Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    καλημερα, ψαχνεις για οποιαδηποτε δουλεια, η μονο για την ειδικοτητα σου, γιατι η ειδικοτητα σου χωρις γλωσσα δυσκολο, απο την άλλη, δεν ξερω με τι τροπο ψαχνεις να βρεις κατι, για παραδειγμα εχεις βγαλει βιογρφικο στα γερμανικα και πηγαινεις σε οποια εταιρεια βρισκεις η λαι φιρμα, ακομα και σε άλλες περιοχες,??? (συγνωμη αλλα δεν κανω υποδειξεις, την γνωμη μου λεω)και απο την άλλη ποσο καιρο ψαχνεις? αλλοι ψαχνουν και 2 μηνες!!! θελω να σου πω μην απογοητευεσαι κα μην το βαζεις κατω!!! π.χ ηξερα περιπτωση καποιου τεχνιτη ξυλου, χωρις να γνωριζει γερμανικα πηγε σε εργοστασιο που σκαλιζαν ξυλα και εφτιαχναν επιπλα, τους ζητησε να τον παρουν δοκιμαστικα για δυο εβδομαδες χωρις να του δωσουν αμοιβη και αν εμενα ευχαριστημενοι να το προσλαμβαναν και ο συγκεκριμενος ανθρωπος δουλευει 1,5 χρονο εκει! δηλ ισως θελει και λιγο θρασσος!! δεν ξερω

    Comment


      το σκεφτομαι για εδιμβουργο ... στελνω παντου βιογραφικα ! ισως πρεπει να κανω και μια βολτα απο εκει ...δεν ξερω,,..αρχικα ψαχνω για ιτιδηποτε για αρχη...και μετα σιγα σιγα κανω κατι και στον τομεα μου !!!

      Comment


        kalhmera! oti na nai psaxnw den exw apaithshs na brw ston tomea mou... paw stous 4 mhnes pou psaxnw pffff.. apo thrasos allo tipota mono ton podarodromo pou rixnw an baleis ftanei.. alla fws pouthena kai apelpizomai!

        Comment


          se poia xwra eisai?

          Comment


            1000 vs 500 !!!

            για...1000 στη γερμανια η 500 στην ελλαδα??? τι λετε???αξιζει τελικα?

            Comment


              για πες μας εσυ την αποψη σου

              Comment


                καθε περιπτωση εχει θετικα και αρνητικα!3,5 χρονια ζω πλεον γερμανια. γνωμη μου....τουλαχιστον εδω μπορεις να κανεις ονειρα και να ελπιζεις σε κατι καλητερο....

                Comment


                  τα 500 πεθαναν στην ελλαδα εγιναν καπου 460 μικτα!!!!!, οσο για τα 1000 στην γερμανια, νομιζω οτι ειναι λιγα εαν καποιος εχει κανονικη 8ωρη δουλεια, εκτος και αν μιλαμε για κανενα ελληνικο εστιατοριο οπου ειναι γνωστο οτι κανουν απατεωνιες και δινουν λιγα για δηλωμενη 4ωρη εργασια και μαυρα τα υπολοιπα στο χερι συν οτι επιδοματα περνει ο εργαζομενος απο το κρατος σαν χαμηλα αμειβομενος, αρα δεν μιλαμε για 1000 ευρω......νομιζω??

                  Comment


                    αν υποθεσουμε οτι εχεις ενοικιο (ή δεν εχεις) και στα δυο
                    θα σου πω ενα απλο παραδειγμα (που μου ετυχε)
                    πηγα οδοντιατρο στην γερμανια, μου εκανε ακτινογραφια στα δοντια, καθαρισμο πετρας, και αντικατασταση 2 σφραγισματα τα οποια τα καλυψε ΟΛΑ το ταμειο
                    αν ημουνα στην ελλαδα θα υπηρχε ενα κοστος το λιγοτερο 70 ευρω
                    αρα 1000-0 εχομε 1000 στην Γ
                    500 - 70 εχουμε 430 στην Ε
                    Το ιδιο ισχυει και για εξετασεις αιματος που εκανα (γενικη αιματος), για μια επισκεψη στον ορθοπεδικο οταν με επιασε η μεση, για υπερηχο κλπ κλπ

                    Πιστευω οτι για αυτα και μονο, καλυτερα στην γερμανια...καλος ο ηλιος και η θαλασσα, αλλα με αυτα δεν πληρωνεις τον γιατρο...εκτος αν εισαι ψαρας ή φτιαχνεις τεντες.

