Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by katerfit View Post
    Ηθελα να δωσω μια πληροφορια που ισως βοηθησει...

    Οταν τον Μαρτιο πηγα για εξετασεις Γερμανικων Γκαιτε επιπεδο Α1, ημουν η μονη Ελληνιδα. Μαζι μου εξεταστηκαν : μια Αλβανιδα παντρεμενη με Ελληνα(ηθελαν να φυγουν), μια Ουκρανη παντρεμενη με Γερμανο (πηγαινε Γερμανια για τρεις μηνες, ως τουριστρια και επεστρεφε) και ενας απο Ιραν. Και τρεις χρειαζοταν το πτυχιο Α1 Γεμανικων για παρουν την βιζα και να φυγουν Γερμανια. Οι εξεταστες μαλιστα τους ρωτησαν στο τελος αν χρειαζονται τα αποτελεσματα πιο νωρις για να φυγουν....πιστευω οτι τους βοηθησαν!
    δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογο δωσανε το a1.εμενα μου ειπαν στην πρεσβεια επιπεδο γλωσσας Α1 δεν χρειαζεται γιατι ο συζυγος μου ειναι ελληνασ πολιτης...τι να πω μπορει ν αλλαξε κατι στον νομο ισως...

    Comment


      Originally posted by fridushka View Post
      μου λενε δεν κανει το ενα χαρτι δεν κανει αυτο τλπ.ελεος..
      εδώ θα βρεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά



      αλά πάνε στην πρεσβεία και με αυτό
      Οικογενειακή επανένωση


      Αν από εκεί και πέρα χρειάζεσαι πάλη βοήθεια εδώ
      ΕΕ - Χρειάζεστε βοήθεια; - Η Ευρώπη σου


      Originally posted by fridushka View Post
      εαν θα μπορουσα να εργαστω εκει νομιμα οπως ο αντρας μου..δεν βγαζω ακρη ...οποιος γνωριζει κατι ασ πει την γνωμη του παρακαλω.
      ναι μπορεις!

      Comment


        Originally posted by fridushka View Post
        ειμαι αλβανιδα ο αντρασ μου ελληνας και εργαζεται στην γερμανια και ειναι κανονικα δηλωμενος εκει.δεν μπορω να ειμαι μαζι του και ζουμε χωρια επειδη δεν εχω ακομα την αδεια παραμονησ μου και εχω βεβαιωση και ο μονος τροπος ειναι να φυγω με βιζα μεσω γερμανικης πρεσβειας.ελα που ομως τωρα παω για βιζα και μου λενε δεν κανει το ενα χαρτι δεν κανει αυτο τλπ.ελεος.. οχι οτι ξερω αν θα μπορουσα με την αδεια παραμονης μου σαν συζυγος ελληνα πολιτη εαν θα μπορουσα να εργαστω εκει νομιμα οπως ο αντρας μου..δεν βγαζω ακρη ...οποιος γνωριζει κατι ασ πει την γνωμη του παρακαλω.
        καλησπερα,
        και αδεια παραμονης να βγαλεις (ροζ ταυτοτητα) παλι θα χρειαστεις βιζα.
        το γερμανικο προξενειο (στην αθηνα) εαν εχει ολα τα δικαιολογητικα που θα ζητησει απο εσενα και απο τον αντρα σου σε μια μερα θα σου βγαλει την βιζα.
        εαν δεν εχεις την ροζ ταυτοτητα πιεσε στην αστυνομια για να στην βγαλουν (αν και αυτο θα επρεπε να το κανει ο αντρας σου, σαν ελληνας).
        οταν με το καλο τελειωσεις με το θεμα της βιζας και ερθεις γερμανια θα πας στο αλλοδαπων και θα σου βγαλουν ταυτοτητα που θα ισχυει για 5 χρονια.

