Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα απο Στουτκάρδη παιδιά. κλείνουμε ακριβώς μια βδομάδα σήμερα εδώ. η αληθεια είναι ότι είναι αλλος κόσμος!!ακόμα απο δουλειά τίποτα όμως!πήραμε κάποια άκυρα σε απαντήσεις αλλα είμαστε αισιόδοξοι!

    Comment


      ταμειο ανεργιας

      ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΟΑΕΔ,ΘΑ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ?ΑΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ? ΚΑΙ ΑΜΑ ΒΡΕΙ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΙ Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΕΙ ΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΟΑΕΔ?ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΣΤΟΝ ΓΕΡΜΑΝΙΟ ΟΑΕΔ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΗ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΑ? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΑΜΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΥΤΑ

      Comment


        Originally posted by george38 View Post
        ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ... ΑΥΤΑ
        Καλήμερα Γιώργο

        ξεκινάς από εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...83%CE%B7-2955/

        Comment


          ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ
          ΕΡΩΤΗΣΗ. ..ΔΟΥΛΕΥΩ 11 ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ,,ΑΝ ΛΕΜΕ ΑΝ ,,,,ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΩΣΕΙ ΚΑΙ ΣΗΚΩΘΩ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?????ΕΝΝΟΩ ΕΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΟΑΕΔ,,,ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ,,,ΕΝΟΙΚΙΟΥ Η ΚΑΠΟΙΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΕΩΣ ΩΤΟΥ ΒΡΩ ΜΙΑ <ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ> ΔΟΥΛΕΙΑ....ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΚΑΙ ΣΧΟΛΕΙΟ ΣΤΟ ΒΒC..

          Comment


            Originally posted by CHRISTOS76DRAMA View Post
            ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ
            ΕΡΩΤΗΣΗ. ..ΔΟΥΛΕΥΩ 11 ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ
            1. αν φυγεις απο μονος οχι, δεν περνεις επιδομα ανεργίας 1 (Arbeitslosengeld I) και
            2. δεν εκλεισες χρονο

            δεν γνωριζω ομως αν έχεις δικαίωμα για το επίδομα ανεργίας 2 (Arbeitslosengeld II) --> την κοινωνική πρόνοια

            Comment


              προυπηρεσια

              Γεια σας,σαν νεο μελος στο forum θα ηθελα να σας συνγχαρω για τις πολύτιμες πραγματικά πληροφορίες σας ιδίως για οσους θέλουν να κανουν ενα νεο ξεκίνημα στο εξωτερικο. θα θελα να ρωτησω το εξης: εγω εργαζομαι στην ελλαδα εδω και 5 χρονια ως βοηθος λογιστη. η προϋπηρεσία μου θα μετρήσει στην Γερμανία που θελω να φυγω το καλοκαιρι 2013 πρεπει να πάρω χαρτιά απο τον εργοδότη μου και να τα μεταφρασω?η δεν ειναι απαραιτητο?

              Comment


                Η προυπηρεσια στην Ελλαδα αναγνωριζεται με τα Ενσημα... στην Γερμανια νομιζω τους φτανει μια συστατικη επιστολη απο τον εργοδοτη με σφραγιδα κτλ κτλ (Zeugnis )... και φυσικα μεταφρασμενη μετα στα Γερμανικα.... οτι εχεις γραπτως γενικα ειναι καλο.
                Better Think twice instead once

                Comment


                  Ισχύει αυτό που είπε ο something αλλά σαν προυπηρεσία για το ύψος του μισθού δεν υπολογίζεται (αλλά νομίζω ότι ο εδώ μισθός σε σχέση με την Ελλάδα είναι 100% αύξηση). Θα πάρεις το Ε104 απο κάτω (για την εδώ ασφάλεια) και ότι χαρτιά μπορέις να έχεις καλά είναι.
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    Originally posted by kosofos View Post
                    Ισχύει αυτό που είπε ο something αλλά σαν προυπηρεσία για το ύψος του μισθού δεν υπολογίζεται (αλλά νομίζω ότι ο εδώ μισθός σε σχέση με την Ελλάδα είναι 100% αύξηση). Θα πάρεις το Ε104 απο κάτω
                    (για την εδώ ασφάλεια) και ότι χαρτιά μπορέις να έχεις καλά είναι.
                    Σας ευχαρίστω και τους δύο!!οκ ελπίζω να τα καταφερω

