Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by fotios View Post
    1. Έχω την εντύπωση ότι καμία τράπεζα δε θα σου δώσει το δάνειο που λες.
    2. Αλλά κι αν ακόμα σου το δώσει, το θεωρείς λογικό από την Πτολεμαϊδα να πας σε μια άλλη χώρα και να χρεωθείς για να ανοίξεις επιχείρηση χωρίς να ξέρεις τις τάσεις της αγοράς τους, τις καταναλωτικές τους συνήθειες, τους γραπτού κι άγραφους νόμους του εμπορίου τους;
    Καλησπέρα fotios.
    1. Απ'ότι ξέρω κ'γω δεν δίνουν δάνεια ακόμη κ σε γερμανούς (πολύ δύσκολα).
    2. Δεν πρέπει να λες το τι είναι λογικό να κάνει γιατί δεν ανέφερε πουθενά αν γνωρίζει τα του εμπορίου κ τους νόμους κ.α. (μπορεί να τα ξέρει όλα ακόμη κ την γλώσσα ή να έχει συγγενείς εκεί)
    γιατί πολύ απλά το είδος της επιχείρησης που θέλει να κάνει να έχει ζήτηση κ να πάει πολύ καλά.

    υ.γ. Ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του αστέρι κ καμιά φορά μπορεί να σου βγει σε ξένη χώρα κ ας μην ξέρεις ούτε κ την γλώσσα.
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      Originally posted by jimathens View Post
      1. Απ'ότι ξέρω κ'γω δεν δίνουν δάνεια ακόμη κ σε γερμανούς (πολύ δύσκολα)...
      Τα μόνα δάνεια που δίνουν (σχετικά) εύκολα είναι τα στεγαστικά επειδή μπαίνει υποθήκη το ίδιο το σπίτι. Επίσης, δίνουν πολύ εύκολα επιχειρηματικά δάνεια αν μπει υποθήκη κάποιο ακίνητο.
      Originally posted by jimathens View Post
      ...Ο κάθε άνθρωπος έχει το δικό του αστέρι κ καμιά φορά μπορεί να σου βγει σε ξένη χώρα κ ας μην ξέρεις ούτε κ την γλώσσα.
      Συμφωνώ και επαυξάνω!

      Comment


        Καλώς ήρθες Παντελή ,
        για πιο ποσόν συζητάμε ;

        Υπάρχει συγγενής για εγγύηση ;

        Comment


          shipping clerk agents in Greek

          Tempo-Team – Jobbörse - Speditionskaufleute Griechisch (m/w) in Frankfurt am Main (Fechenheim)

          Comment


            ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΑΤΟΜΟ...

            ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
            ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΩΡΓΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΝ ΤΑΧΥ ΤΙ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΚΑΙ ΤΙ ΖΗΤΑΩ...ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΕΝΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ(ΓΙΑ ΜΕΝΑ) ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΥΡΕΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ.ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΕΝΑ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ 5 ΗΜΕΡΩΝ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ...ΧΘΕΣ ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΤΗΛ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΑ ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ,ΑΝΑΧΩΡΩ ΔΕΥΤΕΡΑ ΠΡΩΙ...ΕΧΩ ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ,ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ,ΤΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ,ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΚΑΙ Ο ΑΝΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ...

            ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΣΑΝ ΒΟΗΘΟΣ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟΝ, ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΩΣ ΨΗΤΑΣ(GRILL) ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΔΕΥΤΕΡΑ!Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΠΟΛΥ ΑΠΟΤΟΜΟ ΚΑΙ ΕΠΑΘΑ ΕΝΑ ΣΟΚ ΑΛΛΑ ΑΛΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΘΕΙ ΠΙΣΤΕΥς ΩΣ ΑΝΙΔΙΚΕΥΤΟΣ..

            ΟΠΟΤΕ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΨΗΣΙΜΟ,ΕΧΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ,ΑΝ ΤΟ ΕΠΥΘΗΜΕΙΤΕ,ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ(ΘΑ ΣΑΣ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ)

            ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΤΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ,ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ROSTOCK,ΒΟΡΕΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ!ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ!

            ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΣΚΟΠΟ Η ΚΕΡΔΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ,ΑΠΛΑ ΨΑΧΝΩ ΠΑΡΕΑ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΔΙΟΤΙ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΕΒΑΙΝΩ ΓΕΡΜΑΝΙΑ... ΤΟ ΤΗΛ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ: 6907-63 27 87... ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ...ΔΕΥΤΕΡΑ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ

            Comment


              milame gia 10000 eyro nai yparxei siggeneis alla den ksero an mpei eggiitis (?)

