Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    καλησπερα και σε'σενα φιλε μου
    πολυ ερειστικες οι απαντησεις σου, δεν μιλησα με το ιδιο υφος και τονο, καποιες ερωτησεις εκανα για να μαθω τι τελικα συμβαινει

    ναι κατι για καποιον Σπυρο το γνωριζω, οτι μενει Αυστρια και βριζει ολες τις χωρες εκτος απο την Ελλαδα νομιζω

    οχι δεν ειμαι ο Σπυρος , δεν ανοιξα αυτο το θεμα για να 'θιξω' με καποιο τροπο οσους μενουν στην Γερμανια ή σε οποιαδηποτε αλλη χωρα στο εξωτερικο

    αν αυτο αφησα να εννοηθει ζητω χιλια συγνωμη

    ειμαι ενας απλος οικογενειαρχης με 2 κορες η μια ειναι 2 χρονων και η αλλη ειναι 5 χρονων και ψαχνω να βρω μεσα απο ερωτησεις και απαντησεις μια χωρα που θα προσφερει ενα καλυτερο μελλον στα παιδια μου γραφοντας οτι εχω ακουσει εγω μεχρι τωρα και θα μπορουσες με απλο υφος να γραψεις τις αποψεις σου

    αλλο να ψοφησεις στην Ελλαδα και αλλο να πας σε μια χωρα για ενα καλυτερο μελλον και να ψοφησεις πριν ακομα να φτιαξεις το μελλον που ονειρευεσαι για τα παιδια σου

    οχι εγω στην Ελλαδα εδω δεν ακουσα για το γεγονος της δολοφονιας, στην Γερμανια ισως να ακουστηκε σε καποιους 'κυκλους'

    οσον αφορα το 5 το απογευμα , αυτο ακουσα αυτο ρωτησα, μια απλη απαντηση οπως αυτη που εγραψε η Meinh θα ηταν αρκετη , με καλυψε πληρως και σιγουρα κατι δεν παει καλα με τον θειο της γνωστης μου, θα μπορουσες απλα να γραψεις και την δικια σου αποψη , σε ποια περιοχη μενεις και πως ειναι η κατασταση εκει, μπορει απο περιοχη σε περιοχη να διαφερουν οι συνηθειες, δεν το γνωριζω, πληροφοριες προσπαθω να συγκεντρωσω

    τα βασικα μου ερωτηματα ηταν τα εξης: οι Γερμανοι πως μας αντιμετωπιζουν?και δεν εννοω να μας κανουν και αγκαλιτσες...
    καταλαβαινουν οτι εισαι ελληνας και σε βριζουν ? μπορεις να κυκλοφορησεις ελευθερα ή ειναι οπως ακριβως το ειπες , στον Αγιο παντελεημονα και πρεπει να εισαι επιφυλακτικος στους παντες και στα παντα και να μην τολμας να ευχαριστηθεις την βολτα , τον πηγεμο και την επιστροφη απο την δουλεια σου και τις βολτες μαζι με τα παιδια σου? αυτο ρωταω, πως μας αντιμετωπιζουν

    θεωρω οτι με τα παραπανω ερωτηματα δεν εθιξα κανεναν Ελληνα που μενει στο εξωτερικο και ουτε σκοπευω να το κανω

    και παλι συγνωμη που ανοιξα ενα τετοιο θεμα και οι απαντησεις που μου δωθηκαν ηταν σε αυτο το στυλ

    Comment


      Originally posted by milu View Post
      Α ναι, και έλα να πάμε μια βόλτα στα άδεια πάρκα της Γερμανίας τον Χειμώνα γιατί κλειδώνονται στα σπίτια τους για να μην ψάχνει το παιδί την μάνα και η μάνα το παιδί.




