Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by TrisLalloun View Post
    φιλε μου οπου και να μεινεις θα υπαρχει καποιο φροντηστηριο να κανεις ταχυρυθμα μαθηματα.Εχεις διπλωμα με το οποιο θα βρεις δουλεια 100% αλλα για να ειναι και καλή η γλώσσα είναι απαραίτητη.Εγω εχω το ιδιο διπλωμα με εσένα αλλα δεν εχω εμπειρία και δεν ξερω και την γλώσσα,οπότε ξεκίνησα σε 12 τονο με περίπου 1500 ευρώ.Μια χαρά είναι για μενα,αλλα όταν μαθω την γλώσσα θα κοιταξω για κάτι καλύτερο σιγουρα. Καλη δύναμη
    Φίλε μου ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σου!! Έχω ακούσει και εγώ πως σαν οδηγός είναι έυκολο να βρώ δουλεία αλλα το θέμα μου είναι οτι δεν ξέρω που να κηνιθώ... γιαυτο λεω πως η όποια πληροφορία είναι μεγάλη βοήθεια για μένα

    Comment


      ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟ AUGSBURG-ΣΤΟΥΤΚΑΡΔΗ!!ΕΠΕΙΓΟΝ!!!

      Καλημερα σας,ο φιλος patrioten μου προτεινε να το γραψω εδω μιας και ειστε πολλοι εκει πανω!!!
      Ο αντρας μου δουλευε σε οικοδομη 8 μηνες στο Augsburg,σταματησαν απο την εταιρια για τα Χριστουγεννα και ηρθε Ελλαδα για λιγες μερες.Ενω του τηλεφωνησαν μεσα Ιανουαριου να ανεβει πανω επειδη ξεκιναει η δουλεια,κλεισαμε το εισητηριο τους ειπε την ημερομηνια που θα παει ,το δεχτηκαν ,ολα καλα μεχρι εκει.Μετα απο 2 μερες του τηλεφωνησε ενας απο την εταιρια και του ειπε οτι τον σταματανε μαζι με αλλο ενα ατομο.Ο λογος αγνωστος..
      Το θεμα ειναι οτι επειγει να βρει δουλεια καθως και στεγη.Πηγε για 2 εβδομαδες στην Στουτγκαρδη εψαξαν αρκετα με φιλους εκει και οι περισσοτεροι ειπαν οτι θα χρειαστουν μετα το Μαρτιο και με πολυ καλα γερμανικα.Αυτη τη στιγμη ειναι παλι στο Augsburg και βλεπει τι μπορει να γινει κι εκει.Μπορει να μεινει μεχρι την Κυριακη 9/2.
      Σας παρακαλω,οποιος γνωριζει κατι για δουλεια και διαμονη ας μου στειλει μηνυμα εδω ή να απαντησει στο θεμα!!!Ευχαριστω!!!
      Happiness is not something ready made. It comes from your own actions.
      Dalai Lama

      Comment


        λοιπον εφοσον θα δουλεψεις στην ευρυτερη περιοχη του μοναχου, μπορεις απο την ελλαδα να στελνεις τα βιογραφικα σου (εννοειτε στα γερμανικα, οπου θα μπορουσες να συμβουλευτεις ενα μεταφραστη, και καπου εχουν αναρτησει απο οτι θυμαμαι ο κοσοφος μαλλον πως να φτιαξεις βιογραφικο σωστο) για εμενα κοιταξε στην σελ http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...bpZGzcT7qNaJyA
        πατα εκει πανω, και πηγαινε στο Jobs και πατα και επελεξε το stellenagebote θα σου βγαλει διαφορες ειδικοτητες θα πατησεις στο Logistick (Jobs Logistik, Lager München, Jobs Verkehr München - jobs.meinestadt.de) ανοιγε την καθε μια αγγελια και λιγο με την μεταφραση του Google Θα καταλαβεις πανω κατω τι παιζει, υπαρχουν πολλες εταιρειες οπου θελουν νυχτα και δεν τους χρειαζονται τοσο πολυ τα γερμανικα! τωρα για την διαμονη μονο σε καμια πανσιον θα μπορουσες για αρχη να μεινεις η σε δωματια πχ ενα καλο σαιτ ειναι http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...orIr1w-6Y_g5yA μολις μπεις στο σαιτ, βαλε στο WO την περιοχη, Munchen πχ στο was βαλε το Mietwohnungen η το wohnung auf zeit στο preis θα βαλεις την τιμη απο εκει που θες να ξεκινησεις να δινεις, στο Zimmer ποσα δωματια θες, στο Flasche ποσα τετραγωνικα περιπου το θελεις, και στο Radius βαζεις την ακτινα των χιλιομετρων που θα το ηθελες !!! για εμενα ξεκινα και στελνε βιογραφικα απο τωρα οχι μονο στην περιοχη του μοναχου αλλα σε οποιαδηποτε περιοχη μεγαλη μπορεις (δουλεια για οδηγους εχει...μην μασας!) ουτε να σε φοβιζει η γλωσσα γιατι ναι μεν θελουν γερμναικα σε οποια δουλεια πας αλλα στο τομεα των οδηγων αν δεν ξερεις και τοσο καλα και μπορεις να κανεις για αρχη και νυχτερινα δεν εχουν προβλημα ! καλη επιτυχια!!!!!!!