              Comment


                Θα έλεγα παρα πολύ δύσκολο, ίσος όμως όχι απίθανο.

                Θα πρέπει να σε υποστηρίξει ο τραπεζικός υπάλληλος,
                τα απαιτούμενα δεν τα μετάφρασα.
                Γλώσσα, ερευνα αγοράς για μένα απαραίτητα.unterlagen-vorhaben-existenzgruendung.pdf

                Comment


                  Καλησπέρα σε όλους!!!
                  Επειδή οι LIFEFIRMEN είναι διαδεδομένος τρόπος εύρεσης εργασίας στη Γερμανία, θα ήθελα καποιος που έχει εμπειρία πάνω στο θέμα, να κάνει μια ανάλυση πάνω στο τι ακριβώς συμβαίνει με αυτες τις εταιρείες.Δηλαδή στο πώς λειτουργούνε.Επίσης αν καποιός γνωρίζει, να γράψει καποιες καλές εταιρείες στη Στουτγκάρδη.Θα εκτίμουσα πολύ αν μπορέσετε να μου απαντήσετε.
                  Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

                  Comment


                    Originally posted by kraist View Post
                    Καλησπέρα σε όλους!!!
                    καποιες καλές εταιρείες στη Στουτγκάρδη.Θα εκτίμουσα πολύ αν μπορέσετε να μου απαντήσετε.
                    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!
                    εδω κατω θα βρεις και αυτο αξιόπιστες εταιρείες -> Γραφεία εύρεσης εργασίας προσωρινής απασχόλησης ανά περιοχή

                    Comment


                      Καλησπερα παιδια,

                      μολις εκανα εγγραφη,καλως σας βρηκα!
                      Μολις πηρα το πτυχιο στα Γερμανικα(Β2) εχω πτυχιο Ηλεκτρονικου ΤΕΙ,1 χρονο προυπηρεσιας σε Ι.Τ. και κλεισμενο εισιτηριο για Στουτγκαρδη.
                      Αιτουμαι μηνες τωρα απο Ελλαδα για δουλεια στη Γερμανια και τα ακυρα ερχονται βροχη.Αν φταει η αποσταση καλως,αν οχι μπορει καποιος στην ιδια θεση μ'εμενα να το εξηγησει;
                      Αυτο που συμπεραινω μετα απο μηνες μελετης ειναι οτι:
                      Η ελληνικη ταβερνα για αρχη μου φαινεται αναποφευκτο κιαν δε κανω μια σχολη γερμανικη(π.χ.Μεταπτυχιακο) δε βλεπω να βρισκω ευκολα δουλεια.Αν τα γραφεια αποκει σε βρισκουν τοσο ευκολα δουλεια τοτε θα σε θελουν εκει standby,αλλιως με κοροιδευουν.Αρα τι τρεχει;Μηπως "μπουκωσε" η Γερμανια,ειδα σημερα στατιστικο ανερχομενης ανεργιας,ή μηπως απευθυνεται στους υψηλα καταρτισμενους αποκλειστικα;
                      Επισης,τι παιζει με τις entry level jobs στα εργοστασια,αφορουνε δικους τους αποφοιτους FH,Hochschule?
                      Αυτα για αρχη,ερχονται κιαλλα μετα