      Πυγή Αμβούργο

      ακριβως αυτη ειναι η πολη για την οποια ενδιαφερομαι, το Αμβουργο και χαρηκα με την φωτογραφια, διαψευδει κατηγορηματικα οτι κλεινονται στα σπιτια απο τις 5 το απογευμα

      Comment


        Καλά μιλάμε αντί για σήριαλ στην τιβι, το πατριωτάκι είναι ότι πρέπει.
        Ειρήνη και να θυμάστε πως υπάρχουν και άνθρωποι που έχουν άλλη γνώμη. Δεν ειν' κακό...
        Τώρα να ουρλιάζετε και οι μεν και οι δε κάθε φορά που ακούγεται φράση στυλ 'Η Σουηδία έχει βιασμούς, αλκοολισμό και αυτοκτονίες' ή 'η Ελλάδα είναι τριτοκοσμική και βρώμικη' σας κάνει να χάνετε το δίκιο σας. Και έχετε δίκια και οι δυο μεριές. Χωνέψτε το, πολλά πράγματα είναι υποκειμενικά. Άλλος θέλει ήλιο, κολλλητούς και χαβαλέ κι ας πεινάει και άλλος νύχτα από τις 3, παγωμένη μύξα, αλλά να ξέρει πως υπάρχει σεβασμός και ανταμοιβή στην κοινωνία. Δεν είναι κανένα από τα δύο το απόλυτα σωστό που να βαράτε τον κώλο σας κάτω.

        Φιλικά, Λάζαρος

        Comment


          Τώρα ένα μήνα έχει που ήρθα πάλη Γερμανία... “μας” γνωρίζω και “τους” γνωρίζω απ` έξω και ανακατωτά...

          Μια και διαβάζω τελικά άλλη αντίληψη σου χρωστάω μια συγνώμη για των εκνευρισμό μου.

          Πρέπει να παραδεχτής ότι διαβάζεται πολύ προπαγανδιστικό το άρθρο σου μια και τα τα διαβάζω επανειλημμένος από κάτι συνηθισμένους εδώ μέσα.

          Η πρόθεση τον αποριών σου σαν πατέρας μου είναι κατανοητικοί και χαίρομε που δίνεις την ευκαιρία να λυθούν ορισμένες απορίες που έχουν αναστάτωση η “κερδοχασάπηδες” μέσο τον ΜΜΕ.

          Επέτρεψε... να συνεχιστή, άπω εμένα, αύριο η συζήτηση, μια και η Γερμανία εκτός πολλά όμορφα τοπία έχει και δουλείες... μελλοντικά θα ανακαλύψεις απάντησής που προφανώς θα ωριμάσουν την εικόνα σου για την Γερμανία.

          ... γράφω από Κολωνία

          Χάρηκα

          Comment


            Λαζαρε,εγω ζω Αυστρια,μου αρεσει περισσοτερο απο Ελλαδα εδω,δεν πηγαινω καν για διακοπες στην Ελλαδα,γιατι μου αρεσει να γνωριζω καινουργια μερη και προτιμαω να πηγαινω διακοπες αλλου,μια χαρα ειμαι εδω,αλλα....δεν θελω βρε αδερφε,να δουλευουν τον κοσμο.

            Οτι η ζωη εξω ειναι φθηνη,οτι θα παιρνουν μισθους 1600 ευρω και θα ζουν πλουσιοπαροχα,οτι εξω ειναι ολοι ευγενικοι και τιμιοι και καλοσυνατοι...και....και....και αλλες μπουρδες.
            Παραμυθια της χαλιμας.

            Θελω να τους λενε την αληθεια.Επισης ολες αυτες τις συκοφαντιες που λενε για την Ελλαδα,ε λοιπον εμενα δεν μου τυχαιναν τετοιες καταστασεις κατω.Τι να κανουμε τωρα?Λιγο πιο φασαριοζοι ειμαστε εμεις,οπως και οι Ιταλοι που κορναρουμε κλπ που δεν τα κανουν αυτα εξω,αλλα ακομα και εδω στην Αυστρια,και σκουπιδια θα δεις πεταμενα,και χαρτια και ολα.
            Ταιζουν τον κοσμο κουτοχορτο.

            Και μιλανε και για κομπλεξ.Αλλα ετσι ειναι,αν εισαι μια ζωη στο χωριο,δεν εχεις παει πουθενα,πας στην Γερμανια η την Σουηδια,μετα διακοπες στην Ελλαδα,μετα ξανα πισω,δεν εχεις δει τιποτα στην ζωη σου,νομιζεις οτι η Γερμανια η η Σουηδια ειναι η τελεια χωρα!!!

