Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    παιδιά καλημέρα . στις laifirmes για να σου βρούν δουλειά πρέπει να μιλάς γερμανικά

    Εμενα έτσι μου είπαν στη randsdt που πήγα.
    έχει πάει κανεις από εσάς σε αυτές για να του βρούν δουλειά να πει τι γίνεται.
    κάποιος εδώ είχε γράψει ότι άμα ήξερε λίγα αγγλικά θα μπορούσαν να του βρούν δουλειά.
    έχω τελειώσει τον πρώτο κύκλο γλώσσας A1 1 στα VHS και είμαι στον δεύτερο A1 2,στέλνω mail για οποιδήποτε δουλειά σαν βοηθός ανειδίκευτος αλλα πολύ σπανια στέλνουν απάντηση ,και όσες στέλνουν είναι αρνητικές.
    Εντωμεταξύ στο restaurant που δουλεύω μου είπε το αφεντικό ότι πρέπει να φύγω,δυστυχώς δεν έχω ένα χρόνο συνεχόμενης δουλειάς για να γραφτό στον arbeitscham εδώ και δεν ξέρω τι να κάνω ,για αυτό σκέφτηκα τις εταιρείες δανεισμού,Αν έχει κάποιος καμια ιδέα θα ήταν ευπρόσδεκτη. σας ευχάριστο

    Comment


      Originally posted by zita38 View Post
      δεν ξέρω τι να κάνω ,για αυτό σκέφτηκα τις εταιρείες δανεισμού,Αν έχει κάποιος καμια ιδέα θα ήταν ευπρόσδεκτη. σας ευχάριστο
      Η Randstad κινείται στον τομέα της εμπορικής και τεχνικής βιομηχανίας ψάχνει συνήθως εξειδικευμένο προσωπικό... παρ 'όλα αυτά όλες η εταιρίες εύρεσης εργασίας η προσωρινής απασχόλησης (Zeitarbeit) απαιτούνε τα Γερμανικά, εκτός αν έχεις σπάνιες δεξιότητες και η εργασία απαιτεί π.χ. πιο πολλή τα Αγγλικά κλπ.!

      Τα εστιατόρια είναι καλά για την αρχή, στον κλάδο της εστίασης όμως δεν είναι αναγκαστικά απαραίτητο να ψάχνεις μέσο Zeitarbeit. αλλά δεν βλάπτει και μια προσπάθεια σε κατάλληλους προμηθευτές όπως πχ. εδώ Hotel und Gastronomie Personal & Jobs | Buhl-GPS

      Και γενικός σε τοπικές εφημερίδες και παρακάτω ψάχνεις για: Spülhilfe, spüler, helfer gastgewerbe κλπ. βάλε την πόλη..

      Suche nach "Sp+
      Sp
      Stellenangebote Helfer gastgewerbe - Stellenanzeigen Helfer gastgewerbe - Seite 6
      Sp
      Sp

      Ένα παράδειγμα για συνοδευτική επιστολή (Anschreiben):

      Bewerbung Spül- und Reinigungskraft


      Sehr geehrte Damen und Herren,

      hiermit bewerbe ich mich bei Ihnen für den ausgeschriebenen Arbeitsplatz als Reinigungskraft. Ihre Anzeige ist mir sofort aufgefallen. Eigenschaften, wie Zuverlässigkeit, Genauigkeit, Belastbarkeit und Flexibilität bringe ich mit.

      Ich arbeite sehr gerne. Anweisungen befolge ich genau. Auch Routinearbeit erledige ich konzentriert und gewissenhaft. In bestehende Teams gliedere ich mich schnell und problemlos ein. Durch meine freundliche und offene Art komme ich mit den unterschiedlichsten Menschentypen gut zurecht. Ungewöhnliche Arbeitszeiten stören mich nicht. Durch meine Gastronomie-Erfahrung kann ich verschiedene Vorgänge gut nachvollziehen und bei bedarf, auch koordinieren.

      Ich sehe Ihr Stellenangebot als konsequenten Schritt im Hinblick auf meine berufliche sowie persönliche Weiterentwicklung, da ich wieder unter direkten Kontakt mit Menschen in der Gastronomie Atmosphäre arbeiten möchte.

      Über einen Empfang zu einem individuellen Gespräch würde ich mich sehr freuen.


      Mit freundlichen Grüßen
      Όνομα

      Comment


        σε ευχαριστώ πολύ milu ,πολύ χρήσιμη η συνοδευτική επιστολή.

        Comment


          germania stuttgard

          eima edw k tris mines sti stuttgard kai psaxnw gia douleia mporei kapoios na me voithisei...

          Comment


            οποος ενδιαφερεται για οικοδομικες εργασιες τεχνιτης πλακας και βοηθος ας επικοινωνησει με το 004976878742

            Comment


              ANAZΗΤΩ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΓΙΑ ΜΠΟΥΦΕ Η ΚΟΥΖΙΝΑ.ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΤΗΛ 2310 766239

              Comment


                ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΘΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ HELP!!!


                Ihre Bewerbung

                Sehr geehrte/r Bewerber/in,

                vielen Dank für Ihre Bewerbung. Wir freuen uns, dass unsere Anzeige auch Ihr Interesse geweckt hat. Da wir sehr viele Bewerbungen erhalten haben, wird die Auswahl leider einige Zeit in Anspruch nehmen. Wir bitten Sie daher um etwas Geduld.

                Inzwischen besorgen Sie uns zwei wichtige Dokumente, welche von der Agentur für Arbeit und Jobcenter verlangt werden, um eine richtige Vermittlung zu ermöglichen, nämlich den Vermittlungsgutschein und den Vermittlungsvertrag.

