Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    να κάνω μια ερωτηση .. διαβασα πιο πάνω ότι ψάχνουν κόσμο για τεχνικές εργασίες...δηλαδή το βλέπετε εύκολο για κάποιον με λίγα γερμανικά να βρει δουλειά σε οικοδομή-εργοστάσιο σαν ηλεκτρολόγος η υδραυλικός? βοηθός βοηθού στην αρχή βέβαια μέχρι να μάθει την γλώσσα..
    παρατηρώ ότι οι περισσότεροι για εστιατόρια ψάχνουν για αρχή...οικοδομή δεν υπάρχει? εδώ θυμάμαι όταν υπήρχε οικοδομή δούλευε και κόσμος που δεν ήξερε γρί ελληνικά...
    σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση..

    Comment


      Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ Kosofos!
      Καλή δύναμη σε όλους μας!

      Comment


        ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑΣ

        παιδεiα καλημέρα τα ένσημα που έπαιρνα στην ελλάδα από φροντιστήρια που δούλευα μπορούν να χρησιμοποιηθούν για ανaγνώριση προϋπηρεσίας;
        το ρωτάω γιατί πήγα να κάνω αναγνώριση του διπλώματος μου και μου ένα από αυτά που μου ζητάνε είναι και
        Nachweise über einschlägige Berufserfahrung (Original*, Übersetzung und Kopien davon) .

        και εάν αναγνωρίζονται θα πρέπει να τα δώσω για μετάφραση σας ευχάριστο εκ τον προτερων

        Comment


          sakistha ναι θα βρεις δουλεια με λιγα Γερμανικα, σαν βοηθος 900-1200 ευρο, μακρια απο εστιατορια, εγω κοντευω τους δυο μηνες που ηρθα και τακτοποιηθηκα, ξερω λιγα Γερμανικα και εχω φιλους εδω, ειμαι ομως και 50 χρονων

          Comment


            φίλε nakos σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.. ελπίζω να σου έρθουν όλα βολικά και να είσαι μια χαρά εκεί..

            Comment


              χαιρετω και εγω την παρεα...ειμαι καινουργιος στο φορουμ και νεος μεταναστης στην γερμανια...απο τον φεβρουαριο βρισκομαι και εργαζομαι στην γερμανια.εχω μια πολυ σοβαρη σχεση εδω και 4 χρονια στην ελλαδα και η κοπελα μου ειναι απο την αλβανια.εκανα το λαθος να φυγω στην γερμανια γιατι μου παρουσιαστηκε μια ευκαιρια για δουλεια χωρις να σκεφτω τι μαρτιριο θα τραβουσαμε εγω και η κοπελα στην περιπτωση που θα ερχοταν γερμανια και δεν γυριζα εγω πισω.να μην σας πολυ κουραζω 20 σεπτεμβριου αποφασισαμε να παντρευτουμε για τι καταληξαμε στην μοναδικη περιπτωση να μπορεσει να ερθει εδω.το προβλημα ειναι οτι δεν εχει κανονικη αδεια παραμονης στην ελλαδα και εχει ειδικη βεβαιωση γιατι καθυστερεισε να καταθεσει τα χαρτια της.ενω η αδερφη της εχει ταυτοτητα κανονικα...θα εχω προβλημα οταν θα παω στην γερμανικη πρεσβια να καταθεσουμε τα δικαιολογιτικα για επανασυνδεσει οικογενειας???να συμπληρωσω οτι τα δικαιολογητικα που ζηταει η γερμανικη πρεσβια δηλαδη να εχω ασφαλεια βεβαιωση κατοικιας τα εχω ολα.

              Comment


                eva mipos na paris sto proxenio pali.....i prospathise se elliniko proxenio stin germania mipos se boithisoyn.kali epitixia

                Comment


                  σε οικοδομη (ειδικα αν εχεις ξαναδουλεψει και ξερεις 2-3 πραγματα) μπορεις να βρεις μια χαρα με λιγα γερμανικα.
                  θα εινια καπως κουραση και σιγουρα δεν θα εινια τρελα λεφτα (οπως ειπε ο φιλος καπου 900-1200) αλλα για αρχη κατι ειναι.

                  Προσωπικα αν και μου προταθηκε δεν πηγα γιατι προεκυψε κατι αλλο, αλλα γνωρισα ατομα (οχι γερμανους) που δουλευανε οικοδομη και απο γερμανικα ηταν αστα να πανε....

