Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Eυχαριστω πολύ για τις πληροφορίες Μilu,θα το παλέψω αν και δεν έχω κανέναν γνωστό στην γερμανία..

    Comment


      Καησπερα σας,
      Ειμαι νεο μελος και σας διαβαζω εδω και μερες και με εχετε βοηθησει παρα πολυ ομολογω..

      Σκεφτομαστε οικογενειακως να μεταναστευσουμε στην Γερμανια..
      Εδω στην Ελλαδα τα πραγματα εχουν αγριεψει πολυ με αποτελεσμα να μην μπορουμε να επιβιωσουμε πλεον με αξιοπρεπεια..

      Ειμαι 35 ετων,ο συζυγος 39 και εχουμε ενα παιδακι 4 ετων.
      Εχουμε εναν ξαδερφο στην Στουτγκαρδη με εστιατοριο ο οποιος προσφερεται να βοηθησει.(φιλοξενεια και εργασια)
      Η σκεψη ειναι να φυγει ο συζυγος πρωτα,να προετοιμασει το εδαφος και μετα να παμε εμεις.
      Ο συζυγος δεν εχει καποιο πτυχιο.(Ουτε εγω)
      Εχει κανει ομως λιγο πολυ τα παντα..
      Απο αλουμινας,τζαμας,σερβιτορος μπλα μπλα..
      Στην Γερμανια δουλευουν με αλουμινια η PVC?Γνωριζει καποιος?


      Την γλωσσα δυστυχως δεν την γνωριζουμε.
      Γνωριζετε καποια καλα online Γερμανικα audio πακετα εκμαθησης τα οποια θα μπορουσαν να μας βοηθησουν??(να ακουμε και την προφορα)
      Δεν εχουμε σκοπο να παμε χωρις να ξερουμε εστω τα απαραιτητα..
      Εγω προσωπικα αγχωνομαι πολυ με την γλωσσα αυτη..
      Λεξεις σιδηροδρομους. Π.χ "Dienstleistungsrichtlinie" (και ειναι μικρη αυτη)
      4 λεξεις δικες μας 1 Γερμανικη
      Τεσπα.Με λιγη θεληση και διαβασμα κατι θα γινει.
      Διαβαζω στο φορουμ πως πρεπει φυσικα να ξερεις τα απαραιτητα..
      Απαιραιτητα ειναι στα Αγγλικα το επιπεδο Lower πχ??
      Η κατι λιγοτερο???

      Τα αγγλικα μας ειναι αψογα παντως.

      Εαν για αρχη δουλευει μονο ο συζυγος και παιρνει λιγο παραπανω απο τον βασικο,με ενα σπιτακι 2 υπνοδωματιων στην Στουτγκαρδη,
      με τα απαραιτητα εξοδα μιας οικογενειας 3 ατομων,σουπερμαρκετ κτλ
      χωρις πολυτελειες θα βγαινουμε οικονομικα μεχρι να βρω μια δουλεια και εγω?

      Κατι ακομα.Αν μεταφερουμε τα πραγματα μας,τι δηλωνουμε στο τελωνειο?
      Μονο τα ηλεκτρικα?
      Χρηματικα συμφερει κατι τετοιο?
      Οσο αφορα το τελωνειο ρωταω και οχι την μεταφορα προς την Γερμανια.

      Η πολιτικη της Γερμανιας οσο αφορα την εισοδο σκυλιων απο αλλη χωρα της Ευρωπης ποια ειναι?Εχουμε 2 chihuahua..

      Σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων.
      Ζηταω συγνωμη για το κατεβατο και συγνωμη εαν υπαρχουν ερωτησεις που εχετε απαντησει ηδη παρα πολλες φορες..

      Comment


        Ευχαριστω πολυ mikael.. λιγα πραγματα απο γερμανικα,ειχα ξεκινήσαμε ιδιαιτερα με την γυναικα μου προλαβα 4 μαθηματα για μετα απο λιγο με απολυσανε οποτε δεν περισευαν..τωρα μεσω ιντερνετ τα βασικα,εχω σκοπο να γραφτω εκει σε σχολειο, τουλαχιστον ομως ταυτοχρονα να δουλευα...(ειναι δυσκολα να σκεφτεσαι πως δεν βλεπεις κανενα μελλον και πως φερνεις στον κοσμο ενα παιδι που θα στερηθει πραγματα..)

        Comment


          Γεια σου

          Κόστος διαβίωσης ποικίλλει ανάλογα με τον τρόπο ζωής. Αλλά το μέσο μηνιαίο ενοίκιο, δαπάνες για τη διατροφή και την υγεία μπορεί να επηρεαστεί και από τον τόπο κατοικίας!
          Το μεγαλύτερο μέρος των μηνιαίων εξόδων είναι το ενοίκιο. Περιλαμβάνει κυρίως το ένα τρίτο του συνολικού κόστους διαβίωσης.
          Ωστόσο, υπάρχουν συχνά μεγάλες διαφορές εντός της Γερμανίας κατά το κόστος ζωής: Κατά τις μεγάλες πόλεις του Μονάχου, το Αμβούργο την Κολωνία, Στουτγάρδη κλπ. τα ενοίκια είναι τα υψηλότερα, κατά μέσο όρο € 642 το μήνα ενοίκιο (50 – 70 τμ.). Στο Chemnitz, δλδ ανατολίτικη Γερμανία και περιφέρεια, ωστόσο, το μέσο ενοίκιο είναι € 422 το μήνα.