        Comment


          blacktulip δεν ξερεις ποσο με βοηθησες... Σε ευχαριστω πολυ και να σαι παντα καλα.. Χρωσταω ενα καραφακι Χανιωτικη τσικουδια..

          Comment


            μωρε τακτοποιησου εσυ, βρες την ακρη σου και πιες την στην υγεια μας,!!! φιλια στην λεβεντογεννα κρητη! εξαλου ο συζυγος μου μισος κρητικος ειναι! να σαι καλα Θοδωρη!

            Comment


              θοδωρη αποκλειστηκα για μοναχο κοιτας για εργασια; αν οχι να ρωτησω στη δικια μου φιρμα μηπως χρειαζονται οδηγο.

              Comment


                Υπάρχει κάποιος που έχει εργασία από leihfirma εδώ στο Düsseldorf η στην περιοχή? (Νeuss,Ratingen,Hilden)

                Comment


                  Originally posted by aneltzo View Post
                  θοδωρη αποκλειστηκα για μοναχο κοιτας για εργασια; αν οχι να ρωτησω στη δικια μου φιρμα μηπως χρειαζονται οδηγο.
                  Φιλε aneltzo δεν με νοιαζει καθολου το που θα βρω δουλεια.. απλα επειδη θα παω Μοναχο ειπα να κοιταξω εκει για αρχη.. τωρα το αν βρω πουθενα αλλου φυσικα και δεν θα πω οχι.! Αν μπορεις να ρωτησεις θα σου ειμαι υποχρεως.! Οπως καταλαβαινεις δεν ξερω ουτε Γερμανικα ουτε πως να κηνηθω στην Γερμανια. Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφέρον

                  Comment


                    ΒΑΦΕΙΑ ΥΦΑΣΜΑΤΩΝ

                    Καλησπέρα σε όλους. Ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει κανεις πληροφοριες σχετικα με το επαγγελμα του χειριστη μηχανων βαφης υφασματων π.χ. ειναι δουλεια με ζητηση, οι μισθοι που κυμαινονται.
                    Ακομα ειδα οτι για να δουλεψει κανεις σε τετοια εργοστασια (βαφεια) θα πρεπει να εχει κανει ausbildung. Ο αντρας μου εχει δουλεψει 7 χρονια σε τετοιο εργοστασιο και ξερει πολυ καλα την δουλεια. Ακομα να σας πω οτι γεννηθηκε και μεγαλωσε στην γερμανια στην κολωνια συγκεκριμενα οποτε ξερει πολυ καλα τα γερμανικα. Μιλωντας λοιπον με καποιον υπαλληλο σε μια υπηρεσια τυπου οαεδ του ειπανε οτι ο εργοδοτης μπορει να τον προσλαβει και χωρις να εχει κανει το αναλογο ausbildung, ξερετε αν ισχυει κατι τετοιο?

                    Comment


                      Ελεύθερο επάγγελμα στη Γερμανία

                      Γεια σας πατριωτάκια!

                      Βρήκα το forum και έχει πολλές πληροφορίες σχετικά με την μετανάστευση στην Γερμανία. Θα ήθελα να μάθω σχετικά με το ελεύθερο επάγγελμα στην Γερμανία. Υπάρχουν ιδιαιτερότητες ή δυσκολίες στο να ασκήσεις ελεύθερο επάγγελμα?
                      Οι Έλληνες εκεί υποστηρίζουν κάποιον Έλληνα? Οι Γερμανοί εμπιστεύονται τους Έλληνες? Για να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος πρόκειται για παροχή υπηρεσιών (δεν θα ήθελα να δώσω τώρα περισσότερες λεπτομέρειες). Δεν μιλάω για εμπορικό κατάστημα ή εστιατόριο....
                      Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

                      Comment


                        Γειά σου George!

                        Είναι δύσκολο να σου δώσω μια απάντηση όταν δεν ξέρω ακριβώς για ποιό πράγμα μιλάς.

                        Πολύ γενικά λοιπόν

                        (Υπάρχουν ιδιαιτερότητες ή δυσκολίες στο να ασκήσεις ελεύθερο επάγγελμα?) Ναι σίγουρα, μιας και στην Γερμανία δεν είσαι αυτόματα ότι δηλώσεις και σχεδόν για τα πάντα υπάρχουν κανόνες.

                        (Οι Έλληνες εκεί υποστηρίζουν κάποιον Έλληνα?) Δύσκολη ερώτηση μιας και για να είμαι ειλικρινής η άσχημη εμπειρία μου με τους Ελληνάρες όταν πρωτοήρθα με έκαναν να τους αποφεύγω μέχρι σήμερα. Καλύτερα να σου απαντήσει σε αυτό κάποιος άλλος.

