Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Hallo!! Wie gehts? Ich arbeite hier in Griechenland im Finazmant. Das Geld ist nicht gut. Ich mochte gehen in Berlin zu arbeit aber ich habe keinen zu sprechen fur arbeit in Deuchland. So....
    Αρκετά με τα γερμανικά, αυτά είναι τα ολίγα που ξέρω καθώς έκανα μόνη μου μαθήματα από το ίντερνετ και έχω πάρει επίπεδο Β1 μέχρις στιγμής απο το ΚΠΓ και το Goethe. Θα ήθελα να μάθω πως μια άγαμη μητέρα με ένα παιδί μπορεί να ξεκουμπιστεί από αυτή τη χώρα καθώς αυτό θέλουν πια οι πολιτικοί μας.
    Σκέφτομαι την Γερμανία καιρό καθώς είναι πιο κοντά στην Ελλάδα από την Αυστραλία ή τον Καναδά ή ακόμα και την Σουηδία. Επίσης, τα Γερμανικά μου φάνηκαν πιο εύκολα αφού ξέρω πολύ καλά αγγλικά. Καλά τα ισπανικά και τα ιταλικά δεν βοήθησαν και πολύ.
    Έχω σπουδάσει οικονομικά, λογιστικά και τώρα τελειώνω το μαστερ στη διοίκηση των επιχειρήσεων.
    Δουλεύω στην Εφορία αλλά ο μισθός μου από 2300 ευρώ κατέβηκε στα 1240 ευρώ με προοπτική φέτος 01/11/2012 τα 800 ευρώ! Σκεφτείτε ότι οι νοεπροσλαμβανόμενοι στην Εφορία πληρώνονται με 620 καθαρά και με ΙΚΑ ασφάλιση, μόνιμοι υπάλληλοι όχι stage ή με συμβόλαιο.
    Είμαι 38,5 χρονών και ντρέπομαι που είμαι Ελληνίδα, αυτοί οι άνθρωποι που μας έφεραν ως εδώ με έκαναν φτωχότερη, έχασα την περιφάνεια μου, δεν μπορώ να πληρώσω πια τα δάνειά μου, θα μου τα πάρουν όλα οι τράπεζες, φοβάμαι που έφερα στον κόσμο ένα 8 αγοράκι που δεν μου φταίει σε τίποτα.
    Πρέπει να φύγω επειγόντως και να βρω δουλειά στην Γερμανία. Αλλά ας μου πει κάποιος πως και που να στραφώ. Απο που να ξεκινήσω; Έχω μια ξαδέλφη που έχουμε να μιλήσουμε 25 χρόνια στο Μόναχο και γνωστούς στο Βερολίνο.
    Ήδη στέλνω το cv μου από το europass σε διάφορες εταιρείες μεγάλες της Γερμανίας αλλά φοβάμαι λίγο την γλώσσα, γιατι ναι μεν έμαθα γερμανικά αλλά δεν μπορώ να μιλήσω εύκολα αφού εδώ στην Ελλάδα δεν μιλάω με κανέναν.
    Τα αγγλικά είναι μια άλλη ιστορία γιατί όλες οι εκπομπές στην τηλεόραση αλλά και όλα τα ακούσματά μας από τον έξω κόσμο είναι αγγλόφωνα.
    Όποιος μπορεί να με καθοδηγήσει λίγο θα ήμουν πολύ ευγνώμων. Θέλω να ξέρω αν οι Γερμανοί δίνουν τίποτα στις ανύπαντρες μητέρες μέχρι να τα βγάλω πέρα μόνη μου με μια δουλειά...
    Ευχαριστώ και συγνώμη για την φλυαρία μου..
    Λίνα.

