Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Φίλε dimis 35 καλησπέρα και καλή χρόνια.
    Λοιπόν επειδή το έχω ψάξει το θέμα γιατί σε ένα μήνα θα κάνω κάτι ανάλογο, αυτό που ρωτάς γίνετε. Θα πας στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου και θα ζητήσεις να σου εκδώσουν το έντυπο U2 με το οποίο έχεις το δικαίωμα μέσα σε 7!! μέρες που θα το εκδόσεις ( αυτό είναι λίγο πιεστικό) να πας στον αντίστοιχο Γερμανικό ΟΑΕΔ και να γραφτείς ως άνεργος εκεί.
    Από τη στιγμή που θα γραφτείς θα μπορείς να παίρνεις το επίδομα ανεργίας μέχρι και τρεις μήνες, αν βρεις κάποια δουλειά πιο πριν εννοείτε ότι θα διακοπεί το επίδομα.
    Μου είπαν στο ΟΑΕΔ στην Ελλάδα ότι παλιά σε πλήρωνε το κράτος που πήγαινες ενώ τώρα σε πληρώνει το κράτος που έφυγες , δηλαδή επικοινωνούν οι υπηρεσίες μεταξύ τους ότι εσύ παραμένεις άνεργος και τα χρήματα σου θα μπαίνουν από Ελλάδα.

    Comment


      Πόλυ σωστά τα λέει ο φίλος vagelis76. Αναλυτικά για το U2 ισχύουν τα εξής:
      Περισσότερες πληροφορίες για το έντυπο U2 και τη χρήση του

      1.Έντυπο U2

      Το έντυπο U2 είναι η εξουσιοδότηση που χρειάζεστε για την εξαγωγή της παροχής ανεργίας, αν είστε άνεργος σε χώρα της Ε.Ε1. και επιθυμείτε να μετακινηθείτε σε άλλο κράτος της Ε.Ε. για εργασία.

      2.Από που μπορείτε να λάβετε το έντυπο U2 και πότε
      Θα πρέπει να λάβετε το έντυπο U2 από τον φορέα ασφάλισης ανεργίας της χώρας στην οποία καταστήσατε άνεργος. Είναι σημαντικό να ζητήσετε το έντυπο U2 πριν αναχωρήσετε από την χώρα σας (ειδάλλως ενδέχεται να μην έχετε το δικαίωμα εξαγωγής των παροχών ανεργίας).

      3.Πριν αναχωρήσετε από την χώρα που καταβάλλει το επίδομα ανεργίας σας
      Θα πρέπει να είστε διαθέσιμος στον φορέα ασφάλισης ανεργίας της χώρας που καταβάλλει την παροχή ανεργίας για τουλάχιστον 4 εβδομάδες μετά την ανεργία, προτού μπορείτε να εξάγετε την παροχή αυτή σε άλλο κράτος.
      Εντούτοις, σε ορισμένες περιπτώσεις, ο φορέας ανεργίας μπορεί να σας επιτρέψει να φύγετε πριν τη λήξη αυτής της περιόδου. Θα πρέπει πάντοτε να συμβουλεύεστε τον φορέα ασφάλισης ανεργίας για την εξαγωγή της παροχής σας, εάν σκέφτεστε να αναζητήσετε εργασία σε άλλη χώρα. Θα σας δώσουν συμβουλές και θα σας εκδώσουν το έντυπο U2, αναλόγως.

      4.Χρήση του εντύπου U2
      Θα πρέπει να προσκομίσετε το έντυπο U2 στον φορέα ανεργίας της χώρας όπου ψάχνετε για εργασία, κατά την στιγμή που εγγράφεστε ως αναζητών εργασία στους αντίστοιχους φορείς της χώρας εκείνης, εντός 7 ημερών από την αναχώρηση.
      Με αυτόν τον τρόπο, η . καταβολή της παροχής ανεργίας θα καταβληθεί χωρίς διακοπή.
      Μετά την ημερομηνία αυτή, η παροχή θα καταβληθεί από την ημέρα που καταχωρείστε. Ένας πλήρης κατάλογος των φορέων μπορεί να αναζητηθεί στο ec.europa.eu/social-security-directory.

      5.Τι θα πρέπει να κάνετε στην χώρα όπου αναζητάτε εργασία.
      Θα πρέπει να συμμορφωθείτε με τις υποχρεώσεις και τις διαδικασίες ελέγχου που εφαρμόζονται από τον φορέα της ανεργίας της χώρας όπου αναζητάτε εργασία. Ο φορέας ασφάλισης ανεργίας της χώρας αυτής θα σας συμβουλέψει για τις διαδικασίες αυτές όταν προσκομίσετε το έντυπο U2.

