Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by AntonisThess View Post
    Χαρίλαε θα προσπαθήσω να πάρω το τηλέφωνο ενός Ουρολόγου γιατρού Έλληνα εδώ που μένω στην Γερμανία ώστε αν θέλει να σου δώσει κάποιες πληροφορίες ο ίδιος. Πάντος θα πρέπει να είναι εύκολο να βρεθεί η υπηρεσία αναγνώρισης του Ιατρικού σου διπλώματος στην Γερμανία. Θα προσπαθήσω να βρω πως λέγεται στα Γερμανικά και την διεύθυνση τους, ώστε να τους στείλεις γραπτό ερώτημα για το δίπλωμα σου και γενικά να σου δώσουν πληροφορίες από πρώτο χέρι.
    Ναι, το πρόβλημα δεν είναι με αναγνώριση του πτυχίου, διότι δεν υφίσταται τέτοιου είδους θέμα, αυτό που με ανυσηχεί είναι ποιές προυποθέσεις υπάρχουν διαδικαστικές στην ουσία π.χ. συμβάσεις με ασφαλιστικά ταμεία, πληθυσμιακά κριτήρια, εφορία, έξοδα στέγασης, δάνεια για εξοπλισμό,ταρίφες επισκέψεων, τέτοια πραγματάκια δηλαδή. ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

    Comment


      ε....ταριφες επισκεψεων δεν υφιστανται καν εδω !

      Για να ανοιξεις ιατρειο πρεπει να εισαι μελος στην Kassenärztliche Vereinigung. Απο εκει πληρωνεσαι στην ουσια. Δηλ. σε πληρωνουν οι ασφαλειες.
      Οπως νομιζω σας ανεφερα και στο πμ που σας εστειλα καλα θα ηταν να απευθυνθειτε με συγκεκριμενες ερωτησεις στο Bundesärztekammer του κρατιδιου που ενδιαφερεστε να ιδρυσετε το ιατρειο σας.

      Θεμα αναγνωρισης πτυχιου ασφαλως και δεν τιθεται. Αλλα θεμα αδεια ασκησεως επαγγελματος τιθεται. Ρωτηστε τα παντα για να εγγραφειτε στο Zentralregister των ιατρων εδω στο Bundesärztekammer. Αυτοι θα σας διαφωτισουν.

      Οτι αφορα τωρα τα εξοδα στεγασης. Μπορειτε να ριξετε μια ματια στο www.immobilienscout24.de εκει θα πατε πανω πανω στα πορτοκαλι που γραφει Gewerbe,
      μετα εκει που λεει Büros, Praxen και θα βαλετε στην φορμα αναζητησης την πολη που θα επιθυμουσατε. Ολα αυτα ειναι απο μεσιτες. Αλλα για να παρετε μια ιδεα.

      Αληθεια την γλωσσα την μιλατε;

      Comment


        Originally posted by synnefaki View Post
        ε....ταριφες επισκεψεων δεν υφιστανται καν εδω !

        Για να ανοιξεις ιατρειο πρεπει να εισαι μελος στην Kassenärztliche Vereinigung. Απο εκει πληρωνεσαι στην ουσια. Δηλ. σε πληρωνουν οι ασφαλειες.
        Οπως νομιζω σας ανεφερα και στο πμ που σας εστειλα καλα θα ηταν να απευθυνθειτε με συγκεκριμενες ερωτησεις στο Bundesärztekammer του κρατιδιου που ενδιαφερεστε να ιδρυσετε το ιατρειο σας.

        Θεμα αναγνωρισης πτυχιου ασφαλως και δεν τιθεται. Αλλα θεμα αδεια ασκησεως επαγγελματος τιθεται. Ρωτηστε τα παντα για να εγγραφειτε στο Zentralregister των ιατρων εδω στο Bundesärztekammer. Αυτοι θα σας διαφωτισουν.

        Οτι αφορα τωρα τα εξοδα στεγασης. Μπορειτε να ριξετε μια ματια στο www.immobilienscout24.de εκει θα πατε πανω πανω στα πορτοκαλι που γραφει Gewerbe,
        μετα εκει που λεει Büros, Praxen και θα βαλετε στην φορμα αναζητησης την πολη που θα επιθυμουσατε. Ολα αυτα ειναι απο μεσιτες. Αλλα για να παρετε μια ιδεα.