                    Comment


                      Θέση εργασιας για εξύπηρετηση πελατων

                      η αγγελια εκλεισε

                      Comment


                        παιδια ως καθηγητης μουσικης εργαζομενος σε ωδεια δεν εβαζαν ενσημα ολα τα χρονια,ξερετε τα γνωστα κολπα, στα δημοσια Μουσικα σχολεια ομως δυο χρονιες εβαλαν κανονικα γιατι δεν τους επαιρνε να κανουν εκει λαμογια,ξερετε,
                        δηλαδη στα οχτω προυπηρεσιας εβαλα τρια η τεσσερα, βεβαια δινουν βεβαιωση προυπηρεσιας για ολα τα χρονια και συστατικες επιστολες ,αλλα λετε στην Γερμανια υπολογισουν την προυπηρεσια βασει των βεβαιωσεων προυπηρεσιας η βασει των ενσημων?

                        Comment


                          Originally posted by John.S View Post
                          λετε στην Γερμανια υπολογισουν την προυπηρεσια βασει των βεβαιωσεων προυπηρεσιας η βασει των ενσημων?
                          Η απάντηση δόθηκε από τον something και τον kosofos

                          Τα ένσημα ούτε καν τα γνωρίζουν εδώ η εργοδότες. Απαραίτητα θα είναι αργότερα για την σύνταξη.

                          U1 -> απόδειξη περιόδων ασφάλισης ή απασχόλησης ΙΚΑ.
                          Πληροφορίες στην Γενική Γραμματεία Αποδήμου Ελληνισμού (ΓΓΑΕ) στο πληροφοριακό δελτίο και στης Οδηγίες χρήσης Φορητών Εγγράφων

                          ΟΓΑ - » Κλάδος Διεθνών Ασφαλιστικών Σχέσεων Έκδοση και αποστολή Κοινοτικού Εντύπου Ε 104 για συνυπολογισμό χρόνου ασφάλισης Διεκπεραίωση Διοικητικών Διαδικασιών μέσω Κ.Ε.Π. Εδω και εδω.

                          Στο βιογραφικό σου θα μπορούσες αν γράφεις ότι θέλεις... Η αξιοπιστία τον δεδομένων αποδεικνύεται μόνο με πιστοποιητικά όπως τα ενδεικτικά, τα πτυχία και συστατικές επιστολές.
                          Και σαν γιατρός μπορεί να δούλευες εθελοντικά... χωρίς ένσημα (αλά με φακελάκια, ωραίο ε; χαχαχα).

                          Βλέπε και εδώ -» “αν τα εργασιακά χρόνια στην Ελλάδα (Ε.Ε) αναγνωρίζονται για να μπείς στο αντιστοιχο stufe (1,2,3,4,5) ή ξεκινάς από το Grundstufe? Σαν ασφαλιστικά ξέρω αναγνωρίζονται δεν ξέρω μισθολογικά.”

                          Comment


                            ΔΑΝΕΙΟ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

                            Καλημερα κ απο μενα μια ερωτηση ειναι ευκολο να παρεις δανειο στην γερμανια να ανοιξεις μια δικια σου επιχειρηση?

                            Comment


                              καλημέρα σε όλους ,xeretai αν το E104 μπορεί να χρησιμοποηθεί σαν απόδειξη για την προϋπηρεσία μας στην ελλάδα? και εάν ναι από που το παίρνουμε?.
                              ευχάριστw εκ τον προτερων για τυχόν απαντήσεις.

                              Comment


                                Έχω την εντύπωση ότι καμία τράπεζα δε θα σου δώσει το δάνειο που λες.
                                Αλλά κι αν ακόμα σου το δώσει, το θεωρείς λογικό από την Πτολεμαϊδα να πας σε μια άλλη χώρα και να χρεωθείς για να ανοίξεις επιχείρηση χωρίς να ξέρεις τις τάσεις της αγοράς τους, τις καταναλωτικές τους συνήθειες, τους γραπτού κι άγραφους νόμους του εμπορίου τους;

                                Comment

                                Working...
                                X