            Και απο πανω,λενε οτι με μουτζωνει ολο το φορουμ και 100 ατομα,ενω ειναι 3-4 ολοι κι ολοι,οπου ειναι ολη μερα κι ολη νυχτα εδω μεσα!!!

            Comment


              Καλημερα φιλε paspas

              Το γεγονος με τον κυκλο νεοναζι δεν το καλυψε κανεις.
              Το ειπαν επισημα στις ειδησεις το συζητανε με πολιτικους και δημοσιογραφους στα παραθυρακια στα καναλια, το γραψανε οι εφημεριδες, κρατησανε στην βουλη λεπτο σιγης προς μνημη αυτων που χαθηκαν, ειπανε ποσο ντροπη ειναι να υπαρχουν τετοια κρουσματα σημερα στην Γερμανια υστερα απο ενα τοσο χαλια παρελθον που τους βαραινει.
              Αφιερωσαν καποιες μερες στην βουλη να συζητανε γιαυτο. Σε μια βουλη που..οπως εγραψε στο τοπικ περι μυθων της Γερμανιας εχει και Τουρκους και αλλους βουλευτες, ξενους ως προς την καταγωγη τους.
              Ενω λοιπον στην Ελλαδα υπαρχει καποιος Αδωνης και αλλοι ομοιδεατες του σε σημαντκα ποστα ως και σε υπουργεια και συγκυβερνουν. Εδω αποφασισανε να απαγορευτει το ακροδεξιο αυτο κομμα.
              Για οσα ειχαν γινει στο παρελθον μιλανε στα παιδια απτα πρωτα χρονια του σχολειου. Το καθε γερμανακι εχει πληρη συναισθηση του παρελθοντος αυτου της χωρας του και πως πρεπει να κρατησει αυτο το βαρυ φορτιο της ιστοριας της χωρας του.
              Οταν μιλας με Γερμανους για αυτο το θεμα, κατεβαζουν το κεφαλι, τα 20χρονα που δεν ειχαν καμια σχεση με το ολο αυτο. Για να καταλαβεις τι κλιμα επικρατει εδω οπως εγραψα και στο τοπικ ζουνε εδω στα 80 εκατ. πληθυσμου 15 σχεδον εκατομ. ξενοι, οι μισοι απτους οποιους εχουν και γερμ.διαβατηριο.
              Ζουμε εργαζομαστε μαζι ενα σωρο εθνικοτητες. Οχι δεν ειναι ολα μελι γαλα, ο Τουρκος θα κρατησει τα μουσουλμανικα του εθιμα και θα μαζευτουν τις παρασκευες για προσευχη θα πανε και στο τζαμι τους που ειναι πολλα μεσα στις καρδιες των γερμ. πολεων, διπλα (αν δεν κανω λαθος τα χτιζουν πισω απο τις ορθοδοξ. εκκλησιες)απο τις δικες μας τις ορθοδοξες.
              Υπαρχουν ενα σωρο συλλογοι γερμανοτουρκικοι, ελληνογερμανικοι....
              υπαρχει ανεξιθρησκεια και δημοκρατια οχι μονο στο συνταγμα και στα χαρτια και στα λογια αλλα το ζουμε καθημερινα εδω.
              Σιγουρα υπαρχουν κρουσματα απο διαφορους ακροδεξιους. Οπως και στην Ελλαδα υπαρχουν, οπως και στην Αγγλια. Παντου υπαρχουν καποια μαυρα προβατα.
              Να τσιμπας ομως κατι τετοια παραδειγματα για να δειξεις πως ειναι σε μια χωρα ειναι ολιγον τι μονοπλευρο.
              Δεν ειναι ετσι ομως. Ευτυχως.
              Εδω υπαρχει πληθωρα λαων που ζουν την καθημερινοτητα πλαι πλαι με ολα τα καλα και τα στραβα της.
              Δεν αλλαξε κατι με τα των οικονομικων της Ελλαδας.

