Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    khrgianni από το πόσο κομπλεξικός είσαι φαινεται από το ότι δημιούργησες ένα ολόκληρο πόστ για να μας πείς για τον εργασιακό μεσαιώνα της Μέρκελ! Ασχολήσου καλύτερα με τον εργασιακό μεσαίωνα της Ελλάδας και τις καθημερινές αυτοκτονίες και άσε τους Έλληνες της Γερμανίας να αγωνιστούν, να δημιουργήσουν και να προκόψουν όπως κάνουν 50 χρόνια τώρα και πάντοτε!

    Comment


      khrgianni από το πόσο κομπλεξικός είσαι
      Εεεεεε μοντ,κατι μου γραφεις για σεβασμο.......

      Comment


        Σεβασμός είναι να βοηθά κάποιος το μπλόγκ δημιουργικά και χρήσιμα και όχι γράφοντας ανοησίες, κάνοντας παραπληροφόρηση με μεγάλες δόσεις ειρωνείας για τον αγώνα και τη ζωή των Ελλήνων που είναι ή θέλουν να πάνε στη Γερμανία. Αυτός είναι σεβασμός! Όλα τα άλλα είναι για τους τύπους και για να πιαστεί κάποιος ανόητος σαν τον khr-gianni ή Sriro ή πώς αλλιώς λέγεται για να το χρησιμοποιήσει ως δικαιολογία.
        Σαν μέλος του φόρουμ έχουν κουραστεί αφάνταστα να διαβάζω τέτοια μεγάλη παραπληροφόρηση από κομπλεξικά άτομα που λένε τις ανοησίες τους για τη Γερμανία. Στην αρχή όταν μπήκα αποκόμισα χρήσιμη πληροφόρηση από άτομα πολύ σημαντικά όπως ο milu, το synnefaki και άλλα παιδιά. Τον τελευταίο καιρό η κατάσταση έχει ξεφύγει από άτομα που αλλάζουν συνεχώς όνομα και δημιουργώντας το λιγότερο παραπληροφόρηση για τη ζωή και την κατάσταση στη Γερμανία. Για αυτούς τους λόγους αν οι moderator δεν πάρουν συγκεκριμένα μέτρα με διαγραφές ανεπιθύμητων ατόμων κλπ δυστυχώς δεν θα μπορέσω να ακολουθήσω το φορουμ σ' αυτό τον κατήφορο που έχει πάρει. Δεν έχει νόημα να μπαίνω και να βλέπω τις ανοησίες του κάθε κομπλεξικού που αντί να βγάζει το κόμπλεξ του στο φόρουμ θα έπρεπε να ήταν στην καρέκλα του ψυχολόγου του. Σε κάθε περίπτωση ευχαριστώ το φόρουμ σε όσα μου προσέφερε.

        Comment


          Στον εργασιακό μεσαίωνα της Μέρκελ. Συγκλονιστική επιστολή έλληνα εργαζόμενου | TVXS - TV Χωρίς Σύνορα
          Λοιπον,επειδη εχουμε και δουλεια,οι εποχες οπου στην Ελλαδα ειμασταν ολη μερα στο ιντερνετ εχουν περασει,εξω ειναι ολο δουλεια...δουλεια....και...δουλεια.
          Εγω εβαλα ενα δημοσιευμα σχετικα με γραμμα μεταναστη στην Γερμανια.
          Καποιοι τα βρισκουμε εξω χειροτερα απο Ελλαδα και σε θεμα δουλειας και σε θεμα ζωης.
          Ο Θανασης που ζει Στουτγκαρδη θα ξερει σχετικα.
          Οι συνθηκες δουλειας σε ''λαιφιρμα'' ειναι απαραδεκτες,τα λεφτα λιγα,σε παιρνουν τηλεφωνο καθε μερα ''σημερα δουλευεις 6 ωρες'' ''σημερα 8 ωρες'' ''αυριο απο τις 05.00'' κλπ,δεν εχεις σταθερο ωραριο,δεν μπορεις να προγραματησεις την προσωπικη ζωη σου.
          Καποια στιγμη θα γραψω και περισσοτερα αν δεν φαω βαν,δεν εχω χρονο αυτη την στιγμη.

