Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by milu View Post
    Τέρμα εδώ
    Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

    Comment


      patriotaki.com admin thanasis 9-08-07 copy-paste

      Μετανάστευση στη Γερμανία ;

      --------------------------------------------------------------------------------

      Σίγουρα, τα πράγματα στην Ελλάδα είναι πιο δύσκολα,
      τουλάχιστον από οικονομικής πλευράς.

      Δεν θέλω να απογοητεύσω κανέναν αλλα τα πράγματα στην Γερμανία
      έχουν αλλάξει ριζικά, οι μισθοί έχουν πέσει, δύσκολα βρίσκεις μια θέση εργασίας.

      Η παραγωγή μεταφέρεται στο εξωτερικό, δημιουργούνται σχεδόν μονο θέσεις
      εργασίας με υψηλό επίπεδο. Πέρασαν τα χρονια του 70 και του 90.

      Το προσωπικό μου συμπέρασμα: Δεν αξίζει να μεταναστεύσετε στη Γερμανία
      Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

      Comment


        wasilis_66 17-08-08 copy-paste patriotaki.com

        Επειδη εγω ειμουν μεταναστης παιδια,και ηρθα στη Γερμανια στα τελη του 89,και πραγματικα αγωνιστηκα πολυ για να κερδισω οτι εχω σημερα,θα ηθελα να σχολιασω επι του θεματως....
        Τωρα πλεων ειμαι μονιμος κατοικος αυτης της χωρας,μενω εδω 19 χρονια πια,και πριν απο 5 χρονια αγορασα και σπιτι για μονιμη διαμονη...
        Δεν το γραφω το τελευταιο για να αποκαλυψω κατι απο τα περιουσιακα μου στοιχεια,αλλα γιατι ειμαι ενας απο τους χιλιαδες πρωην μεταναστες που αναζητησαν την τυχη τους εξω απο την Ελλαδα,και κατορθωσαν να κανουν πραγματικοτητα πραγματα,που θα μπορουσε μονο να τα πλασει η φαντασια....
        Βεβαια δε μου χαριστηκε τιποτα...ολα αποκτηθηκαν επειτα απο σκληρη δουλεια,ομως αυτο που με στενοχωρησε ιδιαιτερα ειναι οτι,μια ξενη χωρα αναγνωρησε τις αξιες μου...πραγμα που δεν εκανε η πατριδα μου...
        Ηρθα εδω με 250 μαρκα ,με δυο βαλιτσες,και με....τα ρουχα που φορουσα....χωρις να ξερω την γλωσσα,διχως να εχω κανενα δικο μου ,και φυσικα χωρις να γνωριζω τον τοπο...Δηλαδη ηρθα περιπου σαν τυχοδιοκτης...
        Ο λογος που ηρθα εδω ,δεν ηταν αλλος απο το να καλυτερεψω τη ζωη μου,και το επιδιωξα με ολες μου τις δυναμεις...και μπορω να πω,πως επειτα απο τοσα χρονια,αρκετα ονειρα μου εγιναν πραγματικοτητα...
        Σημερα εχω την ευχαριστηση να χαιρομαι τους κοπους μου,αλλα και να παιρνω δυναμη απο την οικογενειακη αλλα και επαγγελματικη μου ευτυχια...για ενα ακομη καλυτερο μελλον.....
        Ομως ολα αυτα ξεκινησαν πριν την δεκαετια του 90...οταν ακομα μπορουσαμε να μιλαμε για την ΧΡΥΣΗ ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ.......
        Απο το 98 και μετα εχει παψει να υφισταται κατι τετοιο...Η επανενωση των δυο Γερμανιων εβλαψε την δυνατη Γερμανια..(δυτικη),και μετα ακολουθησαν περικοπες σε διαφορους δημοσιους τομεις του κρατους...
        Αυτο ειχε σαν αφορμη,να αυξηθει η ανεργεια,και πολλα εργοστασια να με τακομησουν σε γειτονικες χωρες του πρωην ανατολικου μπλοκ,μιας και εκει ηταν φτηνα τα εργατικα χερια,οπως επισεις και η μεταφορα της παραγωγης των εργοστασιων...
        Με λιγα λογια,και για να μη κουρασω περισσοτερο θελω να πω,πως σημερα,αν θελει καποιος να ερθει εδω,θα αμοιβετε με μισθο του 1988
        περιπου 1200 EURO κατα μεσο ορο ,οταν προκειτε για μικρο εργοστασιο,γιατι εαν προκειτε για πιο ελαφριες δουλειες,η αμοιβη του ανα ωρα ασφαλως θα ειναι λιγοτερη....Οσο για τα μεγαλα εργοστασια...εχουν αλλαξει και εκει αρκετα σημαντικα οι αμοιβες,αλλα εξακολουθουν να προσφερουν περισσοτερα χρηματα....μιας και προκειτε για πολυεθνικες εταιριες....
        Τελειωνοντας θελω να πω, πως η εποχη της μεταναστευσης κατα τη γνωμη μου εχει πεθανει εδω και μια δεκαετια...αν παρω ως παραδειγμα τη χωρα που με φιλοξενει,που ηταν γνωστη στο να δεχεται χιλιαδες μεταναστες καθε φυλης ανα τον κοσμο,και να τους αμοιβει αναλογα....τωρα ισα-ισα ειναι σε θεση να καλυψει τις δικες της αναγκες,και δεν μπορει ευκολα να βρει νεες θεσεις εργασιες ακομη και για τους δικους της πολιτες!!!!
        Για αυτο πατριωτακια οσοι απο εσας ονειρευεστε μια θεση εργασιας σημερα σ αυτην την χωρα,καλυτερα να το ξεχασετε....
        Δε θα σας βγει σε καλο,θα γνωρισετε την εκμεταλευση,και θα φυγετε απο εδω με τις χειροτερες αναμνησεις...
        Μερικοι απο εσας,ισως να μην εχετε και τα εισητηρια για να επιστρεψετε στα πατρια....
        Αυτα ηθελα να γραψω στο θεμα μεταναστευση,και ζητω συγγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη,που ενδεχωμενως θα επιπεσουν στην αντιληψη σας...
        Ισως να με δικαιολογει το γεγονως οτι ειμαι μακρια απο την Ελλαδα 19 χρονια,και εχω εκαταλυψει τα θρανεια απο τα 18 μου χρονια...
        Φιλικοτατα....
        ΒΑΣΙΛΗΣ
        STUTTGART
        Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