              Επειδη και εγω εχω βαρεθει να ακου τα ιδια και τα ιδια...δεν βγαινουν εξω δεν εχει ζωη ειναι μια μουχλα και το αλλο το κλασικο αρμπαιτ μαχτ φραι, ειναι μονο σπιτι δουλεια κτλ ειναι στρατιωτακια ειναι βοδια δεν ειναι εξυπνοι οπως εμας κτλ κτλ...
              Δεν συνεχιζω αλλο. Ζω εδω 25 χρονια. Εδω μεγαλωνω 3 παιδια και θα ημουν πολυ ηλιθια αν δεχομουν να μεγαλωσω τα παιδια σε ενα ασχημο κλιμα. Αλλα δεν ειναι ετσι.
              Εχουμε δει πολυ στηριξη απτο κρατος και τους Γερμανους. Και δεν εννοω απο οικονομικης αποψης. Αν εχεις ενα παιδι ιδιαιτερο και συγκρνεις Ελλαδα Γερμανια..μπορεις να καταλαβεις τι εννοω.
              Μια χωρα που αγκαλιαζει καθε ιδιαιτεροτητα. Αυτη ειναι η Γερμανια του 2011.
              Απο κει και περα βγαλε μονος σου τα συμπερασματα σου.

              Παντως επειδη οπως εγραψα και εμεις μεγαλωνουμε παιδια εδω, αν ηταν καποτε να σκεφτω να φυγω για αλλου θα φροντιζα να πηγαινα ενα ταξιδακι να γνωρισω τα μερη τον κοσμο να δω πως εχει η κατασταση απο κοντα.

              Comment


                φιλε fendy,

                στα μερη που εχω παει εγω και εχω δει δεν τα εβλεπες ουτε με τα κυαλια απτο νησακι σου. Εχω δει φτωχες και παμπλουτες χωρες. Αν δεν ξερεις μην μιλας. Και προπαντως μην βριζεις. Δεν εισαι πια στην γειτονια σου. Εχεις ενηλικιωθει, δεν ειμαστε στην αλανα αλλο.

                Θα σε παρακαλουσα να μιλας πιο ευγενικα. Στο λεμε ετσι στο λεμε αλλιως...δεν καταλαβαινεις.

                Μπορεις να εχεις την αποψη σου αλλα χωρις επιχειρηματα δεν βασιζεται πουθενα επομενως ειναι αερολογιες.

                Ηρθες πριν λιγους μηνες και κολλησες και λες απο μονος σου ποσο ωραια ειναι και δεν θελεις να φυγεις. Και μετα απτην αλλη λες τους αλλους οχι μεινετε εκει εδω ειναι χαλια.
                Τι να πω;

                Comment


                  γεια σας και παλι
                  ναι το κειμενο που εγραψα προκαλει ενα ειδος προπαγανδας, δυστυχως ειμαι απο τους ελληνες που δεν εχω καθολου καλη σχεση με το θεμα 'διπλωματια', αν εχω να γραψω κατι ή να πω κατι θα το κανω ευθεως χωρις πολλα περυτιλιγματα

                  για να ερθω στο θεμα: να αναφερω καταρχην ποια ακριβως ειναι η γνωστη γιατι γνωστη μπορει να θεωρηθει μια ξαδερφη ή και καποια που εχουμε συναντησει ελαχιστες φορες
                  η γυναικα μου κανει ιδιαιτερα μαθηματα φυσικης, δεν ειναι διορισμενη στο δημοσιο
                  ενας απο τους μαθητες που ειχε προπερσι περασε στην σχολη αστυνομιας και φετος ξαναδινει πανελλαδικες για να παρει το αξιωμα του αξιωματικου,

                  η γνωστη ειναι αδερφη του μαθητη η οποια εργαζεται σε τουριστικο γραφειο, εννοειται εδω στην ελλαδα και σε λιγους μηνες δινει για το τελευταιο ανωτερο διπλωμα στην γερμανικη γλωσσα

                  αυτο που σκεφτοταν ηταν οταν παρει το διπλωμα να ερθει να μεινει μονιμα στην Γερμανια

                  αυτες οι ερωτησεις που εγραψα ειναι αποριες που μου δημιουργηθηκαν με βαση τα λεγομενα της απο το τελευταιο της ταξιδι πριν απο 2 μηνες περιπου στην Γερμανια

