Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εργασία για Έλληνα εκπαιδευτικό

    Γεια σας φίλοι/φίλες. Από αυτό το καλοκαίρι θα εγκατασταθώ στη Στουτγκάρδη για εργασία σε ένα ερευνητικό κέντρο. Η ερώτηση μου αφορά στην αρραβωνιαστικιά μου η οποία είναι εκπαιδευτικός στον δημόσιο τομέα της Ελλάδας (7 χρόνια διδακτική εμπειρία σε δημοτικό σχολείο). Αφού εξαντλήσαμε τις πιθανότητες για απόσπαση της στη Γερμανία, σε περίπτωση που αφήσει τη δουλειά της στην Ελλάδα (άδεια άνευ αποδοχών για 1-2 χρόνια) θα μπορέσει να βρει κάποιο ιδιωτικό ελληνικό σχολείο ή έστω ενδιαφερόμενους γονείς για ιδιαιτέρα μαθήματα ελληνικών στα παιδιά τους; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Comment


      Καλησπέρα makispoll

      Καλώς ήρθες στην παρέα μας

      Καλή τύχη να έχετε

      Κ
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        Loipon.... menw sto Wörth am main. I pio kontini poly einai to Aschaffenburg. Teleiwsa onyxoplastiki. Exw doulepsei servitora k bar stin ellada. Dokimasa na doulepsw se kouzina edw alla de ta katafera. Milaw agglika k apo germanika poly liga sinnenoisima,pigainw sxoleio g na mathw glwssa.doulepsa k ws katharistria edw.ayta...
        . Na .mi ksexnas na xamogelas

        Comment


          Μία επιλογή είναι να μάθει σωστά Γερμανικά και να διδάξει ενήλικες Γερμανούς, Ελληνικά !
          Έχει καλά λεφτά .

          Comment


            ευχαριστω!

            Comment


              Σιγουρα πρεπει να περιμενεις 3 μηνες για να κανεις αιτηση για Arbeitslosengeld II.
              Αυτο δε σημαινει οτι θα τα παρεις κιολας.

              Αν εχουν περασει καλο θα ηταν να πας με καποιον που ξερει γερμανικα.

              εδω στη σελιδα 24 αναφερει για μεταναστες. http://www.arbeitsagentur.de/zentral...att-Alg-II.pdf

              Comment


                Mipws exete genikws kamia idea ti na kanw; ayrio tha paw sto arbaitsam na dilwthw... oso gia to jobs center den vrika kapio atomo gia na pame na milisei ek merous mou. Eyxaristw
                . Na .mi ksexnas na xamogelas

                Comment


                  να σε ρωτησω εχεις παει σε φιρμες ξερω οτι η προσληψη γινεται σχεδον αμεσα και δεν χρειαζονται γερμανικα, για αρχη μπορεις να συννενοηθεις με τα αγγλικα σου! ειχα γραψει παλια οτι μια γνωστη μου επιασε δουλεια σε φιρμα καθαρισμων αμεσως, ειναι μια αρχη, για να δεις τι μπορεις να κανεις αργοτερα.

                  Comment


                    kalipsera, gnorizo oti lene gia na dhilotheis arbeitsamt prepei esto na exeis dhulepsei esto kai mia mera stin germania..... dhen ksero ean ayto isxyei sigura ala 90 tis ekato ksero oti prepei na exeis dhulepsei esto kai mia mera stin germania, gia na mpeis stin lista

                    Comment


                      παιδια την βοηθεια σας καποιος απο ντυσελντορφ και γυρω.....!

                      καλημερα σε ολους... ψαχνω δουλεια επειγοντως παω γυρω γυρω σαν τον τρελο και κανω αιτησης παντου για δουλεια χτες κολωνια, προχτες κρεφελτ, αυριο νοισ και παει λεγοντας εχω απελπιστη σας παρακαλω αν γνωριζει καποιος κατι για δουλεια οτι και να ειναι παρακαλω βοηθειστε με γιατι τα χω παιξει ρε πατριωτακια ουτε φιλους εχω εδω η δουλεια που ηταν να παω(ναυαγιο) και εχω τρελαθει... σασ ευχαριστω εκ τον προτερων και ελπιζω καποιος να μπορει να βοηθησει...( εχω δουλεψει σαν βοηθος μηχανικου, σε κλιματιμο κτιριον, καθαρισμους και χαλυβουργεια)

                      Comment


                        Originally posted by mimis 32 View Post
                        καλημερα σε ολους... ψαχνω δουλεια επειγοντως παω γυρω γυρω σαν τον τρελο και κανω αιτησης παντου για δουλεια χτες κολωνια, προχτες κρεφελτ, αυριο νοισ και παει λεγοντας εχω απελπιστη σας παρακαλω αν γνωριζει καποιος κατι για δουλεια οτι και να ειναι παρακαλω βοηθειστε με γιατι τα χω παιξει ρε πατριωτακια ουτε φιλους εχω εδω η δουλεια που ηταν να παω(ναυαγιο) και εχω τρελαθει... σασ ευχαριστω εκ τον προτερων και ελπιζω καποιος να μπορει να βοηθησει...
                        mimi32 καλημέρα. Μιλάς καθόλου Γερμανικά? Έχεις κοιτάξει σε εταιρίες καθαρισμού που συνήθως η πρόσληψη γίνεται γρήγορα? Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο τώρα χωρίς να έχεις κάποιον να μιλάει για να σε πάει κάπου. Ρώτησες καθόλου τους Έλληνες που έχουν μαγαζιά στην μπισμαρκ στρασε? Υπάρχει και ένα γραφείο για υπηρεσίες καθαρισμού - καθαρηστήρια στο Düsseldorf που το έχει Έλληνας. Δεν περνάς απο εκεί να δείς δεν έχεις να χάσεις τίποτα.

                        reinigung nikolaidis
                        Stresemannstr. 42 42, Ecke Charlottenstrasse, 40210 Düsseldorf
                        0 211 362371
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          ευχαριστω φιλε που απαντησες. γερμανικα δεν μιλαω σχεδον καθολου τον αλλο μηνα μου ειπαν για σχολειο...εχω παει φιλε σχεδον παντου απο λιτε φιρμες, μεχρι εργοστασια δυστυχως εναν γνωστο που εχω μενει στο κρεφελτ και δουλευει οποτε τρεχω μονος μου σαν τον τρελο...ευχαριστω για την διευθυνση που εστειλες θα το παρω τηλ σημερα κιολας..

                          Comment


                            Τώρα είδα ότι έχεις δουλέψει κλιματιστικά. Υπάρχει πάλι ένας Έλληνας που έχει μαγαζί και κάνει εγκαταστάσεις Αερίου, κλιματισμτικά κ.α.

                            Τηλέμαχος Μαρκαντάς
                            0211 7696974
                            Bismarck str 60
                            Düsseldorf
                            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                            Comment


                              ευχαριστω κοσοφος ! για την βοηθεια ευτιχως καποιοι ειναι ανθρωποι... γιατι μεχρι τωρα... αστα...καποια στιγμη θα σας πω και την δικη μου περιπετεια...

                              Comment


                                Ευχομαι και εγω να σου πανε ολα καλα!

                                Comment

                                Working...
                                X