                      Comment


                        Originally posted by Iraman View Post
                        Καλησπερα παιδια,

                        μολις εκανα εγγραφη,καλως σας βρηκα!
                        Μολις πηρα το πτυχιο στα Γερμανικα(Β2) εχω πτυχιο Ηλεκτρονικου ΤΕΙ,1 χρονο προυπηρεσιας σε Ι.Τ. και κλεισμενο εισιτηριο για Στουτγκαρδη.
                        Αιτουμαι μηνες τωρα απο Ελλαδα για δουλεια στη Γερμανια και τα ακυρα ερχονται βροχη.Αν φταει η αποσταση καλως,αν οχι μπορει καποιος στην ιδια θεση μ'εμενα να το εξηγησει;
                        Αυτο που συμπεραινω μετα απο μηνες μελετης ειναι οτι:
                        Η ελληνικη ταβερνα για αρχη μου φαινεται αναποφευκτο κιαν δε κανω μια σχολη γερμανικη(π.χ.Μεταπτυχιακο) δε βλεπω να βρισκω ευκολα δουλεια.Αν τα γραφεια αποκει σε βρισκουν τοσο ευκολα δουλεια τοτε θα σε θελουν εκει standby,αλλιως με κοροιδευουν.Αρα τι τρεχει;Μηπως "μπουκωσε" η Γερμανια,ειδα σημερα στατιστικο ανερχομενης ανεργιας,ή μηπως απευθυνεται στους υψηλα καταρτισμενους αποκλειστικα;
                        Επισης,τι παιζει με τις entry level jobs στα εργοστασια,αφορουνε δικους τους αποφοιτους FH,Hochschule?
                        Αυτα για αρχη,ερχονται κιαλλα μετα
                        Καταρχην μην απογοητευεσαι.Ζητανε παντα τεχνιτες και γενικα η στουτγαρδη εχει μαζι με το μοναχο τις περισσοτερες βιομηχανικες μοναδες στην Γερμανια οποτε τα τεχνικα επαγγελματα στον νοτο ειναι και πιο πολλα σε ζητηση και καλυτερα αμοιβομενα το ξερω γιατι εχω δουλεψει εκει.Ο λογος που δεν σου εχουν απαντησει ισως ειναι οτι απλα δεν χρειαζονται προς το παρων αλλα και ισως βλεπουν οτι εισαι απο Ελλαδα και ισως πολυ απλα να παιρνουν Βροχη βιογραφικα απο ολο τον κοσμο πιστεψε με δεν ειμαστε οι μονοι που ειμαστε σε κριση χιλιαδες κοσμου ψαχνεται.... οποτε σιγουρα δινουν βαση πρωτα στα ντοπια...... Το μονο κατα ειναι οτι δεν εχεις καπου να μεινεις δηλαδη θα πρεπει να βρεις ενα χοστελ ενα φτηνο ξενοδοχειο να μεινεις οποτε πρεπει απλα να εισαι FLEXI δηλαδη καπου κεντρικα να εχεις ετοιμα βιογραφικα να εχεις προσβαση στο ιντερνετ να δεις σε καποιες σελιδες που υπαρχουν πολλες θεσεις για εργασια .. να εχεις τα χαρτια σου ετοιμα μεταφρασμενα .... να βγαλεις και μια εβδομαδιαια καρτα η μηνιαια για τα μεσα μεταφορας εκει γιατι σιγουρα θα κανεις αρκετα δρομολογια ... .Εγω ξερω αρκετα καλα την Στουτγκαρδη αλλα δεν ειμαι εκει.Αν πας οργανωμενα και εφοσον ξερεις και την γλωσσα νομιζω θα σου κατσει κατι πολυ γρηγορα... να εχεις τηλεφωνα απο ελληνικες κοινοτητες να εχεις κινητο φυσικα γερμανιας διαβατηριο χρειαζεσαι σιγουρα γιατι θα χρειαστει να κανεις ταυτοποιηση αν ειναι καρτοκινητο και φυσικα χρειαζεται για να δηλωθεις κτλ κτλ οταν χρειαστει.. ... καποια site που θα σε βοηθησουν σιγουρα στην Στουτγαρδη ειναι Stuttgart: Auskunft und Information für Stuttgart bei meinestadt.de για να δεις για θεσεις εργασιας... εκει γυρω... VVS Verkehrs- und Tarifverbund Stuttgart (VVS): Home VVS ειναι για να δεις για την μετακινηση σου ειναι τα τοπικα μεσα μεταφορας στην περιοχη.ειναι αρκετα πολλα που πρεπει να ξερεις καποια πραγματα που ξερω μπορουμε να τα πουμε στο τηλ σου εχω αφησει πμ... η αν βρεθει κανα παλικαρι που ειναι Στουτγαρδη και μπορει να σου δωσει καμια βοηθεια και περισσοτερες πληροφοριες θα εισαι μια χαρα.Και στο φορουμ επισης αν κοιταξεις τα παιδια εχουν απαντησει και εχουν δωσει ολοι τα φωτα τους με το παραπανω μπορεις να βρεις πληροφοριες για τα παντα σχεδον.ολα θα πανε μια χαρα αν οργανωμενος μην μασας καθολου!
                        Better Think twice instead once