        Αληθεια την γλωσσα την μιλατε;
        Κατάλαβα λοιπόν και ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια

        Comment


          Originally posted by Παναγιώτης Ζ. View Post
          Ενδιαφέροντα τα όσα φράφονται αλλά δεν κατάφερα να αποκρυσταλώσω γνώμη. Τελικά είναι καλά στη Γερμανία ή όχι. Υπάρχουν δουλειές και αν ναι με τι αποδοχές. Το σημαντικότερο πόσο μπορεί να κρατήσει μια δουλειά γιατί από ότι κατάλαβα τα συμβόλαια που υπογράφονται κρατούν λίγο και ξανασυζητάμε για καινούργια δουλειά ή αλλαγή συμβολαίου κτλ. Το σίγουρο είναι πως οι Έλληνες "θριαμβεύουμε" στα πέρατα της γης. Καλύτερα να ψοφήσει η κατσίκα του διπλανού μου παρά να αποκτήσω κι εγώ μια.

          Αθάνατη Ελλάδα
          τα συμβολαια φιλε μου ειναι για ενα δοκιμαστικο χρονο συνηθως 6μηνες. αυτοματα μετα γινεται μονιμο και αν εισαι καλος στην δουλεια σου δεν σε κουναει κανενας.
          απλα οι γερμανοι οτι λενε το κανουνε.

          Comment


            εργασια σε εστιατοριο

            γεια σε ολους ! παιδια εγω θελω να παω γερμανια για δουλεια σε εστιατοριο αλλα εχω σκυλο και θελω να τον παρω μαζι γιατι δεν μπορω να τον αφησω καπου τι γινετε? ξερει κανεις να μου πει ?

            Comment


              Καλησπερα ενδιαφερομαι για δουλεια στη νυρεμβεργη

              Ονομαζομαι Ντινος Χρηστος ειμαι 23 χρονων απο θεσσαλονικη αυτη τη στιγμη ειμαι στελεχος στις ενοπλες δυναμεις σκεφτομαι να παραιτηθω και να παω για δουλεια στη νυρεμβεργη δεχομαι να κανω τα παντα εχω πτυχιο αγγλικων, ηλεκτρονικων υπολογιστων εχω ορεξη για δουλεια δεν μιλαω τα γερμανικα αλλα μαθαινω γρηγορα ξενες γλωσσες θα προτιμουσα να δουλεψω ως σεκιουριτι καπου ή σε καποιο εστιατοριο ή σε εργοστασιο πραγματικα δεν εχω προβλημα αν κανεις εχει καμια προταση θα ηθελα να επικοινωνησει μαζι μου ευχαριστω(για την πολη της νυρεμβεργης μονο) facebook=ntinos christos email=ntinos_chris@hotmail.com

              Comment


                αρκετά κατατοπιστικά ,τωρα το μονο που μενει ειναι να το δεχτει και ο εστιατορας

                Comment


                  ergasia stin niremvergi

                  kalispera se olous etoimazomai na figo gia germania sigekrimena gia niremvergi edo kai 3 mines kano germanika kai elpizo na pane ola kala.mpori kapios na me voithisei pos pane tora ta pragmata stin germania?

                  Comment


                    Originally posted by αντρικος View Post
                    Ιδιωτικό γραφείο εύρεσης εργασίας σε τουριστικά επαγγέλματα

                    http://www.job-gastro-express.de/13.html
                    Γεια σας...ειμαι νεο μελος στην παρεα κ ψαχνομαι για να φυγω.δεν εχω ακρες πουθενα οποτε θα πρεπει να ακολουθησω τα γραφεια ευρεσεως εργασιας...υπαρχει καποιος που να εχει χρησιμοποιηση το συγκεκριμενο γραφειο...Η αν γνωριζει παρομοια αλλα αξιοπιστα γραφεια.απ'οτι διβασα κ σε αλλα post ειναι αρκετα τα λεφτα που ζητανε αλλα αυτη την στιγμη το μονο που θελω ειναι να βγω απο το αδιεξοδο!!!το ξερω πως θα ειναι δυσκολα στην αρχη αλλα δεν θα τα παρατησω.ολοι εσεις που κανατε το πρωτο κ ολα τα αλλα δυσκολα βηματα και φυγατε εξωτερικο ειχατε τα κοτσια να τα κανετε οποτε θα σεβαστω καθε αποψη και γνωμη!
                    Σας ευχαριστω εκ των προτερων

                    Comment


                      Καλησπερα.

                      Πολυ γενικη η ερωτηση σου. Γινε πιο συγκεκριμενος ...

