Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Από Γερμανικά πως πας? δλδ. 1700 Netto σου είπαν!? Συγνώμη που επαναλαμβάνομε, αλλά αν είναι Netto θα είσαι Αλι Πασας και τι άλλες φορολογίες να έχεις εφόσον είναι καθαρά?
    Τώρα η ζωή εδώ, για έμενα και εγώ Κολωνία είμαι, τι να σου πω, όλα σχετικά, εσύ είσαι ελεύθερος και εγώ πατέρας, έχουμε διαφορετικές αντίληψής. Πρέπει μάλλον να αναρωτιέσαι εσύ τι έχεις και τι θα χάσεις στην Ελλάδα, γιατί απ' ότι άκουσα πρόσφατα οι μισθοί κυμαίνονται γύρω στα 500 για νοσηλευτές!! Τώρα για θέματα σεβασμού και δικαιώματα του πολίτη έλα και θα δεις...

    Comment


      Μια απορια μονο...
      Μηπως σου κανανε λογο για μεσα νοεμβριου να πας ,να κανεις τρεις εβδομαδες εκπαιδευση και μετα θα σου παρεχουν αυτοι συμβολαιο εργασιας για ολη την Γερμανια?
      Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

      Comment


        Ναι crimson και εμένα κάτι μου πέρασε από το αφτί, αλλά λέει Κολωνία, ανυπομονώ..

        Comment


          Η daxxa ειναι πισω απο αυτα milu που τα ιδια υποσχεται και σε οδηγους βαρεων οχηματων...Κολονια,3 εβδομαδες εκπαιδευση,δωρεαν στεγη και μετα συμβολαιο εργασιας...μακαρι να κανω λαθος!!
          Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

          Comment


            Ναι μου είπαν 1700 καθαρα και τους ρώτησα και εγώ το ίδιο πραγμα και μου είπαν 1700!
            Απο γλώσσα μου είπαν ότι θα μου κάνουν τη γλώσσα για 2,5 μηνες απο νοεμβριο ξεκινάω τη γλώσσα και φεβρουάριο φεύγω!
            Μου είπαν ότι είναι για κολονία δεν μου ανέφεραν άλλη περιοχη!

            Comment


              ελα στο τσατ Μαριε!!
              Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

              Comment


                Λοιπόν, η εταιρεία της κυρίας Ακριβοπούλου είναι νόμιμη δλδ. καταγραμμένη με Α.Φ.Μ σαν προσωπική εταιρεία αλά όχι καταχωρισμένη στο εμπορικό μητρώο το οποίο όμως δεν είναι και απαραίτητο γιατί η φίρμες Recruiter (Headhunter) δεν χρειάζονται αδεία ασκήσεως επιχείρισης, οπού φτάσαμε και στο θέμα ότι δεν είναι εταιρία εύρεσης εργασίας προσωρινής απασχόλησης (Zeitarbeit) αλά όπως ανάφερα Recruiter που παρέχει κατάλληλο προσωπικό για τους εργοδότες και λαμβάνει συνήθως μια προμήθεια από τον εργοδότη. Δλδ. εσύ κάνεις σύμβαση εργασίας απευθείας με τον εργοδότη και αυτό είναι ότι καλύτερο ιδίως στην αξίωση μισθού! Τουλάχιστον έτσι πρέπει να είναι αν είναι όντως Recruiter όπως ενημερώνουν στην ιστοσελίδα, το οποίο όμως, προσοχή!, δεν είναι υποχρεωτικό δλδ. δεν είναι νομικά δεσμευμένη ούτε είναι μέλος στα σωματεία τον συνδικάτων!!

                προσοχή στη σύμβαση εργασίας και το καλύτερο να την έχεις στην τσέπη προτού πας οπουδήποτε!

                Comment


                  Ακριβώς. Αγαπητέ φίλε αν τους ενδιαφέρεις πές τους να σου στείλουν το συμβόλαιο ταχυδρομικά να το μελετήσεις και θα τους απαντήσεις...δεν γίνεται αλλιώς. Μέσα στο συμβόλαιο πρέπει να αναφέρει εκτός απο τα άλλα σε τι τομέα θα εργάζεσαι (πόσες βάρδιες -νυχτερινά), ποιός θα σε πληρώνει, πόσες μέρες άδεια το χρόνο δικαιούσαι, χρονος ειδοποιήσεις σε περίπτωση σπάσιμου της σύμβασης κ.α. Καλή τύχη!
                  It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                  Comment


                    wraia opote 8a tous zitisw na m steiloun ti simbasi gia na ti meletisw k meta 8a pra3w..sas euxaristo poli gia ti boi8eia olous

                    Comment


                      koita 8a paw me8aurio gia interview alla dn 8a ipogra4w tpt!opote 8a zitisw k ti simbasi

                      Comment


                        Μάριε πότε έστειλες το βιογραφικό και σου απαντήσαν . Γιατί εγώ έστειλα μύνημα στην ίδια την ακριβοπούλου μεσω φβ και δεν μου απάντησε σε τίποτα . την ρώτησα σχετικά με το συμβόλαιο και τα χρήματα . Μιλu Αυτό με τους recruiter μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα?? δεν το κατάλαβα και πολύ καλά.