          και αλλες πληροφορίες εδω και εδω

          Στην είσοδο / έξοδο της Γερμανίας και άλλων χωρών εντός της ΕΕ δεν υπάρχουν περιορισμοί / διατυπώσεις φύση του φορολογικού δικαίου των αποσκευών για ιδιωτικούς σκοπούς (έχουν ήδη φορολογηθεί), εκτός βεβαίως βεβαίως... από τα απαγορευμένα αγαθά όπως τα ναρκωτικά, ορισμένα φυτά, όπλα (πρόσεχε και τα κατσαβίδια! για αεροδρόμιο μιλάμε), αρχαιολογικά, ζώα κλπ.
          Μετρητά στη συνολική αξία των 10.000 ευρώ και άνω πρέπει απλώς να το ενημερώνεται προφορικά στους ελεγκτές... αν ρωτήσουν... βεβαίως βεβαίως...
          Με λίγα λόγια, αν μεταφέρονται τα πράματα με εταιρεία μετακόμισης (νταλίκες κλπ) δεν τρέχει τίποτα.

          Η πολιτική της Γερμανίας όσο αφορά την είσοδο σκυλιών από αλλη χωρα της Ευρωπης ειναι εδω?


          Originally posted by simone View Post
          Καησπερα σας,
          Ειμαι νεο μελος και σας διαβαζω εδω και μερες και με εχετε βοηθησει παρα πολυ ομολογω..
          Θα βρεις και πολλές άλλες απάντησης εδώ στο φόρουμ, ωστόσο λίγο υπομονή και αναζήτηση.

          Και μια και θα πάτε Στουτγάρδη... Schaffe, schaffe, Häusle baue...

          Comment


            Originally posted by jonas
            Δεν θέώ να σας επηρεασω στα σχέδια σας αλλα ειδικά στη Γερμανία το πάν έιναι να γνωρίζεις την γλώσσα.. Χωρίς γλώσσα δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.. και η Γερμανική γλώσσα είναι σαν τα αρχαία Ελληνικά σε δυσκολία.. Ειναι αρκετα δύσκολη γλώσσα και θέλει κάποια χρόνια προετοιμασίας..
            Ναι,Jonas το γνωριζουμε αυτο..Ξερουμε πως η Γερμανικη γλωσσα ειναι απιστευτα δυσκολη..Και χωρις την γλωσσα δεν κανεις τπτ..
            Γι αυτο θελουμε να κανουμε μαθηματα..
            Σιγουρα δεν θα ειναι για χρονια ομως..
            Η ζωη στην Ελλαδα δεν ειναι ουτε για εναν χρονο ακομα..
            Ειναι θεμα επιβιωσης πια..
            Τουλαχιστον για την δικη μου οικογενεια..
            Θα κανουμε το καλυτερο δυνατον εδω με την γλωσσα και θα συνεχισουμε εκει με το καλο..
            Σε ευχαριστω..

            Comment




              Milu σε ευχαριστω παρα πολυ!!
              Ψαχνω οσο μπορω καθημερινα!!!

              Χωρις να θελω να γινομαι κουραστικη ξερεις καποιο καλο πακετο εκμαθησης Γερμανικων?Εψαξα στο φορουμ και δεν βρηκα κατι..Μπορει να εχει γινει καποια αναφορα απο καποιον καπου και να μου εχει ξεφυγει..

              Στη Στουτγαρδη με πολυ δουλεια χτιζεις σπιτι??Αυτο εννοεις??

              Comment


                γεια σου freefly ,ειμαι ο σακης απο θεσ/νικη καινουργιοσ στο site αυτο παντρεμενοσ με δυο κορες .ειμαι 44 χρ και σκοπευω να παω γερμανια για δουλεια εχω απολυθει εδω και δυο μηνες και τα πραγματα ειναι πολλη δυσκολα εδω .Διαβασα τα δικα σου και καταλαβα εγω ειμαι εππαγγελματιας οδηγοσ με Ε κατηγοριας διπλωμα αλλα εκει θα κανω τα παντα δεν ξερω .κανω δυο μηνες γεμανικα και ειμαι σε καλο σταδιο και μπορω να τα βγαλω περας.αν θελεις απαντησε τι θα κανεις εσυ τι σχεδεια εχεις . εγω εχω βγαλει εισιτηρια για Κυριακη 29/1 για stutgart αλλα τα ακυρωσα φιλε δεν ειμαι ετοιμος ακομη..Κωστα περμενω απαντηση...

