Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    καλημερα παιδια , ειμαι 23 ετων και ανεργος και σκεφτομαι να φυγω για μοναχο , εχω ξαναερθει στο μοναχο και εχω μια ιδεα . απλα οι συγκενεις μου που ητανε τοτε δεν ειναι αλλο γερμανια και δεν μπορουν να με βοηθήσουν.μπορει καποιος να με βοηθησει πως θα αρχισω και να με κατατοπισει λιγο?

    Comment


      Lexuss καλησπέρα,

      εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...html#post39128 μια αρχή για γενικές πληροφορίες, γραφειοκρατικά απαιτούμενα έντυπα όπως και η ανάγκη της γλώσσας κλπ. και εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%95%CF%...html#post39981 δικτυακές πύλες για κενές θέσεις εργασίας και μέθοδο αναζήτησης.
      Θα βρεις και πολλές άλλες χρήσιμες πληροφορίες στο φόρουμ ίσος και πιο ικανοποιούμενες για της τρέχων ανάγκες σου, απλά σαν αρχή θέλει διάβασμα.. και με τον καιρώ θα σου απαντούν και άλλη όταν η ερώτησης σου θα είναι πιο συγκεκριμένες.

      φιλικά και καλή τύχη

      Comment


        Ένα διαφορετικό μήνυμα

        αυτο ειναι ενα διαφορετικο μυνημα...

        ισως διαγραφει..ισως διαγραφω κι εγω πραγμα που θα μου στοιχισει πολλα μιας και εχουν απαντησει σε ερωτησεις μου εδω, αλλα δεν μπορω να μην το γραψω..για την ιστορια κανω ιδιαιτερα γερμανικα και οσο και να μην το θελω πρεπει να μεταναστευσω..ισως και γερμανια........

        η χωρα που μεγαλωσα, η ελλαδα μου, διαλυεται..πλεον ειναι δεδομενο οτι ερχεται φτωχεια, εξαθλιωση, πεινα, ληστειες, κοινωνικος ξεσηκωμος ισως..Γι αυτα τα γεγονοτα δεν ευθυνεται κανενας απλος πολιτης ουτε εγω..γιατι πολυ απλα δεν τα φαγαμε μαζι..Ευθυνονται οι πολιτικοι εγχωριοι και εξω..
        και βαζω και τους ευρωπαιους πολιτικους και κυριως τους γερμανους που θελουν να εξαθλιωσουν τους γονεις μου, την χωρα μου, τους φιλους μ με οικογενεια..να τους στειλουν στα ψυχοφαρμακα και στην δυστυχια..τουλαχιστον..
        οι γερμανοι ξερουν πολυ καλα και για την siemens και για τα υποβρυχια και για την goldman sachs επι σημιτη, πραγματα που πολυ ευκολα καθιστουν το χρεος της χωρας μου ΑΠΕΧΘΕΣ..
        εντουτοις, σφυριζουν διακριτικα και χτυπανε με το μαστιγιο φερνοντας την δυστυχια κι σ εμενα κι σ αλλους..γιατι εαν το χρεος κυρηχθει ΑΠΕΧΘΕΣ τα δις που κερδισαν κι εκεινοι αλλα και η γαλλια εις βαροε τηε ελλαδας οπως ο ιδιος ο σαρκοζι ειπε ισως να τους ζητηθει να τα επιστρεψουν αλλα και πολλα αλλα επακολουθα...
        οι γονεις χανουν τα παιδια τους που γινονται μεταναστες το 2012 και ο πονος τους ειναι τεραστιος..ισως να μην τα ξαναδουν καποιοι..και οι γερμανοι σφυριζουν παλι ανεμελα χτυπωντας δυνατοτερα..