        Comment


          Originally posted by anestis View Post
          καλησπερα,
          και αδεια παραμονης να βγαλεις (ροζ ταυτοτητα) παλι θα χρειαστεις βιζα.
          το γερμανικο προξενειο (στην αθηνα) εαν εχει ολα τα δικαιολογητικα που θα ζητησει απο εσενα και απο τον αντρα σου σε μια μερα θα σου βγαλει την βιζα.
          εαν δεν εχεις την ροζ ταυτοτητα πιεσε στην αστυνομια για να στην βγαλουν (αν και αυτο θα επρεπε να το κανει ο αντρας σου, σαν ελληνας).
          οταν με το καλο τελειωσεις με το θεμα της βιζας και ερθεις γερμανια θα πας στο αλλοδαπων και θα σου βγαλουν ταυτοτητα που θα ισχυει για 5 χρονια.
          ανεστη καλησπερα.
          οταν λεσ ροζ ταυτοτητα εννοεις την αδεια παραμονης ως συζυγο ελληνα πολιτη(5-ετια)?γιατι αλλη ταυτοτητα δεν εχω..πιεσαμε και εγω και ο αντρας μου τοσο πολυ να μας την βγαλουν και φαγαμε πορτα γιατι εδω αυτο το διαστημα ειναι ολα μπαχαλο.για αυτο το λογο τσαντιστικε ο αντρας μου και εφυγε πρωτος για να μπορεσει να με παρει και μενα με οικογενειακη επανενωση..κατεθεσα τα χαρτια για βιζα ..ασ ελπισουμε πως θα μου την δωσουν..
          ευχαριστω για το ενδιαφερον ειλικρινα!

          Comment


            να ειστε καλα ολοι που με βοηθατε.ειστε η παρεα μου ...εχω στραβωθει με το να ψαχνω συνεχεια..ακομα και την δουλεια του αντρα μου στην γερμανια εγω την βρηκα αλλα δεν ειναι καθολου ευχαριστημενοσ..δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι ελληνεσ μαγαζατορες εκει φερονται ετσι και ειναι τοσο αχαριστοι..μακαρι να μην ειναι ολοι ετσι..ειναι κριμα να μην μας εκτιμανε!
            ισως ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα αλλα ειχα αναγκη να το πω καπου..εχω μεινει και μονη μου και αστα να πανε.

            Comment


              Στον εργασιακό μεσαίωνα της Μέρκελ.

              Συγκλονιστική επιστολή έλληνα εργαζόμενου,απο ''tvxs''
              Γεια σου Δάσκαλε,

              Με αφορμή την ιστορική εμφάνιση σου στο φύλλο των εργαζομένων της Ελευθεροτυπίας, πήρα το θάρρος να σου στείλω αυτό το mail, εκφράζοντας κάποιους προβληματισμούς σε συνδυασμό με μια παράθεση απόψεων και συμπερασμάτων απο τη γερμανική κοινωνία, όπου βρίσκομαι και εργάζομαι. Πράγματι, η απουσία μου (φυσική και μόνο) απο την εξελισσόμενη ελληνική κοινωνία με λυπεί βαθύτατα και ιδιαίτερα η απουσία μου απο τους δρόμους, όπου κατά τη γνώμη μου δίνεται μια τεράστια μάχη πρωτίστως συνειδησιακή (προσπάθεια ριζοσπαστικοποίησης της κοινωνίας) και δευτερευόντως πολιτική, αλλά οι εξελίξεις στη γερμανική κοινωνία είναι επίσης μεγάλες και θα επεκταθώ σε αυτό στη συνέχεια.