        Comment


          wasilis_66 copy paste patriotaki.com

          Παράθεση:
          Αρχικό μήνυμα απο sinel
          Καλημερα απο Ελλαδα!
          τον τελευταιο καιρο με βασανιζει η ιδεα να φυγω απο Ελλαδα.
          Να φυγω οχι μονο για μενα αλλα και για τα δυο μου παιδια 16 και 10 χρονων
          που βλεπω οτι αν μεινουμε εδω θα εχουν παρα μα παρα πολες δυσκολιες.
          Θελω να τους προσφερω μια καλυτερη σχολικη ζωη κια μια προοπτικη που δυστηχως δυσκολα θα την βρουν εδω.Εχω μια μικρη επιχειρηση εδω αλλα δεν βλεπω φως.Θα ηθελε σε παρακαλω να μου πεις ,αν θελεις, μερικα πραγματα για την χωρα που ζεις και ποσο εφικτο ειναι αυτο να γινει πραγματοκοτητα!
          Ευχαριστω, Κωστας.

          Αγαπητε φιλε Κωστα επειδη δεν εχεις κανει παραθεση σ αυτα που γραφεις αναρωτηθηκα αν απευθηνεσαι σε μενα,αλλα επειδη ειδα το μυνημα σου κατω απο το δικο μου υπεθεσα οτι μαλλον ετσι ειναι....
          Ηδη εχω γραψει πιο πανω αρκετα πραγματα,τα οποια απαντουν στις ερωτησεις που κανεις,και δε θα ηθελα να αναλοθω στα ιδια...
          Αν αυτο που ζητας να κανεις τωρα για την συγκεκριμενη χωρα,το ζηταγες πριν απο 20 χρονια θα σου λεγα ανεπιφυλακτα...ΜΗΝ ΧΑΝΕΙΣ ΧΡΟΝΟ ΕΛΑ ΑΜΕΣΩΣ.....
          Αν σου πω σημερα κατι τετοιο....θα σε παρω στο λαιμο μου....
          Εμεις ειμασταν η τελευταια φουρνια μεταναστων που ηρθε σ αυτη τη χωρα στα τελη της δεκαετιας το 80,αλλα τοτε προσφεροταν η χωρα αυτη για εργασια και προοδο.....
          Σημερα τα δεδομενα εχουν αλλαξει ακομα και εδω....Οποιον και να ρωτησεις που κατοικει εδω αποκλειεται να σου πει κατι διαφορετικο....
          Αυτοι οι καιροι δεν προσφερονται πλεον για μεταναστευση,ειδικα απο ατομα που εχουν οικογενεια,και οι ευθυνες τους πολλαπλασιαζονται...
          Κανεις δεν μπορει να σου εγγιηθει με σιγουρια οτι δεν θα πεσεις εξω απο τους υπολογισμους που ενδεχωμενως να εχεις κανει...
          Μεινε εκει που εισαι καλυτερα,γιατι εκει γνωριζεις τη νοοτροπια του κοσμου,γνωριζεις τη γλωσσα ,και εχεις ηδη προσαρμοστει στον τροπο ζωης,το ιδιο βεβαια και η οικογενεια σου.....Εδω,ολα ειναι διαφορετικα,και υπαρχουν πολλες περιπτωσεις,που πολλα ατομα τα οποια ερχονται απο αλλες χωρες,για να εργαστουν εδω,δεν μπορουν να προσαρμοστουν στα Γερμανικα δεδομενα,και για τον λογο αυτο επιστρεφουν ξανα στην πατριδα τους,χανοντας πολυτιμο χρονο στην μετεπειτα επαγγελματικη πορεια τους...