          Comment


            Originally posted by khrgianhs View Post
            1. Λοιπον,επειδη εχουμε και δουλεια,οι εποχες οπου στην Ελλαδα ειμασταν ολη μερα στο ιντερνετ εχουν περασει,εξω ειναι ολο δουλεια...δουλεια....και...δουλεια.

            2. Εγω εβαλα ενα δημοσιευμα σχετικα με γραμμα μεταναστη στην Γερμανια.

            3. Οι συνθηκες δουλειας σε ''λαιφιρμα'' ειναι απαραδεκτες,τα λεφτα λιγα,σε παιρνουν τηλεφωνο καθε μερα ''σημερα δουλευεις 6 ωρες'' ''σημερα 8 ωρες'' ''αυριο απο τις 05.00'' κλπ,δεν εχεις σταθερο ωραριο,δεν μπορεις να προγραματησεις την προσωπικη ζωη σου.

            4. Καποια στιγμη θα γραψω και περισσοτερα αν δεν φαω βαν, *

            5. *δεν εχω χρονο αυτη την στιγμη..

            khrgianhs ή όπως αλλιώς σε λένε σου απαντώ κ είναι η τελευταία φορά...!!!

            1. Δυστυχώς εδώ δεν έχουμε δουλειά...
            κ όπως λες δεν έχεις χρόνο για internet κ με αυτό απάντησες σε προηγούμενο post σου που κατηγορούσες γιατί δεν μπαίνουν όσοι πάνε έξω...
            [γιατί πολύ απλά τρέχουν σαν τρελοί να φτιάξουν τη ζωή τους από την αρχή κ ίσως να μην έχουνε ούτε για καφέ πόσο μάλλον για internet].

            2. Όταν γράφεις post το καλύτερο είναι να γράφεις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ προσωπικές εμπειρίες κ όχι να αντιγράφεις άλλους...!!!

            3. Εδώ ΔΕΝ υπάρχουν καθόλου δουλειές κ μάλλον γι'αυτό έφυγες κ εσύ...!!!
            Συμπέρασμα: Εδώ στην Ελλάδα δεν υπάρχει ζωή με αξιοπρέπεια...!!!

            4. Αν συνεχίσεις να γράφεις τα ίδια το ΒΑΝ είναι σίγουρο...!!!

            5. Ελπίζω να μην μπαίνεις όπως κάποιος άλλος στο παρελθόν μόνο κ μόνο γιατί δεν έχει παρέα κ φίλους ή λεφτά για να πάει βόλτα...!!!!!!!!!!!

            υ.γ. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΣΧΗΜΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ... ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...!!!!!!!!!!!!!!!
            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

            Comment


              Δεν μπορώ να καταλάβω πως μέσα σε δέκα μέρες το φόρουμ-μοντέλο έγινε μπ@υρδέλο... Έμπαινα σαν επισκέπτης - όλα καλά... Έκανα εγγραφή και πέφτω σε μια επίθεση ηλιθίων πλας το χθεσινό κλείδωμα. Έλεος. Το επίπεδο πέφτει κατακόρυφα και καλά θα κάνουν οι μοντς να πάρουν κάνα σκουπόξυλο κι ας κατηγορηθούν για Χρυσαυγήτες (sic). Στα πλαίσια της σοβαρής ενημέρωσης και πληροφόρησης, το σκουπιδαριό, το κοντό και το μακρύ του καθενός δεν έχει πάντα θέση σε συζήτηση. Ξέρω οτι είναι επίπονη διαδικασία αλλά επιβάλλεται.

              Comment


                ιδιωτικα γραφεια ευρεσεως εργασιας

                Παιδια να κανω μια ερωτηση γνωριζει καποιος για κανενα νομιμο γραφειο και αν εχει συνεργαστη κανεις μαζι του ευχαριστω.

                Comment


                  καλησπερα, γνωριζει καποιος αν υπαρχει και εδω στη γερμανια καποια επιδοτηση για καινουργια επιχειρηση;
                  κατι αναλογο οπως σου δινει ο ΟΑΕΔ στην ελλαδα δλδ...

