Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Se efharisto poly kosofos. Kai se sena efhomai ta kalytera. Vasika to epipedo mou sta germanika einai B1 kai auto pou stoxeuw einai na parakolouthisw entatika mathimata px sto Goethe Institut ekei sth Germania wste na apokthsw mia euxairia sta germanika kai na ftasw sto B2. Sigoura idaniko gia na mathei kapoios th glwssa einai na th mathei sthn idia th xwra gi auto kai skeftomai na erthw sth germania kai na parakolouthisw mathimata prin akoma vrw douliea. Kai sth synexeia na psaxw gia douleia se kapoia farmakeutiki etaireia. Exw kanei metaptyxiakes spoudes (MSc kai PhD) opote kateuthynomai perissotero sto na anazhthsw kateutheian ergasia i kapoio post doc.

    Comment


      Κόιτα και σε αυτό το φροντιστήριο. Είναι πάρα πολύ καλό

      Berlitz - Today Berlitz - Tomorrow the world

      είσαι σε άριστο επίπεδο, προχώρα και ρίξε και μια ματιά και σε αυτό το site για τα επίπεδα μισθού αφού γνωρίζεις γερμανικά

      TV

      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        Originally posted by sp1980 View Post
        Se efharisto poly kosofos. Kai se sena efhomai ta kalytera. Vasika to epipedo mou sta germanika einai B1 kai auto pou stoxeuw einai na parakolouthisw entatika mathimata px sto Goethe Institut ekei sth Germania wste na apokthsw mia euxairia sta germanika kai na ftasw sto B2. Sigoura idaniko gia na mathei kapoios th glwssa einai na th mathei sthn idia th xwra gi auto kai skeftomai na erthw sth germania kai na parakolouthisw mathimata prin akoma vrw douliea. Kai sth synexeia na psaxw gia douleia se kapoia farmakeutiki etaireia. Exw kanei metaptyxiakes spoudes (MSc kai PhD) opote kateuthynomai perissotero sto na anazhthsw kateutheian ergasia i kapoio post doc.

        σκεφτεσε να κανεις post doc;;;;

        εισαι 32- 33 μαλλον και σκεφτεσαι να συνεχισεις σπουδες;;;

        ειναι προτιμοτερο να μπεις στην αγορα εργασιας..δεν γνωριζω ποση προυπηρεσια εχεις σε εταιρεια - βιομηχανια αλλα αποψη μου ειναι οτι πρεπει να επικεντρωθεις στην αποκτηση εργασιακης εμπειριας..

        οι καιροι εχουν δυσκολεψει παντου..χρειαζεται να εχεις καποιος καλη εργασιακη εμπειρια στα χερια του..τοσο χρονικα οσο και ποιοτικα..

        Comment


          Originally posted by kosofos View Post

          Δεν ξέρω σε τι επίπεδο είναι τα Γερμανικά σου, και τι πτυχίο έχεις (πτυχίο, Μάστερ, Phd) αλλά μια καλή σκέψη θα ήταν να συνδυάσεις την μελλοντική εργασία που θές να κάνεις και με σπουδές. Μετράει πολύ διαφορετικά να έχεις στα χέρια σου Γερμανικό πτυχίο στην Αγορά!

          Εγώ είμαι Φυσικός και κάνω Μάστερ σε 'computer simulation in finance'.
          δηλαδη καποιος μηχανικος που θελει να εργαστει εκει και εχει ηδη μεταπτυχιακο - μαστερς πρεπει να κανει κι γερμανικο μεταπτυχιακο:;:;;

          λιγο τραβηγμενο δεν ειναι;;

          Comment


            Ki egw Mikael protimw na mpw apeuftheias sthn agora ergasias apo to na kanw post doc. Apla den ksero poso efkolo einai na vrethei douleia. Oson afora thn proyphresia exw sthn ellada doulepsei 2 xronia ws xhmikos se farmakeutiki etairia.

            Comment


              Originally posted by mikael View Post
              δηλαδη καποιος μηχανικος που θελει να εργαστει εκει και εχει ηδη μεταπτυχιακο - μαστερς πρεπει να κανει κι γερμανικο μεταπτυχιακο:;:;;

              λιγο τραβηγμενο δεν ειναι;;
              Συγνώμη αλλά απο αυτό που διάβασες αυτό κατάλαβες???? Ανέφερα ότι στην αγορά εργασίας της Γερμανίας μετράει διαφορετικά-περισσότερο το Γερμανικό πτυχίο και για κάποιον είναι μια επιλογή σπουδές και εργασία. Νομίζω καταλαβαινόμαστε. Αν τώρα πιστεύεις ότι μπορείς να χτυπήσεις τις ίδιες δουλείες με κάποιον που είναι ντόπιος οκ, προχωράμε.

