Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by evanaki View Post
    αν τελικα ομως χρειαζεται βιζα θα μπορεσει να βγαλει?η θα παω εγω και τελικα δε θα του τη δωσουν.....πολυ εχω αγχωθει με αυτο το θεμα...
    Evanaki μην ξεχνας οτι ειναι ο πατερας σου και συ εισαι Ελληνας πολιτης.Κανεις δεν μπορει να σου αρνηθει την βιζα για τον πατερα σου(Για την ευρωπη μιλαμε).Στα προξενεια δεν κανουν οτι τους γουσταρει(τουλαχιστον δεν εχουν το δικαιωμα).Ο νομος ειναι με το μερος σου,οποτε προχωρα.

    Comment


      τρομαξα που μου ειπαν ετσι στο προξενιο γι'αυτο το λεω!οτι δε βγαζουν βιζα λεει σε ατομα εκτος Ε.Ε αν δεν πανε να εργαστουν ως γιατροι,πολιτικοι μηχανικοι κλπ!και μαλιστα μιλουσε πολυ επικρητικα η κυρια.
      εγω εχω υπηκοοτητα αλλα ο μπαμπας μου ειναι με αδεια παραμονης στην ελλαδα...γι'αυτο λεω ...τι να πω...μακαρι...θα αρχισω το ψαξιμο για δουλεια λοιπον και ευχομαι τελικα να μη χρειαζεται βιζα...

      Comment


        Εύα καλησπέρα! Να σε ρωτήσω κάτι έχεις ελληνικό διαβατήριο ή έχεις μόνο ελληνική ταυτότητα. Αν δεν έχεις ελληνικό διαβατήριο τότε θα έχεις πρόβλημα γιατί θα σου ζητήσουνε κάποια στιγμή σε κάποια υπηρεσία της Γερμανίας το διαβατήριό σου. Αν έχεις ελληνικό διαβατήριο πηγαίνεις και δουλεύεις στη Γερμανία και έχεις τα ίδια δικαιώματα και υποχρεώσεις με τους κατοίκους της ΕΕ. Τα ίδια ισχύουν και για τον πατέρα σου. Μην μπερδεύουμε τη βίζα με το δικαίωμα εγκατάστασης και διαμονής. Υπάρχουν ακόμη απαγορεύσεις διαμονής και εγκατάστασης στην ΕΕ για πολίτες χωρών εκτός ΕΕ (Αλβανία κλπ) και για 2 μέλη χώρες της ΕΕ τη Βουλγαρία και τη Ρουμανία. Διάβασε εδώ αυτό που βρήκα στο google και ψάξτο και μόνη σου.
        ''ΟΧΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

        • Θα πρέπει, τέλος, να σημειωθεί ότι η κατάργηση της βίζας δεν συνεπάγεται και την ελευθερία εγκατάστασης και απασχόλησης στο έδαφος των «27». Άλλωστε, σε αυτό το επίπεδο περιορισμοί υπάρχουν ακόμη και για ορισμένες χώρες-μέλη, όπως είναι για παράδειγμα, η Βουλγαρία και η Ρουμανία.''
        Καταργείται η «βίζα» προς τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, για Βόσνιους και Αλβανούς « ΕΛΛΑΣ

        Comment


          επειδή η κοπέλα δεν έχει ελληνική ιθαγένεια αλλά μόνο ελληνική υπηκοότητα δεν γνωρίζω αν μπορεί να βγάλει ελληνικό διαβατήριο. Αυτό πρέπει να το ρωτήσει στο αρμόδιο τμήμα διαβατηρίων της Αστυνομίας. Αν έχει το διαβατήριο μετά είναι οκ σε όλα και στη Γερμανία.

          Comment


            δεν μου χρειαστικε ποτε διαβατηριο αλλα λογικα εφοσον εχω ελληνικη ταυτοτητα δεν μπορω να βγαλω?

            Comment


              sportbilly79 δεν το καταλαβα και πολυ καλα αυτο που λεει το σαιτ.
              απο τη μια λεει οτι

              από το τέλος του 2010 κιόλας, οι Αλβανοί θα μπορούν να έρχονται στην Ελλάδα νόμιμα, δίχως να χρειάζονται τις γραφειοκρατικές διαδικασίες για την απόκτηση βίζας.
              και απο την αλλη οχι εγκατασταση....μπερδευτηκα μου φαινεται...
              και τελος μπορει καποιος να μου εξηγησει τη διαφορα ελληνικης υποκοοτητα και ελληνικης ιθαγενειας?

