Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    cool...μακαρι να γραφανε κι αλλοι εδω μεσα οπως εσυ
    Εχω κανει φανταρος στην Λαρισα,στην Στρατια.

    Εμενα δεν μου αρεσει καθολου το πατριωτακι,αλλα μπαινω μπας και μαθω κατι παραπανω απο αυτα που ξερω.

    Ειμαι ''ολος αυτια'' για το πως ειναι τα πραγματα σε χωρες του εξωτερικου.Εχω μεγαλη περιεργια και δεν ειναι αναγκη να συγκρινουμε παντα με Ελλαδα.

    Μακαρι να γραφανε και Ελληνες που ζουν Βραζιλια-Νοτια Αφρικη και αλλα μερη.Δυστυχως τα 3-4 μελη που εχουν ''στρογγυλοκαθισει'' εδω μεσα,δεν βοηθουν στην περισσοτερη αναπτυξη του φορουμ.Μπαινουν και τους διωχνουν.Η θα πας με τα νερα τους,η ''ουστ απο δω''.

    Comment


      Originally posted by fendy View Post
      cool...μακαρι να γραφανε κι αλλοι εδω μεσα οπως εσυ
      Εχω κανει φανταρος στην Λαρισα,στην Στρατια.

      Εμενα δεν μου αρεσει καθολου το πατριωτακι,αλλα μπαινω μπας και μαθω κατι παραπανω απο αυτα που ξερω.

      Ειμαι ''ολος αυτια'' για το πως ειναι τα πραγματα σε χωρες του εξωτερικου.Εχω μεγαλη περιεργια και δεν ειναι αναγκη να συγκρινουμε παντα με Ελλαδα.

      Μακαρι να γραφανε και Ελληνες που ζουν Βραζιλια-Νοτια Αφρικη και αλλα μερη.Δυστυχως τα 3-4 μελη που εχουν ''στρογγυλοκαθισει'' εδω μεσα,δεν βοηθουν στην περισσοτερη αναπτυξη του φορουμ.Μπαινουν και τους διωχνουν.Η θα πας με τα νερα τους,η ''ουστ απο δω''.
      Χαίρομαι που και ο κόσμος που δεν συμπαθεί το patriotaki
      το χρησιμοποιεί για να ενημερωθεί.
      Τα μέλη και οι mods προσφέρουν ένα mega έργω εδώ μέσα.
      Εγώ έστησα το site, ένα άδειο site είναι ένα τίποτα,
      ζωή το δίνουν άλλοι εδώ !

      Κανένας δεν στρογγυλοκάθισε εδώ, απεναντίας αξίζουν τον σεβασμό μας.
      Έχει πέσει δουλειά, κόπο και ξενύχτι εδώ μέσα,
      έχω την απαίτηση να το σεβαστείτε.

      Οποιος μπορεί και θέλει ας προσφέρει...

      Comment


        ερωτηση

        αποφασησα και εγω να φυγω γερμανια και συγκεκριμενα ντορτμουντ,τωρα ξεκινισα ταχυρυθμα και πιστευω μετα το πασχα να ειμαι σχετικα ετοιμος θελω να ρωτησο μπορω να ανεβω για μια εβδομαδα να παω στον οαεδ τους να γραφτω να αφισω βιογραφικα ετησεις σε επιχειρησης και να κατεβω ελλαδα να περιμενω φυσικα εχω εκαι δικους μου ανθρωπους ,ευχαριστο

        Comment


          Originally posted by leonidas1973 View Post
          αποφασησα και εγω να φυγω γερμανια και συγκεκριμενα ντορτμουντ,τωρα ξεκινισα ταχυρυθμα και πιστευω μετα το πασχα να ειμαι σχετικα ετοιμος θελω να ρωτησο μπορω να ανεβω για μια εβδομαδα να παω στον οαεδ τους να γραφτω να αφισω βιογραφικα ετησεις σε επιχειρησης και να κατεβω ελλαδα να περιμενω φυσικα εχω εκαι δικους μου ανθρωπους ,ευχαριστο
          καλή επιτυχία ότι και να κάνεις!!

