Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπερα,
    θα ηθελα να ρωτησω κατι κι να μου απαντησουν οι γνωστες του θεματος...
    ακουσα απο καποιον οτι οι γερμανικες κατασκευαστικες-μελετητικες εταιρειες δινουν σημασια και στην βαθμολογια που ειχες στο πανεπιστημιο..και αυτο δεν ισχυει μονο για graduates.
    αληθευει κατι τετοιο ή ειναι ραδιο αρβυλα?
    εαν καποιος εχει αποφοιτησει 8+ χρονια απο το πανεπιστημιο και δεν μπορει να εχει την βαθμολογια τι γινεται?

    Comment


      δεν γνωριζω ακριβως για το επαγγελμα σου αλλα γενικως αν εχεις χρονια που εργαζεσαι δινουν βαση σε συστατικες επιστολες απο πρωην εργοδοτες σου

      Comment


        Originally posted by mikael View Post
        Καλησπερα,
        θα ηθελα να ρωτησω κατι κι να μου απαντησουν οι γνωστες του θεματος...
        ακουσα απο καποιον οτι οι γερμανικες κατασκευαστικες-μελετητικες εταιρειες δινουν σημασια και στην βαθμολογια που ειχες στο πανεπιστημιο..και αυτο δεν ισχυει μονο για graduates.
        αληθευει κατι τετοιο ή ειναι ραδιο αρβυλα?
        εαν καποιος εχει αποφοιτησει 8+ χρονια απο το πανεπιστημιο και δεν μπορει να εχει την βαθμολογια τι γινεται?
        Επειδή γνωρίζω ότι αυτό έχει συμβεί πρόσφατα με κατασκευαστικές στη Σουηδία, δεν αποκλείεται να ισχύει και στη Γερμανία. Καλό είναι να έχεις διαθέσιμο επικυρωμένο μετεφρασμένο αντίγραφο του πτυχίου σου για κάθε περίπτωση (με βαθμολογία και μαθήματα).

        Comment


          ΜΙΣΘΟΣ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΥ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ (ΒΑΥΑΡΙΑ)

          Καλησπέρα στην ομορφη και παρα πολυ χρησημη παρεα σας!Σκευτομαι σοβαρα το ενδεχομενο μεταναστευσης προς γερμανια συγκεκριμενα μοναχο-νυρεμβεργη ας πουμε,ειμαι αδειουχος τεχνιτης υδραυλικος 31 ετων και επειδη τα πραγματα εδω στην ελλαδα εχουν αγριεψει επικυνδυνα θα θελα αν γνωριζεται να με ενημερωσετε σχετικα με καποιες αποριες.Βασικα γνωριζω μετρια την γλωσσα γιατι ημουν 7χρονια με τους γονεις μου νυρεμβεργη,αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν ειναι δυσκολο να βρω εργασια ως υδραυλικος,αν γνωριζεται οτι αναγνωριζονται τα πτυχια μου και η αδεια ασκησης επαγγελματος και που κυμενονται οι μισθοι περιπου.Σας ευχαριστω!

          Comment


            file prepei oposdipote na pas sxoleio toulaxiston gia 4-5 mines kai kathe mera na milas kai na akous germanika (tv radio)etc. tote peripou se 1 xrono tha eisai 30%etoimos gia na psakseis gia kapoia douleia estw kai mesw grafeiwn enoikiazomenwn ergatwn

            Comment


              Originally posted by panosgr80 View Post
              Καλησπέρα στην ομορφη και παρα πολυ χρησημη παρεα σας!
              Συγκεκριμένα σήμερα νωρίς το πρωί έγραψα σε ένα άλλο ποστ:

              “Μετά το νομοσχέδιο από τον υπουργό Παιδείας Annette Schavan (CDU) ο μετανάστης από την πρώτη Μαρ 2012 θα έχει το νόμιμο δικαίωμα να πάρει τα επαγγελματικά προσόντα που απόκτησε στην πατρίδα του, θα πρέπει να αναθεωρηθεί εντός τριών μηνών. Σε περίπτωση που τα προσόντα του δεν είναι σύμφωνα με τη γερμανική απαίτηση, θα πιστοποιηθεί τουλάχιστον όμως με επίσημη θεώρηση η γνώσεις που αποκτήθηκαν στο εξωτερικό.”