        τελος διαβαζω πολλους εδω μεσα να λενε οι γερμανοι ειναι τοσο τελειοι, οι γερμανοι κανουν το ενα καλα οι γερμανοι κανουν το αλλο καλα..αααχχχ τι γλυκουλια μωρε......ασε που ειναι και φιλοζωοι!!!! ναι ειναι!!!!
        εαν θελει καποιος να του πω τι ειναι οι γερμανοι, θα του πω οτι ειναι αυτο που ντρεπονται ν αναφερουν..που ουτε καν το συζητουν ..αυτο ειναι οι γερμανοι κι ολος ο πλανητης το ξερει καλα..ΔΟΛΟ..(delete by admin)..τωρα και οικονομικοι..special edition
        θα μου πεις δεν φταιει ο απλος κοσμος...σωστα..αλλα ουτε κι εμεις τα φαγαμε μαζι με τους κλεφτες αλλα κλεφτες μας λενε..
        καλως ή κακως ο λαος κουβαλει ΠΑΝΤΑ τις αμαρτιες των πολιτικων και ενιοτε των φασιστων δολοφονων στρατιωτικων αρχηγων του..

        και οπως πολυ σωστα ειπε καποιος οικονομολογος αυτη ειναι η τιμωρια μας για το 2 π.π επειδη εχασαν πολυτιμο χρονο εδω

        Comment


          mikael, θα την δεχτώ την συζήτηση,
          χωρίς να θίγουμε γενικά πρόσωπα και εθνικότητες.

          Το θέμα είναι ενδιαφέρον, πρέπει να έχει όμως επίπεδο.

          Το κακό με την Ελλάδα δεν είναι από χθες, εδώ και καιρό πάει έτσι.
          Δεν το βλέπαμε, δεν θέλαμε να το βλέπουμε,
          δεν μας έλεγαν την αλήθεια ;

          Τι μας έλεγαν εμάς τους ομογενείς αν είχαμε αμφιβολίες και λέγαμε τα στραβά που βλέπαμε συγκρίνοντας την Ελλάδα με άλλες χώρες ;

          Να πας στην Γερμανία σου, εκεί που δουλεύουν τα ρολόγια
          και τα κορόιδα.

          Όχι μονο η δίκια μου γενιά αλλα και των γωνιών μας ήταν τα κορόιδα, οι έξυπνοι είχαν μείνει Ελλάδα.


          Σε πολλά πράγαμτα μπορώ να συμφωνήσω,
          αλληλεγγύη σημαίνει κάτι άλλο.

          Φταίνε οι γερμανοί που φτάσαμε μέχρι εδώ ;
          Τι μας έκανε η Angela ;

          Καλά θα ήτανε να μην φτάναμε ποτε έως εδώ...

          Comment


            Mikael εννοείται ότι δεν τα έφαγες μαζί τους αλλά ψήφισες κάποιον από αυτούς που τόσα χρόνια σας δουλέυουν. Δεν μιλάω για τα 2 μεγάλα κόμματα μόνο! Εν ολίγης τους συντήρησες στο να κάνουν ότι κάνουν καλά! Δεν υποστηρίζω κανέναν Γερμανό πολιτικό! Για εμένα είναι όλοι το ένα και το αυτό! Το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι ο κόσμος στην Γερμανία ζει με καλύτερες συνθήκες ζωής! Κατ εμέ κάτι σημαίνει αυτό (έστω και ελάχιστο).

            Από κει και πέρα βλεπω ότι ποστάρισες την ώρα που στην Αθήνα ξεκινούσαν συγκρούσεις. Δεν λέω, μπορεί να είχες 1000-2 λόγους! Απλά καταλήγω στο εξής ένα: Για να αλλάγξει κάτι στην Ελλάδα, δεν βοηθάει το να κράζουμε τους γερμανούς, δεν βοηθάει το να πω ότι στις επόμενες εκλογές θα ψηφισω ΚΚΕ η συριζα ή δεν ξέρω τι, δεν δεν δεν!!! Χρείαζεται σύγκρουση πριν χαθούν και τα λίγα που έχουν μείνει! Πολλοί μπορεί να μην συμφωνούν αλλά έτσι έχει το πράγμα.