          Ελπιζω να εγινα κατανοητος ,γραφοντας περιλιπτικα μερικα πραγματα που πιστευω να απαντουν σε καποιες απο τις αποριες σου....
          Φιλικοτατα....
          ΒΑΣΙΛΗΣ
          Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

          Comment


            admin thanasis copy paste patriotaki.com το παλιο φορουμ

            Πολύ σωστά τα λέει ο Βασίλης,

            εγώ γεννήθηκα πριν την φουρνιά του Βασίλη - ίσως η πιο τυχεροί γενιά.
            Οι γονείς μας , η γενιά του φεύγω, η γενιά με το όνειρο της επιστροφής,
            η γενιά που έκανε 40 χρονια στα εργοστάσια και δημιούργησε το μεταπολεμικό
            οικονομικό θαύμα της Γερμανίας - αδικημένοι σήμερα με 1000 Euro σύνταξη.

            Η δικια μου γενιά ; βολευτήκαμε - μας χρειαζότανε, μάθαμε καλά τα γερμανικά,σπουδάσαμε στη Γερμανία, ξέρουμε άπιαστα τα Γερμανικά, μερικοί από μας Αγγλικά και Γαλλικά.

            Τα παιδιά μας ;

            Σήμερα οι γερμανοί δεν βρίσκουν θέση εργασίας, τα παιδιά μας θα πάρουν ;

            Τα παιδιά μας πρέπει να έχουνε άριστα για να έχουν ελπίδες για κάποια θέση.

            Μπορεί στα χαρτιά να έχουν και την γερμανική υπηκότητα - προς το παρών παραμένουνε ξένοι.

            Δυσκολεύομαι να πιστέψω πως μια γερμανική εταιρία θα προτιμούσε 5 αριστούχους ξένους, παρα 5 μετριους γερμανούς.

            Θα τα βοηθήσουμε όσο μπορούμε και με μεγάλη προσπάθεια θα πετύχουνε.
            Μην ξεχνάμε όμως πως δεν έχουμε κάποιον συγγενή,γνωστό ή φίλο σε κάποια θέση "κλειδί" .

            Που είναι άραγε πιω δύσκολα ;
            __________________
            Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

            Comment


              tozel copy paste patriotaki.com

              διάβασα τα παραπάνω και δεν άντεξα ....εκανα εγγραφή και είμαι εδώ!

              είμαι 38, ο σύζυγός μου 45 κι έχουμε 3 παιδιά 20, 18 και 3μισι....η επιχείρησή μας δεν πάει καλά, έως διόλου καλά - ψάχνουμε εργασία καιρό τώρα και δεν βρίσκουμε τίποτα - με πτυχία και βιογραφικο άψογο αλλά μεγάλοι και over quαlified όπως μας λένε ..πλέον ψάχνουμε δουλειά στο εξωτερικό...καταλήξαμε να "φιλοξενούμαστε" στο σπίτι των πεθερικών μου, να τρώμε στους γονείς μου (ευτυχώς που είναι κοντά μας και σε θέση να μας φροντίζουν)...και να ζούμε με ένα μεγάλο ερωτηματικό για το μέλλον μας.