              Comment


                Ευα το site αναφέρει ότι όσοι είναι πολίτες χωρών εκτός ΕΕ και επιπρόσθετα Βουλγαρία και Ρουμανία ότι μπορούν να ταξιδεύουν ελεύθερα στις χώρες ΕΕ για τουριστικούς λόγους, αλλά όχι για εγκατάσταση και διαμονή. Αυτή η απαγόρευση ισχύει μέχρι το 2015 γιατί το έψαξα και ισχύει. Όσον αφορά εσένα όπως είπα μπορεί να έχεις ελληνική ταυτότητα αλλά δεν ξέρω αν δικαιούσαι διαβατηρίου λόγω ιθαγένειας. Ένα τηλ στο τμήμα διαβατηρίων της Αστυνομίας του τόπου σου θα έλυνε την απορία σου για το αν δικαιούσαι διαβατήριο. Αν δεν σου απαντήσουν στο τηλ να πας καλύτερα από κοντά. Αν θέλεις να φύγεις Γερμανία για δουλειά το διαβατήριο χρειάζεται οπωσδήποτε.

                Comment


                  Originally posted by sportbilly79 View Post
                  Ευα το site αναφέρει ότι όσοι είναι πολίτες χωρών εκτός ΕΕ και επιπρόσθετα Βουλγαρία και Ρουμανία ότι μπορούν να ταξιδεύουν ελεύθερα στις χώρες ΕΕ για τουριστικούς λόγους, αλλά όχι για εγκατάσταση και διαμονή. Αυτή η απαγόρευση ισχύει μέχρι το 2015 γιατί το έψαξα και ισχύει. Όσον αφορά εσένα όπως είπα μπορεί να έχεις ελληνική ταυτότητα αλλά δεν ξέρω αν δικαιούσαι διαβατηρίου λόγω ιθαγένειας. Ένα τηλ στο τμήμα διαβατηρίων της Αστυνομίας του τόπου σου θα έλυνε την απορία σου για το αν δικαιούσαι διαβατήριο. Αν δεν σου απαντήσουν στο τηλ να πας καλύτερα από κοντά. Αν θέλεις να φύγεις Γερμανία για δουλειά το διαβατήριο χρειάζεται οπωσδήποτε.
                  sportbilly μην μπερδευεις τα πραγματα.Δεν υπαρχει περιπτωση να εχει Ελληνικη ταυτοτητα χωρις ιθαγενεια ουτε μια στο δισεκατομυριο.Εφοσον η κοπελα εχει ελληνικη ταυτοτητα εχει και ιθαγενεια την οποια προφανως πηρε με πολιτογραφηση.
                  Υπηκοότητα: ο νομικός και πολιτικός δεσμός που συνδέει το άτομο ως πολίτη ενός κράτους με το κράτος αυτό! Ιθαγένεια: ο νομικός και πολιτικός δεσμός που συνδέει το άτομο ως πολίτη με το κράτος στο οποίο ανήκει

                  Επισης οι Βουλγαροι και οι Ρουμανοι οπως και οι Τσεχοι μπορουν να δουλεψουν αλλα οχι σε ολα τα επαγγελματα.Και δεν μιλαμε οτι αφηνουν μονο γιατρους και τετοια επαγγελματα αλλα και πολλα αλλα,οπως σε θερμοκηπια,εστιατορια,ξενοδοχεια,οικοδομες κτλ.Αν συμπληρωσουν 2 χρονια σε καποιο απο τα επαγγελματα που σου ανεφερα τοτε αποκτουν ολα τα δικαιωματα που εχουμε και εμεις

                  Comment


                    Το λογικό είναι ότι εφόσον έχει ελληνική ταυτότητα άρα θα δικαιούται και διαβατήριο. Όπως είπα και πάνω μόνο η Αστυνομία μπορει να λύσει την απορία της γιατί αυτή είναι υπεύθυνη για το διαβατήριο που πρέπει να το βγάλει για οπωσδήποτε αν θέλει να πάει μόνιμα Γερμανία.
                    Όσον αφορά για το καθεστώς απασχόλησης για τους Βούλγαρους και τους Ρουμάνους και τους πολίτες εκτός ΕΕ είσαι λάθος. Απαγορεύεται ρητά μέχρι το 2015. Όσοι Βούλγαροι και Ρουμάνοι δουλεύουνε στη Γερμανια τώρα ειναι παράνομοι και τους παίρνουνε οι Γερμανοί για μαύρη εργασία. Ειχε αφιέρωμα για αυτο το θέμα το προηγούμενο Σάββατο ο Επενδυτής και τα έλεγε.