                Comment


                  Σάκη καλωσόρισες στο patriotaki.λοιπόν βρήκα μια άκρη μέσο μιας γνωστής μου σε μια πολη 60 χλμ απο το Dortmund το belttenberg για εργοστάσιο στην αρχή για την γλώσσα. Θα στείλω κάποια βιογραφικά θέλουν και φωτογραφίες και θα δούμε.βασικά εγω θέλω να βρω πάνω στην δουλεια μου για καλύτερα χρήματα,και σε πολη με ελληνικο σχολείο.ειναι να ξεκινήσεις απο κάπου και θα βρεθεί η άκρη,αυτό πιστεύω .ΕΣΥ γιατί Stuttgart .τη σε κωλοσε και ακύρωσες τα εισιτήρια......

                  Comment


                    Originally posted by simone View Post

                    Milu σε ευχαριστω παρα πολυ!!
                    Ψαχνω οσο μπορω καθημερινα!!!

                    Χωρις να θελω να γινομαι κουραστικη ξερεις καποιο καλο πακετο εκμαθησης Γερμανικων?Εψαξα στο φορουμ και δεν βρηκα κατι..Μπορει να εχει γινει καποια αναφορα απο καποιον καπου και να μου εχει ξεφυγει..

                    Στη Στουτγαρδη με πολυ δουλεια χτιζεις σπιτι??Αυτο εννοεις??
                    Simone καλησπέρα ,
                    Τα παιδιά εδώ μας έχουν προτείνει αυτό Deutsch Interaktiv | Deutsche Welle
                    το οποίο το παρακολουθώ, είναι πολύ καλό, σε συμβουλεύω να το πιάσεις από την αρχή με σειρά . καλή επιτυχία!

                    Comment


                      Σε ευχαριστω πολυ Vagelis76!! Να σαι καλα!!!

                      Comment


                        Να που γραφτηκα κ εγω τελικα !!!

                        Χαζευα το site πριν παρω την αποφαση για μεταναστευση !!! Εδω και μια βδομαδα εχω εγκατασταθει στο Dachau κοντα στο Μόναχο.ευτυχως εχω εναν φιλο που με βοηθησε με το σπιτι αλλα απο δουλεια τιποτα !!! "απαρετητη προηποθεση η γνωση Γερμανικων" βλεπω οπου εχω ρωτησει. Λογικο το βρησκω..απλα ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις απο σας καποιο ελληνικο μαγαζι που να ζηταει ατομα χωρισ να μιλανε καλα γερμανικα..η καποιο γραφειο που μπορει να ασχοληθει σοβαρα! Προθημη ειμαι να παω και σε σχολειο για να τα μαθω καλυτερα αλλα ως τοτε χρειαζονται και εσοδα...ευχαριστω πολυ για την αναγνωση.Αν καποιοσ μπορει να με βοηθησει θα ημουν ευγνωμων εστω και με απλεσ πληροφοριεσ !!!

                        Comment


                          Για σας πατριοτακια.Ξέρει κανείς τι γινεται απο οικοδομικές εργασίες με μάρμαρα,γρανιτες,πλακάκια κτλ,υπάρχουν δουλειές ,θα βρω σε αυτο το αντικείμενο,για Γερμανία πάντα.Επίσης τη γίνεται απο ελληνικά σχολεια,σε ποιες πολεις υπάρχουν.help,

                          Comment


                            βρήκα 1 αγγελία ίσως κάποιος ενδιαφέρεται Αγγελίες | Ελληνική Κοινότητα Στουτγάρδης

                            Comment


                              Εργασία στη Φρανκφούρτη!!!

                              Καλημέρα σε όλους . είμαι καινούργια και εγώ στο forum. Ονομάζομαι Μαρίνα. Εργάζομαι σε μεγάλη εταιρεία τηλεπικοινωνιών. Παρόλα αυτά και επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και οι οιωνοί κάθε άλλο παρά καλοί, έχω αποφασίσει να μετοικίσω στη Γερμανία περί τα τέλη Μαΐου. Τα αγγλικά μου είναι σε αρκετά καλό επίπεδο ενώ ξεκίνησα και μαθήματα γερμανικών εδώ και λίγους μήνες. Ο τόπος κατοικίας θα είναι το Darmstadt κοντά στη Frankfurt. Εκεί θα συγκατοικήσω αρχικά με μια φίλη μου γερμανίδα. Μήπως κάποιος θα μπορούσε να βοηθήσει για εργασία εκεί? Ίσως αρχικά με την ελληνική γλώσσα. Ξέρω ότι είναι αρκετά δύσκολα τα πράγματα αν δεν γνωρίζεις τη γλώσσα αλλά ήδη φροντίζω και για αυτό. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια .

                              Comment


                                επιδομα παιδιων

                                γεια σας. Τα επιδωματα των παιδιων, σε ποιο σαιτ μπορω να κανω αιτηση ? Επαιρνα το επιδομα των τριτεκνων στην ελλαδα και χωρις να το διακοψω ηρθα στην γερμανια , θα μου το δωσουν εδω ? ευχαριστω πολυ.

                                Comment

                                Working...
                                X