      6.Καταβολή της παροχής ανεργίας

      Η παροχή ανεργίας θα καταβάλλεται απευθείας σε εσάς από τον φορέα ασφάλισης ανεργίας ή τον αρμόδιο φορέα της χώρας που καταβάλλει την εν λόγω παροχή.
      Η παροχή ανεργίας σας θα καταβάλλεται για μία περίοδο 3 μηνών, με την προϋπόθεση ότι συμμορφώνεστε με όλες τις διαδικασίες και παραμένετε άνεργος. Οι υπηρεσίες ασφάλισης ανεργίας στη χώρα που καταβάλλει την παροχή σας μπορούν να επεκτείνουν αυτήν την περίοδο μέχρι τους 6 μήνες το μέγιστο. Η παροχή μπορεί να καταβάλλεται εφόσον έχετε δικαίωμα στην χώρα που την καταβάλλει.
      Παραδείγματος χάριν, εάν αυτή η χώρα καταβάλλει την παροχή για 6 μήνες το μέγιστο και εσείς αποφασίσατε να αναζητήσετε εργασία σε άλλη χώρα αφού έχετε ήδη λάβει την παροχή για 4 μήνες, τότε θα εξάγετε την παροχή σας για 2 μήνες το μέγιστο.

      Δυστυχώς το σημείο που γράφει για παράταση 6 μηνών δεν ισχύει για την Ελλάδα.
      Θα πρέπει να πας μια μέρα πριν φύγεις στον ΟΑΕΔ που ανήκεις για να στείλουν την αίτηση. (Καλύτερα όμως να έχεις πάει νωρίτερα για να ρωτήσεις και τις λεπτομέριες). Εγώ για παράδειγμα έψαχνα 2 εβδομάδες να βρω στον ΟΑΕΔ μου την υπεύθυνη για να την ρωτήσω τη διαδικασία (δεν πάταγε στην δουλειά έπερνε άδεια απο τη σημαία) και φαντάσου ότι σε ΟΛΟΚΛΗΡΟ τον ΟΑΕΔ δεν ήξερε κανείς άλλος να μου απαντήσει!!! Μέχρι τον διευθυντή έφτασα. Τεσπα.
      Επίσης αυτό που πρέπει να προσέξεις επειδή η αίτηση γίνεται ηλεκτρονικά απο τον ΟΑΕΔ σου στον αντίστοιχο της πόλης που θα πας στο εξωτερικό είναι να το στείλουν στο σωστό μέρος
      Τέλος σε περίπτωση που επιθυμείς να γυρίσεις θα πρέπει να το κάνεις πριν λήξει το 3μηνο διαφορετικά θα χάσεις το υπόλοιπο ταμείο σου.
      making the wrong move at the right time

      Comment


        ασφαλεια στην γερμανια

        Γεια σας , ειμαστε οικογενειακος στην γερμανια στο ( Donauwöth) , πηγαμε να ρωτησουμε για την ασφαλεια και μασ ειπανε οτι πρεπει να του φερουμε χαρτι απο την ελλαδα που να γραφει αναλητικα σε ποια και απο ποτε ειχαμε και τι ασφαλεια . Το χαρτι αυτο μας ειπαν ειναι Ε104 . Ακομα και αν θα βρει δουλεια ο σηζυγος ή εγω θα μας το ζητησουν για να μας ασφαλησουν . Υσχει αυτο ή δεν καταλαβαμε σωστα ? αν υσχει που το ζηταμε ( ειχαμε διαφορες ασφαλειες στην ελλαδα οπως ΟΑΕΕ , ΙΚΑ κτλ.) Τους δωσαμε το ΑΜΚΑ και μασ ειπαν οτι δεν τουσ κανει ( αφου εκει ειναι αποθηκευμενα ολα τα στιχεια για την ασφαληση) ,τι σημασια εχει που ειμασταν ασφαλεισμενει καποτε ? Αν ξερει καποιος τις απαντησις στις ερωτησεις μου παρακαλω να απαντησει. Ευχαριστω.

        Comment


          U2 -> απόδειξη απασχόλησης και επίδομα ανεργίας

          U1 -> απόδειξη περιόδων ασφάλισης ή απασχόλησης ΙΚΑ

          Κλάδος Διεθνών Ασφαλιστικών Σχέσεων
          Έκδοση και αποστολή Κοινοτικού Εντύπου Ε 104 (για συνυπολογισμό χρόνου ασφάλισης) Ο.Γ.Α.

          Διεκπεραίωση Διοικητικών Διαδικασιών μέσω Κ.Ε.Π.
          Εδω και εδω

          Originally posted by lora View Post
          τι σημασια εχει που ειμασταν ασφαλεισμενει καποτε ?
          Για το δικαίωμα συνταξιοδότησης για ΟΛΑ τα έτη της εργασίας

          Comment


            ασφελεια στην γερμανια

            milu ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες . Χρειαζονται στην γερμανια και το U1 και Y2 και Ε104.? Μηπως μπορω να κανω αιτηση μεσο του internet στο ΚΕΠ και να μου στειλουν αυτοι στο e-mail μου ή σε καποιο fax. Αν γινετε πως ? ,ανοιξα τις σελιδες που εστηλες εκει εχει ΜΟΝΟ πληροφοριες (κλικαρω στο "περισσοτερες πληροφοριες " και μου βγαζει Not Found ) , να κανω αιτηση δεν ειδα τιποτα . Ευχαρισω και παλι.