    Comment


      ΟΔΗΓΟΣ

      Ειμαι οδηγος πολλα χρονια στην ελλαδα σχεδον 20 εχω ολα τα διπλωματα και A.D.R και σκεφτομαι πολυ να φυγω γιατι επεσαν οι μισθοι και δεν τα βγαζω περα Εχω 5 μηνες που κανω ταχυρυθμα και λεω να κανω το μεγαλο βημα το σεπτεμβριο,επισης εχω την κουνιαδα μου που ζει στο Reutlingen stutgard 20 χρονια θα εχω καμια τυχη? ευχαριστω !!!!

      Comment


        να βρεις δουλεια σαν οδηγος εστω και με λιγα γερμανικα δεν θα δυσκολευτεις και πολυ πιστευω....

        Comment


          Originally posted by turms View Post



          @nakos το διπλωμα για χειριστη κλαρκ το βγαζεις σε 2-3 μερες...εγω το εβγαλα σε μια παρασκευη-σαββατο...δεν ειναι τιποτα...απλα υπολογιζε κανα 200αρι χοντρικα...(οι τιμες παιζουν εκει κοντα) και 2-3 μερες...δουλειες υπαρχουν αρκετες αλλα οπως ειπα παραπανω στην fotini1209 στην αρχη τα λεφτα ειναι λιγα γιατι πιο πολλες θεσεις ειναι μεσω zeitarbeit...αν εχεις εμπειρια απο ελλαδα σαν οδηγος κλαρκ κυνηγα να παρεις καμια βεβαιωση απο εργοδοτη, θα μετρησει πολυ...επισης κατα 85% οι δουλειες κλαρκ ειναι με βαρδιες...δηλαδη μια βδομαδα πρωι μια απογευμα με βραδυ ενω αλλου ειναι και 3 βαρδιες (οχι απαραιτητα κακο γιατι ανεβαινουν τα λεφτα)...

          βεβαια ολα ειναι σχετικα...εινια και λιγο θεμα τυχης.
          Καλησπερα Turms!
          Αν εχεις την καλοσυνη μπορεις σε παρακαλω να μου πεις την διαδικασια για το διπλωμα κλαρκ;Που μπορουμε να απευθυνθουμε κτλ..

          Comment


            Originally posted by simone View Post
            για κλαρκ;Που μπορουμε να απευθυνθουμε κτλ..
            http://www.patriotaki.net/%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-78/%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%A3%CF%84%CE%B7-%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1-2-a-2688/index55.html#post39514

            Comment



              Ναι Μιλου μου,δεν το χω ξεχασει αυτο,απλα μηπως ειχε πιο συγκεκριμενες πληροφοριες ηθελα.Αυτο.

              Comment


                ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

                Καλησπέρα σας,
                Είμαι πτυχιούχος μηχανολόγος μηχανικός και η κοπέλα μου πτυχιούχος νηπιαγωγός. Μας ενδιαφέρει να εργαστούμε στη Γερμανία και έχουμε ακούσει και διαβάσει ότι οι ειδικότητές μας έχουν ζήτηση. Το πρόβλημα είναι όμως ότι δεν ξέρουμε καθόλου γερμανικά. Τα αγγλικά μας είναι σε αρκετά καλό επίπεδο. Υπάρχουν δουλειές εκεί στις οποίες θα μπορούσαμε αρχικά να χρησιμοποιήσουμε μόνο τα αγγλικά και έπειτα με κάποιο τρόπο να μάθουμε τη γλώσσα?
                Γενικά τι θα συμβουλεύατε? Είναι δυνατό ένα τέτοιο εγχείρημα? Αν μπορείτε στείλτε μας σχετικές πληροφορίες.

                Comment


                  καλησπερα ειμαι ελλαδα και ψαχνω για δουλεια ξυλουργου στην αυστραλια.. οποιος γνωριζει κατι εαν μπορει να με βοηθησει... intzi.dimis13@gmail.com

                  Comment


                    οδηγος

                    εχει δουλεια για οδηγους στη γερμανια για μεγαλα οχηματα?

                    Comment


                      υπαρχουν εαν γνωριζεις την γλωσσα.

