Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #91
    Originally posted by GKASIONAS View Post
    kati akousa oti kai stin GERMANIA den einai kai toso kala apo mia fili twn goniwn mou oi misthoi sta katotera epipeda douleias exoun pesei kai 400 euro kai den se kratane sxedon katholou isa mexri na liksei i simvasi sou einai alithia ;
    kalhspera 400 eurw perneis mono an eisai anidikeutos se kati kai kaneis AUSBILDUNG gia na kaneis to ausbildung prepei na gnorizeis thn glwssa kai autos pou douleveis na se dilosei oti matheneis ekei auto exei diarkia 4 xronia gia 4 xronia pas kai sxwlio kai douleia gia praktikh...

    Comment


      #92
      Originally posted by GKASIONAS View Post
      egw den to ipa me kakia alla epidi to atomo pou mas to ipe menei stin frankfort kai ithela na dw an isxuei giati exw anagki na mathw to PASXA aneuenw epanw kai einai simantiko na kserw pou vadizw egw to kserw kalitera apo olous to poso voithise i germania kai to ektimaw giati exw sigkeneis epanw kai thelw na dw poso einai o xamiloteros misthos gia na dw an ta kataferw na vrw douleia tha mporw na plironw to enoikio kai tous logariasmous mou kai na zw mia aksioprepi zwi;;;;;;
      ean ertheis monos soy den nomizw na ta katafereis lipame pou sou to lew...gia na mporeseis na enoikiaseis spiti na zeis kala kai na bazeis kai 5 eurw sthn akrh pou leei o logos prepei na eiste 2 atoma toulaziston..ektos kai an theleis na douleveis gia to enoikio kai ta eksoda sou kai pali tha apogoiteuteis kai tha fygeis....

      Comment


        #93
        kalispera se olus

        Comment


          #94
          ιατρείο στην Γερμανία

          Είμαι ιατρός ουρολόγος χειρουργός , με 10ετή εμπειρία στην ειδικότητα, εργάζομαι στο ΙΚΑ και έχω και ιδιωτικό ιατρείο. τα χειρουργεία μου τα βάζω σε ιδιωτικές κλινικές. Η κατάσταση όμως το τελευταίο έτος επιδεινώθηκε δραματικά και πλέον αντιμετωπίζω βιοποριστικό πρόβλημα. Μήπως τις συνάδελφος ή και μη γνωρίζει αν μπορώ να εργαστώ στην Γερμανία ή να ανοίξω ιατρείο εκεί? Δεν γνωρίζω γερμανικά , αλλά μιλώ πολύ καλά αγγλικά, και ρουμάνικα, και φυσικά θα μάθω και γερμανικά αλλά σίγουρα χρειάζεται χρόνος.

          Comment


            #95
            Originally posted by Μπαλιάκος Χαρίλαος View Post
            Είμαι ιατρός ουρολόγος χειρουργός , με 10ετή εμπειρία στην ειδικότητα, εργάζομαι στο ΙΚΑ και έχω και ιδιωτικό ιατρείο. τα χειρουργεία μου τα βάζω σε ιδιωτικές κλινικές. Η κατάσταση όμως το τελευταίο έτος επιδεινώθηκε δραματικά και πλέον αντιμετωπίζω βιοποριστικό πρόβλημα. Μήπως τις συνάδελφος ή και μη γνωρίζει αν μπορώ να εργαστώ στην Γερμανία ή να ανοίξω ιατρείο εκεί? Δεν γνωρίζω γερμανικά , αλλά μιλώ πολύ καλά αγγλικά, και ρουμάνικα, και φυσικά θα μάθω και γερμανικά αλλά σίγουρα χρειάζεται χρόνος.
            Γειά σου Χαρίλαε !

            Θα σου πρότεινα από την πείρα μου να στείλεις απευθείας αιτήσειςστα αγγλικά για θέση εργασίας σε γερμανικά νοσοκομεία ιδιωτικά και κρατικά ώστε να μπορέσεις να προσαρμοστείς ομαλά στην αρχή στα γερμανικά δεδομένα.
            Αν και από ότι ξέρω απαιτούν γενικά καλή γνώσση της γλώσσας για τους γιατρούς που θέλουν να κάνουν ειδικότητα ή μεταπτυχιακό, υποθέτω ότι στους έμπειρους χειρύργους γιατρούς με καλή γνώσση αγγλικών ίσως είναι πιό ελαστικοί.
            Σίγουρα οι Έλληνες γιατροί είναι αγαπητοί εδώ και υποθέτω ανώτεροι στον τομέα τους. Το πρόβλημά σου με την μη γνώση της γερμανικής γλώσσας είναι σημαντικό για να ανοίξεις ιατρείο ιδιωτικό αφού θα πρέπει να συνομιλείς απευθείας με τους ασθενείς σου. Εκτός και αν βρείς κάποιον Έλληνα που γνωρίζει την γλώσσα και ζει εδώ ήδη ως Γιατρός με ενδιαφέρον για μια συνερργασία ώστε να επωφεληθεί και αυτός ως νέος χειρούργος από την εμπειρία σου.
            Θα προσπαθήσω να μάθω ότι μπορώ και σε παρακαλώ θύμισέ το μου πάλι .
            "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

            Comment


              #96
              Γειά σας και πάλι !