                Erklärung .......

                Comment


                  Στα γρήγορα που το διάβασα πρέπει να κάνεις λίγο υπομονή γιατί έχουν να εξετάσουν πολλά βιογραφικά. Σε κάθε περίπτωση θα σου απαντήσουν. Για οποιεσδήποτε απορίες μπορείς να επικοινωνήσεις στα τηλέφωνα του Jobcenter (OAEΔ).

                  Comment


                    Εντωμεταξύ θα πρέπει να τους προμηθεύσεις δύο σημαντικά έγγραφα γι αυτούς το έγγραφο προσφοράς εργασίας και το συμβόλαιο εργασίας...

                    Comment


                      Originally posted by sportbilly79 View Post
                      Εντωμεταξύ θα πρέπει να τους προμηθεύσεις δύο σημαντικά έγγραφα γι αυτούς το έγγραφο προσφοράς εργασίας και το συμβόλαιο εργασίας...
                      έχω το
                      1. bescheinigung gemaB 5 freizugG/EU
                      2 bescheinigungfur den lohnsteuerabzug 2012
                      3 anmelde bestatigung
                      4 zosial nuikmber
                      5 . AOK mitigliedsbescheinigung

                      Comment


                        επειδή δεν έχω καταλάβει καλά την περίπτωσή σου εξήγησέ μου έχεις ήδη εγγραφεί ως άνεργος εκεί; προφανώς τους έχει στείλει βιογραφικό για να σου βρούνε δουλειά, για να καταλάβω για ποιο λόγο ζητάνε αυτά τα 2 έγγραφα... κάτι λέει μέσα για το επίδομα ανεργίας 2 , αλλά ξέρω μετά βεβαιότητας ότι έχει πάψει να χορηγείται από τον φετινό Φλεβάρη μέχρι του χρόνου το 2013.

                        Comment


                          Originally posted by scorpios75 View Post
                          Vermittlungsgutschein und den Vermittlungsvertrag.
                          Αν παίρνεις ταμείο ανεργίας "Arbeitslosengeld I η II" θα πας στο γερμ. ΟΑΕΔ να σου τα δόσουν.
                          Το Vermittlungsgutschein είναι τα κουπόνια προσλήψεως με το οποίο θα πληρωθεί ο μεσολαβητής δηλ. η εταιρεία δανεισμού (Zeitarbeit).

                          Comment


                            Originally posted by milu View Post
                            Αν παίρνεις ταμείο ανεργίας "Arbeitslosengeld I η II" θα πας στο γερμ. ΟΑΕΔ να σου τα δόσουν.
                            Το Vermittlungsgutschein είναι τα κουπόνια προσλήψεως με το οποίο θα πληρωθεί ο μεσολαβητής δηλ. η εταιρεία δανεισμού (Zeitarbeit).
                            δουλεωα μια βδομαδα μοναχο και στισ 11 του μηνος ηρθα στουγκαρδη οποσ ψαχνω ακομα δουλεια .. χωρις γερμανικα τουλαχιστον οι ελληνες δεν σε περνουν.. εχω τα εξης χαρτιά..

                            1 το bescheinigung gemäß 5 freizügG/EU ποθ πρέπει να είναι ότι είσα καθαρός από ποινικό μητρώο..
                            2 το mitgliedsbescheinigung nach § 175 sgb v που ειναι οτι ειμαι ασφαλισμενος
                            3 το anmelde bestatigung που δειχνει που μενω
                            4. bescheinigung für den lohnsteuerabzug 2012 που δειχνει οτι ειμαι 2 επειδι ι φαμιλια ειναι ακομα κατο
                            5 και πεμπτο το versicherungsnummer από την deutsche rentenversicherung

                            στέλνω συνέχεις email και μου στείλανε αυτό που σου έστειλα σε μυνημα milu.. τι να κάνω για να βρω δουλειά ακόμα στο ΟΑΕΔ δεν πήγα και αυτά τα χαρτιά μοθ τα έκανε ένας έλληνας..

                            δεν ξερω γρι γερμανικα κάτι λίγα αγγλικά

                            Comment


                              Originally posted by scorpios75 View Post
                              στέλνω συνέχεις email και μου στείλανε αυτό που σου έστειλα σε μυνημα milu.. τι να κάνω για να βρω δουλειά ακόμα στο ΟΑΕΔ δεν πήγα και αυτά τα χαρτιά μοθ τα έκανε ένας έλληνας..

                              δεν ξερω γρι γερμανικα κάτι λίγα αγγλικά
                              Αν θυμάμαι καλά δεν είσαι στο ταμείο ανεργίας!?
                              Η διαμεσολάβηση χωρίς το κουπόνι είναι επίσης δυνατή απλά θα την πληρώσεις εσύ από το πρώτο μισθό σου.
                              Διάβασε μια σελίδα πριν τη έγραψα στον zita38 εδω στο ποστ 58!

                              Comment


                                Originally posted by milu View Post
                                Αν θυμάμαι καλά δεν είσαι στο ταμείο ανεργίας!?
                                Η διαμεσολάβηση χωρίς το κουπόνι είναι επίσης δυνατή απλά θα την πληρώσεις εσύ από το πρώτο μισθό σου.
                                Διάβασε μια σελίδα πριν τη έγραψα στον zita38 εδω στο ποστ 58!
                                ευχαριστω πολυ milu... 27 χρόνια κατάστημα κλείσαμε ) με τα χαρτιά μου είνια όλα οκ??

                                Comment

                                Working...
                                X