Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by scorpios75 View Post
    επιδομα δεν εχο παρει ποτε... στο τεβε ειμαι..
    Η απορίες σου λα λυνώταν αν διάβαζες τη γράφει μέσα στο το έντυπο Ε 411 !

    Ωραία..

    “ σ’ αυτή την περίπτωση, ο φορέας του τόπου κατοικίας σημειώνει το ποσό των οικογενειακών παροχών που θα χορηγούνταν αν είχε υποβληθεί αίτηση.

    Όταν δεν διαθέτει επαρκείς πληροφορίες γι’ αυτό, ο εν λόγω οργανισμός σημειώνει στο πλαίσιο 7 τα ανώτατα όρια παροχών που προβλέπονται για κάθε μέλος της οικογένειας από τη νομοθεσία πουεφαρμόζει... η απλά ότι δεν έχει υποβάλει αίτηση

    Comment


      Originally posted by milu View Post
      Η απορίες σου λα λυνώταν αν διάβαζες τη γράφει μέσα στο το έντυπο Ε 411 !

      Ωραία..

      “ σ’ αυτή την περίπτωση, ο φορέας του τόπου κατοικίας σημειώνει το ποσό των οικογενειακών παροχών που θα χορηγούνταν αν είχε υποβληθεί αίτηση.

      Όταν δεν διαθέτει επαρκείς πληροφορίες γι’ αυτό, ο εν λόγω οργανισμός σημειώνει στο πλαίσιο 7 τα ανώτατα όρια παροχών που προβλέπονται για κάθε μέλος της οικογένειας από τη νομοθεσία πουεφαρμόζει... η απλά ότι δεν έχει υποβάλει αίτηση
      τα έχω εκτυπώση κα ιτα δύο Ε411 γερμανικά και ελληνικά.. το ελληνικό το πάω στο ΤΕΒΕ δηλαδή? συγνώμη αλλά κολάει το μυαλό ώρες ώρες

      Comment


        Originally posted by scorpios75 View Post
        τα έχω εκτυπώση κα ιτα δύο Ε411 γερμανικά και ελληνικά.. το ελληνικό το πάω στο ΤΕΒΕ δηλαδή? συγνώμη αλλά κολάει το μυαλό ώρες ώρες
        Ο φορέας του τόπου κατοικίας... στην περίπτωσή σου ΤΟ ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) -> Για να πάρουμε τη βεβαίωση του χρόνου ασφάλισής από το ΤΕΒΕ, θες ένα χαρτί της εφορίας για το οριστικό κλείσιμο του καταστήματος και τη βεβαίωση του ΤΕΒΕ ότι δεν χρωστάς, εξοφλημένα όλα, αλλιώς δεν κλείνεις βιβλία, μετά σου συμπληρώνουν το Ε 411

        Εγώ, έκατσα με έναν από το ΤΕΒΕ και το συμπληρώσαμε στα γερμανικά.. κάπου στο φόρουμ διάβασα όμως ότι του / της δεχθήκανε και το ελληνικό στην αρμόδια υπηρεσία τον Γερμανών.

        Comment


          Originally posted by milu View Post
          Ο φορέας του τόπου κατοικίας... στην περίπτωσή σου ΤΟ ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) -> Για να πάρουμε τη βεβαίωση του χρόνου ασφάλισής από το ΤΕΒΕ, θες ένα χαρτί της εφορίας για το οριστικό κλείσιμο του καταστήματος και τη βεβαίωση του ΤΕΒΕ ότι δεν χρωστάς, εξοφλημένα όλα, αλλιώς δεν κλείνεις βιβλία, μετά σου συμπληρώνουν το Ε 411

          Εγώ, έκατσα με έναν από το ΤΕΒΕ και το συμπληρώσαμε στα γερμανικά.. κάπου στο φόρουμ διάβασα όμως ότι του / της δεχθήκανε και το ελληνικό στην αρμόδια υπηρεσία τον Γερμανών.
          να είσα καλά Milu!! χίλια ευχαριστώ!

          Comment


            kalimera se olous k oles .Exo mia erotisi na kano mipos gnorizete.
            ti pezei me tis ellinikes eteries metakomhseon stin germania?Apo ores ergasias mis8o
            kai sin8ikes ergasias?Sas efxaristo ek ton proteron

            Comment


              καλημερα σας, ονομαζομαι Ειρήνη και ειμαι 28 ετων δημοσιογραφος, θελω να παω γερμανια η μοναχο η Νιρεμβέργη για να βρω δουλειά στον τομεα μου αλλα σε ελληνικο μέσο μήπως ξέρετε απο που πρεπει να ψαξω πρωτα?ξερω και αγγλικα και γερμανικά ..που πρεπει να απευθυνθώ για να βρω δουλειά?ευχαριστω πολυ ..

