Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Olga Bbl View Post
    Συννεφάκι καλή χρονιά! Γνώριζεις αν είναι απαραίτητη προϋπόθεση η γερμανική γλώσσα κ σε ποιό επίπεδο? Ας πούμε κάποιος που δεν τη γνωρίζει αν κάνει μαθήματα ενα εξάμηνο θα είναι κατάλληλος για τη θέση?

    δεν εχω δει να γραφουν κατι πως απαιτουν καποιο συγκεκριμενο επιπεδο γλωσσας. Αλλα σαφως προυποθετουν να μπορεις να συνεννοησε. Δεν μπορεις πχ να εχεις μια θεση σε παιδικο σταθμο και να μην καταλαβαινεις οθτε τα παιδακια ουτε τις παιδαγωγους..κριμα δηλ.
    Αλλα αν παρακολουθησεις τα μαθηματα στο VHS σε τρεις μηνες θα εισαι ενταξει στο θεμα της γλωσσας.

    Comment


      Αυτή η διαδικασία που αναφέρεται πιο πάνω σε ποιες χώρες μπορεί να εφαρμοστεί; Ισχύει και για άλλες χώρες;

      Comment


        Καλησπερα

        ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΑΛΛΕΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΛΟΓΟ ΕΥΡΩΠΑΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ

        Comment


          καμια βοηθεια βρε παιδια????

          Comment


            Originally posted by giannhs1.1 View Post
            καλησπερα και απο εμενα με λενε γιαννη και ειμαι απο την κρητη,οπως πολλοι αλλοι φευγω και εγω τον αλλο μηνα για γερμανια, συγκεκριμενα στο hagen και εχω καποιες αποριες,
            εργαζομαι στην ελλαδα περιπου 25 χρονια σαν ηλεκτρολογος αλλα δεν εχω βγαλει καποια σχολη,θα μπορεσω να βρω δουλεια στο στοιχειο μου η οχι??
            ενοειται δεν ξερω τα γερμανικα αλλα ξερω πολυ καλα αγγλικα,οποτε πιστευω οτι θα μπορω να συνενοηθω ...τι χαρτια θα χρειαστω να εχω απο εδω και τι πρεπει να κανω με το που παω....ευχαριστω και καλως σας βρηκα...
            για τεχνιτες φαινεται καλη η αγορα εργασιας. Δηλ. πιστευω σαν ηλεκτρολογος να εβρισκες σχετικα γρηγορα κατι. Αλλα επειδη ΔΕΝ μιλας τα γερμανικα, θα δυσκολευτεις πολυ.
            Ωστοσο αν φροντισεις να εγγραφεις στα τμηματα του VHS της πολης που θα πας το αργοτερο σε μισο χρονο θα τα μιλας ετσι ωστε να μπορεις να συννενοηθεις. Προυποθεση παντα και ο προσωπικος χρονος που θα αφιερωνεις στο διαβασμα.
            Αλλιως...προσωρινα ωσπου να μαθεις την γλωσσα θα κοιτουσα κατι προσωρινο, σε κουζινα πχ
            Γενικως για διαφορες πληροφοριες πως γινεται η αναζητηση εργασιας κτλ κοιτα σε παρακαλω τα παραπανω θεματα που εχει πολλες πληροφοριες για διαφορα.
            Οπως και να χει...ερχομενος εδω να φροντισεις να πας στον αντιστοιχο γερμ. ΟΑΕΔ το Arbeitsagentur να δηλωθεις πως αναζητας εργασια. Ισως προκυψει και απο κει κατι.
            καλη τυχη

            Comment


              νομιζω τα ιδια ισχυουν παντου εντος ΕΕ

              Comment


                συνεφακι σε ευχαριστω πολυ!!!! μιλαω πολυ καλα αγγλικα ,θα μπορω να συνενοηθω αραγε με αυτα η πρεπει να μαθω υποχρεωτικα την γλωσα??το οτι δεν εχω καποιο επισημο χαρτι παιζει ρολο,η ειναι οπως εδω στην ελλαδα που οτι δουλευεις και αποδιδεις εισαι??ευχαριστω....τι ειναι το vhs??

                Comment


                  Σίγουρα ισχύει και για άλλες χώρες αλλά δεν ξέρω ακριβώς ποιες, προφανώς της ευρωπαϊκής ένωσης, φαντάζομαι ότι στον ΟΑΕΔ θα έχουν λίστα .

                  Comment


                    Καλημέρα και καλή εβδομάδα. Τα παραπάνω ισχύουν για όλες τις χώρες που βρίσκονται στην ΕΕ σίγουρα.
                    making the wrong move at the right time

                    Comment


                      Originally posted by synnefaki View Post
                      την καλημερα μου Γιωργο

                      Θα σου στειλω πμ με χρησιμες πληροφοριες ....................
                      Συννεφάκι, είμαι ένα νέο μέλος στο patriotaki.net.

                      Το site αυτό το βρήκα, καθώς έψαχνα στο internet για να δω τι παίζει με εργασία στο εξωτερικό.
                      Η αλήθεια είναι πως αν και έχω αδελφό, μόνιμο κάτοικο εξωτερικού, δε το είχα στο μυαλό μου να φύγω από Ελλάδα. Ένας βασικός λόγος είναι και το ότι έχω οικογένεια και παιδιά πια. Η όλη όμως κατάσταση εδώ, με κάνει να κοιτώ όλα τα ενδεχόμενα.

                      Είμαι μαθηματικός (Πανεπιστήμιο Αθηνών) και μέσα στη "μαυρίλα" μου όσον αφορά την εργασία, είδα που είπες ότι το αντικείμενό μου έχει ζήτηση στη Γερμανία.

                      Γερμανικά δε ξέρω, αγγλικά - γαλλικά μόνο. Θα ήθελα όταν βρεις χρόνο - γιατί σίγουρα τρέχεις όλη μέρα με δικά σου θέματα - να μου ανοίξεις λίγο τα μάτια, να με πληροφορήσεις πάνω στο θέμα μαθηματικός στη Γερμανία. Η γλώσσα είναι κάτι που θεωρώ ότι πρέπει να ασχοληθώ μαζί της, μπορώ να το κάνω απλά να ξέρω πρώτα κάποια πράγματα σχετικά με δουλειά εκεί.


                      Με εκτίμηση

                      Γιάννης

                      Comment


                        Συνnεφακι τι εννοεις με το VHS? για τα μαθηματα γερμανικων....

                        Comment


                          Originally posted by Angelidis View Post
                          Εαν θελεις μπορουμε να μιλησουμε!!
                          Στην Περιοχη μου ισως ειναι καπως καλυτερα και φθηνοτερα!!
                          Καλυτερα σε ενα Εργοστασιακι η κατι αλλο!!

                          μπορείς για μένα?

                          Comment


                            Γεια σου καλη μου!!
                            Ευχαριστως!!
                            Ελα να μιλησουμε!!

                            Comment


                              Καλησπέρα.
                              Είμαι κι εγω Μαθηματικος και θα ήθελα να έχω καποιες πληροφοριες σχετικά με το θέμα.
                              Ευχαριστώ!

                              Comment


                                εδω μπορειτε να πληροφορηθειτε σχετικως με το θεμα.
                                Quereinsteiger / Seiteneinsteiger - Deutscher Bildungsserver

                                πρεπει να γνωριζετε την γλωσσα σε επιπεδο C1 me C2

                                Comment

                                Working...
                                X