          Comment


            Originally posted by leonidas1973 View Post
            αποφασησα και εγω να φυγω γερμανια και συγκεκριμενα ντορτμουντ,τωρα ξεκινισα ταχυρυθμα και πιστευω μετα το πασχα να ειμαι σχετικα ετοιμος θελω να ρωτησο μπορω να ανεβω για μια εβδομαδα να παω στον οαεδ τους να γραφτω να αφισω βιογραφικα ετησεις σε επιχειρησης και να κατεβω ελλαδα να περιμενω φυσικα εχω εκαι δικους μου ανθρωπους ,ευχαριστο
            στον γερμ. αντιστοιχο ΟΑΕΔ το λεγομενο Arbeitsagentur μπορει καποιος να δηλωθει ειτε ως
            arbeitssuchend δηλ. πως αναζητα εργασια ειτε ως arbeitslos δηλ. ανεργος.
            Εσυ προφανως εννοεις το πρωτο γιατι για το δευτερο θα πρεπει να δηλωθεις εδω ως μονιμος κατοικος πρωτα
            Αν ειναι ετσι τοτε μπορεις και στον ελληνικο ΟΑΕΔ να πας να ρωτησεις αν εχουν αγγελιες για Γερμανια. Λογικα ολοι οι οργανισμοι αντιστοιχοι του ΟΑΕΔ εντος της ΕΕ συνεργαζονται και εχουν αγγελιες για θεσεις εργασιας και απο αλλες χωρες της ΕΕ
            Ωστοσο μπορεις να περασεις απτο Arbeitsagentur συγκεκριμενα στο τμημα του jobcenter και να ριξεις μια ματια.
            Αλλα τις ιδιες αγγελιες μπορεις να της βρεις και στο διαδικτυο
            Startseite - www.arbeitsagentur.de

            Εξαλλου αφου εχεις δικους σου ανθρωπους σιγουρα θα σε βοηθησουν

            Comment


              καλα συνεφακι επαθα πλακα πιο γρηγορη και απο την εξπρες σερβις σε ευχαριστω πολυ

              Comment


                great work synnefaki!!!!!!

                Comment


                  Originally posted by synnefaki View Post
                  στον γερμ. αντιστοιχο ΟΑΕΔ το λεγομενο Arbeitsagentur μπορει καποιος να δηλωθει ειτε ως
                  arbeitssuchend δηλ. πως αναζητα εργασια ειτε ως arbeitslos δηλ. ανεργος.
                  Εσυ προφανως εννοεις το πρωτο γιατι για το δευτερο θα πρεπει να δηλωθεις εδω ως μονιμος κατοικος πρωτα
                  Αν ειναι ετσι τοτε μπορεις και στον ελληνικο ΟΑΕΔ να πας να ρωτησεις αν εχουν αγγελιες για Γερμανια. Λογικα ολοι οι οργανισμοι αντιστοιχοι του ΟΑΕΔ εντος της ΕΕ συνεργαζονται και εχουν αγγελιες για θεσεις εργασιας και απο αλλες χωρες της ΕΕ
                  Ωστοσο μπορεις να περασεις απτο Arbeitsagentur συγκεκριμενα στο τμημα του jobcenter και να ριξεις μια ματια.
                  Αλλα τις ιδιες αγγελιες μπορεις να της βρεις και στο διαδικτυο
                  Startseite - www.arbeitsagentur.de

                  Εξαλλου αφου εχεις δικους σου ανθρωπους σιγουρα θα σε βοηθησουν

                  Synnefaki, εγώ που θέλω να μεταφέρω με το έντυπο u2 την ενεργεία μου εκεί για να συνεχίσω να παίρνω το επίδομα μέχρι να βρω δουλειά, προφανώς πρέπει να γραφτώ σαν arbeitslos? Ωστόσο επειδή αυτό έχει περιορισμό ως προς το χρόνο εγγραφής , είναι μόνο 7 ημέρες προθεσμία για να γραφτείς στο Γερμανικό ΟΑΕΔ από τη στιγμή που θα πάρεις το έντυπο από την Ελλάδα, με την κατοικία τι γίνεται? Θα με δικαιολογήσουν σαν φιλοξενούμενο γιατί θα φιλοξενηθώ στην αρχή σε οικογενειακούς φίλους ή θα μου ζητούν δικιά μου μόνιμη κατοικία????? Sorry αν σε ρίχνω στα βαθιά με τις γραφειοκρατίες!

