το ίδιο ισχύει και για τον βοηθό νοσηλευτή! Η συγκεκριμένη ειδικότητα του Νοσηλευτή έχει ζήτηση σε όλο τον ΠΛΑΝΗΤΗ!!! Υπάρχει παντού(όχι μόνο στην Ελλάδα)έλειψη νοσηλευτικού προσωπικού,αλλού λιγότερο και αλλού περισότερο.Πάντως απ' την Γερμανία φεύγουνε αρκετοί νοσηλευτές και πηγαίνουν Ελβετία όπου ο μισθός του νοσηλευτή είναι διπλάσιος!!!Πάντως αν και έχω εργασία στην Ελλάδα το σκέφτομαι έντονα για Γερμανία όπου έζησα πολά χρόνια στο παρελθόν!
                  "Η αγάπη μας πρέπει να είναι ίδια προς όλους."

                  Comment


                    Originally posted by Ntinos View Post
                    .Πάντως απ' την Γερμανία φεύγουνε αρκετοί νοσηλευτές και πηγαίνουν Ελβετία όπου ο μισθός του νοσηλευτή είναι διπλάσιος!!!
                    αυτο αληθευει! και δεν ειναι μονο ο μισθος...πχ εκει δεν υπαρχει αυτη η ιεραρχια οπως εδω στην Γερμανια. Εργαζονται σαν team!!! και το κλιμα εντος εργασιας ειναι καλυτερο. Αυτα λενε τουλαχιστον οσοι πανε εστω για πρακτικες εκει.

                    Comment


                      Originally posted by Ntinos View Post
                      πηγαίνουν Ελβετία όπου ο μισθός του νοσηλευτή είναι διπλάσιος!!!
                      Ναι, σωστό! Αλλά μην ξεχάσουμε, ότι και το κόστος ζωής είναι διπλάσιος και βάλε στη Ελβετία.

                      Comment


                        Originally posted by milu View Post
                        Ναι, σωστό! Αλλά μην ξεχάσουμε, ότι και το κόστος ζωής είναι διπλάσιος και βάλε στη Ελβετία.
                        και αυτο αληθευει. Επισης και η φορολογηση διαφερει

                        Comment


                          Originally posted by milu View Post
                          Μια μέθοδο για να ερευνάς και μόνος σου σε γερμανικές ιστοσελίδες:

                          meinestadt.de - Das Portal f

                          εκεί που γράφει Wo (που) η π.χ. ένα από αυτά: Οrt (τόπο), PLZ (Τ.Κ.), Stadt (πόλη) βάζεις -> Düsseldorf, Duisburg η τους ταχυδρομικούς κώδικες

                          εκεί που γράφει Wας (τι) βάζεις -> Για της αρχές θα ψάχνεις για Rathaus (Δημαρχείο) η Bezirksamt και για (ΟΑΕΔ) Arbeitsamt η Αrbeitsagentur


                          μια ματιά και εδώ αν θέλεις για γενικές πληροφορίες

                          Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη,Γερμανία
                          Milu σε ευχαριστώ πάρα πολύ , τις βρήκα τις διευθύνσεις να είσαι καλά!

                          Comment


                            Originally posted by synnefaki View Post
                            αυτο αληθευει! και δεν ειναι μονο ο μισθος...πχ εκει δεν υπαρχει αυτη η ιεραρχια οπως εδω στην Γερμανια. Εργαζονται σαν team!!! και το κλιμα εντος εργασιας ειναι καλυτερο. Αυτα λενε τουλαχιστον οσοι πανε εστω για πρακτικες εκει.
                            Ναι το κλιμα εργασίας όντως είναι καλύτερο.Αλλά αν κάποιος έχει προϋπηρεσία από γερμανία(ανάλογα βέβαια σε ποιό νοσοκομείο δούλευε)τότε έχει καλύτερη επαγγελματική εξέλιξη.
                            "Η αγάπη μας πρέπει να είναι ίδια προς όλους."

                            Comment


                              Originally posted by milu View Post
                              Ναι, σωστό! Αλλά μην ξεχάσουμε, ότι και το κόστος ζωής είναι διπλάσιος και βάλε στη Ελβετία.
                              Αυτό είναι αλήθεια! Συνήθως όμως μεταναστεύουν από την Γερμανία, (από το Μόναχο συγκεκριμένα όπου εξίσου το κόστος ζωής είναι υψηλό),νοσηλευτές που έχουν προϋπηρεσία σε μεγάλα πανεπιστημιακά νοσοκομεία.
                              "Η αγάπη μας πρέπει να είναι ίδια προς όλους."