              Δεν ξέρω αν γνωρίζεις, αλλά δουλεύω σε ένα εργοστάσιο (ως ανειδίκευτος εργάτης) στο Dachau, με ελαστικό ωράριο και συνθήκες σχεδόν τραγικές. 8,5 ώρες την ημέρα, απο τις οποίες πληρωνόμαστε τις 8 και τη Παρασκευή 6 ώρες. Πολλοί εργάζονται για 400ευρώ και ή τα υπόλοιπα τα παίρνουν μαύρα ή απλά εργάζονται 30 ώρες το μήνα. Πολλοί εξ αυτών είναι και Γερμανοί, άλλοι έχουν βρει αυτήν την εργασία απο Zeitfirma (είναι εταιρίες ενοικίασης εργαζομένων όπου αν για παράδειγμα δουλεύουν με 10ευρώ την ώρα τα 2 απ’ αυτά τα παίρνει η εταιρία).

              Με λίγα λόγια δεν υπάρχει καν συλλογική σύμβαση εργασίας παρά μόνο προσωπικά συμβόλαια. Όταν αναρωτήθηκα πως γίνεται τόσα χρόνια να έχουν παγώσει τους μισθούς και να έχουν ελαστικοποιήσει τόσο την αγορά εργασίας σε μια συζήτηση με Γερμανό εργάτη μου είπε ότι έφταιγε η ανεργία και τα ξεπουλημένα συνδικάτα. Το αστείο είναι πως μας έχουν παραδώσει και μια λίστα απο πράγματα που απαγορεύεται να κάνουμε (όπως να μη βάζουμε το χέρι μας σε κινούμενη μηχανή) αλλά ουσιαστικά απαιτούν να κάνουμε, έχοντας υπογράψει πρώτα πως απαγορεύεται και σε περίπτωση εργατικού ατυχήματος η εταιρία δεν φέρει καμιά ευθύνη.

              Παλαιότερα, συνάδελφοι που δουλεύουν χρόνια εκεί (άνω των 20) μου είπαν πως αυτή η δουλειά που κάνουμε τώρα είναι (Akkord Arbeit) και πληρώνεται με 75% παραπάνω, αλλά όλα αυτά έχουν καταργηθεί, επίσης οι υπερωρίες πληρώνονται όταν συμπληρώσεις άνω των 50 ωρών (με 38 ώρες τη βδομάδα σταθερή εργασία). Πρώτη φορά εκλέχτηκε απο το τμήμα παραγωγής ο επικεφαλής του συνδικάτου και γίνονται τεράστιες διαπραγματεύσεις να ανακτήσουμε δικαιώματα που είχαμε πριν. Προσπαθώ να συμμετέχω όσο πιο πολύ μπορώ και προς τιμήν τους λαμβάνουν υπόψιν τους μερικές μου επισημάνσεις.

              Τώρα απο πρώτη του Ιανουαρίου δεν χρειάζεται την Παρασκευή να δουλεύουμε 2 ώρες επιπλέον χωρίς πληρωμή (!!!!) και για πρώτη φορά πήραμε αύξηση 3%, αλλά είναι πολύ δύσκολο να πιέσουμε εντονότερα γιατί η εθνική ανομοιογένεια του εργατικού δυναμικού είναι τεράστια και οι φόβοι μεγάλοι. Επικεφαλής είναι Γερμανός ( απο τους λίγους με κοινωνική συνείδηση και τα άλλα μέλη απο Γκαμπια, Σρι Λανκα και Τουρκια). Ο εργοδότης απειλεί συνέχεια με μετακόμιση στην Τσεχία αφήνοντας μας άνεργους ή μας ενημερώνει πως «μπαίνει μέσα», ενώ η υπεραξία είναι απίστευτα μεγάλη. Την έχω υπολογίσει κουτσουρεμένα και είναι η εξής: σε 8 ώρες δουλειά, οι 6 πάνε στον εργοδότη, η 0,5 στο κράτος και η 1,5 την καρπώνεται ο εργάτης (με τα δικά του στοιχεία κέρδους)...