              Να έχεις μια καλή προυπηρεσία αυτό θα μετρήση σίγουρα. Αλλά μην μου λές τώρα ότι θα έχεις και τις ίδιες ευκαιρίες με το Ελληνικό πτυχίο στην Γερμανία. Οι Γερμανοί ξέρουν πολύ καλά πως λειτουργούν τα πανεπιστήμια μας...
              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                καλησπέρα.. help!!! για να γραφτείς στο γερμανικό ΟΑΕΔ στουγκάρδη πρέπει να είσαι δηλωμένος????

                Comment


                  Καλησπέρα παιδιά και καλή δύναμη σε όλους. Τελικώς θα εγκατασταθώ από Σεπτέμβρη στο Βερολίνο για αναζήτηση εργασίας. Ήδη κανόνισα τα μαθήματα γερμανικών και σχεδόν έχω βρει σπίτι. Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

                  1. Όταν φτάσω στο Βερολίνο, πρέπει να απευθυνθώ τις επόμενες μέρες κάπου για να δηλώσω τα στοιχεία μου; Αν ναι τι χαρτιά χρειάζομαι;

                  2. Για να γραφτώ στο γερμανικό ΟΑΕΔ τι χαρτιά χρειάζομαι; (Στην Ελλάδα παίρνω επίδομα ανεργίας).

                  Comment


                    Originally posted by sp1980 View Post
                    Καλησπέρα παιδιά και καλή δύναμη σε όλους. Τελικώς θα εγκατασταθώ από Σεπτέμβρη στο Βερολίνο για αναζήτηση εργασίας. Ήδη κανόνισα τα μαθήματα γερμανικών και σχεδόν έχω βρει σπίτι. Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

                    1. Όταν φτάσω στο Βερολίνο, πρέπει να απευθυνθώ τις επόμενες μέρες κάπου για να δηλώσω τα στοιχεία μου; Αν ναι τι χαρτιά χρειάζομαι;

                    2. Για να γραφτώ στο γερμανικό ΟΑΕΔ τι χαρτιά χρειάζομαι; (Στην Ελλάδα παίρνω επίδομα ανεργίας).
                    Συγνώμη κιόλας αλλά αυτά που ρωτάς έχουν απαντηθεί, αν παρακολουθείς το forum πάρα πολλές φορές!!! Κοίτα στον οδηγό που έχει γράψει ο milu με τόσο μεγάλο κόπο για όλους μας!!!



                    Παρακαλώ τους πάντες επειδή αυτό το φόρουμ για κάποιους είναι πηγή άντλησης πληροφοριών και εμπειριών για αυτούς που θέλουν να κάνουν το βήμα της μετανάστευσης-που δεν είναι μια πλάκα, πρίν ρωτάμε ή κάνουμε post για κάτι να μελετάμε λίγο το φόρουμ!

                    Ευχαριστώ
                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      Kosofos διακρίνω έναν εκνευρισμό στα γραφόμενά σου, ο οποίος είναι ανευ αιτίας. Για να ρωτάω σημαίνει ότι αναζητάω πληροφορίες από κάποιον που έχει τη διαθεση να βοηθήσει... Όπως έγραψα από Σεπτέμβρη θα εγκατασταθώ στη χώρα. Και όπως καταλαβαίνεις έχω αγωνία και άγχος και αναζητώ όσο το δυνατό περισσότερες πληροφορίες για να ξέρω πως θα κινηθώ τις πρώτες μέρες σε μια άγνωστη για μένα χώρα. Φυσικά και διάβασα τις οδηγίες του milu και του αξίζει ένα μεγάλο μπράβο για το χρόνο που αφιέρωσε. Απλά ακόμα έχω κάποιες απορίες. Τέλος πάντων. Σου ζηταω συγνώμη αν σε κούρασα όπως και συγνώμη σε όποιον άλλο κούρασα με τα μηνύματά μου.

                      Comment


                        Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΔΙΔΑΣΚΕΙ

                        Comment


                          βοηθεια!ζητηση εργασιας σε αλουμινια

                          καλησπερα σε ολους.
                          ανοιγω αυτο το θεμα και θελω την βοηθεια σας.
                          ο αντρας μου ειναι αλουμινας 25 χρονια και καλος τεχνιτης.Μηπως μπορει καποιος να βοηθησει για ευρεση εργασιας πανω στο αντικειμενο η παραπλησιο. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

                          Comment


                            SOS πως γράφετε στα γερμανικά επαγγελματίας οδηγός με Γ κατηγορία ως 7.500 τόνους?? προσπαθω να ψάξω μέσα από site ευρ. εργασίας κα ιδεν μπορώ να βρω άκρη...

                            Comment


                              δες σε
                              berufskraftfahrer

                              Comment


                                Originally posted by turms View Post
                                δες σε
                                berufskraftfahrer
                                thanks turms!!

                                Comment

                                Working...
                                X