                  και συγκεκριμενα στην Κολωνια

                  αρα πιστευω οτι θα εχω ενα πολυ καλο μετρο συγκρισης μεταξυ ενος ανθρωπου που ζει μονιμα στην συγκεκριμενη περιοχη και γνωριζει καλυτερα το τι επικρατει και ενος ανθρωπου που ηρθε για ενα απλο ταξιδακι, το οποιο ταξιδακι οπως μου ειπε της αλλαξε προς το αρνητικο την προθυμια να ερθει να μεινει Γερμανια με βαση τα οσα ειδε

                  τελικα τι ακριβως συμβαινει?

                  Comment


                    synnefaki με καλυψες πληρως
                    ευχαριστω για το οτι με εκανες να ξεκινησω να ξανασκεφτομαι την Γερμανια και να απορριψω οτι εχω ακουσει μεχρι τωρα απο την 'γνωστή'

                    Comment


                      15 μέρες Βερολίνο: γραφεία εύρεσης εργασίας;

                      Καλημέρα σε όλους.

                      Ονομάζομαι Λάζαρος και φεύγω αύριο για Βερολίνο όπου και θα κάτσω 15 μέρες καυρίως για τουρισμό αλλά και με την ελπίδα πως κάτι μπορεί να βρεθεί.

                      Μιλάω αγγλικά, κάτι γερμανικά κουτσά στραβά (Β1) και έχω πτυχίο ΤΕΙ Πληροφορικής.

                      Η αλήθεια είναι πως χωρίς προϋπηρεσία δεν ελπίζω στη Γερμανία για κάτι στο αντικείμενό μου. Έψαξα για πρακτική άσκηση πέρυσι και απογοητεύτηκα. Οπότε πάμε στην κατηγορία 'οποιαδήποτε δουλειά'.
                      Σε 15 μέρες τι είναι καλύτερο να κάνω; Να πάω πόρτα πόρτα; Να συνεχίσω με το ιντερνετ και να ελπίζω πως θα κάτσει κάτι σαν συνέντευξη όσο είμαι εκεί; Ή να πάω στα γραφεία εργασίας (ή και στον ΟΑΕΔ τους; ) να μοιράζω βιογραφικά; Στα γραφεία εργασίας αμοιβή παίρνουν αφού σου βρουν δουλειά, έτσι; Μπορώ να ελπίζω σε αυτά;

                      Ευχαριστώ, Λάζαρος

                      Comment


                        Καλημερα Λαζαρε,

                        αν θελεις ριξε μια ματια στο τοπικ, εθελοντισμος. Ειναι λιγο πιο κατω.
                        Εκει που γραφει BFD.
                        Ειναι εναντι καποιων παροχων, πχ βοηθεια στην διαμονη, εξοδα φαγητου, ολα τα ασφαλιστικα κτλ ειναι καλυμενα.
                        Ριξε μια ματια. Εφοσον μιλας σε επιπεδο Β1 θα βρεις κατι.
                        Απλα επειδη ειναι περιορισμενος ο χρονος σου, οπως γραφεις, καλα κανεις και σχεδιαζεις τα βημασα σου απο πιο νωρις.
                        Να πας στον γερμ. ΟΑΕΔ.
                        Παραλληλα καλα θα ηταν να κοιτας μεσα απτην σελιδα τους
                        Startseite - www.arbeitsagentur.de, εκει που λεει jobboerse.
                        Παρε και καμια εφημεριδα εκει, δες τις αγγελιες
                        Σου ευχομαι καλο ταξιδι

                        οτι αλλο θες απλα ρωτας

                        Comment


                          Originally posted by synnefaki View Post
                          Καλημερα Λαζαρε,

                          αν θελεις ριξε μια ματια στο τοπικ, εθελοντισμος. Ειναι λιγο πιο κατω.
                          Εκει που γραφει BFD.
                          Ειναι εναντι καποιων παροχων, πχ βοηθεια στην διαμονη, εξοδα φαγητου, ολα τα ασφαλιστικα κτλ ειναι καλυμενα.
                          Ριξε μια ματια. Εφοσον μιλας σε επιπεδο Β1 θα βρεις κατι.
                          Ευχαριστώ πολύ!
                          Είχα ξεχάσει για αυτό το τοπικ και ήθελα πολύ να ασχοληθώ. Ευχαριστώ για την υπενθύμιση!