                  Comment


                    Nikola μια απο τα ιδια...και εγω φευγω σε λιγοτερο απο 2 μηνες κεντρικη Γερμανια σκεφτομαι να κανω μαθηματα στο πανεπιστημιο για τη γλωσσα και για δουλεια δεν ξερω...ειμαι φιλολογος και καταλαβαινω οτι δεν ειναι χρησιμο πτυχιο ουτε στο εξωτερικο.τουλαχιστον εχω να με φιλοξενησουν για αρχη (αλλα οχι Ελληνες) και .... δουλεια πρεπει να βρω απο κει και περα...Εμενα αυτο που με αγχωνει ειναι οτι δεν ξερω κανεναν Ελληνα ουτε πως να ερθω σε επαφη γιατι θα ειμαι σε μια κωμοπολη αρχικα. Μηπως ξερετε πως θα μπορουσα να ερθω σε επικοινωνια με Ελληνες?σε οργανωμενες ισως κοινοτητες?καμια ιδεα?

                    Comment


                      Originally posted by turms View Post
                      σε οικοδομη (ειδικα αν εχεις ξαναδουλεψει και ξερεις 2-3 πραγματα) μπορεις να βρεις μια χαρα με λιγα γερμανικα.
                      θα εινια καπως κουραση και σιγουρα δεν θα εινια τρελα λεφτα (οπως ειπε ο φιλος καπου 900-1200) αλλα για αρχη κατι ειναι.

                      Προσωπικα αν και μου προταθηκε δεν πηγα γιατι προεκυψε κατι αλλο, αλλα γνωρισα ατομα (οχι γερμανους) που δουλευανε οικοδομη και απο γερμανικα ηταν αστα να πανε....
                      ΓΕΝΙΚΑ ΠΩΣ ΠΑΕΙ Η ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΕΚΕΙ;;;

                      ΤΙ ΑΚΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΜΕΑ:;

                      Comment


                        τεχνιτες-εργασια?

                        γεια σας μια ερωτηση θελω να κανω σχετικα με την τεχνη που εγω γνωριζω
                        ειμαι σιδερας - αλουμινας και κανω αυτη την δουλεια σχεδον 20 χρονια 6-7 ικα και 11-12 σαν εργολαβος εκανα αυτη τη δουλεια μπορωντας να αποδειξω οτι την ξερω απο τα ενσημα μου!
                        επειδη ακουω για διπλωματα και αδειες εξασκησεως επαγγελματος που εγω δεν εχω μπορω να βρω δουλεια ως τεχνιτης στη γερμανια? δεν πηγα σε καποια σχολη αλλα ουτε και υπηρχε κατι στην ελλαδα τα χρονια που ειμουν εγω 18!
                        την εμαθα απο πειρα οπως συνηθως γινεται σε αυτα τα επαγγελματα!!
                        ευχαριστω εκ τον προτερων!

                        Comment


                          ζητειτε ατομο με διπλωμα Γ κατηγοριας για το Leipzig. τα γερμανικα δεν ειναι απαραιτητα.

                          Comment


                            Καλημερα σε όλους και ολες . ειμαι υδραυλικός τεχνίτης 44 ετων με ολα τα διπλώματα μου σε υδραυλικα και φυσικο αεριο . Γνωριζω λιγα γερμανικα και ηθελα να ρωτησω αν η τεχνη μου εχει ζήτηση στην γερμανια και που θα μπορουσα να απευθυνθώ για δουλεια. Διαβασα πιο παω για τεχνίτες γενικα αλλα πουθενα δεν ειδα για υδραυλικούς .

                            Comment


                              φίλε giorgos1 δες το παρακάτω link , διάβασε και το φόρουμ άμα θες..

                              JOBB
                              δεν ξέρω τις σπουδές σου αλλά έχει από όλα για υδραυλικους από ότι βλέπω..

                              χρησιμοποιησε google chrome για την μετάφραση...

                              Comment


                                Φίλε sakistha ευχαριστω πολυ για την αμμεση απάντηση.Το προβλημα ειναι πως γνωριζω λιγα γερμανικά και οι περισσότερες θέσεις στο συγκεκριμένο λινκ που κοίταξα φαντάζομαι είναι για Γερμανούς η εστω για κάποιους που ξέρουν πολύ καλά την γλώσσα. Τι γίνεται με κάποιο σαν εμένα βρίσκει κατι στην ειδικότητα του ?

                                Comment

                                Working...
                                X