Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by veronika View Post
    exei neraki tou theou sta super market, 6dha 1,50euro, kai epistrefeis ta moukalia piso kai sou erxete panftino!!!!!!se poles perioxes pinete kai apo tin vrysi edho lene apagoreyete, ala poles fores, ama dhen exo dhen tha patho tipota!!!!!

    Σε μας πάλι περιοχή Στουτκάρδη μας είπαν οτι είναι καθαρά θέμα σωληνώσεων στο σπίτι. Αν είναι καινούριες είναι οκ.Το νερό στη Γερμανία είναι ότι πιο ελεγμένο υπάρχει.Εμείς πάντως αγοράζουμε stilles

    Comment


      και κατι αλλο θελω να ρωτησω πριν απο λιγο η γιαγια που μενει κατω απο εμενα κατι μου ελεγε για το βραδυ της 30 απριλιου προς 1 μαιου, δεν καταλαβα πολλα κατι ειπε για frei nacht και οτι νεοι απο το σχολειο περνανε και κανουν διαφορα μπορουν να μπουν σε αυλες και με σπρευ να βαψουν τους τοιχους, κατι περιεργα οταν την ρωτησα για την αστυνομια μου ειπε δεν κανει τιποτα, ξερει καποιος κατι γι αυτο γιατι με ζωνουν τα φιδια δεν ξερω και να συννενοηθω καλα καλα...

      Comment


        Originally posted by veronika View Post
        blacktulip exo kanei ena programa sto kinito mou, abfahrt !! vazo tis staseis pou eimai konta, kai apo kato ton periorismo mou, kai patao, mu leei akrivos, se posa lepta erxete to leoforeio, kai pio numero, kai posi ora ginete ayti i diadromi, ala esy apo to bahn de.. mporeis na vreis , na grapseis sto google, perioxi tadhe, buss paradheigma, mainz zentrum , bus nach nord mainz, kai sou vgazei kai sto internet ola katevata, kai gia trena bahn de
        Tέλειοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!

        Comment


          Originally posted by Blacktulip View Post
          και κατι αλλο θελω να ρωτησω πριν απο λιγο η γιαγια που μενει κατω απο εμενα κατι μου ελεγε για το βραδυ της 30 απριλιου προς 1 μαιου, δεν καταλαβα πολλα κατι ειπε για frei nacht και οτι νεοι απο το σχολειο περνανε και κανουν διαφορα μπορουν να μπουν σε αυλες και με σπρευ να βαψουν τους τοιχους, κατι περιεργα οταν την ρωτησα για την αστυνομια μου ειπε δεν κανει τιποτα, ξερει καποιος κατι γι αυτο γιατι με ζωνουν τα φιδια δεν ξερω και να συννενοηθω καλα καλα...
          Μην ΑΓΧΏΝΕΣΑΙ!Της περιοχής σας θα ναι...όλα υπό έλεγχο είναι εδώ!!!

          Comment


            και κατι αλλο θελω να ρωτησω πριν απο λιγο η γιαγια που μενει κατω απο εμενα κατι μου ελεγε για το βραδυ της 30 απριλιου προς 1 μαιου, δεν καταλαβα πολλα κατι ειπε για frei nacht και οτι νεοι απο το σχολειο περνανε και κανουν διαφορα μπορουν να μπουν σε αυλες και με σπρευ να βαψουν τους τοιχους, κατι περιεργα οταν την ρωτησα για την αστυνομια μου ειπε δεν κανει τιποτα, ξερει καποιος κατι γι αυτο γιατι με ζωνουν τα φιδια δεν ξερω και να συννενοηθω καλα καλα...

            Comment


              ela more i giagia exei minei akoma sto hitler, kai ta kanei tragika!!! kanoune diafores ekdhiloseis oi neonaziii!! ala iremise, einai ola ypoelegho!!! dhen afinei i astynomia na kanei kaneis to paramikro!!!!! tipota dhen einai, pantou exoun tetia mera tis ekdhiloseis aytes kai tipota dhen ginete, min se fovizeiiiiii

              Comment


                Ζωντανή μετάδοση

                Φίλοι η ομιλία του Δ. Καζάκη την Κυριακή 14.04.2013 στην Κολωνία, θα μεταδοθεί ζωντανά από το διαδικτυακό κανάλι του Ε.Πα.Μ και από το Blog του Ε.Πα.Μ Κολωνίας.

                Καλά νάστε !

                Comment


                  Μάλλον εγώ δεν είμαι αυτός που μπορεί να βοηθήσει και πολύ..... Εδώ που είμαι εγώ δεν έχει Έλληνες.... 2-3 σε όλη την πόλη.... Με κοινότητες δεν είχα καμμία σχέση. Εμένα με βοήθησαν στο σχολείο! VHS! Αυτοί μου έφτιαχναν τα χαρτιά και με βοηθούσαν. Εάν ήμουν στην θέση σου θα ρωτούσα και στα τρία. Πρώτα VHS, meta arbeitsamt και μετά στην κοινότητα.... Μέσα στο πολύ 3 ημέρες θα είχα βγάλει άκρη.
                  Πάντως όπως το περιγράφεις φυσιολογικά τουλάχιστον τα μαθήματα και τώρα να πας, πρέπει να σου τα πληρώσουν για να συνεχίσεις. Τα χαρτιά που μου είχαν στείλει εμένα απο Bundesamt für Migration und Flüchtlinge, το τελευταίο καλοκαίρι, το έλεγε καθαρά οτι θα πληρώνουν μέχρι και 2 χρόνια το σχολείο για Β1. Μέχρι και στα Ελληνικά το έλεγε, σε έναν οδηγό που είχαν μέσα..... Σαν Ευρωπαίος πολίτης το δικαιούμε έλεγε.
                  Versucht macht Glück

                  Comment


                    καλησπέρα σε ένα θέμα που έχει κίνηση..κάθε μέρα μπαίνω και σας διαβάζω και χαίρομαι πολύ για όλους όσους τόλμησαν Audaces fortuna iuva παιδιά μου, να είστε καλά και να είστε σίγουροι ότι κάνατε το καλύτερο για σας και τις οικογένειες σας...θέλω να φύγω και εγώ το συντομότερο δυνατό,μακάρι να τα καταφέρω...αλήθεια έχω ακούσει για δουλείες ως υπ.γραφείου για απόφοιτους πανεπιστημίου -με αριστη γνώση γερμανικών- υπάρχουν αραγε??