                  Comment


                    Originally posted by vagelis76 View Post
                    Synnefaki, εγώ που θέλω να μεταφέρω με το έντυπο u2 την ενεργεία μου εκεί για να συνεχίσω να παίρνω το επίδομα μέχρι να βρω δουλειά, προφανώς πρέπει να γραφτώ σαν arbeitslos? Ωστόσο επειδή αυτό έχει περιορισμό ως προς το χρόνο εγγραφής , είναι μόνο 7 ημέρες προθεσμία για να γραφτείς στο Γερμανικό ΟΑΕΔ από τη στιγμή που θα πάρεις το έντυπο από την Ελλάδα, με την κατοικία τι γίνεται? Θα με δικαιολογήσουν σαν φιλοξενούμενο γιατί θα φιλοξενηθώ στην αρχή σε οικογενειακούς φίλους ή θα μου ζητούν δικιά μου μόνιμη κατοικία????? Sorry αν σε ρίχνω στα βαθιά με τις γραφειοκρατίες!
                    Καλημερα
                    μολις ερθεις θα πας να δηλωθεις με το διαβατηριο σου στο Rathaus. Εκει απλα πρεπει να συμπληρωσεις ενα χαρτι και να γραψεις την διευθυνση που μενεις. Θα γραψεις την διευθυνση της φιλικης σου οικογενειας. Και μετα θα πας εχοντας μαζι σου το εντυπο αυτο απτον ΟΑΕΔ τον ελλ.και την βεβαιωση απτο Rathaus πως εισαι δηλωμενος δηλ. μονιμος κατοικος εδω στο Arbeitsagentur.

                    Comment


                      Originally posted by synnefaki View Post
                      Καλημερα
                      μολις ερθεις θα πας να δηλωθεις με το διαβατηριο σου στο Rathaus. Εκει απλα πρεπει να συμπληρωσεις ενα χαρτι και να γραψεις την διευθυνση που μενεις. Θα γραψεις την διευθυνση της φιλικης σου οικογενειας. Και μετα θα πας εχοντας μαζι σου το εντυπο αυτο απτον ΟΑΕΔ τον ελλ.και την βεβαιωση απτο Rathaus πως εισαι δηλωμενος δηλ. μονιμος κατοικος εδω στο Arbeitsagentur.
                      Synnefaki, ευχαριστώ πολύ,
                      Απλώς κάπου εδώ πρέπει να πάρω χαρτί και μολύβι και να φτιάξω έναν οδηγό με βήματα, για να ξέρω τι πρέπει να κάνω με τη σειρά αλλά και για να μην επαναλαμβανόμαστε εδώ με περίπου ίδιες ερωτήσεις.

                      Comment


                        Originally posted by vagelis76 View Post

                        χαρτί και μολύβι
                        δεν χρειάζεται.
                        Κανε copy `n paste :D

                        Comment


                          Originally posted by milu View Post
                          δεν χρειάζεται.
                          Κανε copy `n paste :D
                          Άσε Milu ούτε στο στρατό τη πρώτη μέρα δεν είχα τόσο άγχος, χαχαχαχα.!!!
                          Από την άλλη ρε γαμωτο θέλω να το αποβάλω μέχρι ένα βαθμό γιατί δεν ξέρω αν θα με αφήσει να λειτουργήσω πιο εύστοχα.
                          Όταν η ζωή σου βλέπεις ότι στο τόπο που ζεις φτάνει σε ένα ατέρμονο σημείο, το να αγωνιάς για κάτι άλλο που οργανώνεις και σου δίνει αδιέξοδο θέλεις πραγματικά να πετυχει. Από εδώ και πέρα για το παραπάνω αν συνεχίσω να γράψω θέλω σελίδες και σελίδες!!! Για την ώρα ψηλά το κεφάλι!!!

                          Comment


                            Σε καταλαβαινω! Υπαρχει ομως αρκετος χρονος... Μεχρι τοτε, με καλυτερη γνωση της γλωσσας και την ενημερωση θα ειναι ολα πιο ευκολα...
                            Καλο μας διαβασμα!! (αυτες οι λεξεις με τρια-τεσσερα συνθετικα ειναι απιστευτες!!)

                            Comment


                              η συνέχεια του θέματος εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...E%B1-2-a-2687/

                              Comment


                                Εργασία Στη Γερμανία 2

                                Συνέχεια του θέματος

                                Comment

                                Working...
                                X