Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by kosofos View Post
    Μην το βάζεις όμως κάτω θέλει επιμονή και υπομονή . Είναι αυτό που λέω και ξαναλέω όμως τα χαρτιά και τα πτυχία δεν λένε απο μόνο τίποτα. Το ίδιο έγινε και με την γυναίκα μου πρίν κανά μήνα είχε και αυτή το Β2 και βρήκαμε μια mini-job πιο πολύ για να ψηθεί με την γλώσσα. Πήγε για Probearbeit (Αλλά με συμβόλαιο απο το πρώτο λεπτό με δικαίωμα τον πρώτο μήνα να το λύσουν) και την επόμενη της είπαν πολύ εργατική, με θέληση κτλ αλλά θέλαν πιο καλή γνώση γλώσσας (Εξαρτάται βέβαια και απο την δουλειά που έχεις να κάνεις). ΣΤο τέλος του μήνα πήρε τα λεφτά που δούλεψε. Το κλειδί είναι να μάθεις βέβαια καλά την γραμματική και μετά να μιλάς να μιλάς με ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ που έχουν κέφι να σε διορθώνουν δηλαδή . Εμείς με την γυναίκα μου βρήκαμε το καφέ των πολιτισμών στην πόλη μας. Είναι μια καφετέρεια που πάς πίνεις καφεδάκι και έρχονται και γερμανοί που θέλουν να μάθουν την δικιά σου γλώσσα και ανοίγεις κουβέντα. Μια ώρα Γερμανικά, μιά ώρα Ελληνικά. Οι πιο πολύ είναι Γερμανοί που επισκέπτονται την Ελλάδα κάθε καλοκαίρι και γουστάρουν να μαθαίνουν γενικώς και είναι πολύ ωραίο. Με τους κινέζους να δείς τι γίνεται. Κινέζοι-Γερμανοί. Γουστάρουν όλοι οι Γερμανοί να μάθουν κινέζικα. Πλάκα έχει. Γενικά μετά τις βασικές γνώσεις ξεκίνα να μιλάς, να μιλάς, να μιλάς....καλή τύχη!
    Danke Kosofos για το κουραγιο που μου δινεις...
    Ναι, ειμαι σε WG με γερμανους οσο ειμαι εδω και καθε μερα μιλαω την γλωσσα αναγκαστικα κ βλεπουμε τηλεοραση,μαγειρευουμε κλπ.
    ... και μου λειπουν τα ελληνικα!
    αυτο το καφε αραγε υπαρχει και εδω Στουτκαρδη ;;;

    Comment


      κενη θεση σερβιτορου σε ελληνικο εστιατοριο στην περιοχη του magdeburg

      kalispera se olous tous patriotes. stin perioxi tou magdeburg (1 xorio einai kamia 20km )psaxnoun gia servitoro pou na milaei germanika .i epixirisi einai oikogeneiaki.an kapios endiaferete as grapsei na tou doso to tilefono na milisei apeu8eias xoris mesazontes.(psaxnoun an8ropo pou na gnorizei tin douleia)kali dynami se olous.

      Comment


        κενη θεση σερβιτορου σε ελληνικο εστιατοριο στην περιοχη του magdeburg.

        kalispera patriotes.stin perioxi tou magdeburg (kamia 20 km ektos)elliniko estiatorio psaxnei gia servitoro pou na gnorizei ti douleia kai na milaei germanika.i epixirisi einai oikogeneiaki apo oti gnorizo.an kapios endiaferete kai exei ta parapano prosonta as kanei post na tou doso to tilefono na milisei apeu8eias xoris mesazontes.kali dynami se olous..