              ας μάθετε εσείς που αποτρέπετε τον κόσμο να αποδημήσει..πως στο δημοτικό ζήτησαν από τους γονείς μια λίστα υλικών μεταξύ άλλων χαρτί υγείας και φωτοτυπικό χαρτί, χρήματα (€ 60 ανα παιδάκι) για αγορά καποιων αναγκαίων υλικών και άφησαν ανοιχτό το ενδεχόμενο να πληρώσουν οι γονείς την θέρμανση του σχολείου...να μιλήσω για την γενικότερη κακή παιδεία...δεν νομίζω πως χρειάζεται.

              σας ρωτάω λοιπόν, γιατί να μείνω στην Ελλάδα όταν δεν μπορώ να προσφέρω τα προς το ζην στην οικογένειά μου?? δεν ζήτησα εργασία καν στο αντικείμενό μου, έχω ανάγκη μια όποια δουλειά...και δεν βρίσκω τίποτα. φίλοι μας που μεν έχουν δουλειά δεν πληρώνονται...ενας συγγενής κολλητής μου φίλης έπαθε μελαγχολία όντας υψηλό στέλεχος σε πολυεθνική στην Αθήνα καθώς δεν πληρώνεται ενώ είχε προβεί σε αγορές και δανεισμούς βάσει του μισθού του...και μπορώ να γράψω κι 'αλλα παρόμοια της σημερινής κατάστασης στην Ελλάδα.

              ΦΥΣΙΚΑ και θα μεταναστεύσω όπου βρω δουλειά όσο δύσκολα κι αν είναι. έστω για 900 ευρώ σε πολύωρη εργασία...εάν ξέρω ότι θα ταίζω εγώ τα παιδιά μου...

              Ελάτε έλληνες του εξωτερικού να ζήσετε εσείς στην σημερινή ελλάδα και έρχομαι εγώ στη θέση σας...

              Παίρνετε στο λαιμό σας καποιον άμα του λέτε να μείνει εδώ και όχι εάν του λέτε να μεταναστεύσει...

              γιατί να ξέρετε πως όταν κάποιος σκέφτεται την μετανάστευση δεν το κάνει από χόμπυ....

              αλλά από απογοήτευση και απελπισία!!
              Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

              Comment


                admin thanasis copy paste patriotaki.com το παλιο φορουμ

                Αν μπορούσα, θα βόλευα και εγώ οικογενειακά πρόσωπα.

                Τι να πω, μακάρι, μακάρι να βρείτε δουλειά και να ζήσετε αξιοπρεπής με τις οικογένειες σας.

                Δεν θέλουμε να πάρουμε κανένα στο λαιμό μας,
                σκοπός είναι η ανταλλαγή απόψεων για να διευκολύνει ίσως την απόφαση.

                Το θέμα δεν είναι ποσα παίρνεις, είναι ποσα σου απομένουν για να ζήσεις.

                Κάθε χρόνο μεταναστεύουνε περίπου 175.000 Γερμανοί και αναζητούν μια καλύτερη τύχη σε άλλες χώρες.
                __________________
                Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                Comment


                  Oπως βλεπετε καποτε γραφανε κιαλλοι.....αλλα οταν ο κοσμος δεν μπορει να συζητησει και γινετε αυτο που εγινε και σε μενα τωρα τι αλλο να πω...τα εβαλα γιατι καπου ειπωθηκε κατι για τον διαχειρηστη κ.θαναση....οριστε λοιπον τι ειχε γραψει τοτε...δεν ειχε ζητησει με κανενα να συμφωνησει φυσικα οπως δεν ζητησα και γω...οποτε δεν ειμαι μονο εγω η μονο ενας σπυρος η και αλλοι κανα δυο...ειναι και αλλοι που απλα παψαν νασχολουνται γιατι θα τρωγανε και ξυλο οπως εδειχνε η ιστορια....και παλι ομως οι περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες για το καθενα για μενα παντος και τον αντρα μου πλεον συμπιπτουν οσα ειπαν και αυτοι....και ειναι και πολλοι αλλοι που δεν γραφουν γιατι σιγουρα θα τους πειτε ολα αυτα που σουρατε και σε μενα....
                  Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                  Comment


