Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αρχικά να διευκρινήσω ότι δεν υπάρχει κατηγορία "επαγγελματικό" δίπλωμα όπως υπήρχε παλαιότερα στην Ελλάδα.
    Τα διπλώματα χωρίζονται στις εξής κατηγορίες:
    A, για μοτοσυκλέτες,
    Β, για ΙΧ αυτοκίνητα,
    Γ, για φορτηγά,
    Δ, για λεωφορεία,
    ΒΕ, για ΙΧ αυτοκίνητα με ρυμουλκούμενο (πχ τροχόσπιτο),
    ΓΕ, για φορτηγό με ρυμουλκούμενο,
    ΔΕ, για λεωφορείο με ρυμουλκούμενο.
    (υπάρχουν και μερικές υποκατηγορίες αλλά δεν υπάρχει λόγος ανάλυσης εδώ).
    Το κόστος για την έκδοση οποιουδήποτε από τα παραπάνω διπλώματα είναι σχεδόν απαγορευτικό. Έχω ακούσει ότι το δίπλωμα για λεωφορείο μπορεί και να φτάσει τις 15.000€ κόστος. Δενξέρω κατά πόσο ισχύει, αλλά δε μου φαίνεται απίθανο.
    Οι "συνθήκες στο τιμόνι" έχει σχέση με το πώς το βλέπει ο καθένας. Άλλος ζορίζεται, άλλος το βλέπει πιο "χαλαρά".
    Σε γενικές γραμμές, το δίπλωμα του επαγγελματία οδηγού (φορτηγό ή λεωφορείο) στη Γερμανία είναι "πτυχίο" με την έννοια ότι δε μένεις ποτέ από δουλειά. Φυσικά, όποιος έγινε πλούσιος στη Γερμανία έγινε. Οι εποχές του πλουτισμού για τους μετανάστες έχει περάσει μάλλον ανεπιστρεπτί.

    Comment


      ευχαριστω πολυ h blacktoulip μου ειπε επειδη ειναι ο αντρας της οδηγος οτι εχει 4000-5000..πλουσιοι δεν θελουμε να γινουμαι απλα να ζουμε αξιοπρεπως!!

      Comment


        καλησπερα 4 με 5000 εχει τι; το διπλωμα φορτηγου στην γερμανια; εγω εκλεισα σημερα εισητηρια κ φευγω στις 10 δεκεμβριου για μοναχο...Γ+Ε διπλωμα χωρις γλωσσα κ εμπειρια αλλα ελπιζω!!

        Comment


          καλη τυχη φιλε!!!

          Comment


            καλη τυχη!!!ευχομαι να σου πανε ολα καλα να μας στειλεις νεα σου..ναι ολες οι κατηγοριες ομως..στην ελλαδα ο βασικος πλεον ειναι 580 κτο διπλωμα φτανει μεχρι κ 2400 για ολα..θελεις 4 μισθους..στην γερμανια ο βασικος ειναι 1000 με 1200 οποτε παλι θες 4 μισθους..απλα για μας εδω στην ελλαδα μας φαινεται ακριβα...

            Comment


              Δημοσίευση από GEOPAZ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ..Κ ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ?ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΗΠΗΡΕΣΙΑ ΕΧΕΙΣ ΕΛΠΙΔΕΣ?
              Δημοσίευση από GEOPAZ...στην ελλαδα ο βασικος πλεον ειναι 580 κτο διπλωμα φτανει μεχρι κ 2400 για ολα..θελεις 4 μισθους..στην γερμανια ο βασικος ειναι 1000 με 1200 οποτε παλι θες 4 μισθους..απλα για μας εδω στην ελλαδα μας φαινεται ακριβα........
              Ρίξε μια ματιά εδώ για να πάρεις μια γεύση !

              1)Ausbildungskosten für Führerscheine !

              2)Kosten für LKW Führerschein berechnen !

              3)Ausbildungskosten für Führerscheine Lkw !


              4)Lkw-Fahrer Gehalt im Gehaltsvergleich ! Μισθός για οδηγός φορτηγού σε όλες τις πόλεις στην Γερμανία !