              Comment


                Originally posted by eirini-inga View Post
                καλημερα σας, ονομαζομαι Ειρήνη και ειμαι 28 ετων δημοσιογραφος, θελω να παω γερμανια η μοναχο η Νιρεμβέργη για να βρω δουλειά στον τομεα μου αλλα σε ελληνικο μέσο μήπως ξέρετε απο που πρεπει να ψαξω πρωτα?ξερω και αγγλικα και γερμανικά ..που πρεπει να απευθυνθώ για να βρω δουλειά?ευχαριστω πολυ ..
                Welcome eirini-inga
                κάνε μια επαφή με τις παρακάτω εφημερίδες
                ELLINIKI GNOMI
                ΔΡΑΧΜΗ - DRACHME
                www.neolaia.de | ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΛΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ | Hellenic Youth | Hellenische Jugend
                Korona Omogenias, Griechische Zeitung in Deutschland

                Comment


                  ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ

                  Ως νεος κατοικος γερμανιας πρεπει να βγαλω και αδεια παραμονης?

                  Comment


                    Γεια σας ειμαι 30 χρονων καθως ανεργη και χωρις (μαλλον) καμοια ελπιδα στην ελλαδα εχω αποφασισει να δοκιμασω την τυχη μου γερμανια. Ειναι η μαμα την κολητης μου εκει η οποια με βοηθησει πολυ με τις πληροφοριες που μου εχει δωσει. Παρολα αυτα προσπαθω να μαθω οτιδηποτε Επικοινωνησα λοιπον με 2 γραφεια ευρεσεως εργασιας. Το ενα ειναι το cosmo job στην θεσσαλονικη και το αλλο το gastro hotels job στην γερμανια.
                    Το πρωτο στην θεσσαλονικη μου ειπαν οτι κρατανε 450 ευρω απο το πρωτο μισθο και ο μισθος μου θα ειναι 900 ευρω το μηνα στο δευτερο στην γερμανια μου ειπαν οτι κρατανε 590 ευρω απο το πρωτο μισθο μου και ο μισθος μου θα ειναι 1100-1300 το μηνα. Και τα δυο παρεχουν διαμονη διατροφη ασφαλεια. Αναρωτιεμε γιατι αυτες οι μεγαλες διαφορες? εμενα προσωπικα κατι δεν μου παει καλα.Επισης αναρωτιεμε οσο και εψαξα στο ιντερνετ δεν βρεθηκε ενας ανθρωπος να μας πει να τα εχει δοκιμασει. Αν υπαρχει καποιος ας μας πει και εμας. Η μητερα της φιλης μου μου ειπε μακρυα απο αυτα τα γραφεια δεν ξερεις που θα σε στειλουν οταν εννουν διαμονη συνηθως εννουν ενα δωματιο 12τμ με κοινο μπανιο με αλλα δωματια που μενουν και αλλοι και οταν εννουν διατροφη εννοουν οτι ο μαγειρας μπορει να πεταει στην κατσαρολα φακες μονο για το προσωπικο και να σου λεει αυτο εχει μην περιμενεις να φας την σπεσιαλιτε της ημερας. Αυτα ξερω και τα καταθετω και εμενα προσωπικα δεν μου φαινονται τραβηγμενα σιγουρα θα συμφενουν ισως και χειροτερα αλλα ειναι θεμα τυχης που θα πεσεις για μενα βασικα ειναι το πιο σημαντικο. Δεν περιμενω να ειναι τελεια στην γερμανια αλλα οι ελληνες της γερμανιας οχι ολοι ευτυχως ξεχασαν πως εφυγαν απο εδω και αυτοι πολυ πιθανον να ηταν σε χειροτερη φαση απο εμας.