                    ε νομιζω αρκετα πια....φτανει..για ποια ελλαδα μιλας σαλ?τον αυγουστο ειχα σπιτι,οικογενεια,δουλεια με καλα λεφτα,αμαξι,επιπλα.τα παντα..καναμε διακοπες.περνουσαμε ομορφα.και μεσα σε 1 μερα αλλαξε η ζωη μας.κλεισανε με το ετσι θελω παρα πολλα μαγαζια για να τα παρει ο οπαπ και το κρατος.γιατι ετσι αποφασισε ο βενιζελος.ουτε κουβεντα για τους χιλαδες που μειναμε χωρις δουλεια.η μανα του κωνσταντινου συνταξιουχος.ο γιος της ο μεγαλος ανεργος 2 χρονια.μενει σε ενοικιο.ο μπαμπας μου συνταξιουχος.μενει σε ενοικιο.τους κοψανε τις συνταξεις με το ετσι θελω.εμεις τα δωσαμε ολα γιατι δουλεια δεν βρισκαμε ουτε για πλακα.και ξερεις γιατι?οχι γιατι δεν θελαμε να κανουμε οποιαδηποτε δουλεια.αλλα γιατι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ!!!!!!!!!!!!!ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΛΕΣ ΕΣΥ.
                    πηγα και παρακαλουσα να με παρουν γιατι ειμαστε οικογενεια ανεργη και εχουμε 2 παιδια και ενοικιο παντου.ολοι λεγανε μα καλα εισαστε χιλιαδες οι ανεργες.ποια να πρωτοπαρουμε.περπατας στην θεσσαλονικη και ενα στα 5 μαγαζια ειναι ανοιχτο.τα αλλα ειναι κλειστα.σαν πολη φαντασμα...που να πας να δουλεψεις...πως να ζησεις..ποιος να σε συντηρησει..δεν υπαρχει κανεις.ουτε μαμα ουτε μπαμπας.αυτοι με το ζορι φτανουν για τα δικα τους..ο μπαμπας μου λεει ευτυχως υπαρτχουν οι ρωσοι και αγοραζω τσιγαρα με 1 ευρω κ ετσι εχω και να φαω!!!!!!!!!!!!ελεος δηλαδη να τα παρουσιαζεις ολα τελεια στην ελλαδα..ελεος γιατι τωρα τα ζουσα.μεχρι πριν 20 μερες ημουνα εκει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ολοι οι φιλοι και γνωστοι μας ανεργοι....η κολλητη μου φιλη και ο φιλος ειναι διευθυντες και δεν μπορεσαν να μας βοηθησουν γιατι τι να κανανε?να διωχνανε καποιον αλλον?δεν ειναι τετοιοι ανθρωποι!!!!
                    εμεις τα δωσαμε ολα για να μπορεσουμε να επιβιωσουμε.και ολα τα αλλα περι ζεστης και παρκα κλπ ειναι μπουρδες.εδω μονο για τα παιδια θα παιρνουμε σχεδον 400 τον μηνα.θα του κανουν αυξηση σε 1 μηνα.απ την αρχη εχει ασφαλεια κλπ.αντε βρες εσυ ολα αυτα στην ελλαδα.και οταν παρω και τα υπολοιπα επιδοματα που κυνηγαω θα σου πω εγω οποιος ζει καλυτερα..και ακομα δεν ηρθαν τα χειροτερα στην ελλαδα...καλως η κακως ναι κ εμεις αγαπαμε ζεστη και θαλασσα κλπ αλλα αμα δεν εχεις δουλεια να δω πως θα ζεσταθεις στο παγκακι χειμωνιατικα.γιατι σπιτι δεν θα ειχαμε σιγουρα...
                    που να δεις και πως θα γινει η χωρα οταν απολυσουν κι αλλους.εχεις σκεφτει ολους αυτους που δεν εχουν δικο τους σπιτι???γι αυτο η ελλαδα ειναι πρωτη στις αυτοκτονιες..
                    μας διωξανε απο την χωρα μας σαλ αλλα δεν σκυβουμε το κεφαλι.θα παλεψουμε σε μια χωρα που δεν μας κλεβει και δεν μας βλεπει σαν δουλους και ας μας κοιτανε με μισο ματι οι γερμανοι που δεν μιλαμε γερμανικα.αυριο μεθαυριο θα μαθουμε και θα αλλαξει το ματι τους...δεν μας νοιαζει αυτο.μας νοιαζει να εχουμε δουλεια γιατι δεν υπαρχει χειροτερο να καθεσαι σπιτι να πινεις φραπε ολη μερα και να στεναχωριεσαι οτι δεν σου δινει κανεις δουλεια......
                    κ οσο για τα παιδακια και τα παρκα που λετε ξανα και ξανα εκτος του οτι σημερα παρακολουθουσα επιτηδες τα παρκα να δω και ναι ολα τα παιδακια ειναι εξω και παιζουν κατι που μου κανε εντυπωση ειναι οτι παιζουν μονα τους...χωρις γονεις.αυτο παλια στην ελλαδα.τωρα φοβασαι μην στα κλεψουν.μην σε σκοτωσουν,μην μην μην...
                    οποτε αρκετα ολα......οσο για τα παιδια συννεφακι ,μιλου κλπ δεν κανουν απλα ενα κοπι παστ αλλα καθονται και απαντανε,ψαχνουν με τις ωρες και να σου πω και κατι?δεν εχουν και καμια υποχρεωση......να ναι καλα που μας βοηθουν και κανεμ αυτο το βημα γιατι αν νακουγαμε αυτα που λες2 εσυ ακομα θα πεινουσαμε.καληνυχτα παιδια