              Επειδή έχουν ανοίξει πολλές κατηγορίες για το θέμα εργασίας δεν προλαβαίνω να τα δώ όλα και να απαντήσω.

              Ιωάννη και Νίκο χωρίς γλώσσα γερμανικών "Καθόλου" σπάνια θα βρείς κάτι σε εργοστάσιο και θα χρειαστείς κάοιον έλληνα που θα δουλεύει μαζί σου στο ίδιο τμήμα για να μεταφράζει μέχρι να μάθεις τα βασικά και μιλάω πάντα για θέσεις εργασίας που δεν έχουν πολλές απαιτήσεις γλώσσας.

              Μία άλλη περίπτωση είναι στις οικοδομές. Πιθανόν εκεί υπάρχει εξαίρεση για τους έμπειρους ή καλούς εργάτες.
              Επίσης πρόσφατα μίλησα με κάποιον έλληνα που ενώ γνώριζε άπταιστα γερμανικά και ζει χρόνια εδώ, βρήκε εργασία σε αποθήκη εταιρίας που χρησιμοποιεί κυρίως αγγλικά λόγω υπολογιστών, όλη την ημέρα. Αυτό όμως είναι σπάνιο από όσο γνωρίζω.
              Απλά σας το αναφέρω για να δείτε ότι πάντα υπάρχει μία πιθανότητα να βρείτε και κάτι πιό έυκολα αν φανείτε τυχεροί.
              Η άλλη λύση είναι τα εστιατόρια. Παρακαλώ διαβάστε στις άλλες κατηγορίες έχω γράψει πολλές ςπληροφορίες και εγώ και άλλοι .

              Οι μισθοί κυμαίνονται πάνω από 1100 και φτάνουν και τα 1500 στις Λίζινγκ εταιρίες δλδ. ενοικίαση προσωπικού.
              Εάν βρείτε μόνοι σας εργασία σε εργοστάσιο θα πιάσετε και τα 2000 ευρώ τον 1ο χρόνο στα καλά εργοστάσια.

              Η μαθητεία έχει και μία άλλη παραλλάγή και λέγεται "ουμσχούλουνγκ" και αντί για 3,5 χρόνια μπορείς να κάνεις την σχολή σε 2,5 χρόνια και να πληρώνεσαι με πλήρη μισθό εφόσον πριν δούλευες σε κάποιά σχετική θέση ως βοηθός. προυπόθεση η γνώση γλώσσας και να βρείς εργοδότη για την θέση μαθητείας.

              Και γενικά υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις οικονομίες και να δουλέψεις εξτρά στην μαύρη ή υπερωρίες.
              Το θέμα είναι το ίδιο όπως και στην Ελλάδα. Αν θέλεις να βγαίνεις στα μπαράκια και να χαλάς τα λεφτά σου στα ποτά και στα "γούστα" τότε δεν θα σου μείνει τίποτα τέλος του μήνα ή και πιό πριν.
              Όλα είναι σχετικά. Εγώ έχω ήδη βάλει από τον 1ο μήνα κάποια λεφτά στην άκρη, αλλά έσφιξα τα έξοδά μου στα βασικά και παρόλα αυτά έκανα και κάποιες μικρές αγορές νοικοκυριού.

              Καλή δύναμη και παρακαλώ τον Admin να ενσωματώσει σε ένα κάποια τμήματα κοινά για το θέμα εργασίας, γιατί δεν μπορούμε να τα παρακολουθήσουμε όσοι θέλουμε να δώσουμε μία απάντηση.

              Ευχαριστώ προκαταβολικά.
              "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

              Comment


                #97
                Ευχαριστώ πολύ , πρώτα διότι μπηκες στον κόπο να μου απαντήσεις και δεύτερον για τα ενθαρυντικάσου λόγια, μένω υποχρεος.