              Αναρωτήθηκα γιατί συμβαίνει αυτό σε μια κοινωνία ευημερούσα. Γνωρίζοντας τα προβλήματα ένωσης της Γερμανίας και τη χρόνια ανεργία (άνω του 9% για χρόνια) δεν δικαιολογούσαν τέτοιες εργασιακές σχέσεις και μάλιστα σε ένα κράτος του Βιλλυ Μπραντ που ήταν πράγματι κοινωνικό. Έτσι άρχισα να συζητώ με Γερμανούς γι’ αυτήν την ηττοπάθεια του εργατικού κινήματος.

              Ανακάλυψα ότι υπάρχει μια τρομερή απάθεια ανάμεσα στους εργαζόμενους (κυρίως μεσαίας τάξης) και το απέδωσα στην ελλιπή ενημέρωση άλλα και στη στροφή του SPD τελευταία χρόνια.

              Δυστυχώς ανακαλύπτω πως ανάμεσα στους Γερμανούς αναπτύσσεται έντονα μια εθνική ανάταση που υπερκαλύπτει την κοινωνική συνείδηση. Η χρόνια προπαγάνδα της Bild, η οποία είναι η πρώτη σε πωλήσεις εφημερίδα κυρίως επειδή είναι πιο φθηνή (!!!) έχει κάνει καλά τη δουλειά της. Η παιδεία επίσης των Γερμανών τείνει να δημιουργεί εργατικούς υπάκουους και αυταρχικούς πολίτες
              (wer nur den lieben langen Tag, ohne Plag, ohne Arbeit verplempert, wer das mag, der gehört nicht zu uns - όποιος σπαταλά την ωραία μέρα χωρίς μόχθο και χωρίς δουλειά και σε όποιον αρέσει αυτό το πράγμα, ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΜΑΣ) και (wer die pfennige nicht ehrt, ist des Talers auch nicht wert, το οποίο σημαίνει όποιος δεν τιμά τα cent, δεν είναι άξιος για λεφτά). Τα παραπάνω είναι παιδικά τραγούδια τα οποία μαθαίνονται στα παιδιά στο σχολείο.

              Τις προάλλες είχε έρθει ένας καινούργιος απο το Θιβέτ στη δουλειά και προϊστάμενοι τον έπιασαν να κάνει λάθος. Η τιμωρία του; Να προσπαθεί να φτιάξει κάτι που είναι χαλασμένο και χρειάζεται μηχανικό. Το χειρότερο είναι πως αυτοί το ήξεραν και κάθονταν στη γωνιά και γελούσαν. Τι νόημα είχε όλο αυτό; Και έχω δει και ακούσει πολλά τέτοια περιστατικά, διαπιστώνοντας ότι οι Γερμανοί έχουν την έννοια της τιμωρίας μέσα τους.

              Προφανώς δεν αναφέρομαι στο σύνολο και σε απόλυτο βαθμό αλλά σε γενικές διαπιστώσεις νοοτροπίας. Ο διαρκής ύμνος της αποταμίευσης και η παντελής έλλειψη αισθητικής (κτίρια, ρούχα, διασκέδαση) καθιστούν μια κοινωνία βαρετή και μερικές φορές αποπνικτική, συγκριτικά με τη βρετανική και την ελληνική. Όποια διαφήμιση και να δω αναφέρεται σε φθήνια (billig) ή σε αποταμίευση (sparen) και αυτή είναι η φυλακή τους...

              Comment


                Κάποια από τα σχόλια που ακολουθούν...

                Έτσι, για να υπάρχει αντίλογος... Από ανθρώπους που ήδη ζουν έξω... μιας κι έτυχε να το έχω διαβάσει το αρθράκι εδώ και κάμποσο καιρό...