            Comment


              Γερμανιδα κοροιδευει την ελλαδα σε γερμανικη εκπομπη

              Δειτε αυτο

              Γερμανίδα κοροϊδεύει την Ελλάδα σε γερμανική εκπομπή - YouTube
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                Originally posted by Meinh View Post
                Mikael εννοείται ότι δεν τα έφαγες μαζί τους αλλά ψήφισες κάποιον από αυτούς που τόσα χρόνια σας δουλέυουν. Δεν μιλάω για τα 2 μεγάλα κόμματα μόνο! Εν ολίγης τους συντήρησες στο να κάνουν ότι κάνουν καλά! Δεν υποστηρίζω κανέναν Γερμανό πολιτικό! Για εμένα είναι όλοι το ένα και το αυτό! Το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι ο κόσμος στην Γερμανία ζει με καλύτερες συνθήκες ζωής! Κατ εμέ κάτι σημαίνει αυτό (έστω και ελάχιστο).

                Από κει και πέρα βλεπω ότι ποστάρισες την ώρα που στην Αθήνα ξεκινούσαν συγκρούσεις. Δεν λέω, μπορεί να είχες 1000-2 λόγους! Απλά καταλήγω στο εξής ένα: Για να αλλάγξει κάτι στην Ελλάδα, δεν βοηθάει το να κράζουμε τους γερμανούς, δεν βοηθάει το να πω ότι στις επόμενες εκλογές θα ψηφισω ΚΚΕ η συριζα ή δεν ξέρω τι, δεν δεν δεν!!! Χρείαζεται σύγκρουση πριν χαθούν και τα λίγα που έχουν μείνει! Πολλοί μπορεί να μην συμφωνούν αλλά έτσι έχει το πράγμα.
                Μαλλον οι γερμανοι κραζουν τους ελληνες .......
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  διαφορετικο μηνυμα

                  Είναι τελικά στην ανθρώπινη φύση, να ψάχνουμε πάντα αλλού τις ευθύνες!
                  Πάντα..έξω και πέρα από μας...Μας φταίνε οι Γερμανοί, οι Ιταλοί, οι Τούρκοι..
                  Οι πολιτικοί (που εμεις ψηφίζουμε), τα μικρά και τα μεγάλα κόμματα......
                  Οι προδότες...τα μυστικά σενάρια....και τα ξένα συμφέροντα....Πάντα κάποιος ή κάποιοι άλλοι....ποτέ εμείς!
                  Εμείς ΔΕΝ φταίμε καθόλου? που αφήσαμε άλλους να αποφασίζουν για κάτι τόσο σημαντικό όσο το μέλλον μας? ΔΕΝ φταίμε καθόλου που δεν αντιδράσαμε χρόνια πριν....όταν έπρεπε? ΔΕΝ φταιμε καθόλου όταν βολευόμασταν μέσα από κάθε κακώς κείμενο...που εξυπηρετούσε όμως τα προσωπικά μας συμφέροντα? Αυτά όλα δεν έγιναν ξαφνικά χθες...Εκεί ήταν...χρόνια τώρα...εμείς αδιαφορούσαμε, τακτοποιημένος ο καθένας στον μικρόκοσμό του. Και τώρα που απειλείται αυτός ο μικρόκοσμος μας....Ανακαλύψαμε ξαφνικά την πατρίδα...Αν ο κάθε ένας από εμάς έκρινε πρώτα τον εαυτό του, αντιδρούσε ανεξάρτητα από το συμφέρον του, σε κάθε στραβό αυτής της χώρας...ίσως και να μην είχαμε φτάσει ως εδώ...
                  Ισως να είχαμε κάτι καλύτερο να παραδώσουμε στα παιδιά μας....
                  Αν μη τι άλλο ίσως είχαμε σώσει τουλάχιστον την αξιοπρέπειά μας.....

                  Comment


                    Θαναση καλησπερα !

                    Πραγματικα Θαναση δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου.

                    Ομως θελω να σου πω οτι τις νοοτροπιες του ελληνα χρονια ολοκληρα επιτηδες πιστευω τις κανανε και τροπο ζωης.
                    Τωρα καταλαβαινω γιατι παντα ελεγα οταν ημουν στην ελλαδα οτι οι μεγαλυτεροι ανθρωποι εναι διαφορετικοι πιο καλοι πιο αγνοι.