                        Comment


                          Η διαφορά με τα γραφεία εύρεσης εργασίας είναι ότι η Recruiter ασχολούνται μόνο με εξειδικευμένο δυναμικό και κάνουν στους υποψήφιους τεστ σε λεγόμενα assessment center για να διαλέξουν αυτούς που πληρούν καλύτερα τις απαιτήσεις της εταιρείας για μια κενή θέση, στην οποία μετά θα προσληφθούν με σύμβασης εργασίας απευθείας με τον εργοδότη.
                          Πολλή Recruiter οργανώνουν τέτοιες ομαδικές συνεντεύξεις απλά για να γεμίσουν την καρτέλα με πιθανούς υποψήφιους και μετά... ποιος τους είδε η πήρε απάντηση δηλ. ξεσηκώνουν τον κόσμο ελπιδοφόρος με δελεαστικές προσφορές και στο τέλος σ' έχουν στο περίμενε.

                          Δεν μιλάω για το συγκεκριμένο γραφείο της κυρίας, αλλά αν παρακολουθήσουμε την σταδιοδρομία του γραφείου της, παρατηρώ ότι δεν ασχολούνταν στο παρελθόν με νοσηλευτές.
                          Και αυτά που λέει ο Μάριος δλδ. χωρίς να έχει γίνει καν προσωπική συνέντευξη αλά υπόσχεση με 1.700 καθαρά, είναι εξωφρενικό ποσό και αφερέγγυο για μια αξιόπιστη εταιρεία.
                          Όπως και στη συνέχεια:

                          Με έχουν δεχτεί σε ιδιωτική κλινική στη κολονία ως νοσηλευτής και πρέπει μέσα σε λίγες μέρες να πάρω μια απόφαση.

                          Όσον αφορά για την άδεια ασκήσεως μου είπαν ότι με το που πάω το πολύ σε ένα μήνα θα με καλέσουν για ένα μίνι ίντερβιου για να πάρω και επίσημα την άδεια ασκήσεως.
                          Πως και γιατί του επιβάλανε να πιστευτεί ότι είναι αποδοχή η έγκριση και όχι απλά μια υπόσχεση χωρίς να γνωρίζουν καν το βιογραφικό του και αν θα δεχτή ο φορέας στην γερμάνια την έγκριση του πτυχίου του!?
                          Τι να πω, σχετικά δεν είμαι απαισιόδοξος, αλά όλα τα παραπάνω διαβάζονται κάπως μη ρεαλιστικά για γερμανικά δεδομένα.

                          Comment


                            Έστειλα email στην κ Ακριβόπουλου και τη ρώτησα για τη γλώσσα αν δεν ξέρω γερμανικα τι γίνεται και αν μπορώ να στείλω βιογραφικο. Μου απάντησε μετά απο 2 με 3 μέρες και με παρέπεμψε σε ένα άλλο συνεργάτη της. Για να στείλω βιογραφικό, μετά απο ένα μήνα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν αν συνεχίζω να ενδιαφέρομαι για τη θέση.

                            Comment


                              Μιlu βιογραφικό ήταν το πρώτο πράγμα που έστειλα και μετά απο ένα μήνα επικοινωνησαν μαζί μου

                              Comment


                                Έστω Μάριε, απλά γνωρίζω τα assessment center και με ποιους μεθόδους τα διαχειρίζονται, αλά έγκριση χωρίς συνέντευξη και χωρίς την διευκρίνηση με την αναγνώριση του πτυχίου μου ειναι πολλή εσπευσμένα.
                                Ίσως, διότι υπάρχει τρομερή αναζήτηση νοσηλευτών σε όλλη την Γερμανία, και γενικώς μας παραδέχονται η Γερμανοί επάνω στην ιατρική, ίσως, να έχει καλώ αποτέλεσμα για όσο το δυνατών πιο πολλούς. Ειλικρινά σου εύχομαι και όλα τα παιδιά στην Ελλάδα καλή επιτυχία.

                                Comment

                                Working...
                                X