                "Κάποια στιγμή να θυμηθώ να γράψω ένα άρθρο για το πως δούλευα στην Ελλάδα πριν την κρίση (1990 έως 2008) από πωλητής έως manager, πόσες ώρες δούλευα (9 με 9), πόσες πληρωνόμουν (9 με 5), τι μισθό έπερνα, πόσες υπερωρίες δεν πληρώθηκαν ποτέ, πόσες προμήθειες δεν δόθηκαν, πόσα ένσημα δεν δόθηκαν, πόσες εργασίες μπήκαν σε ένα συρτάρι, πότε ασχολήθηκε με αυτά οποιοδήποτε σωματείο ή επιθεώρηση ή ΙΚΑ, πόσες άδειες μου αρνήθηκαν και τις πληρώθηκα καν (απλά χάθηκαν), κλπ, κλπ.
                Μόνο εγώ τα ζούσα αυτά βρε παιδιά; Εεεεεεεεεε;"

                "οχι μια απο τα ιδια ημουν και εγω . 14-16 ωρες ΔΟΥΛΙΑΣ δεν επερνα ουτε προμήθεια ουτε σαββατα ουτε κυριακες ουτε υπερωρίες. παραλου που πηγα στην εταιρια πανω απο 1000 πελατες "

                "Δεν έχω δει πιό ανόητο άρθρο! Ήρθε ένας από το Θιβέτ; Και έκανε λάθος και οι άλλοι γελούσαν στη γωνία;;; Σε ποιόν τα πουλάει αυτά; Και η κοινωνία εκεί είναι αποπνικτική;;; Τότε γιατί πήγε εκεί και δεν έμεινε στα αιώνια ελληνικά μεροκάματα;;;"

                "Στην φοβερή Ελλάδα δουλεύαμε πριν από χρόνια στα Φροντιστήρια 4-11 χωρίς πλήρη ασφάλιση, με απλήρωτη ενημέρωση γονέων, με επιτηρήσεις τα σάββατα απλήρωτες φυσικά και χωρίς το δικαίωμα να μιλήσουμε. Αγωνιούσαμε να πάρουμε 25 ένσημα το μήνα για να βγούμε στο Ταμείο Ανεργίας (για ... 300 ευρώ!). Όποιοι είχαν μόλις 24 ένσημα δεν τους θεωρούσαν "άνεργους" και δεν παίρνανε ταμείο!"

                "En tw metaxy den katalava giati o typos me metaptyxiakes spoydes sto essex doyleyei san aneidikeytos ergaths sth germania..."

                Googlαρετε για να διαβάσετε τα υπόλοιπα...

                Comment


                  Originally posted by aspateo View Post
                  Έτσι, για να υπάρχει αντίλογος... Από ανθρώπους που ήδη ζουν έξω... μιας κι έτυχε να το έχω διαβάσει το αρθράκι εδώ και κάμποσο καιρό...

                  "Κάποια στιγμή να θυμηθώ να γράψω ένα άρθρο για το πως δούλευα στην Ελλάδα πριν την κρίση (1990 έως 2008) από πωλητής έως manager, πόσες ώρες δούλευα (9 με 9), πόσες πληρωνόμουν (9 με 5), τι μισθό έπερνα, πόσες υπερωρίες δεν πληρώθηκαν ποτέ, πόσες προμήθειες δεν δόθηκαν, πόσα ένσημα δεν δόθηκαν, πόσες εργασίες μπήκαν σε ένα συρτάρι, πότε ασχολήθηκε με αυτά οποιοδήποτε σωματείο ή επιθεώρηση ή ΙΚΑ, πόσες άδειες μου αρνήθηκαν και τις πληρώθηκα καν (απλά χάθηκαν), κλπ, κλπ.
                  Μόνο εγώ τα ζούσα αυτά βρε παιδιά; Εεεεεεεεεε;"

                  "οχι μια απο τα ιδια ημουν και εγω . 14-16 ωρες ΔΟΥΛΙΑΣ δεν επερνα ουτε προμήθεια ουτε σαββατα ουτε κυριακες ουτε υπερωρίες. παραλου που πηγα στην εταιρια πανω απο 1000 πελατες "