                    Comment


                      εγω απλα εκανα ενα copy απο τα θεματα του παλιου φορουμ γιατι αυτο το θεμα δεν μεταφερθηκε...τωρα αν στη θεσσαλονικη σας τυχανε αυτα ειναι απλα μια περιπτωση..η δικια σας περιπτωση οπως ειναι μια περιπτωση και μας η δικια μας εκει στο βιρτζμπουργκ οποτε δεν χρειαζεται να θυμωνεις...εμενα στην αθηνα προσωπικα φιλοι και γνωστοι εχουν τις δουλιτσες τους και δουλειες υπαρχουν απλα δεν πηγαινει κοσμος γιατι θεωρει ξεφτιλα να παει για 25 ευρω μεροκαματο...φιλες που κανανε πρακτικη στην ειδικοτητα τους τις εχουν κρατησει μαλιστα με μισθους απο 800 πιασε μεχρι και 1200 αναλογα την ειδικοτητα.....καλα κανατε και φυγατε αφου το επιλεξατε η σας αναγκασανε οι καταστασεις σας..και παλι μπραβο!
                      Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                      Comment


                        τι να σου πω..ισως στην αθηνα να χει δουλειες..στην θεσσαλονικη ομως ουτε δουλειες,ουτε ανοιχτα μαγαζια...και μαλιστα για 25 ευρω ψαχναμε..ακομα και σε διαφημιστικα ζητουσαμε με 3 μιση ευρω την ωρα.ουτε καν εκει μας πηρανε..νευριασα γιατι εβαλες ολα αυτα τα κατεβατα που λενε οχι μην μεταναστευετε..εδω μπαινει κοσμος και ψαχνει να βρει να φυγει.μην κοιτας οτι γραφουμε οι ιδιοι και οι ιδιοι..πολλοι διαβαζουν και δεν απαντανε.απλα παιρνουν πληροφοριες...οποτε να μην αποθαρρυνουμε καποιον μονο κ μονο γιατι ο στεφανος δεν βρηκε δουλεια.και να σου πω κ κατι?ουτε ο κωνσταντινος βρηκε σε ελληνικο μαγαζι.και καλυτερα....