        Comment


          eine kanenas apw edw dusseldorf?

          paidia eime ena mhna edw strabwse to thema me mia douleia pou eixa brei kai exw anxwthei..an menei kapoios dusseldorf kai gyrw kai gnwrizei kati gia douleia otidhpote as mou apanthsh eyxaristw prokatabolika... akoma kai gia pareoula giati den xerw tipota akoma kai kanenan

          Comment


            Μια μικρη εξυπηρετηση απο Ελληνα του Μοναχου

            Καλημερα! Χρειαζομαι μια εξυπηρετηση στο Μοναχο!Ειμαι φοιτητης στο Μοναχο!
            Σημερα (8/1/2013) θα φτασει μια νταλικα εξω απο το Μοναχο. Οι γονεις μου, μου εστειλαν με αυτη την νταλικα μια τσαντα με πραγματα! Χρειαζομαι καποιον με αυτοκινητο να με παει στο σημειο συναντησης. Ειναι σε ενα σταθμο ξεκουρασης πανω στον Autobahn 99 περιπου 20km απο το κεντρο του Μοναχου. Δυστυχως η νταλικα δεν μπαινει μεσα στην πολη γιατι κατευθεινετε προς Αγγλια. Την ακριβη ωρα συναντησης δεν την γνωριζω ακομα αλλα υπολογιζω περιπου οτι θα φτασει 21.00-23.00. ( αρχικα ηταν κανονισμενο να με βοηθησει συγγενικο μου προσωπο το οποιο τελικα με πουλησε μια μερα πριν, λεγοντας μου πως δεν εχει χρονο να με βοηθησει, κι ετσι εχω βρεθει ξεκρεμαστος να μη μπορω να παω να παραλαβω τα πραγματα μου)
            Επικαλουμαι το φιλοτιμο καποιου Ελληνα!!!!!(εννοειται οτι θα του πληρωσω τη βενζινη, και οτι αλλο μπορω, θα του δωσω)
            το κινητο μου ειναι 017625468398-Βαγγελης

            Comment


              Καλημέρα Βαγγέλη κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...!!!
              Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω απλά θα πω μία σκέψη μου...
              "αν έχεις το τηλ. του οδηγού να του έλεγες να αφήσει τα πράγματά σου σε κάποιο μαγαζί εκεί που θα σταματήσει ή σε κάποιον γνωστό του εκεί κοντά κ να τα πάρεις όσο πιο γρήγορα μπορείς... (φυσικά αν δεν χρειάζονται να μπούνε σε ψυγείο)"
              Εύχομαι να βρεις λύση στο πρόβλημά σου...!!! Καλή Χρονιά κ

              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                Originally posted by jimathens View Post
                Καλημέρα Βαγγέλη κ καλώς ήρθες στην παρέα μας...!!!
                Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω απλά θα πω μία σκέψη μου...
                "αν έχεις το τηλ. του οδηγού να του έλεγες να αφήσει τα πράγματά σου σε κάποιο μαγαζί εκεί που θα σταματήσει ή σε κάποιον γνωστό του εκεί κοντά κ να τα πάρεις όσο πιο γρήγορα μπορείς... (φυσικά αν δεν χρειάζονται να μπούνε σε ψυγείο)"
                Εύχομαι να βρεις λύση στο πρόβλημά σου...!!! Καλή Χρονιά κ

                Jim ευχαριστω για τη συμβουλη σου! Καλη χρονια επισης! Ολα οκ, Βρεθηκε ενα παλικαρι και με βοηθησε!

                Comment


                  ολα οκ παιδια! το θεμα λυθηκε! το τοπικ μπορει να διαγραφει!

                  Comment


                    ΜΠΡΑΒΟ VAGGELA ΠΟΥ ΒΡΗΚΕΣ ΑΚΡΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΓΕΝΙΚΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΜΙΑ ΚΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΑ!!!!!!!!!!!!ΕΜΠΡΟΣ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΘΑ ΠΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ!!!!!!!!

                    Comment


                      Αναζήτηση εργασίας στη Γερμανία: Η άλλη όψη...

                      Ως καινούργιο μέλος, θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία από την αναζήτηση εργασίας στη Γερμανία για να συμβάλλω σε μια πιο διευρημένη οπτική του ζητήματος.