                    Comment


                      Originally posted by random View Post
                      Τι θα έκανα εγώ σε αυτή τη περίπτωση. Θα τους ευχαριστούσα που ανταποκρίθηκαν γρήγορα και θα τους ζητούσα να γίνει η συνέντευξη την επόμενη εβδομάδα επειδή εκκρεμούν προσωπικές υποχρεώσεις. Μιλάμε πάντα για εργασία με συμβόλαιο.
                      Αυτό έκανε και ο άντρας μου όταν τον πήρανε τηλ. τους είπε ότι βρίσκεται στην Ελλάδα για κάποιες υποχρεώσεις και έκλεισαν την επόμενη εβδομάδα ραντεβού. Το θέμα είναι μέχρι να προσέξουν την αίτηση σου,γιατί αν έχεις διεύθυνση εξωτερικού δεν την διαβάζουν καν.

                      Originally posted by Blacktulip View Post
                      ποτε δεν ειπα πως ειναι ευκολα εδω ομως πιστευω πως ειναι μια αρχη και για οσους δεν εχουν ειδικοτητα η γνωσεις στην γερμανικη γλωσα ειναι ενα ξεκινημα μακαρι ο καθενας μας να βρει αυτο που θελει, και να μην μπει καθολου σε αυτες τις φιρμες, για μενα ειναι προτιμοτερες απο τα εστιατορεια, οι πιο πολλες ειναι πενθημερο και 8ωρο λιγο ειναι βρε παιδια???
                      Συμφωνώ μαζί σου, στο φόρουμ πολύ συχνά διαβάζουμε για την εκμετάλλευση και την ταπείνωση που δέχονται κάποιοι που εργάζονται εκεί και τα χρήματα που παίρνουν δεν είναι καλύτερα.
                      Originally posted by Blacktulip View Post
                      veronika kalhmera emena den moy noikiazan mikrotero oxi moy elegan epeidh exv tria paidia prepei na exv kai analoga tetragvnika mexri na brv ayto poy menv, to kefali moy htan synexvs moydiasmeno, jereis ti einai na exei doyleia kai na mhn exeis spiti na meineis? trela... kai na soy lene sthn pansion to xreiazomai to dvmatio... na mhn tyxei se kanenan!!! teloskalo ;ola kala kai proxvrame...
                      Εγώ από την αρχή ήθελα σπίτι με τρία υπνοδωμάτια, να έχουν ένα δωμάτιο οι κόρες μου και ένα ο γιος μου. Στην αρχή με είχαν απορρίψει από κάποια σπίτια με την δικαιολογία ότι σ' ένα σπίτι με τρία υπνοδωμάτια μένουν τέσσερα άτομα και όχι πέντε . Αλλά εντάξει σε σχέση με αυτά που ακούω ήμασταν πάρα πολλοί τυχεροί γιατί το βρήκαμε μέσα στον πρώτο μήνα.

                      Comment


                        Απορω μερικες φορες πως αποφασιζει καποιος ανθρωπος να παει στη Γερμανια ή σε αλλη χωρα,χωρις να ξερει καποιον εκει,αλλα και χωρις να παει στη Πρωτευουσα της χωρας που ειναι το αυτονοητο για εναν μεταναστη και πηγαινει σε ενα χωριο, εξω απο καποιο αστικο κεντρο να μεινει...λογικο να μην εχει Ελληνες,να μην εχει φθηνα ενοικια,να μην εχει δουλειες..γνωμη μου

                        Comment


                          Σε ευχαριστώ πολύ Milu!!

                          Comment


                            Originally posted by Christina-tina View Post
                            Απορω μερικες φορες πως αποφασιζει καποιος ανθρωπος να παει στη Γερμανια ή σε αλλη χωρα,χωρις να ξερει καποιον εκει,αλλα και χωρις να παει στη Πρωτευουσα της χωρας που ειναι το αυτονοητο για εναν μεταναστη και πηγαινει σε ενα χωριο, εξω απο καποιο αστικο κεντρο να μεινει...λογικο να μην εχει Ελληνες,να μην εχει φθηνα ενοικια,να μην εχει δουλειες..γνωμη μου
                            ΩΩΩΩΩΩΩΩΩωωωωωχχχχχ πρόσεχε καλή μου στο νημα που έγραψες είναι όλοι τρομερά γερμανόφιλοι...!!!!Ελπίζω να μην σου την πέσουν και σένα ...!!

                            Comment


                              sto eksoteriko ekso apo tin poly kai ekso apo tin protevousa yparxoun oi dhuleies..... kai otan exeis enan skopo na fygeis apo mia xora, dhen se endiaferei ama exeis sygeneis, dhen zeis sto 1950, eisai pleon 2013 kai o sygeneis, o filos sou einai o ypologistis kai to internet, ekei mporeis na vreis, dhuleia, spiti, filous, ta panta....

                              Comment

                              Working...
                              X