                    Πιστευω οτι επιτηδες και σκοπιμα διαφθειρανε την κοινωνια . Θυμαμαι πριν φυγω για σουηδια λιγους μηνες μετα την ανακοινωση για το μνημονιο , ολα τα καναλια ειχαν μονιμο καθημερινο θεμα τους την τζουλια αλεξανδρατου και τις τσοντες της για να αποπροσανατολισουν τον κοσμο.
                    Αντι να προβληματιστει ο κοσμος με τις ανακοινωσεις του πρωθυπουργου τρεχανε ολοι στα περιπτερα να αγορασουν το επιμαχο DVD. Aυτο οπως και πολλα αλλα δεν νομιζω να εγινε τυχαια .

                    Σκοπιμως διαφθειρανε την κοινωνια και καθιερωσανε νοοτροπιες για τις οποιες κιεγω δεν συμφωνουσα γιαυτο και εφυγα.

                    Ομως δεν δεχομαι να χαθει η πατριδα μας . Δεν διορθωνονται τα λαθη ενος κρατους εξαφανιζοντας ενα εθνος!!!!
                    Και δεν εχει δικαιωμα καμμια μερκελ και κανενας ξενος πολιτικος γερμανος η αλλος να επεμβαινει στα εσωτερικα ενος κρατους. Τωρα θα μου πεις οι πολιτικοι μας δινουν το δικαιωμα και επιτρεπουν ολη αυτη την κατασταση.
                    Δεν μπορω ομως να μην θυμωνω με τους γερμανους και πολλες φορες αναρωτιεμαι ..Μα γιατι δεν μας δινοιυν τις αποζημιωσεις που μας χρωστανε ?


                    Εγω πρωτη δεν συμφωνουσα με την ελληνικη νοοτροπια και πολλες φορες και εδω στο φορουμ κατεκρινα τους ελληνες .

                    Ομως πραγματικα με πειραζει παρα πολυ το οτι για καποια λαθη ναι συμφωνω σοβαρα ξεπουλανε μια ολοκληρη χωρα και ετοιμαζονται να σβησουν εναν ολοκληρο λαο !!!!

                    Δεν το αξιζουν αυτο οι ελληνες !!!!!

                    Τα λαθη δεν διορθωνοναι με τετοιους τροπους ......

                    Θαναση μην με παρεξηγεις ομως ειμαι πολυ στενοχωρημενη .....Μπορει να περναω καλα στην καινουργια μου χωρα αλλα το αιμα μου ειναι ελληνικο και αυτο δεν αλλαζει ....
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      Η ενοχή και η αθωότητα χρησιμοποιούνται μερικές φορές ως χαρακτηρισμός για θεμελιώδη ηθική διαφθορά (για να μην πω διαστροφή) ή την τελειότητα (που επιθυμούμε να ήμαστε όταν δεν την έχουμε). Κατά ψυχολογικές απόψεις η ενοχή περιγράφεται και σαν ένα σύμπτωμα αυτοσκηνοθεσίας εναντίον της λιπόθυμος στάσης αδιάλυτος και αδιεξόδου καταστάσεων ως ασυνείδητο σχέδιο παραγωγής δια τη διατήρηση των ορίων ηθικής τάξης και αξίας.
                      Παθολογικά, αυτό το σχέδιο εκφράζεται μεταξύ άλλων με την άρνηση της προσκοπικής ευθύνης, διαστρέφοντας να εξορθολογιστεί η μετατόπιση, δηλαδή, να βρει επιχειρήματα για το γιατί δεν έχει διαπράξει προσπαθώντας να εκχωρήσει ενοχές ως "όπλο” εναντίων τον άλλον. Αλλά αυτό αδερφέ Μιχάλη δεν είναι λύση απόσχισης από την κατάπνιξη της συνείδησης σου.