                      Ξεκίνησα να ψάχνω δουλειά στη Γερμανία το καλοκαίρι του 2011 και ενώ είμουν ήδη 1 χρόνο άνεργος. Αρχικά, έφυγα από Ελλάδα για να μείνω εκεί και να αρχίσω την αναζήτηση εργασίας επί τόπου μιας και είχα μεγάλη αισιοδοξία οτι δεν θα ψάχνω για πολύ καιρό και σύντομα θα βρω μια αξιοπρεπή δουλειά. Η αισιοδοξία μου ωφειλόταν πρώτα στο γεγονός οτι είμαι κάτοχος πτυχίου Πληροφορικής, γνώρίζω άπταιστα Γερμανικά και πολύ καλά Αγγλικά ενώ έχω και 10 χρόνια προύπηρεσίας στο αντικείμενο τα 6 από τα οποία ήταν σε γερμανική εταιρεία! Με λίγα λόγια είχα αρκετά αβαντάζ που θα με βοηθούσαν σε γρήγορη εξεύρεση εργασίας (έτσι νόμιζα...).

                      Τώρα που σας γράφω, έχω γυρίσει ήδη εδω και πολύ καιρό πίσω στην Ελλάδα, και συνεχίζω να είμαι άνεργος. Όσο καιρό είμουν στη Γερμανία αλλά και αφότου αναγκάστηκα να επιστρέψω (αφού ο καιρός περνούσε και δεν έβρισκα τίποτα), έχω στείλει ΑΠΕΙΡΑ βιογραφικά και έχω λάβει τις ΑΠΕΙΡΕΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ απαντήσεις. Με ευγενέστατο τρόπο σου ρίχνουν την "χυλοπιτα" χωρίς βέβαια να σου αιτιολογούν το γιατί.

                      Η προσωπική μου εμπειρία λοιπόν δείχνει οτι οχι μόνο δεν είναι εύκολο να βρεις μια αξιοπρεπή δουλειά στη Γερμανία αλλά εάν τελικά βρεις, παίξε και κανένα λόττο γιατί θα είσαι από τους πολύ τυχερούς. Το παραμύθι που αναπαράγουν εδώ στην Ελλάδα τα μέσα ενημέρωσης, οτι δηλαδή οι νέοι (και οχι μονο) άνθρωποι φεύγουν μαζικά στο εξωτερικό και βρίσκουν τη γη της Επαγγελίας πρέπει κάποτε να σταματήσει γιατί στην παγίδα του πεφτουν πολλοί ανυποψίαστοι και απελπισμένοι έλληνες, ανάμεσά τους και εγώ.

                      Σας διαβεβαιώνω οτι ΤΙΠΟΤΑ από αυτά δεν ισχύει και αν ισχύει τότε μόνο σε πολυ ειδικές περιπτώσεις όπως Γιατρούς, Πανεπιστημιακούς, Ερευνητές κτλ. ή ανθρώπους οι οποίοι είναι διατεθιμένοι να κάνουν 2 και 3 κατωτάτου επίπεδου δουλειές για να βγάζουν τα προς το ζειν. Όποιος είναι "μεσαίου επιπέδου" δηλ. ένα και μόνο πτυχίο, κάποια χρόνια εμπειρίας, γερμανικά τσάτρα πάτρα κτλ. ας το σκεφτεί πολύ, μα παρα πολύ να κάνει την κίνηση να φύγει για Γερμανία. Το πιο πιθανό είναι οτι θα απογοητευτεί τρελά και συν τοις άλλοις δεν θα έχει και την μάνα του να του δώσει ένα πιάτο φαϊ στις δύκολες μέρες που θα περάσει ψάχνοντας για δουλειά...

