Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by ideal View Post
    Θα παρακαλούσα τον admin να κλειδώσει το συγκεκριμένο topic γιατί έχει χαθεί η μπάλα.
    ..........................................................................................................................................................
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

    Comment


      Να γράψω κι εγώ τα δικά μου:

      1) Το topic είναι της sal22 και θα κλείσει όταν το θελήσει η ίδια. Έχει να μας πει κι άλλα όταν γυρίσει ο άντρας της και πιστεύω πως θα μας πουν και οι δυο τους ενδιαφέροντα πράγματα. Εάν ενοχλούν κάποιους αυτά που λέει, απλά ας μην διαβάζουν το topic. Δημοκρατία έχουμε.

      2. Το internet όντως κάνει κακό στις σχέσεις όταν δε χρησιμοποιείται με μέτρο. Διαβάστε για τα ποσοστά διαζυγίων που έχουν να κάνουν με χρήση Internet και social networks όπως το Facebook. Επίσης, είναι γνωστό το πόσο κακό κάνει το internet και σε πιο στενό βαθμό μέσα στη σχέση, αλλά αυτό το Forum δεν προσφέρεται για τέτοιου είδους θέματα. Δεν είναι απόψεις των γιαγιάδων μας, έχουν γίνει έρευνες για αυτά τα θέματα.

      3. Τα "κατεβατά" είναι ουσιαστικές απαντήσεις και όχι τα μηνύματα της μιας παραγράφου. Εάν κάποιοι βαριούνται να διαβάσουν, ας δουν τηλεόραση ή ας μην διαβάσουν τα μεγάλα μηνύματα. Δεν είναι Twitter των 140 χαρακτήρων εδώ, είναι Forum.

      4. Οι πιο δύσκολες γλώσσες, κατα σειρά δυσκολίας:

      α) Κινέζικα
      β) Ελληνικά
      γ) Φιλανδικά

      Δεν αναφέρομαι σε κάποιον συγκεκριμένα με αυτά που γράφω, οπότε εάν ξαναδεχτώ επίθεση επάνω σε αυτό το μήνυμα θα το θεωρήσω προσωπικό και όχι αντικειμενικό επάνω στο συγκεκριμένο μήνυμα.

      Καλές γιορτές!

      Comment


        Μιλου σε ευχαριστω!!!σορρυ που θα ρωτησω αλλα καταλαβα καλα?πρεπει να εχουμε πολυ καιρο αδεια παραμονης?και αν ναι ποσο καιρο?κατα τα αλλα να σαι καλα για ολο το ψαξιμο που εκανες για χαρη μου..
        συννεφακι κατσε εκει που καθεσαι..ακου θα αποχωρησεις....μην λες χαζα...υπαρχουν και αλλοι εδω μεσα που σε χρειαζομαστε.
        λοιπον..ολα καλα απο την καθε πλευρα σας αλλα φτανει νομιζω...πολλα ειπατε..κριμα να χαλιομαστε ολοι ετσι και ηρθε η ωρα να μαθουμε νεες πληροφοριες που θα βοηθησουν κοσμο και οχι να τρωγεστε σαν τα κοκκορια....πολυ στεναχωρεθηκα για τα λογια που λετε αγιες μερες....
        ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΕΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!!!!!!!!
        ο καθενας τον χαβα του.τσουζζζζζζζζζζ!!!!

        Comment


          καλησπερα

          νομιζω οτι περασα την "κοκκινη γραμμη" που αφορα την αντοχη μου στην αναζητηση της εργασιας στην Ελλαδα, ηδη αρχιζω επαφες με φιλους και συγγενεις στη Γερμανια, πρεπει να πω οτι ειμαι αρκετες ωρες στο forum σας, που το ανακαλυψα σημερα. Ειμαι 38 χρονων αποφοιτος ΤΕΙ Γραφικων Τεχνων με προυπηρεσια ομως σαν υπαλληλος γραφειου (Αρχειο, Παγεια, Ταμειο). Διαβασα στο forum για τις συνθηκες στη Γερμανια, δυστυχως δεν ξερω Γερμανικα, ειδα τις συζητησεις για προσφορα εργασιας σε εστιατορια και βιομηχανιες. Σαν δευτερη δουλεια εκανα τοιχογραφιες (επαγγελματικους χωρους, παιδικα δωματια, εσωτερικους χωρους)και ζωγραφικη σε ξυλα και παλια αντικειμενα. Υπαρχουν ελληνικα συνεργια που αναλαμβανουν ελαιοχρωματισμους οπου θα μπορουσα να δουλεψω, εννοειται πως θα μπορουσα να μαθω ολα τα κομματια της δουλειας περα απο το διακοσμητικο κομματι?
          ευχαριστω

