Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ναι το εχουμε ψαξει,εχουμε κανει τα τηλεφωνα μας...το μονο που μας κραταει ακομα εδω ειναι η γλωσσα που ο συντροφος μου δεν εχει ιδεα απο γερμανικα και δεν εχει χρονο να ασχοληθει προς το παρον με μαθηματα λογω το οτι κανει ειδικοτητα σε αλλη πολη απο την οποια μενουμε και ετσι δεν του μενει πολυς χρονος με τα πηγαινε-ελα και τις εφημεριες. Το σκεφτομαστε παντως πολυ σοβαρα να μετακομισουμε μονιμα γερμανια. Μηπως γνωριζεις περιπου για εμενα σαν βοηθος μικροβιολογου τι μισθοι παιζουν στην γερμανια?

    Comment


      Στο δημόσιο τομέα, το MTA έχει οριστεί στο περιεχόμενο της συλλογικής σύμβασης του TvöD -> σωματεία της εθνικής ένωσης του δημόσιου. Ως εκ τούτου, ιατρική βοηθοί του βαθμού 6 (Entgeltgruppe) (επίπεδο (Stufe) 1 έως 6 ανάλογα εμπειρία) ταξινομούνται από 2.022,26 € έως 2.599,04 € μικτά (TvöD πίνακας πληρωμής του 2012). Ορισμένοι ιδιωτικοί εργοδότες συμμορφώνονται με αυτούς τους μισθούς, σε άλλους μπορεί να διαφέρει ακόμη σημαντικά.
      Έχω ακούσει και για 1.600 € μικτά..

      Comment


        ποτε μου δεν καταλαβα αυτο που λεμε ''μικτα'',καθαρα δλδ ποσα ειναι? γινονται κρατησεις?

        σε ευχαριστω παντως,μου δινεις πολυ σημαντικες κ λεπτομερης πληροφοριες!

        Comment


          Originally posted by christina1989 View Post
          ποτε μου δεν καταλαβα αυτο που λεμε ''μικτα'',καθαρα δλδ ποσα ειναι? γινονται κρατησεις?

          Comment


            τι εισαι εσυ? ετοιμη εχεις την απαντηση σε οτι κ αν ρωτησω... ευχαριστω!!!

            Comment


              Originally posted by nikolaospapadopoulos View Post
              paidia geia sas. to koitame epimona gia eksoteriko! zaxaroplastis sto epaggelma!! iparxei tpt gia germania? genika ti ginete? mporei na boithisei kanenas!! eyxaristo polu
              εχω γυρισει πολλα μερη για τον ενα μηνα που ειμαι εδω,

              ζαχαροπλαστιο ακομα δεν ειδα! εχει στους φουρνους, αλλα σπανια βλεπεις διαφορα γλυκα σηνηθος οτι βγαζουν οι φουρνοι

              στη φρανκφουρτη που πηγα μου ειπε ο θειος μου οτι εχει μονο ενα, δηλαδη ενας Ελληνας

              Comment


                Originally posted by nikolaospapadopoulos View Post
                paidia geia sas. to koitame epimona gia eksoteriko! zaxaroplastis sto epaggelma!! iparxei tpt gia germania? genika ti ginete? mporei na boithisei kanenas!! eyxaristo polu

                Το επάγγελμα σου ονομάζετε Konditor

                σύμφωνα με μια έρευνα του γερμανικού ΟΑΔ (Bundesanstalt für Arbeit) υπάρχουν για το ειδών ζαχαροπλαστικής με βάση το εμπόριο σημαντικά περισσότερες θέσεις εργασίας από ότι αιτούντες.

                Ανάλογα με το κράτος : μισθό στα 1.700 € μικτά.

                Πολυάριθμες ευκαιρίες απασχόλησης για επαγγελματίες για τη διακόσμηση της εορταστικής τούρτας, καθώς και για την παραγωγή υψηλής ποιότητας προϊόντων από μαντολάτο, ζαχαρωτό με αμύγδαλο και σοκολάτα ζητούνται όχι μόνο σε ζαχαροπλαστιο (Konditorei), φούρνους, καφενεία (Cafés ), ξενοδοχεία και εστιατόρια, αλλά επίσης, για παράδειγμα, και σε κρουαζιερόπλοια.

                Άπω γερμανικά, σε τι επίπεδο κατέχονται?

                Comment


                  Originally posted by Ster View Post

                  1.Θα μπορούσα να δουλέψω σαν λογιστής ή στον οικονομικό κλάδο και αν ναι που? Υπάλληλος σε λογιστή? εταιρεία?

                  2.Με αυτά τα στοιχεία στο βιογραφικό θα μπορούσα να βρω μία αξιοπρεπή δουλειά για να επιβιώσω?