                    Comment


                      Originally posted by eleni1981 View Post
                      Γεια σας ειμαι 30 χρονων καθως ανεργη και χωρις (μαλλον) καμοια ελπιδα στην ελλαδα εχω αποφασισει να δοκιμασω την τυχη μου γερμανια. Ειναι η μαμα την κολητης μου εκει η οποια με βοηθησει πολυ με τις πληροφοριες που μου εχει δωσει. Παρολα αυτα προσπαθω να μαθω οτιδηποτε Επικοινωνησα λοιπον με 2 γραφεια ευρεσεως εργασιας. Το ενα ειναι το cosmo job στην θεσσαλονικη και το αλλο το gastro hotels job στην γερμανια.......................................... ......................
                      geia s eleni1981! eimai sto crailsheim stin germania!
                      loipon. den kserw an ksereis tin glwssa (an tin ksereis polu kalutera den xreiazese k na pigaineis k na mplekeis me ta grafeia) an oxi opos egw p mathenw edw me ta ksaderfia m tote tha pas arxika sto jobcenter tis polis s.
                      ekei tha kaneis ta xartia s oti psaxneis douleia ktl. k tha s vroune ergasia autoi.
                      egw tha paw k aurio se duo grafeia k tha enoimerosw ksana edw sxetika oti egine!
                      den einai tragika akousa.
                      aplos sta grafeia exeis panta ergasia alla se kathe ergostasio apo 3 i 4 mines me kamia 1200e ton mina dika s.
                      to grafeio ee tha pernei kana 300e.
                      tha enoimerosw aurio an einai!
                      kalo ksimeroma se olous!

                      Comment


                        γεια σου antrea πολυ χαιρομε που μου δινεις πληροφοριες. Ποσο καιρο εισαι γερμανια? Εγω μετα το πασχα θα παω και με εχει πιασει πολυ αγχος.
                        Τι ακριβως ειναι το jobcenter? Οχι γερμανικα δεν ξερω προσπαθω να μαθω απο το ιντερνετ οτι μπορω αλλα δυσκολευομε. Εχω τελειωσει κομμωτικη και στο κομμωτηριο που πηγαινει η μαμα της φιλης μου του μιλησε για μενα και της ειπε να παω δεν το πειραζει που δεν ξερω γερμανικα. Αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο αν δεν παω να μιλησω απο κει γιαυτο ψαχνομε γενικως. Θα μεινω προσωρινα στο σπιτι της φιλης μου στο wuppertal. Εξηγησε μου τι ειναι ακριβως το jobcenter και αν υπαρχει προβλημα που δεν μιλαω την γλωσσα. Σε ευχαριστω πολυ και ολους οσους μας δινουν πληροφοριες.

                        Comment


                          Originally posted by eleni1981 View Post
                          γεια σου antrea πολυ χαιρομε που μου δινεις πληροφοριες. Ποσο καιρο εισαι γερμανια? Εγω μετα το πασχα θα παω και με εχει πιασει πολυ αγχος.
                          Τι ακριβως ειναι το jobcenter? Οχι γερμανικα δεν ξερω προσπαθω να μαθω απο το ιντερνετ οτι μπορω αλλα δυσκολευομε. Εχω τελειωσει κομμωτικη και στο κομμωτηριο που πηγαινει η μαμα της φιλης μου του μιλησε για μενα και της ειπε να παω δεν το πειραζει που δεν ξερω γερμανικα. Αλλα τιποτα δεν ειναι σιγουρο αν δεν παω να μιλησω απο κει γιαυτο ψαχνομε γενικως. Θα μεινω προσωρινα στο σπιτι της φιλης μου στο wuppertal. Εξηγησε μου τι ειναι ακριβως το jobcenter και αν υπαρχει προβλημα που δεν μιλαω την γλωσσα. Σε ευχαριστω πολυ και ολους οσους μας δινουν πληροφοριες.
                          kalimera eleni!
                          to jopcenter einai san ton oaed stin ellada. tha pas ekei mazi me tin kuria p kserei germanika tha se rwtisoun ekei ta stoixia s ti teleiwses ptuxeia k etsi an exeis doulepsei k tetoia! meta tha s klisoun rantevou me mia alli kopela p tha s parei sunenteuksi na doun poios eisai ti anthropos eisai ti douleia psaxneis exei k dwrean sxoleio (KALO EINAI NA KSEREIS AGGLIKA) an oxi den peirazei me tin theleisi oloi mathenoun(egw kserw liga alla tha tous rwtisw k gia sxoleio) ktl. egw as poume exw rantevou stis 4 april. alla enti na perimenw auto simera tha paw sta grafeia na rwtisw.
                          twra gia estiatoria kala einai gia arxi alla tha douleueis polles wres. kana 2oro to prwi k meta tis 6 me tis 12 -1 to vradu analogos. k 1200e k 6 meres.emena den m aresei alla an den vrw kati ekei tha paw! auta!
                          to apogeuma tha enimerosw gia ta grafeia p piga!