                          Comment


                            Originally posted by fendy View Post
                            Λαζαρε,εγω ζω Αυστρια,μου αρεσει περισσοτερο απο Ελλαδα εδω,δεν πηγαινω καν για διακοπες στην Ελλαδα,γιατι μου αρεσει να γνωριζω καινουργια μερη και προτιμαω να πηγαινω διακοπες αλλου,μια χαρα ειμαι εδω,αλλα....δεν θελω βρε αδερφε,να δουλευουν τον κοσμο.

                            Οτι η ζωη εξω ειναι φθηνη,οτι θα παιρνουν μισθους 1600 ευρω και θα ζουν πλουσιοπαροχα,οτι εξω ειναι ολοι ευγενικοι και τιμιοι και καλοσυνατοι...και....και....και αλλες μπουρδες.
                            Παραμυθια της χαλιμας.

                            Θελω να τους λενε την αληθεια.Επισης ολες αυτες τις συκοφαντιες που λενε για την Ελλαδα,ε λοιπον εμενα δεν μου τυχαιναν τετοιες καταστασεις κατω.Τι να κανουμε τωρα?Λιγο πιο φασαριοζοι ειμαστε εμεις,οπως και οι Ιταλοι που κορναρουμε κλπ που δεν τα κανουν αυτα εξω,αλλα ακομα και εδω στην Αυστρια,και σκουπιδια θα δεις πεταμενα,και χαρτια και ολα.
                            Ταιζουν τον κοσμο κουτοχορτο.

                            Και μιλανε και για κομπλεξ.Αλλα ετσι ειναι,αν εισαι μια ζωη στο χωριο,δεν εχεις παει πουθενα,πας στην Γερμανια η την Σουηδια,μετα διακοπες στην Ελλαδα,μετα ξανα πισω,δεν εχεις δει τιποτα στην ζωη σου,νομιζεις οτι η Γερμανια η η Σουηδια ειναι η τελεια χωρα!!!

                            Και απο πανω,λενε οτι με μουτζωνει ολο το φορουμ και 100 ατομα,ενω ειναι 3-4 ολοι κι ολοι,οπου ειναι ολη μερα κι ολη νυχτα εδω μεσα!!!
                            δεν εχεις αδικο..σιγουρα παντως σαν οργανωση κρατους δεν συγκρινονται με την ελλαδα..
                            αγγλια που εχω ζησει σε 3 πολεις δεν εβλεπα ουτε σκουπιδια ουτς τιποτα..εβλεπα καμια φορα καμια μανα να βαραει μεχρι λιποθυμιας το παιδι της στην μεση του δρομου ή αγγλους - αγγλιδες λυποθυμες απο το ποτο αλλα ηταν οργανωμενοι..το παρακαλω το ειχαν παντα στην ακρη της γλωσσας τους γι ολες τους τις εκφρασεις.. πχ καποιος θα μπορουσε να σου πει βρε δεν πας να..... σε παρακαλω..

                            απο κει και περα ο,τι κι να ακουω εδω μεσα οσο μεγαλυτερος φευγει καποιος αποτην χωρα του τοσο περισσοτερο δεμενος ειναι μαζι της και τοσο ευκολοτερα μπορει να απομυθοποιησει την χωρα που πηγαινει..πχ αλλιως ειναι να πηγαινεις στα 20 σε μια χωρα κι αλλιως στα 40 σου που υποτιθεται οτι εισαι περισσοτερο προσγειωμενος και θεωρητικα φιλτραρεις καλυτερα ο,τι βλεπεις..

                            η ελλαδα εχει ενα απαισιο κρατος μ εναν απαισιο δημοσιο τομεα..δεν εχεις δικαιωμα να αρρωστησεις, να μυνησεις, να νιωσεις ασφαλεια..με τον ηλιο και την θαλασσα δεν ζεις εκτος εαν πας σε κανα ψαροχωρι..
                            η νοοτροπια των περισσοτερων μας ειναι δουλειες στο αρπα κολα και φιγουρα με δοσεις..εχουμε ξεχασει να ζουμε και να φερομαστε απλα-ακομπλεξαριστα κατι που εξω το εχουν..