                      Comment


                        Λυπάμαι που θα ζήσουμε στην εξαθλίωση και στην απόλυτη φτώχεια της μακρόχρονης κρίσης…
                        Λυπάμαι για τα παιδιά και τα εγγόνια μας…
                        Λυπάμαι για τη γενιά της κρίσης που ατενίζει ένα μέλλον χωρίς αύριο…
                        Λυπάμαι για τους άνεργους, τους άστεγους, τους πεινασμένους…
                        Λυπάμαι για την Πατρίδα μας που την μετατρέψανε σε ένα άθλιο προτεκτοράτο…
                        Λυπάμαι για τη χαμένη μας περηφάνια, για την απαξίωση της καταγωγής μας…
                        Λυπάμαι για τις εξαθλιωμένες συνειδήσεις μας που ανέχτηκαν και ανέχονται τη σπείρα των επίορκων πολιτικών που καταχράστηκαν τον ιδρώτα του Ελληνικού λαού και κατέστρεψαν την ωραιότερη χώρα του κόσμου…
                        Λυπάμαι που δεν έχουμε το κουράγιο να ξεσηκωθούμε για να απαλλάξουμε τον τόπο από την τρόικα και την κυβέρνηση των νεοραγιάδων που μετέτρεψε τον Ελληνικό λαό σε νεόπτωχο ενοικιαστή του τόπου του… Σε σκλάβο που το αίμα του θα επανεκκινήσει την καταρρέουσα νεοφιλελεύθερη οικονομία της παγκοσμιοποίησης…

                        Comment


                          Originally posted by olgastephano View Post
                          gewkanou-βλεπω πως συνεχισεις να ψαχνεις για δουλεια! δεν σε βοηθεισε ο Angelidis?
                          den mporw na steilw mnm se kanenan k den 3erw gt :(( esu mporeis na kaneis kati gia mena olgastephano ?

                          Comment


                            http://www.patriotaki.net/

                            Ευανθία, η Ελλάδα ποτε δεν πεθαίνει.
                            Ποτε δεν θα χαθεί ο ελληνικός λαός.

                            Η ευρώπη δημιουργήθηκε για να βρίσκονται όλες η χώρες υπό έλενγχο.
                            Το Ευρώ για να σπάσει την υπερδύναμη του γερμανικού μάρκου.

                            Ο Έλληνας είναι υπερήφανος,έχει την ιστορία, τον πολιτισμό,την θρησκεία του,την αγάπη και ανθρωπιά,λατρεύει και αγαπάει την πατρίδα του.

                            Δύσκολα να τα βάλουμε στην άκρη και να μας στριμώξουνε σε αυτά τη θέματα. Χρειαζότανε μια παγίδα, που είναι εδώ και 10 χρονια στρωμένη.
                            Η οικονομική παγίδα, που δυστυχώς την πατήσαμε.

                            Τα πράγματα ήρθαν όπως ήρθανε, δεν πρέπει να είμαστε μαθηματικοί για να καταλάβουμε
                            πως η συνταγή και ο χειρισμός είναι λάθος.

                            Μπορούμε να ξεπεράσουμε την πιο δύσκολη εποχή αν έχουμε ελπίδα.

                            Η Ελπίδα χάθηκε, και όμως υπάρχει.

                            - Η δανειακή σύμβαση πρέπει να ψηφιστεί και τα μετρα να εφαρμοστούν
                            -Ανασχηματισμός με τεχνοκράτες και ομογενείς, προσωπικότητες που δεν έχουν ενδιαφέρον να παραμείνουν στην καρεκλα τους και χωρίς φόβο για το πολιτικο κόστος.
                            - Αξιοποίηση όλων των πηγών ενέργειας
                            - Ένα σχέδιο ανάπτυξης τύπου Marshall

                            Δισεκατομμύρια περιμένουν από ομογενείς για επένδυση στην Ελλάδα, πρέπει να μπούνε όμως μερικά πράγματα σε τάξη.

                            Δυστυχώς την πατάει ο κοσμάκης.
                            Τι φταίνε τα παιδιά και τα εγγόνια μας ;

                            Ένα θέλω να γνωρίζετε , η Ελλάδα έχει δυνατότητες να γίνει η Ελβετία της Ευρώπης.
                            Καμια Χωρα δεν έχει τέτοια προσόντα σαν την Ελλάδα.