            Comment


              Εδώ σε θέλω τώρα!
              Σε ποιο από όλα αυτά πρέπει να πάω με το U2 στο Düsseldorf να κάνω εγγραφη?
              1) Wegbeschreibung zu den Dienststellen der Agentur f

              2) D

              μπορεί να βοηθήσει κάποιος?

              Comment


                Θα πας σε αυτό που είναι πιο κοντά στην περιοχή που μένεις. Αν βάλεις τις διευθύνσεις στο google maps θα δεις πιο είναι πιο κοντά σου. Κάποια είναι έξω απο το Düsseldorf. Εγώ έτσι έκανα για να βρω ποιο είναι κοντά μου στη Stuttgart. Όπως εδώ έχουμε ανάλογα με την περιοχή και αντίστοιχο ΟΑΕΔ έτσι περίπου είναι κι εκεί. Μόνο αυτό Grafenberger Allee 300 40237 Düsseldorf είναι μέσα στο Düsseldorf όλα τα άλλα Hilden, Langenfeld, Mettmann, Ratingen είναι γύρω περιοχές.
                making the wrong move at the right time

                Comment


                  Λώρα μην ανοίγεις δεύτερο θέμα με ίδιο τίτλο! Πάτα εκεί που γράφει παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις η κάτω που γράφει γρήγορη απάντηση. Έχει γίνει συγχώνευση.

                  Καλά είναι να έχεις όλα τα χαρτιά μαζί σου, μια και ζητήθηκαν, πάρε ένα τηλέφωνο στα ΚΕΠ, μάλλον θα χρειάζεστε εξουσιοδότηση.

                  Comment


                    Originally posted by Areti View Post
                    Θα πας σε αυτό που είναι πιο κοντά στην περιοχή που μένεις. Αν βάλεις τις διευθύνσεις στο google maps θα δεις πιο είναι πιο κοντά σου. Κάποια είναι έξω απο το Düsseldorf. Εγώ έτσι έκανα για να βρω ποιο είναι κοντά μου στη Stuttgart. Όπως εδώ έχουμε ανάλογα με την περιοχή και αντίστοιχο ΟΑΕΔ έτσι περίπου είναι κι εκεί. Μόνο αυτό Grafenberger Allee 300 40237 Düsseldorf είναι μέσα στο Düsseldorf όλα τα άλλα Hilden, Langenfeld, Mettmann, Ratingen είναι γύρω περιοχές.
                    Ευχαριστώ Areti,
                    προς στιγμή πελάγωσα γιατί νόμισα ότι κάθε διεύθυνση είναι για διαφορετική περίπτωση.

                    Comment


                      ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

                      ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ .ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ
                      ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΟΜΙΖΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΕΧΩ 11 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

                      Comment


                        @vagelis76 : να 'σαι καλά και καλή επιτυχία.

                        @dimis 35: αν το ταμείο σου είναι για 12 μήνες τότε ναι δεν μπορείς να κάνεις κάτι, αν όμως είναι παραπάνω μπορείς να το μεταφέρεις.
                        making the wrong move at the right time

                        Comment


                          καλως σας βρηκα

                          καλησπερα και απο εμενα με λενε γιαννη και ειμαι απο την κρητη,οπως πολλοι αλλοι φευγω και εγω τον αλλο μηνα για γερμανια, συγκεκριμενα στο hagen και εχω καποιες αποριες,
                          εργαζομαι στην ελλαδα περιπου 25 χρονια σαν ηλεκτρολογος αλλα δεν εχω βγαλει καποια σχολη,θα μπορεσω να βρω δουλεια στο στοιχειο μου η οχι??
                          ενοειται δεν ξερω τα γερμανικα αλλα ξερω πολυ καλα αγγλικα,οποτε πιστευω οτι θα μπορω να συνενοηθω ...τι χαρτια θα χρειαστω να εχω απο εδω και τι πρεπει να κανω με το που παω....ευχαριστω και καλως σας βρηκα...

                          Comment


                            den exei thn epilogh na allazei se agglika?
                            giati to site einai mono sta germanika!!!

                            Comment


                              νομιζω οχι
                              αλλα για να θελεις να κανεις κατι τετοιο και γενικως να ερθεις Γερμανια πρεπει να ξερεις την γλωσσα.
                              Αν θελεις ομως μπορεις να βαλεις τον μεταφραστη στο γκουγκλ

                              Comment


                                Originally posted by synnefaki View Post
                                νομιζω οχι
                                αλλα για να θελεις να κανεις κατι τετοιο και γενικως να ερθεις Γερμανια πρεπει να ξερεις την γλωσσα.
                                Αν θελεις ομως μπορεις να βαλεις τον μεταφραστη στο γκουγκλ
                                Συννεφάκι καλή χρονιά! Γνώριζεις αν είναι απαραίτητη προϋπόθεση η γερμανική γλώσσα κ σε ποιό επίπεδο? Ας πούμε κάποιος που δεν τη γνωρίζει αν κάνει μαθήματα ενα εξάμηνο θα είναι κατάλληλος για τη θέση?

                                Comment

                                Working...
                                X