                  Comment


                    καλησπέρα. Αποφασίσαμε με τον άνδρα μου να πάμε στην Γερμανία για δουλειά.Θέλω να θέσω 3 ερωτήσεις και αν γνωρίζει καάποιος ας μου απαντήσει.1) Έχω εναν γιό 9 μηνών τα Κindergeld τα δικαιούμε και αν ναι τι χαρτιά πρέπει να έχω για να μπορώ να τα πάρω 2) Γεννήθηκα και μεγάλωσα μέχρι τα 7 μου στην Γερμανία όλα μου τα δικαιώματα είναι εκεί γερμανική υπηκοότητα απο ότι ξέρω μπορώ να πάρω. Τι χρειάζεται? ΚΑΙ 3) Τι λέει απο δουλειές συγκεκριμένα στο Βερολίνο ή στη Στουτγκάρδη?? Εγώ ξέρω Γερμανικά εχω και το Μittelstufe και αγγλικά ο σύζυγος όμως δε ξέρει. Τίποτα σε εργοστάσια για εργάτες η σε ελληνικά εστιατόρια??? Περιμένω με ανυπομονησία την απάντηση σας

                    Comment


                      εργασια για καθηγητρια ελληνικον

                      γεια σας παιδια !

                      με λενε παναγιωτη κ ειμαι απο χαλκιδικη. σκεφτομαι παρα πολυ σοβαρα να φυγω με την κοπελα μου γερμανια. εχω μεγαλωσει εκει κ πιστευω οτι ειναι αρκετα μεγαλο πλεονεκτημα. ενα θεμα που με απασχολει ειναι η εργασια για την κοπελα μου. εχει τελειωσει ελληνικη φιλολογια στο πανεπιστημιο της κρητης. ξερει πολυ καλα αγλλικα κ εχει πτυχιο στους ηλεκτρονικουσ υπολογιστες. γερμανικα προσπαθω να της μαθω εγω ωστε να μπορεσει να δωσει εξετασεις για να παρει το grundstuffe ths goethe. θα θελαμε πολυ να μαθουμε αν γινετε κ κατα ποσο ειναι εφικτο να μπορεσοθμε να βρουμε δουλεια πανω στον τομεα της εκει στη γερμανια. δηλαδι σε ενα ελληνικο σχολειο η σε φροντηστιρια αν υπαρχουν εκει. θα χαιρομουν πολυ για την βοειθεια σας. εστο κ ενα σιτε για να στειλουμε ενα βιογραφικο σε ενα σχολειο κτλ θα ητανε πολυ χρησιμο, κ επισης οι γνωμες σας. καθε γνωμη ειναι δεκτη εννοειτε.

                      σας ευχαριστω εκ τον προτερον κ σορυ για τα τρελα ορθογραφικα λαθοι ¨)

                      Comment


                        Γεια σας, των αλλων μηνα φευγω για Κολονια,ψαχνωντας για δουλεια ειδα οτι ζητανε οδηγους κλαρκ ( Gabelstaplerfahrer ), μιπος ξερει καποιος αν ειναι ευκολο το δηπλομα για κλαρκ στη Γερμανια, γιατι στην Ελλαδα θελει ωραις προυπηρεσιας κλπ

                        Comment


                          Παρακαλω καποιος να μου πει την καρτα ψηφιακου ταχογραφου στην Γερμανια απο που θα την βγαλω?

                          Comment


                            @fotini1209 για να παρεις την υπηηκοοτητα αν δεν κανω λαθος πρεπει να μενεις Γερμανια τα τελευταια 7/8 χρονια πριν την αιτηση....εκτος αν δεν εχεις ξεδηλωθει απο τοτε που εφυγες...δουλειες υπαρχουν ειδικα σε εργοστασια αλλα στην αρχη τα λεφτα ειναι λιγα γιατι ισως αρχικα, πας ως zeitarbeit...εγω που ψαχνω σε εταιριες δεν βρισκω στην παραγωγη θεσεις...μονο για στελεχη, ΙΤ κλπ....