                        Comment


                          δεν αποθαρυνω..αυτος πουναι αποφασισμενος να φυγει θα το κανει...εμενα θακουσει?οπως και γω δεν ακουσα κανενα δικο μας εδω οταν ελεγε μα καλα που θα πατε εκει οπως δεν μας πτωησαν και αυτα τα μυνηματα που εκανα κοπι και ο λογος ηταν που αναφερθηκε απο αλλο συμφορουμητη το ονομα του διαχειρηστη οχι κατι αλλο...απλα εκανα αντιγραφη τη γνωμη και την εμπειρια τη δικια του..εμεις μονο απο τα καλα ειχαμε πιαστει που βλεπαμε εδω και πουλεγαν οι 2 στους 10 εξω..τελικα καταληξαμε σαυτο που θεωρησαμε καλυτερο για μας ασχετος αν για καποιους αλλους δεν ειναι και ειναι οτι χειροτερο..δεν μας πειραζει οπως θεωρουν πολλοι καλυτερο το εκει για αλφα βητα λογο και μεις θεωρησαμε καλυτερα να μεινουμε εδω να την παλεψουμε...

                          οταν ειχε παρει ο Στεφ μηχανακι εδω περιτο να σου πω πως ενω φαινοταν τεραστια ζητηση που ζητουσαν ντελιβερι εκανε να βρει 2 μηνες σχεδον δουλεια σαν ντελιβερι..αλλα ολα καλα φαινοντουσαν πριν πρωτου το παρει...μετα βρηκε αλλα ηταν σαν ιμιαπασχοληση οχι πολλες ωρες...τωρα που μιλαμε ανοιξε διπλα μας ενα σουβλατζιδικο με κρητικο σουβλακι (ετσι λεει η ταμπελα) και θα ψαξουν ντελιβερι μολις ολοκληρωθουν τα απαραιτητα που χρειαζεται ενα μαγαζι για νανοιξει..περασα ρωτησα και μουπαν θα θελανε πολυ καποιον γνωστη της περιοχης και να περασει μια βολτα ο αντρας μου ο οποιος παλια εκανε το ντελιβερι στη περιοχη πολλα χρονια σαν δευτερη δουλεια...καποια πραγματα δεν παρουσιαζονται πολλες φορες οταν τα θελουμε δυστυχως ετσι εχει...δε βαριεσαι...μια χαρουλα θαναι τα πραγματα και ειδικα οταν βρεις και συ μια δουλιτσα θαναι ακομα πιο καλα..αν και με τα επιδοματα που δινουν εκει δεν το συζητω και ναργησεις να βρεις παλι καλα θαναι :P
                          Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                          Comment


                            Πρώτο μεν συγγνώμη που δεν έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση!

                            Τώρα FENDY, για εξήγα μου αν γίνεται - τί εννοείς με το "η χαζη και οι 2-3 αλλοι!!!" ?

                            Με το "η χαζη και οι 2-3 αλλοι!!!" μάλλον θα εννοείς γραμματικά - "οι χαζοί και 2-3 άλλοι".

                            Δηλαδή ξέρουμε τί εννοείς με το ΟΙ ΧΑΖΟΙ, αλλά αυτοί/ές οι 2-3 άλλοι είναι ΠΙΟ ΧΑΖΟΙ από τους ΧΑΖΟΥΣ; Ή είναι πιο εξυπνότεροι αλλά όχι και μη ΧΑΖΟΙ από τους ΧΑΖΟΥΣ που μελετάς;.

                            Και αν επιτρέπεται ποιοι είναι αυτοί/ές οι κατά εσένα ΧΑΖΟΙ ΚΑΙ 2-3 ΑΛΛΟΙ;

                            Comment


                              κανενας δεν λεει νομιζω κατι που θελετε να μεινετε ελλαδα..ο καθενας οπως λες αποφασιζει για τη ζωη του.κι εγω αν ειχα σπιτι θα εμενα....αλλα αμαμ δεν εχεις ουτε για το ενοικιο....καλο ειναι το ντελιβερι ειδικα στην ελλαδα που δεν εχει χιονια.η αμα εχει ειναι για 2 μερες.απ την αλλη εδω σε ασφαλιζουν εκει σπανια....τελοσπαντων.καλα θα ηταν να σταμτησειν αυτη η λογοδιαμαχη γιατι εχει ξεφυγει απο τον σκοπο του το πατριωτακι...καλη τυχη σε σας και σε ολους οσους ψαχνουν το καλυτερο για την ζωη τους και για την οικογενεια τους.και καλες γιορτες με αγαπη.