              Μέχρι στιγμής, δεν έχει τυποποιηθεί σε εθνικό επίπεδο ενιαία πράξη για τα κριτήρια αξιολόγησης και τις διαδικασίες αξιολόγησης που απαιτούνται για μια κατανοητή αναγνώριση τίτλων.

              Τα βιοτεχνικά επιμελητήρια (IHK) στη βαυαρική έχουν ως τμήμα ένα πιλοτικό πρόγραμμα που ονομάζεται „Quali-ADAPT“ αναπτύχθηκε για πρώτη φορά για να χρησιμοποιείται μια τυποποιημένη διαδικασία που καθιστά δυνατό, να καθοριστεί ακριβώς με βάση ενιαία κριτήρια, τις τεχνικές γνώσεις των ατόμων με μεταναστευτικό υπόβαθρο. Έτσι δημιουργήθηκε μια κατανοητή βάση για την αναγνώριση των αλλοδαπών τίτλων στον τομέα της επαγγελματικής εκπαίδευσης.

              Με λίγα λόγια θα πας στο IHK.


              Αν μιλάς λίγο καλά τα γερμανικά θα βρεις δουλεία!

              Τα μεροκάματα για Installateur

              Comment


                Αναζήτηση εργασίας

                Ο αντιστοιχος γερμανικος ΟΑΕΔ λεγεται
                Arbeitsagentur.
                Στην επισημη σελιδα τους
                Startseite - www.arbeitsagentur.de
                εκει που λεει jobboerse
                μπορειτε να αναζητησετε την καταλληλη για σας θεση



                Επισης αλλες μηχανες αναζητησης εργασιας ειναι

                Jobbφrse StepStone: Jobs und Stellenangebote
                www.meinestadt.de/η πολη που σας ενδιαφερει/stellenangebote
                Jobs & Stellenangebote mit der Online Jobsuche finden | Jobb εκει που λεει jobs
                Jobb
                Careerjet.de - Jobs und Karrieren in Deutschland
                Jobsuchmaschine mit 4.7 Millionen aktuellen Jobs aus tausenden von Jobbörsen und Websites.


                Ακομη για αναζητηση εργασιας υπαρχουν και οι εφημεριδες οι οποιες εχουν και διαδικτυακα τις αγγελιες.
                πχ για Φρανκφουρτη θα βαλετε στο google Frankfurter Zeitung και θα σας βγαλει την σελιδα οπου εκει ψαχνετε για jobs/ stellenangebote

                Αλλη δυνατοτητα αναζητησης ειναι απευθειας στις εταιρειες. Δηλ. αναλογως το επαγγελμα σας γκουκλαρετε διαφορες εταιρειες ή ψαχνετε μεσω του γερμ. χρυσου οδηγου
                Gelbe Seiten - Branchenbuch - Lokale Suche - Stadtplan
                και εφοσον πατε στις σελιδες απτις εταιρειες εκει κοιτατε για jobs/stellenangebote/freie Stellen

                Σας ευχομαστε καλη επιτυχια στους στοχους σας

                Comment


                  Αναγνωριση τιτλων σπουδων

                  Anabin Homepage
                  εκει Regierungspraesidium

                  ακομη μπορειτε να απευθυνθειτε στα πανεπιστημια στο Amt für Auslandsangelegenheiten. Για τηλεφωνα κτλ μπορειτε να απευθυνθειτε στα Sekretariat της σχολης




                  για τεχνικα επαγγελματα υπευθυνα ειναι τα βιοτεχνικα επιμελητηρια το λεγομενο
                  Industrie- und Handelskammer
                  τα λεγομενα IHK
                  DIHK Internet — Deutscher Industrie- und Handelskammertag
                  και εκει συγκεκριμενα για αναγνωριση κτλ
                  σ αυτο το λινκ
                  Gleichstellung: IHKs pr

                  Για αναγνωριση απολυτηριου Λυκειου κτλ
                  Zeugnissanerkennung και παλι υπευθυνα ειναι τo Regierungspraesidium της περιοχης σας