              5)Μισθοί για όλα τα επαγγέλματα στην Γερμανία !

              6)Θέσεις εργασίας οδηγός φορτηγού, LKW Fahrer Jobs !
              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

              Comment


                ΕΙΠΑ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ?5000 ΕΥΡΩ ΕΧΕΙ Η ΜΟΥ ΤΑ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!

                Comment


                  ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ Κ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΗΚΑ!!!ΕΔΩ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΦΟΡΤΗΓΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΑΛΛΑ..ΕΣΤΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ...ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ..ΑΧ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑΦΥΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΒΑΡΕΘΗΚΑ...Κ ΚΥΡΙΩΣ ΑΥΤΗ Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΣΚΟΤΩΝΕΙ...

                  Comment


                    GEOPAZ ,ΕΙΠΑ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ?5000 ΕΥΡΩ ΕΧΕΙ Η ΜΟΥ ΤΑ ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!
                    Ελπίζω τα λίνκ που σου έβαλα να σε βοηθήσουν .

                    Originally posted by GEOPAZ View Post
                    ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ Κ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΗΚΑ!!!ΕΔΩ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΦΟΡΤΗΓΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΑΛΛΑ..ΕΣΤΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ...ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ..ΑΧ ΑΝΥΠΟΜΟΝΩ ΝΑΦΥΓΩ ΠΑΙΔΙΑ ΒΑΡΕΘΗΚΑ...Κ ΚΥΡΙΩΣ ΑΥΤΗ Η ΑΝΑΜΟΝΗ ΣΚΟΤΩΝΕΙ...
                    Kαλησπέρα, θέλει λίγο ψάξιμο γιατί το κόστος για το δίπλωμα για φορτηγό ,κάπου πήρε το μάτι μου αρχίζει από 1650 ευρώ και μπορεί να φτάσει και τα 7.000 ευρώ θέλει ψάξιμο !
                    Επίσης οι μισθοί για οδηγούς σε φορτηγά έχουν διαφορά από πόλη σε πόλη ,μελέτησε καλά τα λίνκ που σου έβαλα .
                    Όσο πιο πολύ (διαβασμένος) είσαι τόσο το καλύτερο για σένα .
                    Καλή δύναμη !
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      Ευχαριστω πολυ παιδια κ σε σας ευχομαι οτι καλυτερο...προς το παρων περιμενουμε να περασουν οι μερες! Ελπιζω πως κατι θα βρεθει για ξεκινημα κ μετα ολα μπαινουν σε μια σειρα..πιστευω πως κ εγω αλλα κ η γυναικα μου (νοσηλευτρια) εχουμε σχετικα ευκολα επαγγελματα απο αποψη ευρεσεως εργασιας. Θα δουμε!

                      Comment




                        Διάβασε το σχετικό έντυπο και αν βρεις άκρια .....πες και σε εμάς .

                        Comment


                          ευχαριστούμε πολύ. Επειδή θέλω να είμαι εντελώσ νομότυπη θα μπορούσατε να μ πείτε που μπορώ να βρω τη σχετική νομοθεσία για τ εργασιακά δικαιώματα ενόσ μετανάστη???Επίσης θα ήθελα μια ενημέρωση σχετικα με τισ ασφαλιστικές εταιρειες. Σαν οδοντίατρος περι αστικής ευθύνης τι ισχύει???και πάλι ευχαριστώ..

                          Comment


                            Συνάδελφε τοπογράφε βρήκες τελικά τίποτα στη Γερμανία?

                            Comment


                              Τοπογράφος Μηχανικός στη Γερμανία - Αυστρία - Ελβετία

                              Καλημέρα σε όλους ! Ξέρει κάποιος αν υπάρχει ζήτηση στην ειδικότητα του τοπογράφου μηχανικού καθώς και στο site engineering - construction managment στις άνωθεν χώρες?
                              Ευχαριστώ

                              Comment


                                Γεια σας, μπορει να μου καποιος ποιος ειναι ο μισθος ενος τεχνιτη ξυλουργου με 22 χρονια πειρα και γλωσσα γερμανικων σε επιπεδο Β1;

                                Comment

                                Working...
                                X