                              Comment


                                Originally posted by sal22 View Post
                                εγω απλα εκανα ενα copy απο τα θεματα του παλιου φορουμ γιατι αυτο το θεμα δεν μεταφερθηκε...τωρα αν στη θεσσαλονικη σας τυχανε αυτα ειναι απλα μια περιπτωση..η δικια σας περιπτωση οπως ειναι μια περιπτωση και μας η δικια μας εκει στο βιρτζμπουργκ οποτε δεν χρειαζεται να θυμωνεις...εμενα στην αθηνα προσωπικα φιλοι και γνωστοι εχουν τις δουλιτσες τους και δουλειες υπαρχουν απλα δεν πηγαινει κοσμος γιατι θεωρει ξεφτιλα να παει για 25 ευρω μεροκαματο...φιλες που κανανε πρακτικη στην ειδικοτητα τους τις εχουν κρατησει μαλιστα με μισθους απο 800 πιασε μεχρι και 1200 αναλογα την ειδικοτητα.....καλα κανατε και φυγατε αφου το επιλεξατε η σας αναγκασανε οι καταστασεις σας..και παλι μπραβο!
                                Sal22 πες μας τι πίνεις και δεν μας δίνεις?
                                Sal22 δεν έχεις ιδέα μου φαίνεται τι μας περιμένει σε λίγους μήνες στην Ελλάδα, πάρτο μια ώρα αρχύτερα χαμπάρι η μάλλον χωνευτέ το ότι το κράτος μας έχει καταστραφεί για χρόνια, σε λίγο καιρό αυτά που γράφεις θα μοιάζουν σαν όνειρο θερινής νυχτός, παναγιά μου να βγω ψεύτης ή να πέσω έξω και να λέω αν στην γερμάνια τα καταφέρω και εγώ , τι βλάκας πουν ήμουν να φύγω από αυτό το κράτος της Δημοκρατίας αχαχούχα, της Ισονομίας εδώ δυο φορές αχαχούχα , της παιδείας , υγείας κτλ., πίστεψε δεν είμαι ανθέλληνας αλλά αντιθέτως ντρέπομαι και θλίβομαι για τα δικαιώματα που δίνουμε παγκοσμίως και μας βάζουν στο στόμα του ο καθένας .
                                Πτωχεύσαμε γελοιωδώς! Μας έκαναν να πιστέψουμε ότι το κράτος είναι κάτι το ανεξάντλητο το ανεξίτηλο και ο καθένας έκανε ότι γουστάριζε και όπως του γουστάριζε.
                                Δώσαμε εμείς οι ίδιοι πρώτα το δικαίωμα με την δύναμη της ψήφου μας στους πολικούς μας να κάνουν την Ελλάδα ένα τεράστιο πολιτικό παραμαγαζο, χωρίς ουσιώδη πολιτική και στρατηγική γι αυτό το τόπο και απολαμβάναμε με ευχαρίστηση τη λασκαδούρα που μας πρόσφεραν στην καθημερινή ζωή μας, σε όλα θέλαμε να υπάρχει ο νομός μεν αλλά με το παραθυράκι του δε.
                                Ο λόγος που επέλεξα τη Γερμανία να μεταναστεύσω είναι αφενός γιατί έχω γνωστούς εκεί αφετέρου ώμος γιατί πιστεύω ότι είναι ένας κράτος Ισονομίας και προπάντων αξιοκρατίας και το πιστεύω ακράδαντα αλλά και πουθενά δεν είναι και τέλεια σίγουρα.
                                Είμαι πτυχιούχος μηχανικός και παίρνω εδώ και 7 χρόνια 600 ευρώ και καθημερινά η ζωή μου καρκινοβατει για τα απαραίτητα, τον πατέρα μου το έχω χάσει ενώ ήμουν ακόμα φοιτητής, τώρα είμαι 36 χρονών και πιστεψέμε δεν έχω άλλο από ένα σπίτι δικό μας, Δεν! Ζούμε! Ποια! εδώ! Κανείς! Κράτος για λίγους όχι για όλους .
                                Συγγνώμη Sal22 πολύ θα ήθελα να βλέπω τα πράγματα για την Ελλαδήτσα μας από την οπτική γωνία που τα βλέπεις και εσύ ή και να πιστέψω αυτά που λες αλλά δεν μου βγαίνει.
                                Θα καληνυχτίσω , θα πέσω για ύπνο με την ελπίδα να τα δω έστω και στον ύπνο μου.

                                Comment

                                Working...
                                X