                      Comment


                        Δεν νομιζω πως πρεπει να γενικευουμε.Υπαρχουν ατομα που εφυγαν χωρις γλωσσα,χωρις πτυχιο και βρηκαν δουλεια.Επισης εχει να κανει με το αντικειμενο που ψαχνει ο καθενας.Ορισμενα επαγγελματα εχουν μεγαλη απορροφηση αλλα παλι οχι τοσο.Μου φαινεται πολυ περιεργο να γνωριζεις απταιστα Γερμανικα,να εχεις τοσα χρονια προυπηρεσια και να μη βρηκες τιποτα απολυτως..
                        Εχεις συγγενεις εκει?Σε ποιες πολεις εψαξες για δουλεια?Κατοικια βρηκες ευκολα?
                        Αν θες δωσε μερικες πληροφοριες.
                        Επειδη εισαι λιγακι απολυτος οτι δεν υπαρχει τιποτα απο δουλεια πανω,μου μυριζεται λιγο 'Σπυρος' στην υποθεση..ελπιζω να κανω λαθος

                        Comment


                          Originally posted by vaso31 View Post
                          Δεν νομιζω πως πρεπει να γενικευουμε.Υπαρχουν ατομα που εφυγαν χωρις γλωσσα,χωρις πτυχιο και βρηκαν δουλεια.Επισης εχει να κανει με το αντικειμενο που ψαχνει ο καθενας.Ορισμενα επαγγελματα εχουν μεγαλη απορροφηση αλλα παλι οχι τοσο.Μου φαινεται πολυ περιεργο να γνωριζεις απταιστα Γερμανικα,να εχεις τοσα χρονια προυπηρεσια και να μη βρηκες τιποτα απολυτως..
                          Εχεις συγγενεις εκει?Σε ποιες πολεις εψαξες για δουλεια?Κατοικια βρηκες ευκολα?
                          Αν θες δωσε μερικες πληροφοριες.
                          Επειδη εισαι λιγακι απολυτος οτι δεν υπαρχει τιποτα απο δουλεια πανω,μου μυριζεται λιγο 'Σπυρος' στην υποθεση..ελπιζω να κανω λαθος
                          Φίλη Βασω,

                          δεν θα έπρεπε να είσαι τόσο καχύποπτη. Αυτή η σύντομη εξιστόρηση που προηγήθηκε είναι απολύτως αληθινή και δεν την έγραψα ούτε για να κοροιδέψω ούτε για να γράψω αβάσιμες αερολογίες και ψέματα. Και επειδή ακριβώς πρόκειται για προσωπική εμπειρία δεν πρόκειται και για γενίκευση. Που είδες την γενίκευση; Εγώ απλά προειδοποιώ τον οποιονδήποτε υποψήφιο μετανάστη ωστε να ρίξει τις προσδοκίες του και να μην νομίζει οτι τον περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες και κόκκινα χαλιά.

                          Να μην είσαι καχύποπτη λοιπόν και να πιστέψεις απόλυτα όλα όσα έγραψα γιατί είναι απολύτως αλήθεια. Και για να το εμπεδώσεις καλύτερα, τα συνοψίζω ακόμη μια φορά: Πτυχίο στην πληροφορική, ΑΠΤΑΙΣΤΑ Γερμανικά, και πολύ καλά Αγγλικά, 10 χρόνια προϋπηρεσίας τα 6 από τα οποία σε γερμανική εταιρεία. Ξέχασα να σου πω πως είμαι ουσιαστικά και πρώην μετανάστασης στη Γερμανία αφού έζησα εκεί από 10 έως 18 χρον
                          ών οπότε αυτό που ουσιαστικά ήθελα, ήταν απλά να επιστρέψω στη Γερμανία. Ναι έχω και συγγενείς διάσπαρτους σε διάφορα μέρη της Γερμανίας αλλά τι να κάνουν και αυτοί; Όσο μπορούσαν βοήθησαν...Έψαξα δουλειά σε Φρανκφούρτη, Κολωνία (όπου έμενα κιόλας), Βερολίνο, Μόναχο..Αποτέλεσμα; Μέχρι στιγμής 90+ αρνητικές απαντήσεις απο εταιρείες. Οι συγγενείς που έχω εκεί δεν εξεπλάγησαν καθόλου με αυτό αφού και οι ίδιοι έχουν παρόμοιες εμπειρίες. Ο ένας μάλιστα από αυτούς βρήκε επιτέλους μια καλή δουλειά μετά από την αποστολή 130+ βιογραφικών!!

