Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    καλησπερα απο την ΕΛΛΑΔΑ.ειμαστε ζευγαρι 32 ο αντρας και 30 η γυναικα και θα θελαμε απελπισμενα τη βοηθια σας για να βρουμε δουλεια στη γερμανια. ειμαστε απελπισμενη στην Ελλαδα εχουμε φτασει ποιο κατω απο το μηδεν πουλαμε οτι εχουμε για να φυγουμε στη γερμανια.εαν μπορει καποιοως να μας βοηθουσα θα το εκτιμουσα πολυ.

    Comment


      katman μην πανικοβάλλεστε και ξεκινήστε να διαβάζετε τα παρακάτω (και μια και δύο φορές).
      Θα σας βοηθήσουν πάρα πολύ.

      http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...3-%CF%82-3576/

      http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...83%CE%B7-2955/

      http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...83%CE%B7-3895/

      Καλό είναι να διαβάσετε και τα topics με τίτλο "Μετανάστευση στη Γερμανία;","Μετανάστευση στη Γερμανία 2","Μετανάστευση στη Γερμανία 3".

      Αφιερώστε μια δυο μέρες και θα δείτε θα λυθούν πολλές απορίες σας και θα σας δώσει κουράγιο. Πολλοί είναι στη θέση σας.

      Μετά, ότι απορία έχετε, τα λέμε.

      Comment


        ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες που μου εδωσες εχουμε διαβασει αρκετα εδω και ενα μηνα για τη μεταναστευση απλα θαλαμε να ξεραμε εαν ειναι ευκολο να βρουμε δουλεια στη γερμανια ?πρωτα ο θεος μεσα στισ γιορτες θα ειμαστε στη φρανκφουρτι σε κατι συγγεενεις που εχουμε.ειναι ευκολα να ζησουμε εκει?

        Comment


          katman και εμείς (εγώ και η σύντροφός μου) ετοιμαζόμαστε σιγά σιγά να φύγουμε.
          Έχουμε ζήσει στη Γερμανία.

          Εγώ γεννήθηκα εκεί και ήρθα 17 χρονών στην Ελλάδα.
          Η σύντροφός μου έζησε από 7-17 χρονών στη Γερμανία.

          Γενάρη, το αργότερο Φλεβάρη θα ανηφορήσουμε σε συγγενείς κοντά στο Karlsruhe.
          Εκεί θα μείνουμε μέχρι να βρούμε εργασία.
          Και γω το φοβάμαι, και γω θα ήθελα να μου πεις κάποιος ότι θα βρούμε 100% δουλειά.
          Ξέρεις όμως ότι αυτό δεν γίνεται. Με αισιοδοξία και πείσμα για ένα καλύτερο αύριο θα τα καταφέρουμε όμως!!!

          Κατά τη γνώμη μου, αν έχεις συγγενείς + μιλάς Γερμανικά σε καλό επίπεδο, έχεις καλές πιθανότητες.
          Αυτά τα δύο είναι πολύ βασικά. Και φυσικά ένα μικρό κομπόδεμα, μην πάτε με 500 ευρώ στη τσέπη!

          Για Φρανκφούρτη δεν γνωρίζω τίποτα δυστυχώς. Παλέψτε το και θα τα καταφέρετε.
          Μην διστάσετε να κάνετε οποιαδήποτε δουλειά για αρχή.

          Φιλικά. Γιώργος.

          Comment


            Thymian δίπλα θα μαστε :D Πάντως εγώ παιδιά ο μόνος τρόπος που κατάφερα να μάθω λίγα γερμανικα γιατί ακόμα στην αρχή είμαι, είναι όταν αρχισε να με κυνηγάει η γυναίκα μου να με κάνει μαθήματα χεχεχε

            Comment


              E πως βοηθανε ολα .. η τηλεοραση ... το να ακους συνεχεια παιζει ρολο... βεβαια κατι ξερει και η γυναικα σου.. σε βλεπω "Γερμανο" γρηγορα χαχαα
              Better Think twice instead once

              Comment


                Επαγγελματα υγειας..τι παιζει?

                Γεια σας παιδια Μανος ονομαζομαι και μενω σουηδια οπου και μεταναστευσα πριν 10 μηνες..και δουλευω σαν νοσηλευτης...
                μολις γυρισα απο Βερολινο....οπου επαθα πλακα..με την φιλικοτητα των κατοικων και του ποσο κουλ ειναι
                σε σχεση με τους σουηδους...
                και μου μπηκε η ιδεα...
                ξερει κανεις να μου πει τι γινεται με τον τομεα υγειας στην Γερμανια? τι μισθοι παιζουν και αν υπαρχει ζητηση στο επαγγελμα του νοσηλευτη?

                Comment


                  Μάνο σκεφτόμαστε για ταξιδάκι στο Βερολίνο τα Χριστούγεννα !!!