                  "Δεν έχω δει πιό ανόητο άρθρο! Ήρθε ένας από το Θιβέτ; Και έκανε λάθος και οι άλλοι γελούσαν στη γωνία;;; Σε ποιόν τα πουλάει αυτά; Και η κοινωνία εκεί είναι αποπνικτική;;; Τότε γιατί πήγε εκεί και δεν έμεινε στα αιώνια ελληνικά μεροκάματα;;;"

                  "Στην φοβερή Ελλάδα δουλεύαμε πριν από χρόνια στα Φροντιστήρια 4-11 χωρίς πλήρη ασφάλιση, με απλήρωτη ενημέρωση γονέων, με επιτηρήσεις τα σάββατα απλήρωτες φυσικά και χωρίς το δικαίωμα να μιλήσουμε. Αγωνιούσαμε να πάρουμε 25 ένσημα το μήνα για να βγούμε στο Ταμείο Ανεργίας (για ... 300 ευρώ!). Όποιοι είχαν μόλις 24 ένσημα δεν τους θεωρούσαν "άνεργους" και δεν παίρνανε ταμείο!"

                  "En tw metaxy den katalava giati o typos me metaptyxiakes spoydes sto essex doyleyei san aneidikeytos ergaths sth germania..."

                  Googlαρετε για να διαβάσετε τα υπόλοιπα...

                  Συμφωνώ και επαυξάνω σε ότι είπες... και μιάς και εργάζομαι και σπουδάζω στην Γερμανία να ενημερώσω ότι εδώ όλα απλά και ήσυχα λειτουργούν. Δηλαδή το αφεντικό πρώτα θα σε ρωτήσει αν μπορείς να κάτσεις για υπερωρία και αν κάτσεις θα την πληρωθείς γιατί αλλιώς με μια κλήση στην αστυνομία "κλάφτε το το αφεντικό ". Αυτά γίνονται ίσως σε κάποιους ψηλοπαράνομους (χωρίς χαρτια) στην χώρα που δεν θέλουν μπλεψίματα και το αφεντικό πατάει εκεί. Σε πολίτες Ε.Ε δεν γίνονται αυτά.
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    Originally posted by khrgianhs View Post
                    Συγκλονιστική επιστολή έλληνα εργαζόμενου,απο ''tvxs''
                    Ο πατριώτης έχει τουλάχιστον μια δικιά του γνώμη και ίσος κατέχει από μαρξισμό, και ίσος ακόμη και την αλληλοβοήθεια του φεντεραλιστικού αναρχισμού... τέλος πάντων έχει άποψη και ψάχνεται κάπου ανάμεσα στην πολιτική και τον ολοκληρωτισμό του καπιταλισμού. Δεχτό!

                    Εσύ Σπυράκο τι έγινε; Κλείσανε σήμερα νωρίς τα McDonalds και τέλειωσε η ροή δημιουργικότητας και μου κατάληξες σαι ροπή αδράνειας μάζας, παπαγάλε της ξερολιθιάς...

                    Comment


                      Originally posted by milu View Post
                      Εσύ Σπυράκο τι έγινε; Κλείσανε σήμερα νωρίς τα McDonalds και τέλειωσε η ροή δημιουργικότητας και μου κατάληξες σαι ροπή αδράνειας μάζας, παπαγάλε της ξερολιθιάς...

                      Θεός milu
                      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                      Comment


                        Δεν καταλαβαινω γιατι παλι βριζετε και προσβαλετε.
                        Το δημοσιευμα αυτο,ειναι γραμμα Ελληνα μεταναστη απο την Γερμανια και το δημοσιευσε το ''tvxs''.
                        Δεν μπορω να βαλω το λινκ,γιατι δεν εχω γραψει ακομα 15 σχολια.

