Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Stelios Niremvergi View Post
    Καλησπερα! Ειμαι καινουργιος στη Νυρρεμβεργη και θα ηθελα να ξερω αν υπαρχει κατι διαθεσιμο για εργασια. Ειμαι 24 χρονων δεν ξερω γερμανικα αλλα Ενδιαφερομαι να μαθω .Ειμαι καινουργιος εδω και μερικες πληροφοριες θα ηταν πολυ χρισιμες. Ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας!
    Γεια σου Στέλιο πως παει η ζωη σου εδω στην νυρεμβεργη βρηκες τίποτα?

    Comment


      Elterngeld ή γονικά επιδόματα

      Θα ήθελα παρακαλώ πολύ όποιος γνωρίζει κάτι για τα γονικά επιδόματα πρίν και μετά την γέννηση ενός παιδιού να μας τα αναφέρει. (Elterngeld, Mutterschaftgeld, Elternzeit). Πόσα χρόνια πρέπει να έχεις εργαστεί και πως γενικά υπολογίζετε. Σας ευχαριστώ πολύ!!! Μέσα απο το Wikipedia βρήκα αυτό αλλά δεν είναι πολύ κατατοπιστικό.

      de.wikipedia.org/wiki/Elternzeit
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        Δουλεια στην Κολωνια

        Γεια σας!
        μια απο τα ιδια κ εγω , μαζι με το φιλο μου εχουμε αποφασισει να φυγουμε για γερμανια το καλοκαιρι. εγω ξερω πολυ καλα γερμανικα κ αυτος κανει καποια μαθηματα τωρα.εχω τελειωση λογιστικη και αυτος φυσικοθεραπεια(εχουμε και οι δυο 5ετη εμπειρεια στη δουλεια μας). εμεις λεμε να παμε στην Κολωνια (και ευρυτερη περιοχη). γνωριζει κανεις πως ειναι τα πραγματα εκει;απο δουλεια, ενοικια κλπ. οτιδηποτε
        ευχαριστω

        Comment


          να ρωτησω κατι αλλο για συστατικες επιστολες ..

          ο εργοδοτης μου θα μου δωσει 1-2 υπογεγραμενες..εαν μου ζητηθουν παραπανω τι κανω;; μπορω να δωσω φωτοτυπια;; δεν πρεπει να φενεται γνησια σφραγιδα και υπογραφη;;

          Comment


            Μεταφρασμένη, επικυρωμένη και σε όλους δίνεις φωτοτυπίες. Αν σου ζητηθεί πας και το πρωτότυπο. Προσοχή στο χαρτί που θα τα εκτυπώσεις-φωτοτυπήσεις, πρέπει να είναι καλής πιότητας.
            making the wrong move at the right time

            Comment


              μαλιστα επικυρωμενη δηλαδη

              ευχαριστω αρετη

              Comment


                ΚΟΡΟΙΔΙΑ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΑ

                Συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα μπλεξαμε. Ο αντρας μου τελικα τον βρηκε στο τηλ. και συναντηθηκαν σε μια καφετερια. Του ειπε οτι οτι ολα ηταν οκ αλλα το προιγουμενο βραδυ χαλασε το αυτοκινητο της εταιριας που θα του εδεινε για να εργασθει σαν οδηγος και δεν φτιαχνετε.... γιατι κολησε η μηχανη.....

                τα συμπερασματα δικα σας.....


                τσαμπα τα εξοδα για το ταξιδι και η ταλαιπωρια

                Comment


                  Kalispera kai apo mena patriotes

                  Katiko oikogeniakos stin ellada eimaste trimelis oikogenia me mia koroula 10 minon. O pateras mou (xorismenoi goneis) katikoi sto monaxo edw kai mia 10aetia kai se 20 peripou meres anaxoroume kai emeis monima gia to monaxo me fisika stoxo mia kaliteri zoi kai douleia. Distixos edw den iparxei kati aksiologo :|

                  Exw parei osa eggrafa skeftika apo ellada ta epikirosa me tin sfragida tis Xagis ( Pistopiitika geniseos liksiarxikes prakseis ptixia ) kai twra diavasa edw kai gia to U2 apo ton OAED pou avrio kiollas tha paw na promitheftw. Eida episis oti anaferete pws xriazete Diavatirio stin Germania. Giati afto ? Irtha germania prin ligo kairo me tin taftotita mou kanonika kai apo oti rotisa kai eida mporousa kanonika na dilotho an epithimousa mono me tin taftotita. Pou tha xriastw to diavatirio oste an einai na to vgalw stis epomenes 20 meres pou tha eimai akoma Ellada. Telos opios kalos anthropos skeftete kati pou tha mporousa na xriastw panw apo xartia as to grapsei kai ton efxaristw ek ton proteron.

                  Efxaristw kai na eiste oloi geroi.

                  Comment


                    Originally posted by CHRISTINAKAL View Post
                    Συγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα μπλεξαμε. Ο αντρας μου τελικα τον βρηκε στο τηλ. και συναντηθηκαν σε μια καφετερια. Του ειπε οτι οτι ολα ηταν οκ αλλα το προιγουμενο βραδυ χαλασε το αυτοκινητο της εταιριας που θα του εδεινε για να εργασθει σαν οδηγος και δεν φτιαχνετε.... γιατι κολησε η μηχανη.....