                      Comment


                        Die Website rund ums Leben. Das Webportal der Bundesagentur für Arbeit möchte Menschen in jeder Lebenslage unterstützen. Jetzt informieren!


                        και κει πας στο jobbörse
                        βαζεις küchenhilfe
                        και την πολη που σε ενδιαφερει

                        για δουλειες στην κουζινα


                        Ή πας στον αντιστοιχο γερμαν. χρυσο οδηγο
                        Gelbe Seiten - Zu allen Unternehmen und Branchen gibt das Branchenbuch für Deutschland Auskunft über Telefonnummern, Adressen und Informationen zu den Unternehmen, zu Produkten und Dienstleistungen


                        και ψαχνεις για restaurant και την πολη που σε ενδιαφερει και αρχιζεις τα τηλεφωνα...ζητατε προς το παρων καποιον κτλ

                        Comment


                          Originally posted by fotis121 View Post
                          kalispera se olous etoimazomai na figo gia germania sigekrimena gia niremvergi edo kai 3 mines kano germanika kai elpizo na pane ola kala.mpori kapios na me voithisei pos pane tora ta pragmata stin germania?
                          καλησπερα και σε εσενα.
                          Δεν μπορω να σου πω γενικα για την ζωη στην Γερμανια δεδομενου οτι δεν εχω ζησει εξω αλλα εχω δει την χωρα μονο ως επισκεπτης.Αλλα Νυρεμβεργη ημουν τα χριστουγεννα που μας περασαν.
                          Ειχα πιασει συζητηση με εναν ανθρωπο που ειχε παγκο στην αγορα με τα χριστουγεννιατικα σχετικα με το πως ειναι οι δουλειες στην πολη κλπ.
                          Αυτο που μου ειπε εκεινος και ειναι το μονο που μπορω να σου μεταφερω,ειναι οτι στην συγκεκριμενη πολη δεν ειναι τοσο ευκολο να βρεις δουλεια.Το εργοστασιο της Gruding μου ειχε πει οτι εκλεισε γιατι μεταφερθηκε αλλου και το μοναδικο εργοστασιο που απασχολει αρκετο κοσμο ειναι ενα που φτιαχνει ζωοτροφες και αμμο για κατοικιδια.Επισης οτι στην Νυρεμβεργη βασιζονται πολυ στον τουρισμο(του ειχα πει οτι ειμαι απο Ελλαδα και μου ανεφερε οτι το ποσο σημαντικος ειναι ο τουρισμος εκει ειναι αναλογο με το ποσο σημαντικος ειναι στην Ελλαδα).Και πως αν με ενδιεφερε για αμεση αποκατασταση να προτιμουσα τις δυτικες και νοτιοδυτικες πολεις της Γερμανιας που απασχολουν πολυ κοσμο στην βιομηχανια και βαρια βιομηχανια.

                          Αυτα στα μεταφερω με καθε επιφυλαξη καθως ειναι η αποψη 1 μονο ατομου που δουλευε εκει.

                          Την επομενη Κυριακη θα εχω και φρεσκα νεα απο ξαδερφο μου που πηγε δοκιμαστικα με την κοπελα του 1μηνα Νυρεμβεργη να μεινουν ωστε να δουν αν τους ταιριαζει.(και απο οσο εμαθα γυρνανε να μαζεψουν τα πραγματα τους :P )

                          PS : Σε περιπτωση παντως που δεν το εχεις δει σου παραθετω τα στοιχεια ανεργειας σε ολη την Γερμανια τον Ιουνιο 2011.
                          Arbeitslosenquoten Januar- Dez. 2019, Gesamtdeutschland Arbeitslosigkeit, Ost-West Vergleich, Arbeitslosenquote alte & neue Bundesländer, Mehrjahresvergleich, nach Bundesländern

                          Comment


                            kalispera na sas euxaristiso ek ton proteron gia tis apantiseis sas.gnorizo sigoura oti i germania den einai i gi tis epaggelias gnorizo oti einai diskola kai eidika stin arxi .apo kei kai pera apo oti exo akousei kai diavazo an thes na kaneis oikogeneia kai na mporeseis kapoia stigmi meta apo arketi prospatheia tha mporeseis na katafereis kati stin zoi sou.gia tin grundig to ixera opos kai polles firmes pleon pigainoun ektos germanias gia ftina ergatika xeria.to kalo einai oti exo ta petherika mou ekei kai pisteuo oti toulaxiston tha mporeso na kano ena pio eukolo xekinima .apla ithela na me enimerosei kapios oson afora enoikia ,tropo antimetopisis ton germanonb apenanti mas kai poso eukola mporei na vrei kapios ergasia!!!