                    Comment


                      στην ελλαδα, παλια λεγαμε: καλυτερα πρωτος στο χωριο, παρα τελευταιος στην πολη.... εγω προτιμω το αναποδο....
                      γιατι οπως διαβασα καπου προσφατα:
                      στην τρικυμια, καλυτερα μουτσος στο κρουραζιεροπλοιο, παρα καπετανιος σε μια σχεδια.

                      τωρα ο καθενας τα ερημενευει αυτα οπως θελει

                      Comment


                        με zeit arbeit και 8,19ε/ωρα δυσκολα παει πανω απο 1000ε.
                        οσο για τα εστιατορεια(τα 2 πρωτα χρονια τα περασα σε ενα) ισως να φτασει καποιος να παρει και παραπανω απο χιλιαρικο ομως σε σχεση με τις ωρες που δουλευει...πολυ λιγα παλι.

                        Comment


                          Νομίζω ότι το δίλημμα θα ήταν απλούστερο αν υπήρχε η εγγύηση ότι τα 500 θα συνεχίσουμε να τα παίρνουμε μετά από 6 μήνες κι ότι θα υπήρχε ασφάλιση. Επίσης η αγοραστική δύναμη (αναλογικά) είναι ίδια;

                          Να τοθέσω πιο ακραία; έστω κι ότι μου κάθεται μία δουλειά με 900 ευρώ στην Ελλάδα. Ποιός με προστατεύει ώστε να ξέρω ότι σε μισό χρόνο θα έχω τη δουλειά μου κι ότι δεν θα με έχουν διώξει για να πάρουν κάποιον κάτω από 30 με τα μισά λεφτά. Πώς μπορείς να προγραμματίσεις τη ζωή σου ή να είσαι έτοιμος για κάτι έκτακτο;

                          Το χειρότερο είναι η ανασφάλεια κατά τη γνώμη μου. Αν τα 1000 ευρώ στη Γερμανία σου εξασφαλίζουν αυτή την ηρεμία, ώστε να μπορείς να κάνεις το κουμάντο σου πιστεύω ότι αξίζει περισσότερο.

                          Comment


                            Αν ειναι να αφησουμε τη χωρα μας, τους ανθρωπους μας, τη ζωη μας, το θεμα ειναι να το κανουμε για να εχουμε καποιο ΦΑΝΕΡΟ ωφελος!
                            Για 500ε παραπανω (που σχεδον εξανεμιζονται αν σκεφτεις τις διαφορες στα ενοικια) δε νομιζω οτι αξιζει μια τοσο μεγαλη θυσια.
                            Για μισθους 1500+ αρχιζουμε να το συζηταμε..

                            Comment


                              aaa theoo esy thes kai 1500 parapanooo upsss !!!!! e tote kala na peraseis stin eladhitsa....

                              Comment


                                @miss espresso

                                ..πως τολμας κ μιλας ακομα για ανασφαλεια?! ..Δεν τα εμαθες τα νεα? Ξεκινησε η αναπτυξη! Η ψυχολογια ηδη εχει αλλαξει! Τα χαμογελα πλημμυριζουν τη χωρα μας! "Βαλαμε πατο στο βαρελι"! Οι ευρωπαιοι μας συγχαιρουν για τις μεταρρυθμισεις!
                                Σε πιανω ανενημερωτη! ..Δες λιγο ειδησεις το βραδυ να μαθεις κ εσυ τα ευχαριστα! ;-)

                                Comment

                                Working...
                                X