                          Εσύ που μένεις αλήθεια;

                          Comment


                            Εγώ λέω ότι είσαι ένα πολύ καλοστημένο και ευπαρουσίαστο τρολ που αποσκοπεί να "επιβεβαιώσει" τον φόβο ανθρώπων για το άγνωστο του εξωτερικού.


                            Δηλαδή μας λες ότι έχεις πτυχίο πληροφορικής, γνωρίζεις άπταιστα γερμανικά, ΔΕΚΑ χρόνια προϋπηρεσία στη πληροφορική (από τα οποία τα έξι ήταν σε γερμανική εταιρία, ότι έστειλες άπειρες αιτήσεις και δεν βρήκες ΤΙΠΟΤΑ;;
                            Σε μια χώρα 80 εκατομμυρίων ανθρώπων έκανες όλες τις δυνατές προσπάθειες που ισχυρίζεσαι και δεν βρήκες τίποτα? Με άπταιστα γερμανικά? Με 10 χρόνια εμπειρία στο αντικείμενο, εκ των οποίων τα 6 ήταν σε γερμανική εταιρία? Και δεν βρήκες ΤΙΠΟΤΑ;;



                            Σαν να μας λες ότι ήσουν ελεύθερος, πήγες σε ένα οίκο ανοχής (έχοντας κάνει αποχή ένα μήνα στο σεξ), στο δωμάτιο μπήκε μια γυναίκα με ποθητό κορμί, είχες πλήρη στύση, ήταν έτοιμη να σου πραγματοποιήσει τα πιο τρελά σου όνειρα και τελικά δεν έγινε τίποτα


                            Βέβαια ξέρω που το πήγαινες. Να καταλήξεις στο "Σας διαβεβαιώνω οτι ΤΙΠΟΤΑ από αυτά δεν ισχύει" και να κάνεις πλύση εγκεφάλου σε ανθρώπους που φοβούνται, ανθρώπους που περιμένουν χρόνια τα χρωστούμενα της κυβέρνησης, ανθρώπους που έχουν να στηρίξουν οικογένειες. ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ

                            Από την άλλη, δεν έχεις καμμία ευθύνη για αυτούς όπως κανείς άλλος. Αλλά, ενώ δεν έχεις ίχνος ηθικής, σπεύδεις παράλληλα να σπείρεις τον τρόμο με τέτοια ψέμματα αδιαφορόντας για το τι θα απογίνουν όσοι αγωνίζονται να ταϊσουν τα παιδιά τους. Και όλο αυτό το παρουσιάζεις ως "η άλλη όψη".

                            Αν όλα αυτά δεν είναι ψέμματα, τότε η επόμενη λογική εξήγηση είναι η ανικανότητα σου άρα δεν σου αξίζει ούτε το πτυχίο αλλά ούτε η εμπειρία. Σε κάθε περίπτωση, τράβα γίνε έλληνας πολιτικός. Όπως λέει και η σημερινή νεολαία, το χεις.

                            ΥΓ. Καμμία ανεκτικότητα σε τέτοιες δημοσιεύσεις. Η σκέψη "ας τον ακούσουμε, μπορεί να λέει αλήθεια" είναι απλά η παγίδα στην οποία βασίζονται αυτοί. Δυστυχώς, όχι μόνο δεν νοιάζονται τι θα απογίνουν οι άνθρωποι αλλά τους δημιουργούν μελλοντικά προβλήματα επιβεβαιώνοντας ψευδώς τους φόβους τους.