                      Comment


                        οδηγος

                        Σ'ευχαριστω τακη ,εχει απο το φεβρουαριο που κανω μαθηματα και υπολογιζω τον οκτωβριο να ανεβω στουτγκαρδη αν ολα πανε καλα . Μηπως ξερεις ποσο πανε οι μισθοι?Εχω την κουνιαδα μου που ειναι στο ροιτλινγκενΠρεπει να τα μιλας απταιστα η' να μπορεις να συνενοηθεις?

                        Comment


                          οχι...αρκει να μπορεις να συννενοηθεις....τουλαχιστον στην πλειοψηφια. καποιοι ισως θελουν αρκετα καλα να μιλας την γλωσσα αλλα κατα κυριο λογο αρκει να μπορεις να συννενοηθεις.
                          δεν ξερω για μεγαλα οχηματα να σου πω (υποθετω εννοεις συρομενο κλπ) γιατι αυτα κανουν συνυθως ταξιδια με διανυκτερευσεις κλπ
                          για ημερησιες διανομες (πχ σε σουπερ μαρκετ, αποθηκες κλπ) υπολογιζε καπου 1400-1500 καθαρα και πανω...εξαρταται και την φορολογικη σου κλιμακα και απο τον εργοδοτη...συνηθως ειναι καπου 1300 καθαρα + διαφορα εξτρα για βενζινες φαγητο κλπ και βγαινει κοντα στα 1500
                          καποιοι δινουν παραπανω καποιοι ισως λιγοτερα
                          δεν ξερω ομως αν για συρομενο ειναι πιο πολλα.

                          Comment


                            με Β1 εισε καλυμενος οσο για τους μισθους θα πας στο θεμα εργασια εκει θα δεις ενα θεμα που λεει μισθος μικτα/καθαρα θα βαλεις Berufskraftfahrer και θα δεις τι παιζει ελπιζω να βοηθησα.

                            Comment


                              χμ...ναι αλλα σαν οδηγος εχει καποια εξτρα που ειναι αφορολογητα.
                              αυτα δεν φαινονται στο brutto/netto rechner
                              παντως το Β1 φτανει και περισσευει για το 99% των θεσεων σαν οδηγος...σωστος
                              παντως για στουτγγαρδη ετοιμασου για τρελο μποτιλιαρισμα...δεν το περιμενα τετοιο πραγμα.

                              Comment


                                Originally posted by simone View Post
                                Καλησπερα Turms!
                                Αν εχεις την καλοσυνη μπορεις σε παρακαλω να μου πεις την διαδικασια για το διπλωμα κλαρκ;Που μπορουμε να απευθυνθουμε κτλ..
                                εξαρταται απο την πολη...
                                εγω εβαλα στο google stuttgart saplerschein και μου εβγαλε 3-4 σχολες (για παραδειγμα μια ηταν η DEKRA) , διαλεξα μια και πηγα....

                                μαλιστα τα μαιλ τα εστειλα πεμπτη απογευμα, το τμημα ητνα παρασκευη σαββατο αλλα φυσικα με δεχτηκαν και πηγα την αλλη μερα (χαζοι ειναι; λεφτα θα τους εδινα)
                                μια μερα θεωρια μια μερα λιγο οδηγηση σε ενα χωρο ετσι με κορινες κλπ και τελος....
                                γενικα ειναι κατι πολυ ευκολο
                                παντως σχεδον σε ολες τις μεγαλες πολεις η DEKRA κανει μαθηματα...οποτε εκει θα βρεις σιγουρα. Μαλιστα κανουν και σε αλλες γλωσσσες...πχ αγγλικα, ρωσικα κλπ. Για ελληνικα δεν ξερω αλλα ποτε δεν ξερεις. Ακομα και εμενα ομως που ηταν μια μικρη σχολη, μπορουσα τις εξετασεις να τις δωσω αγγλικα....ποσο μαλλον σε DEKRA

                                Comment

                                Working...
                                X