                          Comment


                            Καλημερα andrea σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Οποτε το πρωτο που θα κανω ειναι να παω να γραφτω στο jobcenter. Αυτο περισσοτερο που με ενδιαφερει ειναι το εργαστασιο ειχε δουλεψει και η φιλη μου σε εργοστασιο με ανταλακτικα αυτοκινητου και μου ειχε πει καλα λογια 5ημερο 8ωρο. Νομιζω οτι μετα τα γραφεια που στελνουν μπορουν να σε κανουν μονιμους παιζει ρολο και η ηλικια οσο πιο νεος εισαι τοσο καλυτερα και παυει μετα η μεσολαβηση οποτε παιρνεις κανονια 1400-1700 αδειες και δωρα κανονικα ολα αλλα μου ειπε η μαμα της φιλης μου οτι χρειαζονται γερμανικα εστω να μπορεις να συνενοηθεις. Αν ξερεις εσυ κατι η καποιος αλλος ας μας ενημερωση.

                            Comment


                              Originally posted by eleni1981 View Post
                              Καλημερα andrea σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Οποτε το πρωτο που θα κανω ειναι να παω να γραφτω στο jobcenter. Αυτο περισσοτερο που με ενδιαφερει ειναι το εργαστασιο ειχε δουλεψει και η φιλη μου σε εργοστασιο με ανταλακτικα αυτοκινητου και μου ειχε πει καλα λογια 5ημερο 8ωρο. Νομιζω οτι μετα τα γραφεια που στελνουν μπορουν να σε κανουν μονιμους παιζει ρολο και η ηλικια οσο πιο νεος εισαι τοσο καλυτερα και παυει μετα η μεσολαβηση οποτε παιρνεις κανονια 1400-1700 αδειες και δωρα κανονικα ολα αλλα μου ειπε η μαμα της φιλης μου οτι χρειαζονται γερμανικα εστω να μπορεις να συνενοηθεις. Αν ξερεις εσυ κατι η καποιος αλλος ας μας ενημερωση.
                              k egw to savvato irtha k pedeuomai na mathw tin glwssa.
                              tha pate na dilotheis sto dimarxeio prwta prwta oti meneis ekei k ekei k meta tha pas sto jopcenter. ola me tautotita.
                              enas filos m einai verolino k paei sxoleio dwrean k exei k asfalia k eperne k kapoio epidoma alla mallon t to kopsan.
                              tha ksana rwtisw gia sxoleio stis 4 april. p exw rantevou sto jopcenter.

                              twra molis gurisa apo 3 grafeia k m leei prepei na ksereis na sinenoise ligo. an den ksereis den ginetai tpt. ektos agglika an ksereis!
                              twra an se kratane meta monimo den kserw alla den nomizw den sumferei ta ergostasia (gia ta grafeia lew mono) sto jopcenter se pernoun kanonika.
                              mpantos kati tha m vroune se kamia evdomada. epidei eimai mixanikos autok m leei na allazw tis rwdes k twra mathainw sxetika me tetoia pragmata wste na katalavenw ligo an m poun tpt.
                              k egw polu apelpismenos imoun stin ellada san esena k tha voithaw oso mporw k osa kserw panta!!!!

                              Comment


                                α φρεσκος εισαι? πως τα βλεπεις τα πραγματα εκει? εχω ακουσει οτι και στην γερμανια εχουν κριση αλλα οχι το δικο μας χαλι. παντως στην γερμανια πρεπει να βοηθανε. Ειναι πολυ συγκινητικο ολα αυτο που βλεπω εδω μεσα οτι ο ενας βοηθαει τον αλλο προς στιγμη νομιζα οτι ειχε χαθει αν το τηρουσαν αυτο δεν θα φταναμε σε αυτο το σημειο. Ποτε δεν ειναι αργα. Α, το επιδομα του μεταναστη δεν ξερω πως ακριβως λεγετε το εχουν κοψει. Επεισης η μαμα της φιλης μου μου ειπε δεν σου μαθαινουνε τζαμπα την γλωσσα και να πας δεν καταλαβαινεις τπτ πρεπει να πληρωσεις αυτο γινετε αν εισαι ανεργος αλλα να εχεις δουλεψει στην γερμανια τουλαχιστον 1 χρονο μετα παιρνεις κανονικα ταμειο ανεργειας και εχεις ολα τα δικαιωματα σαν τους γερμανους.

                                Comment

                                Working...
                                X