                        (Οι Γερμανοί εμπιστεύονται τους Έλληνες?) Οι Γερμανοί σε εμπιστεύονται αν σε δουν ότι είσαι καλός. Δεν τους ενδιαφέρει η εθνικότητα. Εγώ τόσα χρόνια στην Γερμανία ρατσισμό βίωσα μόνο από αλλοδαπούς, από Γερμανό ποτέ. Αλλά πρόσεξε, κανείς δεν πρόκειται να σου χαρίσει τίποτα. Αν αξίζεις όμως και είσαι καλός στην δουλειά σου, έχεις μεγάλες πιθανότητες να πας μπροστά.

                        Comment


                          Γιατρός και Φαρμακοποιός

                          Kalhmera se olous kai euxaristw gia thn upodoxh!dustuxws kai emeis eimaste allo ena zeugari me mikro pou theloume na fugoume gia germania.h fash einai oti otan leme giatros o suzhgos teleiwnei eidikothta kardioxeirourgos kai egw farmakopoios (ME DIDAKTORIKA,4 UPOTROFIES )alla ereunhtria apo to 2006 oloi lene pwpw tha vreite amesws.ela pou den einai etsi.akomh de kataferame tipota.glwssa kanoume superentatika.dustuxws to mikro maS ellada de tha gnwrisei pote mias kai gennhthike hdh sto ekxwteriko.meta to sxoleio fugame italia gia spoudes opou eimaste mexri kai twra alla dusutxws 8-9 mhnes anergia kai kapoious mhnes douleia me elaxista xrhmata opote kai edw superekmetaleush.theloume na hremhsoumeee de theloume megalia theloume mia statherh douleia.eilikrina zhthsame vohtheia se sunadelfous tipota re paidia.oikonomies den uparxoun oxi logw megalhs zwhs ma giati kai edw ta provlhmata einai polla kai me mikro paidi xwris kamia vohtheia.

                          Comment


                            Καλή τύχη σας εύχομαι.Μην απελπίζεσαι, προσόντα έχετε πάρα πολλά, σίγουρα θα την βρείτε την άκρη.

                            Comment


                              Originally posted by mariag View Post
                              Kalhmera se olous kai euxaristw gia thn upodoxh!dustuxws kai emeis eimaste allo ena zeugari me mikro pou theloume na fugoume gia germania.h fash einai oti otan leme giatros o suzhgos teleiwnei eidikothta kardioxeirourgos kai egw farmakopoios (ME DIDAKTORIKA,4 UPOTROFIES )alla ereunhtria apo to 2006 !!! oloi lene pwpw tha vreite amesws.ela pou den einai etsi.akomh de kataferame tipota.glwssa kanoume superentatika.dustuxws to mikro maS ellada de tha gnwrisei pote mias kai gennhthike hdh sto ekxwteriko.???meta to sxoleio fugame italia gia spoudes opou eimaste mexri kai twra alla dusutxws 8-9 mhnes anergia kai kapoious mhnes douleia me elaxista xrhmata !!!??? opote kai edw superekmetaleush!!!???.theloume na hremhsoumeee de theloume megalia theloume mia statherh douleia.eilikrina zhthsame vohtheia se sunadelfous tipota re paidia.oikonomies den uparxoun oxi logw megalhs zwhs ma giati kai edw ta provlhmata einai polla kai me mikro paidi xwris kamia vohtheia.
                              Τι βοήθεια ακριβώς ζητάτε ?
                              Πού δουλεύατε και σας σούπερ εκμεταλλεύτηκαν ? σε νοσοκομείο σε φαρμακείο ???
                              Δουλειά, τι δουλειά ? Πού ?
                              Πληροφορίες για δουλειές ?
                              Το παιδί σας που είναι Ελλάδα η Ιταλία ?
                              Άλλαξε την γλώσσα !
                              Δεν καταλαβαίνουμε τι γράφεις !


                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment


                                Μόλις διαβασα την ανάρτηση σας προσπάθησα να βρω κάποιες πληροφορίες. Βρήκα ένα δημοσιευμένο άρθρο για έναν Έλληνα γιατρό που βρήκε δουλειά στην Γερμανία μέσω του φορέα KHWE (Katholische Hospitalvereinigung Weser-Egge). Κοιτάξτε λοιπόν αυτήν την σελίδα (είναι στα αγγλικά) και αν σας κάνει στείλτε τα βιογραφικά σας:

                                Foreign doctors


                                Το άρθρο θα το βρείτε εδω:
                                Deutsches

                                Ο Έλληνας γιατρός λέγεται Σωτήρης Γουλας (ή Γκουλας???)

                                Ελπίζω να βοήθησα και Καλή Επιτυχία εύχομαι!

                                Comment

                                Working...
                                X