                    τα συμπερασματα δικα σας.....


                    τσαμπα τα εξοδα για το ταξιδι και η ταλαιπωρια
                    μην σας περνει απο κατω γυριστε σελιδα και δειτετο αλλιως αφου πηγατε εκει παντε καντε ολες της ενεργειες(δηλωσει στο δημαρχειο ,οαεδ)εαν δεν το εχετε κανει και ψαξτε ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ εαν γυρησετε εδω θα βρειτε κατι?ΟΧΙ αρα σφιξτε δοντια και προχορηστε και σιγουρα θα ερθει μια καλυτερη μερα καλη σας τυχη σε οτι και εαν κανετε...

                    Comment


                      εργασια στη γερμανια

                      καλημερα σε ολους.χρειαζομαι τη βοηθεια σας.η πεθερα μου ζει στη κολωνια γερμανιας εδω και 20 χρονια σκεφτομαστε να παμε κι εμεις.ειμαι παωτρεμενη και εχω ενα μωρο 6 μηνων.το προβλημα μου ειναι πως εγω θελω να παρω και τους γονεις μου μαζι μη με παραξηγησετε αλλα δε μπορω να ζησω μακρια τους οι γονεις μου ειναι 50 και 51 χρονων η απορια μου λοιπον ειναι μπορουν να βρρουν δουλεια για τη κολωνια μιλαμε παντα ποσο ευκολα θα ειναι?η πεθερα μου θα βοηθησει εμας αλλα για ολους δεν ξερω εχουν ορεξη για δουλει αλλα που θα μηνουν?σας παρακαλω βοηθηστε με οποιος ξερει ευχαριστω πολυ!!!

                      Comment


                        Καλημέρα σε όλους!!!

                        Λέγομαι Χρήστος και τη σύντροφο μου Ευαγγελία και έχουμε αποφασίσει και εμείς τη φυγή μας από αυτή τη χώρα!!Εχουμε αποφασίσει για Μόναχο και ετοιμαζόμαστε για αναγνωριστικό ταξίδι την άλλη εβδομάδα. Εχουμε βρει πολλές πληροφορίες μέσα από το φόρουμ σας, κάνετε πολύ καλή δουλειά!!
                        Ευελπιστούμε να σταθούμε τυχεροί και να βρούμε μια άκρη, γιατί έχουμε κ 2 παιδιά και εδώ δεν έχουν μέλλον!!

                        Ευχομαι να τα πούμε από κοντά με κάποιους απο εσάς

                        φιλικά

                        Comment


                          Originally posted by milu View Post
                          U2 -> απόδειξη απασχόλησης και επίδομα ανεργίας

                          U1 -> απόδειξη περιόδων ασφάλισης ή απασχόλησης ΙΚΑ

                          Κλάδος Διεθνών Ασφαλιστικών Σχέσεων
                          Έκδοση και αποστολή Κοινοτικού Εντύπου Ε 104 (για συνυπολογισμό χρόνου ασφάλισης) Ο.Γ.Α.

                          Διεκπεραίωση Διοικητικών Διαδικασιών μέσω Κ.Ε.Π.
                          Εδω και εδω



                          Για το δικαίωμα συνταξιοδότησης για ΟΛΑ τα έτη της εργασίας
                          milu καλησπέρα εγώ που έχω κατάστημα και το κλείνω για να ανέβψ μόναχο θα τα χρειαστώ αυτά για την ασφάλεια της οικογένειας μου? ευχαριστώ

                          Comment


                            Τροπος λειτουργιας γραφειου

                            Παιδια γνωριζει κανεις που ειναι απο Θεσσαλονικη πως λειτουργει το γραφειο ευρεσεως εργασιας FORIS;βρισκει αρκετους για παραδειγμα υποψηφιους για μια θεση εργασιας και μετα τους περναει απο συνεντευξη με τον εργοδοτη η καποιον εκπροσωπο του εργοδοτη και διαλεγει τον καταλληλο;γιατι κατι τετοιο εμαθα και θελω να το διασταυρωσω.
                            Ανθρωπους ψαχνουμε οχι ιδεολογιες

                            Comment


                              Ζητώ Εργασία

                              Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα!!

                              Έχω έρθει εδώ και 2 εβδομάδες στο Μόναχο για να κάνω κάποια μαθήματα γερμανικών και να μπορέσω να εργαστώ εδώ. Οι συνθήκες όμως δεν μου επιτρέπουν να μείνω άλλο εδώ αν δεν βρω μια εργασία. Είμαι νηπιαγωγός αλλά έχω κάνει διάφορες δουλειές στην Ελλάδα. Αν γνωρίζετε ή προσφέρετε καμιά θέση εργασίας στο Μόναχο που να μην χρειάζονται άπταιστα γερμανικά σας παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μου. Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή!

                              Σας ευχαριστώ

                              Comment


                                Originally posted by scorpios75 View Post
                                milu καλησπέρα εγώ που έχω κατάστημα και το κλείνω για να ανέβψ μόναχο θα τα χρειαστώ αυτά για την ασφάλεια της οικογένειας μου? ευχαριστώ

                                Χορήγηση βεβαίωσης ασφαλιστικής ενημερότητας (για επιχειρήσεις - εργοδότες)

                                Comment

                                Working...
                                X