                            @Panagiotis Savio για ελληνικη φιλολογια δεν νομιζω...γιατι γνωρισα και κατι δασκαλους απο ελλαδα που διδασκουν εδω σε ελληνικο σχολειο και για δουλεια πχ ιδιαιτερα πολυ χλωμο...για ΗΥ με καλα γερμανικα ακομα και το grundstuffe οι πιθανοτητες ειναι πολλες...αλλα εξαρταται τι εννοεις πτυχιο ΗΥ

                            @nakos το διπλωμα για χειριστη κλαρκ το βγαζεις σε 2-3 μερες...εγω το εβγαλα σε μια παρασκευη-σαββατο...δεν ειναι τιποτα...απλα υπολογιζε κανα 200αρι χοντρικα...(οι τιμες παιζουν εκει κοντα) και 2-3 μερες...δουλειες υπαρχουν αρκετες αλλα οπως ειπα παραπανω στην fotini1209 στην αρχη τα λεφτα ειναι λιγα γιατι πιο πολλες θεσεις ειναι μεσω zeitarbeit...αν εχεις εμπειρια απο ελλαδα σαν οδηγος κλαρκ κυνηγα να παρεις καμια βεβαιωση απο εργοδοτη, θα μετρησει πολυ...επισης κατα 85% οι δουλειες κλαρκ ειναι με βαρδιες...δηλαδη μια βδομαδα πρωι μια απογευμα με βραδυ ενω αλλου ειναι και 3 βαρδιες (οχι απαραιτητα κακο γιατι ανεβαινουν τα λεφτα)...

                            βεβαια ολα ειναι σχετικα...εινια και λιγο θεμα τυχης.

                            Comment


                              Originally posted by paravatis View Post
                              ΠΡΩΤΑ ΛΟΓΙΚΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ Κ Η ΚΑΡΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.ΔΕΣ ΣΤΗ FINAMZAΝΤ ΓΙΑ lohnsteuer.ΑΝ Κ ΕΚΕΙ ΟΧΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ...
                              εμεις πηγαμε μονοι μας και δηλωθηκαμε στην ΑΟΚ...μας δωσαν εναν αριθμο μελους, και μια βεβαιωση...και ειπανε οτι οταν βρουμε δουλεια τοτε θα ξαναπαμε στην ΑΟΚ να συμπληρωσουμε την αιτηση μετα στοιχεια εργοδοτη ενω την βεβαιωση την δινεις στον εργοδοτη...ετσι καναμε και μετα απο κανα 2 βδομαδες ερχεται το χαρτι απο την ΑΟΚ που εχει μια προσωρινη καρτα, ενα εγγραφο να κολησεις πανω την φωτο σου να το στειλεις πισω στην ΑΟΚ, και επισης και το sozialversicherungsnummer....για να βγει η πλαστικοποιημενη καρτα πρεπει να στειλεις εσυ την φωτογραφια....

                              για το lohnsteuer δεν καναμε τιποτα αρχικα..οταν καναμε anmeldung μας ειπαν στο δημαρχειο οτι αυτοι στελνουν χαρτι και μας ερχεται το steuerID στο σπιτι...και αυτο πηρε καπου 35 μερες...εμεις παιρναμ τηλ καθε βδομαδα και οταν μας ειπαν οτι εινια ετοιμο πηγαμε δημαρχειο και μας το εκτυπωσανε επι τοπου...μετα πηγαμε FINAMZAΝΤ με το χαρτι αυτο, για να δηλωσουμε σε ποιο steuerklasse θελουμε να μπουμε (αν μπορεις να επιλεξεις)

                              βεβαια κρατιδιο με κρατιδιο διαφερει αλλα εγω τα εγραψα μπας και βοηθηθει κανεις

                              Comment


                                υπαρχει καποια σελιδα η κατι αναλογο στο οποιο θα μπωρουσαμε να στειλουμε βιογραφικο ? δε εχουμε να χασουμε τιποτα πιστευω.

                                Comment

                                Working...
                                X