                Comment


                  #98
                  Originally posted by mikael View Post
                  γεια χαρα παιδιά,
                  είμαι μηχανολόγος μηχανικός και σκέφτομαι κι εγώ το ενδεχόμενο μετανάστευσης. Το τελευταίο διάστημα έχω ξεκινήσει ιδιαίτερα γερμανικών, εντούτοις νιώθω οτι περπατάω λιγάκι στα τυφλά. θα εξηγήσω αμέσως τι ενοοώ. Οι γερμανόφωνες τεχνικές-κατασκευαστικές-μελετητικές εταιρείες τι επίπεδο γνώσης της γερμανικής θέλουν? Υποθέτω οτι εάν είσαι ολη μέρα μπροστά απο ένα pc κάνοντας μελέτες όπως είμαι εγώ τώρα δεν θα πρέπει να ξέρεις και φοβερά γερμανικά.
                  με εντατικά ιδιαίτερα 6 μηνών θα μπορέσω να διεκδικήσω εργασία στον τομέα μου?
                  παρακαλώ πολυ όσους έχουν εμπειρία είτε προσωπική είτε απο γνωστούς να μου την παραθέσουν.
                  σας είμαι ευγνώμων και σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας να διαβάσετε το μύνημα μου.
                  Καλημέρα συνάδελφε. Είμαι πολ. μηχ/κός. Τι έκανες τελικά? Κατάφερες να βολευτείς?

                  Comment


                    #99
                    Originally posted by ΧΡΗΣΤΟΣ View Post
                    Καλημέρα συνάδελφε. Είμαι πολ. μηχ/κός. Τι έκανες τελικά? Κατάφερες να βολευτείς?
                    καλημερα συναδελφε..
                    οχι δεν εχω αρχισει ακομα διαδικασιες ψαξιματος..απο την νεα χρονια το βλεπω να ψαχνομαι εντατικα μιας και ειμαι αφοσιωμενος με την δουλεια μου εδω και θελω να παραδωσω το τμημα σε εξαιρετικη κατασταση.

                    Comment


                      Originally posted by spiros
                      Αντωνη,σαν πολλα δεν τα βγαζεις τα λεφτα που δινουν οι λιζινγκ εταιριες?
                      750 ευρω το 30 ωρο την εβδομαδα πληρωνουν και 1000 αν καταφερεις και σου δωσουν 40ωρο!!!
                      Απο που κι ως που τα 1100-1500?Οι περισσοτεροι ψαχνουν δουλεια για ανειδικευτους.
                      Spiro γειά σου !

                      η λιζινγκ εταιρία που δουλεύω εγώ με συμβόλαιο για ένα χρόνο ως εργάτης αποθήκης δλδ. ανεδείκευτος μου δίνει 7,5 ευρώ μιιτά την ώρα. Δουλεύω 2 μέρες πρωί, 2 μέρες βράδυ και 2 μέρες ρεπό. Καθημερινά το πρόγραμμα της εργασίας μου στο εργοστάσιο της BASF χημικά κλπ. απαιτεί βάρδια των 10 ωρών + 1 ώρα διάλειμα σπαστά. Οι υπερωρίες μου λοιπόν φτάνουν τις 190 ώρες πάνω κάτω και είμαι κατηγορία 1 στην εφορία εδώ δλδ. Ανύπαντρος δλδ.
                      Ακόμη δεν πήρα ολόκληρο χαρτί μισθοδοδοσίας, παρά μόνο μισού μήνα και σε λίγες μέρες θα έχω ολοκληρωμένη εικόνα. Θα τα γράψω με την πρώτη ευκαιρία όσο πιό αναλυτικά μπορώ.

                      Υπάρχουν εταιρίες που δίνουν και περισσότερα απλά ίσως δεν έχουν συνεχώς εργασία και κάνουν συμβόλαια για μερικούς μήνες.

                      Σπίρο η εταιρία λπου είμαι θεωρείται αρκετά καλή αλλά δεν δίνει μεγάλα ωρομίσθια και μόνον μετά από ένα χρόνο είναι ζήτημα αν θα πάρεις 0.25 έως μισό ευρώ αύξηση.
                      Αυτά γνωρίζω προς το παρόν. Τα υπόλοιπα σε λίγες μέρες με ντοκουμέντα δικά μου.

                      Σπύρο όποτε θέλεις τα λέμε και στο Skype. Είσαι Αυστρία αν δεν κάνω λάθος ? Είστε 2 Σπύροι και σας μπερδεύω :-)

                      Καλη δύναμη σε όλους !
                      "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                      Comment


                        Τον γερμανικο χρυσο οδηγο μπορουμε να τον βρουμε πουθενα στην ελλαδα Αντωνη?και μηπως γνωριζεις καποιο τροπο να επικεινωνισουμε οσο το δυνατον φτυνοτερα με εξωτερικο????εχω κλειση 5 οκτοβρη εισητηριο για μοναχο αλλα δεν εχω κλειση δουλεια!