                            Comment


                              Originally posted by mikael View Post
                              δεν εχεις αδικο..σιγουρα παντως σαν οργανωση κρατους δεν συγκρινονται με την ελλαδα..
                              απο κει και περα αγγλια που εχω ζησει σε 3 πολεις δεν εβλεπα ουτε σκουπιδια ουτς τιποτα..εβλεπα καμια φορα καμια μανα να βαραει μεχρι λιποθυμιας το παιδι της στην μεση του δρομου ή αγγλους - αγγλιδες λυποθυμες απο το ποτο αλλα ηταν οργανωμενοι..το παρακαλω το ειχαν παντα στην ακρη της γλωσσας τους γι ολες τους τις εκφρασεις.. πχ καποιος θα μπορουσε να σου πει βρε δεν πας να..... σε παρακαλω..
                              Γερμανια και Σουηδια υπαρχουν νομοι για την κακοποιηση των παιιδιων που ουτε κουβεντα δεν μπορεις να πεις στο παιδι. Ιδιως στην Σουηδια αυτος ο νομος ισχυει εδω και 30 χρονια. Ενω Ελλαδα υπαρχουν ενα σωρο κακοποιησεις εντος οικογενειας που ουτε καν βγαινουν εξω. Τα τελευταια χρονια ξυπνησανε και στην πατριδα και αρχισανε να τα βγαζουνε στην φορα. Το γεγονος οτι δεν βλεπεις κατι δεν σημαινει πως δεν υφισταται.

                              Originally posted by mikael View Post
                              απο κει και περα ο,τι κι να ακουω εδω μεσα οσο μεγαλυτερος φευγει καποιος αποτην χωρα του τοσο περισσοτερο δεμενος ειναι μαζι της και τοσο ευκολοτερα μπορει να απομυθοποιησει την χωρα που πηγαινει..πχ αλλιως ειναι να πηγαινεις στα 20 σε μια χωρα κι αλλιως στα 40 σου που υποτιθεται οτι εισαι περισσοτερο προσγειωμενος και θεωρητικα φιλτραρεις καλυτερα ο,τι βλεπεις...
                              αυτο ειναι μια καποια αληθεια. Αλλιως τα βλεπεις αν φευγεις μονος σου αλλιως αν εχεις και οικογενεια απο πισω. Αλλιως αν εισαι 12 αλλιως αν εισαι 52 χρ.
                              Το ποσο δεμενος ομως ειναι ο καθενας με την πατριδα του δεν μετριεται με χρονια δεν ζυγιζεται με γραμμαρια, δεν υπαρχουν σταθμα για να συγκρινεις.
                              Ιδιως αν εχεις και παιδια και ζεις εξωτερικο δενεσαι διπλα και τριπλα με την πατριδα σου συναισθηματικα γιατι τα ξαναζεις ολα αυτα μαζι τους.
                              Η ωριμοτητα ως γνωστο δεν εχει σχεση με την ηλικια. Αλλοι την εχουν αλλοι την αποκτουν αλλοι την κατακτουν και αλλοι...τυπου φεντυ, την αποφευγουν ενω αυτη τους κυνηγαει

                              Originally posted by mikael View Post
                              η ελλαδα εχει ενα απαισιο κρατος μ εναν απαισιο δημοσιο τομεα..δεν εχεις δικαιωμα να αρρωστησεις, να μυνησεις, να νιωσεις ασφαλεια..με τον ηλιο και την θαλασσα δεν ζεις εκτος εαν πας σε κανα ψαροχωρι..
                              η νοοτροπια των περισσοτερων μας ειναι δουλειες στο αρπα κολα και φιγουρα με δοσεις..εχουμε ξεχασει να ζουμε και να φερομαστε απλα-ακομπλεξαριστα κατι που εξω το εχουν..
                              συ ειπας!
                              ουτε να αρρωστησεις δεν μπορεις....επομενως να βγαινει η αλλη δω μεσα και να μας γραφεις πως τους δαγκασε ενας σκυλος και δεν της κανανε καλα τα ραμματα....ενω στο παλιο φορουμ ακομη σε ενα τοπικ μια κοπελα ειχε γραψει πως εργαζοτανε χρονια σε δημοσιο νοσοκομειο και εγραφε για το χαλι που ζουσε καθημερινα εκει μεσα....;;;
                              αποριας αξιο