                        Ειναι πολυ χαμηλο το επιπεδο του φορουμ για να συμετεχει κανεις,αλλα το θεμα ειναι οτι ο κοσμος στην απελπισια του ψαχνει να παρει πληροφοριες απο παντου και κανετε μεγαλη ζημια που τους ξεσηκωνετε να πανε να δουλεψουν χαμαλιλικι και λαντζα για 1000 ευρω και να δινουν τα 700 για νοικι σε ενα δυαρακι.
                        Ο διαρκής ύμνος της αποταμίευσης και η παντελής έλλειψη αισθητικής (κτίρια, ρούχα, διασκέδαση) καθιστούν μια κοινωνία βαρετή και μερικές φορές αποπνικτική, συγκριτικά με τη βρετανική και την ελληνική. Όποια διαφήμιση και να δω αναφέρεται σε φθήνια (billig) ή σε αποταμίευση (sparen) και αυτή είναι η φυλακή τους...
                        Δεν το λεω εγω που τα ζω,γιατι εγω ειμαι κακος,αλλα ειναι δημοσιευμενο στο ''tvxs''.

                        Comment


                          Originally posted by khrgianhs View Post
                          Δεν καταλαβαινω γιατι παλι βριζετε και προσβαλετε.
                          Το δημοσιευμα αυτο,ειναι γραμμα Ελληνα μεταναστη απο την Γερμανια και το δημοσιευσε το ''tvxs''.
                          Δεν μπορω να βαλω το λινκ,γιατι δεν εχω γραψει ακομα 15 σχολια.

                          Ειναι πολυ χαμηλο το επιπεδο του φορουμ για να συμετεχει κανεις,αλλα το θεμα ειναι οτι ο κοσμος στην απελπισια του ψαχνει να παρει πληροφοριες απο παντου και κανετε μεγαλη ζημια που τους ξεσηκωνετε να πανε να δουλεψουν χαμαλιλικι και λαντζα για 1000 ευρω και να δινουν τα 700 για νοικι σε ενα δυαρακι.

                          Δεν το λεω εγω που τα ζω,γιατι εγω ειμαι κακος,αλλα ειναι δημοσιευμενο στο ''tvxs''.
                          Σε έπιασε κανείς απο το ποδάρι αγόρι μου και σου είπε να συμετέχεις εδω μέσα? Δεν θα σου έλεγε κανένας τίποτα αν δεν παραπληροφορούσες συνέχεια τον κόσμο, κάτι που κάνεις σκόπιμα και με δόλο. Οι αναγνώστες έχουν μυαλό και κρίνουν και δεν παίρνουν μια απόφαση ζωής επειδή κάποιοι γράφουν μέσα σε αυτό το φόρουμ. Εμείς προσπαθούμε να εξιστορίσουμε τις εμπειρίες μας για αυτό που κάνουμε. Εσύ μόνιμα στην παραπληροφόρηση. Λοιπόν για να το ξεκαθαρίζουμε αυτά που γράφεις είναι αναληθή. Ο κατώτερος μισθός στην Γερμανία είναι απο €7-€8 την ώρα δηλαδή με το μήνα 25*8*7=€1400 για 8ωρο καθαρά €1200.

                          Niedrige Einkommen in Deutschland - Tarifvertrδge unterschreiten Niveau der Mindestlφhne - Geld - sueddeutsche.de

                          Το σπίτι με €700 που το βρήκες?και μάλιστα "δυαράκι"? Μένεις στο κέντρο του Μονάχου σε κανένα παλάτι? Οι τιμές κυμαίνονται ανάλογα με την περιοχή και τον εξοπλισμό τους. Οι αναγνώστες μπορούν πάντα να τεστάρουν τις τιμές εδώ

                          Immobilien, Wohnungen und H

                          Και στο έχω ξαναγράψει την άλλη φορά που θα στην βαρέσει μην μπαίνεις στον κόπο να δημιουργείς το χιλιοστό προφίλ σου, μπές στο χασάπη της γειτονιάς σου και πλακώσου με αυτόν γιατί δεν πουλάει ψάρια

                          Το παίζεις και σωτήρας των "απελπισμένων ανθρώπων". Ντροπή σου!
                          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                          Comment


                            Δημοσιευσα αρθρο του ''tvxs'',οπως εβαλες και εσυ καποιου δασκαλου.
                            Δεν ειναι δικια μου αποψη.
                            Και στο φιναλε,ο καθενας με το μυαλο που εχει,ας λαβει υποψιν του γνωμες φοιτητων οπως εσυ και οχι οσων εργαζονται στην Γερμανια.