                    Comment


                      Originally posted by sportbilly79 View Post
                      Το λογικό είναι ότι εφόσον έχει ελληνική ταυτότητα άρα θα δικαιούται και διαβατήριο. Όπως είπα και πάνω μόνο η Αστυνομία μπορει να λύσει την απορία της γιατί αυτή είναι υπεύθυνη για το διαβατήριο που πρέπει να το βγάλει για οπωσδήποτε αν θέλει να πάει μόνιμα Γερμανία.
                      Όσον αφορά για το καθεστώς απασχόλησης για τους Βούλγαρους και τους Ρουμάνους και τους πολίτες εκτός ΕΕ είσαι λάθος. Απαγορεύεται ρητά μέχρι το 2015. Όσοι Βούλγαροι και Ρουμάνοι δουλεύουνε στη Γερμανια τώρα ειναι παράνομοι και τους παίρνουνε οι Γερμανοί για μαύρη εργασία. Ειχε αφιέρωμα για αυτο το θέμα το προηγούμενο Σάββατο ο Επενδυτής και τα έλεγε.
                      Οτι υπαρχει τροπος υπαρχει σιγουρα καθοτι εχω γνωστους Βουλγαρους που δουλευουν νομιμα εκει αφου ειχαν καρτα εργασιας για 2 χρονια.μετα τα 2 χρονια δεν εχουν κανενα περιορισμο.
                      Πατα στο google arbeitserlaubnis eu rumänien.Εγω δεν καταλαβαινω Γερμανικα και δεν ξερω τι γραφει.Η εστω καποιος αλλος που καταλαβαινει Γερμανικα ας μας πει.Να μην βαλω και το χερι μου στην φωτια

                      Comment


                        το οτι εχω δικαιωμα να ψηφιζω σημαινει οτι εχω υπηκοοτητα και ιθαγενεια?

                        Comment


                          Originally posted by evanaki View Post
                          το οτι εχω δικαιωμα να ψηφιζω σημαινει οτι εχω υπηκοοτητα και ιθαγενεια?
                          Ακριβως.Evanaki μην το ψαχνεις αλλο.Εισαι Ελληνας πολιτης.Τελος.Το οτι βρεθηηκε μια μ@λακισ...νη να σου λεει βλακειες δεν σημαινει τιποτα απολυτος.Τετοιοι υπαρχουν σε καθε υπηρεσια στην Ελλαδα η αλλιως Μπαγκλαντεζ.Γιατι περι αυτου προκειται.

                          Comment


                            σε ευχαριστω πολυ σας ευχαριστω ολους πραγματικα με συγκινει απιστευτα το ενδιαφερον σας.
                            τελικα στην πραγματικη ζωη πολυ λιγοι ειναι αυτοι που πραγματικα ενδιαφερονται και θελουν να σε βοηθησουν για να μη πω μηδαμινοι.
                            οσο για την κυρια στην υπηρεσια δεν ξερω αν το εκανε αυτο επειδη βαριοταν η επειδη με αντιμετωπισε ρατσιστικα γιατι εχω βιωσει και τον ρατσισμο παμπολλες φορες...
                            παντως απο εσας βρηκα πολυ μεγαλο ενδιαφερον και βοηθεια και ειλικρινα
                            νιωθω οτι τελικα υπαρχουν ανθρωποι εκει εξω!
                            αρχιζω λοιπον απο σημερα να ψαχνω για δουλεια!