                  Comment


                    Noμικη καλυψη και αποριες για θεματα ασφαλισης, εκμεταλλευσης κτλ

                    Θα απευθυνθειτε στο λεγομενο Arbeitsgericht
                    πληροφοριες εδω

                    Comment


                      Πληροφοριες

                      Στα πρωτα 5 κυριως θεματα των subforums
                      μπορειτε να βρειτε πολλες πληροφοριες για την Γερμανια.
                      Αν παρολα αυτα εχετε ακομη αποριες και δεν σας εχουν καλυψει τα ολα οσα εχουν γραφτει κατα καιρους στο φορουμ μπορειτε να θεσετε το ερωτημα σας.
                      Παρακαλω καντε και χρηση της μηχανης αναζητησης, search στα θεματα του φορουμ.
                      Σας ευχαριστουμε

                      Comment


                        Κοινωνικη ασφαλιση κτλ

                        Germany Guide: Social security, The German social security system: Insurance policies can be divided between

                        Comment


                          geia sou tha mporouse nanai kati kallo kai gia mena
                          mexri ti orio ilikias einai?alla den ksero th glosa.

                          Comment


                            καλώς σας βρήκα

                            καλως σας βρηκα, καλη χρονια σε ολους, και καλη τυχη οτι και αν κανετε!
                            εχουμε αποφασισει να φυγουμε για γερμανια ειμαστε 3 ατομα

                            εγω ο αδερφος μου και η μητερα μου η οποια ξερει καλα γερμανικα

                            πριν λιγες μερες μας ειδοποιησαν οτι η δουλεια της μητερας μου εγκριθηκε

                            στην περιοχη στουτγκαρδης, ακριβως περιοχη θα ξερω απο δευτερα, λογω εορτων,

                            1400 καθαρα και παροχη σπιτιου, νοσηλευτρια στο επαγγελμα,
                            οποτε η βαση ειναι πλεον σιγουρη,

                            τι γινεται τωρα. ειμαι 23 και ο αδερφος μου 27,
                            εχουμε σκοπο να δουλεψουμε οπουδηποτε για οσο καιρο χρειαστει να μαθουμε τη γλωσσα, επειτα παμε για καποια σχολη οπως το βλεπω στον γερμανικο οαεδ,

                            ερωτησεις:
                            1) χρειαζεται καποιο συγκεκριμενο χαρτι γνωσης γερμανικων ωστε να παρακουλουθησουμε καποια σχολη κρατικη στη γερμανια; αν ναι πως λεγεται και ποσο καιρο χρειαζεται; και με τι κοστος;
                            2) διαβασα στο site arbeitsagentur οτι σε αυτες τις σχολες πληρωνεσαι περιπου στα 700 ευρω το μηνα, διαφορες ειδικοτητες 2 η 3 χρονια, καποιος που να γνωριζει καλυτερα να με διαφωτιση τι προοπτικες υπαρχουν κλπ κλπ, οτιδηποτε χρησιμο.
                            3) διαβατηριο; χρειαζεται τελικα η οχι; μπορει να βγει απο κει; μηλαω για μετα οχι για το ταξιδι, διπλομα αυτοκινητου; πρεπει να γινει αλλαγη σε καρτα οπωσδηποτε; καρτα ανεργιας δεν εχουμε, να βγαλουμε απο εδω θα χρειαστει καπου;
                            4) τι αλλο; θα δουμε στην πορεια :D

                            να σας πω οτι διαβαζω αρκετο καιρο εδω μεσα και τα παλια θεματα, απλα καποιες αποριες ακομα δε λυθηκαν

                            Comment


                              να συμπληροσω οτι εδω και 2,5 χρονια φοιτω σε Τ.Ε.Ι. λογιστικης, ομως εκει θελω να κανω κατι αλλο,

                              υπαρχει περιπτωση με καποια βεβαιωση σπουδων τριτοβαθμιας εκπαιδευσης να ακολουθησω καποια ανωτερη σχολη οχι ομως λογιστικη;

                              Comment


                                ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

                                ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 2012.ΕΓΩ ΕΙΜΟΥΝ ΑΤΥΧΟΣ ΕΧΑΣΑ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΦΥΓΩ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΕΔΩ ΕΚΕΙ .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

                                Comment

                                Working...
                                X