                            Comment


                              Καπως ετσι το σκεφτηκα και εγω φιλε random.Απο την αρχη μου φανηκε περα για περα ψευτικο.Δεν εχει γραψει ποτε ξανα στο πατριωτακι και εμφανιζεται ξαφνικα με μια δημοσιευση,να μας μεταδωσει μια αρνητικη εμπειρια δωσμενη με απολυτοσυνη αποσκοπωντας να αποτρεψει κοσμο.Δεν μας ανεφερε καμια λεπρομερεια για την εμπειρια του στη Γερμανια,για την ανευρεση σπιτιου για τον καιρο που εμεινε εκει,για την καθημερινοτητα..τιποτα.Αυτο και μονο δειχνει το σκοπο αυτου του μηνυματος.
                              Να φιλτραρουμε καλα αυτα που γραφονται εδω μεσα και να ξερουμε οτι παντα υπαρχει κοσμος που γραφει ψευτικες πληροφοριες.
                              Το εχω ξαναπει αν ειναι εφικτο οι Μοντ να βλεπουν την ip του καθε χρηστη ωστε να διασταυρωνουν αν ισχυει η τοποθεσια απο την οποια γραφει ο καθενας οπως επεισης αν η ιδια ip αντιστοιχει σε πολλα προφιλ.Ειναι ενας τροπος να διαγραφονται οι συγκεκριμενοι ανθρωποι.

                              Comment


                                Originally posted by Melkor View Post
                                Φίλη Βασω,

                                δεν θα έπρεπε να είσαι τόσο καχύποπτη. Αυτή η σύντομη εξιστόρηση που προηγήθηκε είναι απολύτως αληθινή και δεν την έγραψα ούτε για να κοροιδέψω ούτε για να γράψω αβάσιμες αερολογίες και ψέματα. Και επειδή ακριβώς πρόκειται για προσωπική εμπειρία δεν πρόκειται και για γενίκευση. Που είδες την γενίκευση; Εγώ απλά προειδοποιώ τον οποιονδήποτε υποψήφιο μετανάστη ωστε να ρίξει τις προσδοκίες του και να μην νομίζει οτι τον περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες και κόκκινα χαλιά.

                                Να μην είσαι καχύποπτη λοιπόν και να πιστέψεις απόλυτα όλα όσα έγραψα γιατί είναι απολύτως αλήθεια. Και για να το εμπεδώσεις καλύτερα, τα συνοψίζω ακόμη μια φορά: Πτυχίο στην πληροφορική, ΑΠΤΑΙΣΤΑ Γερμανικά, και πολύ καλά Αγγλικά, 10 χρόνια προϋπηρεσίας τα 6 από τα οποία σε γερμανική εταιρεία. Ξέχασα να σου πω πως είμαι ουσιαστικά και πρώην μετανάστασης στη Γερμανία αφού έζησα εκεί από 10 έως 18 χρον
                                ών οπότε αυτό που ουσιαστικά ήθελα, ήταν απλά να επιστρέψω στη Γερμανία. Ναι έχω και συγγενείς διάσπαρτους σε διάφορα μέρη της Γερμανίας αλλά τι να κάνουν και αυτοί; Όσο μπορούσαν βοήθησαν...Έψαξα δουλειά σε Φρανκφούρτη, Κολωνία (όπου έμενα κιόλας), Βερολίνο, Μόναχο..Αποτέλεσμα; Μέχρι στιγμής 90+ αρνητικές απαντήσεις απο εταιρείες. Οι συγγενείς που έχω εκεί δεν εξεπλάγησαν καθόλου με αυτό αφού και οι ίδιοι έχουν παρόμοιες εμπειρίες. Ο ένας μάλιστα από αυτούς βρήκε επιτέλους μια καλή δουλειά μετά από την αποστολή 130+ βιογραφικών!!

                                Εσύ που μένεις αλήθεια;
                                Καθε φορα φιλε μου που μου λενε οτι δεν μπορω να καταφερω κατι,απλα κλεινω τα αυτια μου.Πολλοι ειχαν ανρητικες εμπειριες και καμια χωρα δεν ειναι παραδεισος.Δυσκολιες υπαρχουν παντου καθως και απογοητευσεις.Αλλα οταν καποιος γραφει εδω μεσα μια και μονο φορα χωρις προθεση να βοηθησει αλλα για τρομαξει κοσμο,ειναι φυσικο και επομενο να ειμαστε καχυποπτοι.

                                Comment

                                Working...
                                X