                            Σκοπός της λειτουργίας του patriotaki.net
                            Σήμερα, κατοικούν περίπου 11 εκατομμύρια Έλληνες στη Ελλάδα
                            και περίπου 4 εκατομμύρια στο Εξωτερικό.
                            Όλοι μας αγαπάμε και λατρεύουμε την πατρίδα μας.

                            Το patiotaki.net δημιουργήθηκε για να υπάρχει η δυνατότητα να συζητήσουμε,
                            να κρατήσουμε επαφές,να ανταλλάξουμε γνώμες,
                            χωρίς φανατισμό και ρατσισμό, με Έλληνες σε κάθε άκρη του κόσμου.

                            Οι Έλληνες της τρίτης γενιάς στο Εξωτερικό,
                            δυσκολεύονται να κρατήσουν της επαφές με την Ελλάδα.
                            Πολλά ελληνικά σχολεία κλείνουν. Ο Ελληνισμός κινδυνεύει να χαθεί.

                            Το Internet μας δίνει τη δυνατότητα να υπάρχει ένας χώρος συνάντησης,
                            μια "online καφετερια". Ο καθένας μας είναι ένα "πατριωτάκι".

                            Σημαντικό είναι και η μετάδοση της ελληνικής γλώσσας.
                            Προσπαθήστε να γράφετε πάντα ελληνικά,
                            τα greeklish δικαιολογούνται μονο στους Έλληνες του εξωτερικού.

                            Η οικονομική κρίση στην Ελλάδα αναγκάζει πόλους πατριώτες να προσπαθήσουν να βρούνε την τύχη τους
                            στο εξωτερικό. Η πρώτη γενιά μεταναστών έψαχνε για κάποιο ελληνικό στοιχείο στην ξενιτιά,

                            ένα καφενείο, έναν σύλλογο, κάποιες πληροφορίες.



                            Το patriotaki.net προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες
                            πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές

                            και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας.


                            Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει

                            την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

                            φιλικά
                            ο admin σας
                            Θανάσης Παπαθανασίου

                            Comment


                              Ναι ρε μάγκα εγώ σπουδάζω και δουλεύω και παιδεύομαι καθημερινά για να τα καταφέρω για να μάθω ταυτόχρονα την γλώσσα. Έκτος απο αυτά έχω να φροντίζω μια οικογένεια και σε όλα αυτά βρίσκω ένα κράτος βοηθό. Μην κουράζεσαι δεν πείθεις κανέναν πια!

                              Α και το κείμενο του admin που έβαλες δεν καταλαβαίνω που κολλάει.
                              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                              Comment


                                μπές στο χασάπη της γειτονιάς σου και πλακώσου με αυτόν γιατί δεν πουλάει ψάρια
                                αυτο το γραφεις και εχει αναφερθει απο αλλους,οτι εδω ειναι φορουμ για την μεταναστευση και λεμε στους αλλους πως μπορουν να μεταναστευσουν.
                                Αν ζεις εξω και δεν σου αρεσει,οχι εδω...στο διπλα μαγαζι!
                                Ναι αλλα,το κειμενο το αντμιν λεει αλλα.
                                Ελατε Ελληνες που ζειτε εξω,αλλα και μεσα στην Ελλαδα να συζητησουμε.

                                Comment

                                Working...
                                X