                              (οποιος βρει το σημειο που αναφερω αυτο με την νοσοκομα που εγραφε για τα νοσοκομεια ας το κανει ενα κοπι εδω πλιζ )

                              Comment


                                Originally posted by synnefaki View Post
                                ενω στο παλιο φορουμ ακομη σε ενα τοπικ μια κοπελα ειχε γραψει πως εργαζοτανε χρονια σε δημοσιο νοσοκομειο και εγραφε για το χαλι που ζουσε καθημερινα εκει μεσα....;;;
                                αποριας αξιο

                                (οποιος βρει το σημειο που αναφερω αυτο με την νοσοκομα που εγραφε για τα νοσοκομεια ας το κανει ενα κοπι εδω πλιζ )

                                Από το γνωστό topic της Σουηδίας με επεισόδια όσα και της Λάμψης:

                                Originally posted by vaso31 View Post
                                Ρε συ Σπυρο..θα μας τρελανεις??Συγκρινεις το συστημα υγειας εξω με της Ελλαδας??ΔηλαδΗ τι αλλο θα μας πεις πια??
                                Η μανα μου με γεννησε πριν 31 χρονια στην Γερμανια και στα νοσοκομεια τοε τους ντρεποσουν να μπεις!Ακομα και σημερα δεν φτανουμε σε εκεινο το επιπεδο.
                                Στα νοσοκομεια μας εδω δεν εχουν βασικα πραγματα!!Οι χωροι καταρεουν!Δεν υπαρχουν κρεβατια για τους ασθενεις!Δεν υπαρχουν γαζες ακομα και γαντια πολλες φορες!Βρωμια απιστευτη!
                                Εχω ζησει το ελληνικο συστημα υγειας σαν ασθενης εγω η ιδια,οταν ειχα τον πατερα μου στο νοσοκομειο για την καρδια του και το εχω ζησει και σαν νοσηλευτρια!!
                                Μη μου λες για το συστημα υγειας να χαρεις αυτο ξεπερνα καθε φαντασια!
                                Τον πατερα μου τον ειχαν 2 βδομαδες δεν τον βαζανε χειρουργειο γιατι δεν εδινε λεφτα..σε δημοσιο νοσοκομειο!!Εκανε απιστευτη φασαρια τον βαλανε με τα πολλα και μετα τον ειχαν σαν το σκυλι!
                                Οταν δουλευα σαν νοσηλευτρια σιχαθηκα την ιδια την υπαρξη μου!Ξερεις τι ειναι να περπατανε κατσαριδες πανω στους ασθενεις??Ξερεις τι ειναι να μην εχουμε ουροσυλλεκτες και να πρεπει να αδειαζουμε και να βαζουμε τους ιδιους??Ξερεις ποσοι ασθενεις ειχαν ουρολοιμωξη λογω αυτου??Ξερεις οτι τα γαντια τα αγοραζα μονη μου για να μπορω να τους αλλαζω??
                                Ξερεις οτι ειχαν κολλησει ψωρα ολοι οι ασθενεις και σε καθε βαρδια βαζαμε Benzil με βαση βενζινη απο πανω ως κατω για να μη κολλησουμε???
                                Το ξερεις οτι δεν υπαρχει γιατρος να μη παιρνει φακελακι???Και το ξερω απο πρωτο χερι!

                                Ειπαμε να αγαπαμε την Ελλαδα να την ποναμε!ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΜΗ ΒΛΕΠΕΙΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ ΣΟΥ!
                                Να κρινεις τα παντα αντικειμενικα!!
                                Οχι επειδη σου αρεσει το ουζο να εκθειαζεις τα σκατα της χωρας ΕΛΕΟΣ!

                                Comment

                                Working...
                                X