                            Πως θα διαμορφώσουμε το μέλλον εξαρτάται από εμάς.

                            Μπορεί να νομίζεις πως δεν μπορείς να δώσεις και να μοιράσεις τίποτα.
                            Δώσε το πιο πολύτιμο, δώσε κουράγιο και ελπίδα !

                            Μην ξοδεύετε την ενέργεια σας να βρείτε τον ένοχο για την κατάσταση.
                            Προσέξτε να μην διασπάσουν τον ελληνισμό,
                            μονο ενωμένοι μπορούμε να τα καταφέρουμε.

                            Και αν το διαβάσει κανένας πολιτικός αυτό το μήνυμα:

                            Δώστε Ελπίδα στον ελληνικό λαό !

                            Comment


                              παιδάκια μόνο μια ένσταση από εμένα στην κουβέντα (καθώς αποφεύγω να συζητώ πολιτικά σε εποχές που βράζουν τα αίματα) μην τσουβαλιάζουμε τους λαούς και τα έθνη (οχι τις πολιτικές των κρατών) τόσο εύκολα. ''Γερμανοί...'' ποιοι Γερμανοί ρε παιδιά? ποιοί Γερμανοί και ποιοί Ολλανδοί γνωρίζουν για τα παιχνίδια της goldman sachs & Siemens ή τα σπρέντς και τον δανεισμό? πόσοι Έλληνες ξέραν την goldman, σαν όνομα και μόνο, πρίν το 2008? 5%? μην κοιτάτε τώρα που μας ζαλίζουν όλοι την μέρα οι παπαγάλοι!

                              Ούτε ξαφνικά ξύπνησε ο μέσος Γερμανός και είπε ''ααα ώρα να διαλύσω τους Έλληνες'' , ούτε καν η Μέρκελ και Στρος Κάν! Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος, γιατί δεν είμαι καν, αλλά μην παραμυθιαζόμαστε άλλο με ανοησίες. Αυτο είναι το πρόσωπο του καπιταλισμού και καλώς τα δεχτήκαμε! Όταν ''οι σκυλοπνήχτες'' των Ελλήνων εφοπλιστων βύθιζαν τα πληρώματα από το Μπαγκλαντές και μόλυναν της ακτές τις Καμπότζης και διεφθηραν κυβερνήσεις στην Βιρμανία (υποθετικά παραδείγματα, φυσικά, γιατι ούτε εγώ εχω χαμπάρι) το γνώριζε κανείς μας? ή νοιαζόταν κανεις μας? ή μήπως θα μας άρεσε ο τίτλος το ''ελληνικό ράιχ''!

                              Λυπάμαι που πλατίασα τόσο, μόνο δυο σειρές θα έπρεπε να γράψω: ο καπιταλισμός δεν εχει ξεχωριστά πρόσωπα για κάθε λαό, έχει μόνο ένα και κατάσχημο για όλους, απλά για ακόμη μια φορά οι Έλληνες ερχόμαστε ''πρόσωπο με πρόσωπο''. καλά κουράγια
                              Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                              Comment


                                Από την εφημερίδα "Ελευθερία" της Λάρισας.

                                ΤΟΥ ΟΡΜΗΞΕ...

                                Λαρισαίος επιστήμονας είχε βρεθεί τις προάλλες στην Αθήνα σε διεθνές συνέδριο. Κάποια στιγμή, διηγιόταν, στο διάλειμμα, ένας σύνεδρος έπαιρνε κάτι από τον μπουφέ κι ένας άλλος δίπλα του, Γερμανός αυτός, κοιτώντας το καρτελάκι του είδε ότι επρόκειτο για Έλληνα.
                                -Φάε, φάε, του είπε επιτιμητικά. Όλο τρώτε, για πόσο καιρό ακόμη θα έχετε να φάτε...
                                Του όρμηξε βέβαια ο Έλληνας, τον έπιασε από τα πέτα. Μπήκαν στη μέση οι ψυχραιμότεροι. Που δεν είχαν ακούσει την προσβολή και δεν έγινε Γοργοπόταμος...

                                Comment

                                Working...
                                X