                  Ευχαριστώ.
                  Το γερμανικό φορολογικό δίκαιο θεωρείται το πιο πολύπλοκο νόμο φόρου στον κόσμο.
                  Καλά θα ήταν τα γερμανικά σε επίπεδο C1


                  Steuerberater/in - BERUFENET, Berufsinformationen einfach finden


                  Steuerberater-Beruf.de - Infos zum Beruf des Steuerberaters

                  Comment


                    Originally posted by milu View Post
                    Το επάγγελμα σου ονομάζετε Konditor

                    σύμφωνα με μια έρευνα του γερμανικού ΟΑΔ (Bundesanstalt für Arbeit) υπάρχουν για το ειδών ζαχαροπλαστικής με βάση το εμπόριο σημαντικά περισσότερες θέσεις εργασίας από ότι αιτούντες.

                    Ανάλογα με το κράτος : μισθό στα 1.700 € μικτά.

                    Πολυάριθμες ευκαιρίες απασχόλησης για επαγγελματίες για τη διακόσμηση της εορταστικής τούρτας, καθώς και για την παραγωγή υψηλής ποιότητας προϊόντων από μαντολάτο, ζαχαρωτό με αμύγδαλο και σοκολάτα ζητούνται όχι μόνο σε ζαχαροπλαστιο (Konditorei), φούρνους, καφενεία (Cafés ), ξενοδοχεία και εστιατόρια, αλλά επίσης, για παράδειγμα, και σε κρουαζιερόπλοια.

                    Άπω γερμανικά, σε τι επίπεδο κατέχονται?
                    germanika katholou agglika para polu kala!!! mporei na boithisei kapios, pou mporo na apeythintho gia ergasia!!! xrimata na tin kano na pao na psaxno ekei den exo! genika koitame gia pantou. i kopelia mou. exei proipiresia os magirisa! gia kanada gnorizete? paidia sas eyxaristo p diksate endiaferon

                    Comment


                      βασικά πως ψάχνω στα θέματα που με ενδιαφέρουν όπως "Χειριστής μηχανημάτων πλότερ, ψηφιακές εκτυπώσεις, Γραφίστας, Εκτυπώσεις e.t.c."?

                      και γενικά αυτός ο κλάδος πως τα πάει στην γερμανία?

                      Comment


                        Originally posted by dunkel_Stern View Post
                        βασικά πως ψάχνω στα θέματα που με ενδιαφέρουν όπως "Χειριστής μηχανημάτων πλότερ, ψηφιακές εκτυπώσεις, Γραφίστας, Εκτυπώσεις e.t.c."?

                        και γενικά αυτός ο κλάδος πως τα πάει στην γερμανία?
                        Της πιο πολλές απαντήσεις θα βρειτε εδώ.. http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...83%CE%B7-2955/

                        Comment


                          Originally posted by Areti View Post
                          Μεταφρασμένη, επικυρωμένη και σε όλους δίνεις φωτοτυπίες. Αν σου ζητηθεί πας και το πρωτότυπο. Προσοχή στο χαρτί που θα τα εκτυπώσεις-φωτοτυπήσεις, πρέπει να είναι καλής πιότητας.
                          kalispera areth. exw systatikes epistoles apo tis 3 etairies pou exw doulepsei sta agglika me sfragida apo tis etairies. sthn ellada einai pio fthna apo thn germania na tis metafrasw k an to kanw prepei na paw pali gia sfragida stis etairies pou pira tis prototypes?

                          Comment


                            Καλησπέρα Νίκο,

                            όχι δεν χρειάζεται να πας για σφραγίδες στις εταιρίες γιατί η μετάφραση θα έχει γίνει απο το πρωτότυπο. Εννοείται ότι είναι φθηνότερα στην Ελλάδα.
                            making the wrong move at the right time

                            Comment


                              Δεν μπορω να πιστεψω τι μπορει να εφευρει το μυαλο ενος ανθρωπου για να σε αποτρεψει να φυγεις στην γερμανια..σημερινο τηλ στη γερμανια(φιλικο προσωπο)αν υπαρχουν δουλειες σε ελλ.εστιατορια ξερετε ποια ηταν η απαντηση???οτι δεν χορηγουν πλεον δωματια(πραγμα που μπορει να υφισταται....)κ το καλυτερο οτι δεν μπορουν τα 'αφεντικα'να βγαλουν πρασινη καρτα,βιζα,πως λεγεται δεν ξερω,στο προσωπικο!!!!Ισχυει κατι τετοιο σημερα???????ααααα!!!!κ οτι δεν θα μπορω να εχω ασφαλεια....Αληθευουν η ειναι ολα ψεμματα?????

                              Comment


                                Τούλα καλησπέρα επειδη σημερα μίλησα με ενα γραφείο μου είπαν οτι τα εστιατόρια προσφέρουν δωμάτια. Τωρα για την βίζα δεν νομιζω να την χρειάζεσαι εφόσον εισαι πολίτης της ΕΕ. Για την ασφάλεια δεν γνωρίζω αλλα δεν νομιζω να αληθεύει κάτι τέτοιο.Αν γνωρίζεις κάτι άλλο για τα εστιατόρια εσυ η οποίος διποτε άλλος θα με ενδιέφερε να μάθω μιας και το ψάχνω και εγω..

                                Comment

                                Working...
                                X