                            κατι ακομα που θα θελα να ρωτησω πως μπορω να μαθω για τα γερμανικα επιδοματα?μετα απο καποιο διαστημα παραμονης θα δικαιουται αραγε ο πατερας μου επιδομα αναπηριας?
                            και θα μπορεσω να βρω καποια γυναικα για να τον προσεχει τις ωρες που εγω θα λειπω?(σε περιπτωση που δεν θα δικαιουται επιδομα...αναλαμβανει αραγε η ασφαλεια καποιο ποσο?)
                            αυτα τα 2 μου εμειναν γιατι ξερετε θελω να ειμαι κατοχυρωμενη για την ασφαλεια του πατερα μου και να ξερω τις κρατικες παροχες...
                            αν καποιος γνωριζει να μου απαντησει...και συγνωμη βρε παιδια αν σας κουρασα ειλικρινα....

                            Comment


                              πηρα απαντηση απο ενα mail που ειχα στειλει στη europe direct


                              το οποιο λεει πως ο πατερας μου οντως δε θα χρειαστει βιζα γιατι η γερμανια ειναι κρατος του σεγκεν. επι λεξη λεει αυτο.δειτε και πειτε μου καλα δεν καταλαβα?

                              Η βίζα έχει καταργηθεί για τους Ευρωπαίους πολίτες και μόνο πολίτες ορισμένων τρίτων χωρών πρέπει να έχουν βίζα, για να εισέλθουν στο χώρο Σένγκεν. Αν κάποιος πολίτης έκτος Ε.Ε. έχει ελληνική άδεια παραμονής και θέλει να ταξιδέψει στη Γερμανία, δε χρειάζεται βίζα, καθώς η άδεια παραμονής του τον απαλλάσσει από την υποχρέωση αν έχει βίζα, καθώς και οι δύο χώρες είναι χώρες Σένγκεν.
                              Οι εκτός ΕΕ σύζυγοι, γονείς, παππούδες, παιδιά ή εγγόνια δεν χρειάζεται να λάβουν βίζα από τη χώρα στην οποία ταξιδεύουν , εφόσον:

                              η χώρα αυτή βρίσκεται εντός του χώρου Σένγκεν (βλ. παρακάτω κατάλογο) και οι ίδιοι έχουν άδεια παραμονής ή βίζα από άλλη χώρα του Σένγκεν,

                              ή
                              ταξιδεύουν μαζί σας ή έρχονται να σας συναντήσουν, και έχουν άδεια διαμονής που έχει εκδοθεί από χώρα της ΕΕ (εκτός της χώρας της οποίας είστε υπήκοος). Η άδεια διαμονής θα πρέπει να αναφέρει σαφώς ότι ο κάτοχός της είναι μέλος οικογενείας υπηκόου χώρας της ΕΕ.

                              Κατά την άφιξή στη Γερμανία, εφόσον κάποιος σκοπεύει να διαμείνει για διάστημα μεγαλύτερο των τριών μηνών, θα πρέπει να αναφέρει την παρουσία του στις αρμόδιες εθνικές αρχές στη Γερμανία, να εγγραφεί στους καταλόγους και αν λάβει πιστοποιητικό εγγραφής. Για την εγγραφή, θα πρέπει να πληρούται κάποιες ελάχιστες προϋποθέσεις και να προσκομιστούν κάποια βασικά έγγραφα.
                              Το ίδιο ισχύει και για τα μέλη της οικογένειας πολιτών της ΕΕ που είναι ωστόσο υπήκοοι τρίτης χώρας. Μπορούν να ακολουθήσουν το μέλος της οικογένειάς τους στη νέα χώρα διαμονής.Αφού ζήσουν νόμιμα σε άλλη χώρα της ΕΕ επί 5 χρόνια χωρίς διακοπή, οι συγγενείς και ο/η σύντροφός σας, υπήκοοι χωρών εκτός ΕΕ, αποκτούν αυτόματα το δικαίωμα μόνιμης διαμονής εκεί, ακριβώς όπως και ο/η σύζυγος και τα παιδιά σας, υπήκοοι χωρών εκτός ΕΕ.

                              Comment


                                Μύνημα ?

                                Γεια σου Dawid !

                                Ελπίζω να έχεις βρει κάποια βοήθεια για το πρόβλημά σου.
                                Περίμενα μύνημά σου, αλλά δεν έχω λάβει κάτι.

                                Εύχομαι καλή συνέχεια και καλό κουράγιο !
                                "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                                Comment

                                Working...
                                X