                  Είναι τόσο ωραία ? Και ένα άλλο πατριωτάκι μου έχει πεί για το Βερολίνο ότι είναι πανέμορφη πόλη !!
                  Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                  Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                  Comment


                    ειναι φανταστικα...δεν ειναι οσο ομορφη οσο η στοκχολμη...
                    αυτο που μου κεντρισε το ενδιαφερον ειναι η πολιτισμικη κουλτουρα της πολης...
                    και η φιλικοτητα των κατοικων σε σχεση με αυτη των κατοικων της στοκχολμης...
                    εχει πολλα πραγματα να δειτε...στηριζουν πολυ τον τουρισμο τους...τελεια αγορα...πολυ καλο φαι...απαιχτη νυχτερινη ζωη..
                    και τωρα ο μανωλης καθεται και ξαναψαχνεται...

                    Comment


                      Και γιατι να μη ψαχτεις?Και πολυ καλα κανεις
                      Εγω γενικα ψαχνομαι για μεταναστευση στη Γερμανια εδω και καιρο.Απο την πρωτη στιγμη που πατησα το ποδι μου σε αυτη τη χωρα με εχει κερδισει.
                      Η οργανωση της η φυση της,οι ανθρωποι.Πιστεψε με εχει απιστευτα μερη.Αν σου εκανε τοσο καλη εντυπωση το βερολινο που να δεις και αλλες πολεις θα παθεις πλακα.Πχ το Μοναχο ειναι η δικη μου αγαπημενη πολη.
                      Ειμαι κ εγω νοσηλευτρια.Εχει πολυ ζητηση το επαγγελμα.Να φανταστεις ζητανε μεχρι κ χωρις γλωσσα και σε ξεκινουν εντατικα εδω στην Ελλαδα ή στην Γερμανια

                      Comment


                        Ρε τον Μανο...πιο καλα λες να ειναι Βερολινο?Τετοια κανε μας Μανο...και εγω που ημουν ετοιμη για Σουηδια βλεπω να αλλαζω γνωμη τελικα...

                        Comment


                          βασω για πες τπτ παραπανω...κανα λινκ αν εχεις...


                          αναστασια...ειναι και στον χαρακτηρα του καθενως...η σκανδιναβια μου αρεσει πολυ σαν χωρα...η στοκχολμη ειναι πολυ πιο ομορφη απο το βερολινο...
                          απλα ο κοσμος της και η νυχτερινη ζωη της ειναι γτπ...
                          ενω του βερολινου φερνει πιο πολυ στα δικα μας στανταρντ... παρτυ μεχρι το πρωι...

                          Comment


                            Μάνο αν βάλεις στο google: Nachfrage nach Pflegekräften η Stellenangebote Pfleger η Pflegefachkraft.
                            Θα δεις ότι υπάρχει εδώ και πολλή καιρό επείγουσα ζήτηση στην νοσηλευτική με αυξητική τάση.
                            Από γερμανικά πως πας?

                            Comment


                              Οι αγγελιες που ειδα προσφατα ηταν πριν 1 με 2 μηνες οποτε δεν ξερω αν δεχονται ακομα βιογραφικα.Δεν χανεις κατι να δοκιμασεις.

                              μια ειναι αυτη

                              Νοσηλευτές στη Φρανκφούρτη

                              Επισης

                              Θέσεις νοσηλευτών & νοσηλευτριών στην Agaplesion Elisabethenstift (Γερμανία) | AlfaVita - Εκπαιδευτικό Ενημερωτικό Δίκτυο

                              Αυτα τα δυο ειναι χωρις απαραιτητη γνωση Γερμανικων αλλα οπως σου ειπα ειναι απο 1-2 μηνες πριν.Επειδη το ψαχνω συχνα αν γραψεις στο google νοσηλευτες στη Γερμανια και επιλεξεις να εμφανιστουν τα αποτελεσματα του τελευταιου μηνα θα σου βγαζει ολες τις προσφατες αγγελιες.Καποιες θελουν Γερμανικα επιπεδο Β1-Β2 καποιες οχι.
                              Γεγονος ειναι πως εχει ζητηση το επαγγελμα μας.Μακαρι να καταφερω και εγω να την κανω συντομα

                              Δεν ξερω φυσικα αν εσυ ενδιαφερεσαι μονο για Βερολινο

                              Comment


                                ευχαριστω παιδια να σαστε καλα...

                                βασικα μονο για βερολινο με ενδιαφερει..
                                γερμανικα εκανα στο γυμνασιο στο σχολειο και ημουν ο καλυτερος..
                                τωρα με τα σουηδικα...επιανα αρκετες λεξεις και φρασεις που θυμομουν του ξεναγου και απο εδω και απο εκει σε μαγαζια...σε ενα 6μηνο το χω

                                Comment

                                Working...
                                X