                        Comment


                          Originally posted by katerfit View Post
                          Γεια σας πατριωτακια και απο μενα...
                          Ειμαι δυομιση μηνες εδω, μαθαινω γερμανικα σε ιδιωτικο σχολειο, στο Β2 επιπεδο, γυμναστρια με 15 χρονια προυπηρεσιας( γυμναστηρια,συλλογοι,σχολεια) εχω στειλει παρα πολλα βιογραφικα,εχω χτυπησει πορτες γυμναστηριων και εδωσα βιογραφικο στο χερι..... και τι εχω κερδισει μεχρι τωρα;
                          4 αερομπικ την εβδομαδα, ως mini-job,ακομα συμβολαιο δεν μουχει κανει, ακομα δεν εχω πληρωθει,μιλαμε για λιγα χρηματα, μου ειπε στις 15/10 θαμπουν τα χρηματα και ξεκινησα 23/8 , καθε φορα που τον ρωταω μου λεει: σιγουρα. Του εχω δωσει ολα τα στοιχεια μου για να μου ετοιμασει συμβολαιο,και αρ. λογαριασμου...
                          Αντε να δουμε...
                          Εχω καταλαβει λοιπον οτι δεν υπαρχει πληρης απασχοληση στον τομεα μου, ρωτησα και σε συλλογους,και εκει για λιγες ωρες.. και αν εχεις 2 mini-job και ξεπερασεις νομιζω τα 800 ευρω,πληρωνεις μονος φορους.
                          Ετσι λοιπον απαγοητευμενη ξεκινησα σε φιρμες που σου βρισκουν δουλεια... πηγα σε τρεις, εδωσα το βιογραφικο ,ειδαν την πρυπηρεσια μου μονο στον χωρο του αθλητισμου και ειπαν οτι ειναι δυσκολα γιατι δεν εχω καθολου προυπηρεσια σε θεσεις οπως Lager(εργασιες σε αποθηκες)

                          Ξερετε αν δικαιουμαι καποιο επιδομα,πχ, Wohngeld .... τα χρηματα μου τελειωνουν,
                          μενω Στουτκαρδη, μονη, οταν βλεπω σε αγγελιες τα διαφορα επαγγελματα,δεν ξερω τι ακριβως ειναι ...
                          Αυριο παω στο Agentür für Arbeit ...
                          Ας αρχισουμε με τα βασικα.. με γλωσσα πως εισαι? συννενοησε? για επιδομα δεν νομιζω να εχεις καποιο δικαιωμα για καποιο επιδομα.αυτο που λες για συλλογους ξερεις και απο χορους κτλ κτλ ? γιατι εκει εχει αρκετες κοινοτητες ... ισως μπορουν να σε βοηθησουν εκει... εχεις παρει σβαρνα ολα τα γυμναστηρια να αφηνεις βιογραφικα ?



                          Originally posted by georget View Post
                          Καλησπέρα απο Στουτκάρδη παιδιά. κλείνουμε ακριβώς μια βδομάδα σήμερα εδώ. η αληθεια είναι ότι είναι αλλος κόσμος!!ακόμα απο δουλειά τίποτα όμως!πήραμε κάποια άκυρα σε απαντήσεις αλλα είμαστε αισιόδοξοι!
                          Υπομονη και ψαξιμο... βιογραφικα παντου ... μεσω email προσωπικα με περιστερι... παντου...
                          Better Think twice instead once

                          Comment


                            Ευχαριστω something,εισαι σαφης!
                            Απο Στουτγκαρδη κανεις;;;;
                            Μη φοβαστε δε θα σας φορτωθω,πληροφοριες-κατευθυνσεις μονο θελω

                            Comment


                              Originally posted by Iraman View Post
                              Ευχαριστω something,εισαι σαφης!
                              Απο Στουτγκαρδη κανεις;;;;
                              Μη φοβαστε δε θα σας φορτωθω,πληροφοριες-κατευθυνσεις μονο θελω
                              Αρχική | Ελληνική Κοινότητα Στουτγάρδης - Griechische Gemeinde Stuttgart e.V αν χρειαστει εχε και αυτο ... αν θες εχω καμια ωριτσα τα λεμε και στο Skype !
                              Better Think twice instead once

                              Comment


                                Καλησπέρα!!!!!
                                Γνωρίζει κανένας τι μισθό κερδίζει ένας Bäcker?????

                                Comment

                                Working...
                                X