                        Comment


                          Originally posted by νικος ιωακ View Post
                          Τον γερμανικο χρυσο οδηγο μπορουμε να τον βρουμε πουθενα στην ελλαδα Αντωνη?και μηπως γνωριζεις καποιο τροπο να επικεινωνισουμε οσο το δυνατον φτυνοτερα με εξωτερικο????εχω κλειση 5 οκτοβρη εισητηριο για μοναχο αλλα δεν εχω κλειση δουλεια!
                          για επικοινωνια αν αναφερεσαι στο τηλεφωνο υπαρχουν και τα κλασσικα πακετα στις ιδιωτικες εταιρειες που με 43ευρω νομιζω τον μηνα εχεις απεριοριστες κλησεις σε καποιες χωρες εξωτερικου(που ολοι σιγουρα εχουν την γερμανια).

                          Τωρα για τον χρυσο οδηγο και γενικα για αγγελιες κοιταω :


                          Anbieten. Suchen. Finden. Die größte Auswahl an Wohnungen, Häusern und Gewerbeflächen findest du nur bei ImmoScout24. Immobilien ab 0€ vermieten ✓ Jetzt Traumwohnung finden ✓ ImmobilienScout24


                          Θεωρω οτι με αυτα τα 2 site εισαι καλυμενος

                          Comment


                            Originally posted by νικος ιωακ View Post
                            Τον γερμανικο χρυσο οδηγο μπορουμε να τον βρουμε πουθενα στην ελλαδα Αντωνη?και μηπως γνωριζεις καποιο τροπο να επικεινωνισουμε οσο το δυνατον φτυνοτερα με εξωτερικο????εχω κλειση 5 οκτοβρη εισητηριο για μοναχο αλλα δεν εχω κλειση δουλεια!
                            Δεν νομίζω να μπορείς να τον βρείς Ελλάδα. Απλά κατέβασε τις σελίδες από το διαδύκτιο και εκτύπωσετές αυτές με τα Ελληνικά ρεστοράν. Είναι καμιά 2.800 δηλωμένα στον Γερμανικό Χρυσό οδηγό στην σελίδα που σας έδωσα πιό πάνω.

                            Για κλήσεις προς το εξωτερικό υπάρχουν στην Ελλάδα οι προσφορές "πακέτο" ιντερνέτ και δωρεάν τηλέφωνο για 30-40 χώρες σε όλες της εταιρίες με συμβόλαιο όμως και περίπου 40 ευρώ τον μήνα αν δεν βγήκαν άλλες προσφορές όσο λείπω. Τόσα πλήρωνα εγώ και είχα δωρεάν κλήσεις απεριόριστα σε Αμερική σε σταθερά και κινητά καθώς και σε καμιά 34 χώρες Ευρώπης προς σταθερά.
                            Άλλος τρόπος πιθανόν είναι μέσω ξένων εταιριών που τηλεφωνείς πρώτα σε ένα τηλεφωνικό νούμερο και μέσω αυτόύ ξανακαλείς στην συνέχεια το νούμερο που επιθυμείς. Απλά θα πρέπει να βρείς τρόπο να τα πληρώσεις διαδυκτιακά με καρτά κλπ.
                            "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                            Comment


                              Σας εστειλα και πμ
                              Αν θελετε επικοινωνηστε και με καποια πανεπιστημιακη κλινικη. Πχ στην Τηβινγκη με τον Prof. Stenzl
                              Die Klinik für Urologie Tübingen verfügt über eine weltweit hervorragende Expertise und ist eines der renommiertesten Zentren für Prostataerkrankungen.

                              Comment


                                Originally posted by Μπαλιάκος Χαρίλαος View Post
                                Ευχαριστώ πολύ , πρώτα διότι μπηκες στον κόπο να μου απαντήσεις και δεύτερον για τα ενθαρυντικάσου λόγια, μένω υποχρεος.
                                Χαρίλαε θα προσπαθήσω να πάρω το τηλέφωνο ενός Ουρολόγου γιατρού Έλληνα εδώ που μένω στην Γερμανία ώστε αν θέλει να σου δώσει κάποιες πληροφορίες ο ίδιος. Πάντος θα πρέπει να είναι εύκολο να βρεθεί η υπηρεσία αναγνώρισης του Ιατρικού σου διπλώματος στην Γερμανία. Θα προσπαθήσω να βρω πως λέγεται στα Γερμανικά και την διεύθυνση τους, ώστε να τους στείλεις γραπτό ερώτημα για το δίπλωμα σου και γενικά να σου δώσουν πληροφορίες από πρώτο χέρι.
                                "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                                Comment

                                Working...
                                X