                            Comment


                              Originally posted by fotis121 View Post
                              apla ithela na me enimerosei kapios oson afora enoikia ,tropo antimetopisis ton germanonb apenanti mas kai poso eukola mporei na vrei kapios ergasia!!!
                              Για εργασια και ενοικια δεν μπορω να σε βοηθησω καθως η μονη πληροφορηση που εχω ειναι απο το ιντερνετ και οτι μου λενε.
                              Τωρα οσο για την αντιμετωπιση θα ελεγα οτι ειναι ενας "μυθος".Θα ελεγα οτι παντου και παντα θα υπαρχουν οι "καλοι" και "κακοι" ανθρωποι.Ενα παραδειγμα ειναι το πως αντιμετωπιζονται οι μεταναστες εδω στην Ελλαδα(δεν αναφερομαι στους λαθρομεταναστες αλλα σε αυτους που ειναι χρονια εδω,εχουν οικογενεια κλπ).

                              Είναι κάποια σημειώματα που δεν γράφονται με δική μου πρωτοβουλία αλλά γιατί κάποιος κάπου μου το πρότεινε. Βέβαια, όταν αποφασίζω να γράψω ...


                              Το συγκεκριμενο βlog το διαβαζω παρα πολλους μηνες τωρα και ειναι πολυ ενδιαφερον.Στην αρχη ειχε ξεκινησει κυριως ως εμπειριες και πραγματα που εβλεπε εκει και εκαναν εντυπωση στον διαχειριστη,ο οποιος οπως θα διαβασεις ειναι ενας ελληνας καθηγητης αποσπασμενος στο Μοναχο με την οικογενεια του.
                              Ειδικα στα παλιοτερα τοπικς πριν ξεκινισει να γινεται τοσο ταξιδιωτικο εχει πολλες πληροφοριες για την ζωη εκει.

                              Μπορεις να ριξεις μια ματια και ελπιζω να σε βοηθησει !

                              Comment


                                Originally posted by spiros
                                Αααα...ετσι πες μου....κανεις υπερωριες.
                                Τοσο πληρωνουν και Αυστρια,7.5 την ωρα,αλλωστε η Αυστρια ειναι καπως σαν επαρχια της Γερμανιας,τα ιδια συστηματα σε ολα.
                                Ομως εδω εχουν εφαρμοσει 30ωρα οι λιζινγκ εταιριες.Πρεπει να δουλεψεις 3-4 μηνες ετσι,να δουνε οτι εισαι ενταξει στην δουλεια και μετα μπορει να δωσουν 40ωρο.
                                Συν εναμιση μισθο τον χρονο δωρα Χριστουγεννων και επιδομα αδειας.Εδω τα δωρα,τα μοιραζουν σε ολο τον χρονο,καθε 3 μηνες παιρνεις εξτρα,δεν περιμενουν να ερθουν τα Χριστουγεννα για να παρεις ολο το δωρο μαζι.
                                Όπως είχα πει θα γράψω αναλυτικά τι πήρα καθαρά τον 2ο μήνα εργασίας μου σε λίζινγκ εταιρία στο εργοστάσιο της BASF.
                                Σπύρο με 185 ώρες με βάρδιες και χωρίς ιδιαίτερο μεγάλο "ακόρντ" πληρώθηκα 1220 ευρώ καθαρά ως εργένης δλδ. κλάση 1 στην Γερμανία. Φυσικά και φαίνονται λίγα αλλά προσωπικά έχω χαμηλό ενοίκιο προς το παρών και γενικά δεν είμαι πολυέξοδος. Πάντως μπόρεσα να βάλω και κάτι στην άκρη και να καλύψω με φθηνές αγορές κάποια βασικά πράγματα για το σπίτι που μένω.Πάντως δεν φτάνουν για να βάλεις κάποιο σημαντικό ποσό στην άκρη αν έχεις υποχρεώσεις οικογενειακές. Θα περιμένω και τον 3ο μισθό μου για να συγκρίνω και πάλι. Στην εταιρία που είμαι έχουμε 39,5 ώρες εβδομαδιαία απασχόληση. Ήδη βρίσκομαι στην διαδικασία νέας εργασίας με καλίτερη αμοιβή. Αυτά προ το παρών και θα επανέλθω με νέα στοιχεία.
                                "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                                Comment

                                Working...
                                X