                              Comment


                                Originally posted by Βασω
                                ο admin που ειναι?
                                Προσπαθει να την παλεψει,οπως ολοι οι Ελληνες,ειτε εντος ειτε εκτος Ελλαδας.
                                Οπωσδηποτε δεν εχει το χρονο να ασχοληθει με οτι του φανει του Λωλοστεφανη*.

                                *Nothing personal,αναφερομαι γενικως.

                                Originally posted by fendy
                                ...και μπαινετε σε φορουμς να ρωτατε για το πιο ασημαντο πραγμα,πως θα βρειτε δουλεια?
                                Τα φορα,ή forums ή δημοθοινιες ή αρχαιοελληνιστι "αγορες" ειναι φορος τιμης και συνεχεια
                                στις λαικες συγκεντωσεις στην αρχαια Ελλαδα,οπου μαευοταν οι πολιτες και συητουσαν οτι τους απασχολουσε.
                                Ολοι ειχαν δικαιωμα λογου,συμμετοχης και φυσικα αντιλογου.
                                Με την υποχρεωση ομως να δεχονται και την κριτικη.

                                Οποτε...καλα μου παιδια:
                                Οι mods και οι admin,dεν ειμαστ εδω για να ποιουμε τον ρεφερη στον αγωνα σας.
                                Συνδεθειτε,ρωτηστε,απαντηστε,καντε το χαβαλε σας,αλλα ΔΕΧΤΕΙΤΕ και την κριτικη.

                                Εγω ας πουμε,εχω μεινει στην Ελλαδα και προσπαθω να βρω εδω δουλεια,
                                που ΚΑΙ την γλωσσα ξερω,ΚΑΙ πως δουλευει το συστημα(το ενοχο!),και απο γυναικα καριερας με bartucci χαρτοφυλακα βρεθηκα να πλενω πιατα σε ελληνικο εστιατοριο,
                                και στο χωριο μου γυρισα και μαλωνω με τις καρακαξες γιατι μου τρωνε τις ελιες και τετοια ευτραπελα.
                                ΕΜΕΙΝΑ ΕΔΩ.
                                Αυτο ομως δε παει να πει οτι τρεφω μενος ή ζηλια για οσους εφυγαν.
                                Καλα καναν και πηραν την αποφαση.
                                Σιγουρα τα θα βρουν μπαστουνια.
                                Οπως και εγω.
                                Σιγουρα θα χρειαστει να "μονομαχησουν" με αλλους για ΜΙΑ θεση.
                                Οπως και εγω.
                                Σιγουρα θα ερθουν νυχτες,που κατακουρασμενοι θα αναρωτιουνται:
                                "ετσι θα ειναι η ζωη μου απο δω και περα?"
                                ...οπως κι εγω.


                                Οποτε,το ιδιο ειμαστε,και κανεις δεν ειναι χαζος ή φυγοπονος ή "εξυπνος".
                                Ο Ελληνας,οπου κι αν ειναι,δουλευει πολυ περισσοτερο απο τους αλλους,
                                και εκτιμαται απο τα αφεντικα του.
                                Για να μην αναφερθω στο επιχειρηματικο του δαιμονιο.

                                Ο λαος μας,εχει τον τροπο του να επιβιωνει και να φτιαχνει τη ζωη του απο την αρχη,
                                οτι κι αν του τυχει.
                                Δεν περιμενει την βοηθεια της unisef ουτε το μαννα εξ ουρανου για να ζησει.
                                Κι αν ξερει οτι ο γειτονας του πειναει,τον βοηθαει.
                                Κι αν εχει ενα συγγενη στην αθηνα,του στελνει καλουδια με το ΚΤΕΛ.
                                Ενταξει,ειμαστε καυγατζηδες,και θελουμε το τσιπουρακι μας μετα τη δουλεια.
                                Τεμπεληδες οπως δεν ειμαστε.

                                Και θελουμε ο γειτονας-ακομα κι αν δε τον χωνευουμε-να ειναι ΚΑΛΑ
                                για να μπορουμε να τρωγωμαστε μαζι του με την ησυχια μας.


                                Δεν μου αρεσει να παρεμβαινω στις συζητησεις σας,ουτε πιστευω στο "μπατσισμο".
                                Ειμαι Mod,γιατι αγαπησα το ¨πατριωτακι¨πριν ακομα εγγραφειτε ολοι εσεις.

                                Εκεινο που θα ηθελα να συμμερισθειτε ειναι ο σεβασμος προς τους συζητητες σας.
                                Για να απολαυσετε.



                                Μια Ελληνιδα,απ΄τ΄Λαρσα
                                Βανεσσα

                                Comment

                                Working...
                                X