          Comment


            Originally posted by tselinkas View Post
            Μιλου σε ευχαριστω!!!σορρυ που θα ρωτησω αλλα καταλαβα καλα?πρεπει να εχουμε πολυ καιρο αδεια παραμονης?και αν ναι ποσο καιρο?κατα τα αλλα να σαι καλα για ολο το ψαξιμο που εκανες για χαρη μου..
            συννεφακι κατσε εκει που καθεσαι..ακου θα αποχωρησεις....μην λες χαζα...υπαρχουν και αλλοι εδω μεσα που σε χρειαζομαστε.
            λοιπον..ολα καλα απο την καθε πλευρα σας αλλα φτανει νομιζω...πολλα ειπατε..κριμα να χαλιομαστε ολοι ετσι και ηρθε η ωρα να μαθουμε νεες πληροφοριες που θα βοηθησουν κοσμο και οχι να τρωγεστε σαν τα κοκκορια....πολυ στεναχωρεθηκα για τα λογια που λετε αγιες μερες....
            ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΕΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ!!!!!!!!
            ο καθενας τον χαβα του.τσουζζζζζζζζζζ!!!!

            Όχι δεν πρέπει να την έχεις πολύ καιρό απλά πρέπει να την έχεις και ισχύει όσο ισχύει το ελλ. Διαβατήριο... δηλ. για κάθε 5 χρόνια.

            Μελλοντικά, εάν θέλετε να μείνετε για πάντα εκεί, θα πάρετε μετά από κάτι χρόνια αόριστη άδεια διαμονής..

            Αυτό που θα χρειαστεί σε κάθε περίπτωση θα είναι το “Lohn und Gehaltsabrechnung” δηλ. το εκκαθαριστικό σημείωμα.

            Συννεφάκι μας, μόνη σου το διαπίστωσες
            μια χαρα διαβαζω και καταλαβαινω εγω σε μια φραση μεσα φασκεις και αντιφασκεις
            και έχεις απολύτως δίκαιο, όχι να μας περνάνε και για μαλα... και γιατί? επειδή τους περνούμε εμείς στην τελική για σοβαρά και νοιαζόμαστε... και το ευχάριστο τους είναι.. “σιγά το κατόρθωμα που κάνετε με ένα copy `n paste...” και επαναλαμβάνω επειδή δεν ήμαστε μαλα...
            επιτρέψετέ μου να πω και εγώ μια φορά τι έλεγε η δικη μου Γιαγιά

            .... στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις χτύπα...

            α ναι και κατι ακόμη ... δεν θα πας πουθενά πουθενά εδω θα μείνης η αγάπη μας είσαι εσύ και δεν θα σε αφήσουμε... τραλαλαλα ...

            ε; έλα μωρέ τώρα..

            Comment


              Originally posted by milu View Post
              Για το WBS γενικός περιμένεις δηλ μπαίνεις σε σειρά αναμονής η προτεραιότητας...

              Τώρα για την συγκεκριμένη ερώτηση σου λέει:

              Welche Regelungen gelten für ausländische Antragsteller ?
              Ausländische Mitbürger müssen eine längerfristige Aufenthaltserlaubnis verfügen, um antragsberechtigt zu sein. Für Bürger der EU-Mitgliedsstaaten, der EU-Beitrittsstaaten, EWR-Bürger und Schweizer Staatsangehörige gelten erleichterte Aufenthaltsbestimmungen nach dem Freizügigkeitsgesetz. Anlaufstelle in Sachen Freizügigkeitsbescheinigung sollte hier in erster Linie das Bürgeramt sein.

              Δηλ:

              Τι κανόνες που ισχύουν για την τους αιτούντες αλλοδαπούς;
              Η αλλοδαποί κάτοικοι της ΕΕ πρέπει να έχουν μια μακροχρόνιας άδεια παραμονής ...

              Με λίγα λόγια:

              Το “Freizügigkeitsbescheinigung”, είναι το κυριότερο, μετά του όρους εισοδήματος η που είναι για το Βερολίνο σε γενικά πλαίσια

              περίγραμμα:

              Ένα ατόμων Νοικοκυριό 16,800 €
              Δύο ατόμων νοικοκυριό 25,200 €
              Συν για κάθε επιπλέον άτομο 5.740 €
              Και προσαύξηση για κάθε παιδί 500 €


              Το μέγεθος στέγασης που δικαιούστε είναι;

              Ένα άτομο 55 m²
              Δύο 73 m²
              Τρία 88 m²
              Τέσσερα 105 m².

              Πυγή Amt fuer Buergerdienste - Wohnen (Wohnberechtigung) - Berlin.de

              εδώ τη άλλα χαρτιά είναι ακόμη απαραίτητα Berlin.de - Hauptstadt von Deutschland unterlagenliste.pdf

              Φιλάκια... ότι άλλη απορία... θα σου κάνω copy `n paste ... χεχεχε
              Επιτέλους!!!! Και κάτι χρήσιμο σε αυτή τη μακρόσυρτη κουβέντα που την παρακολουθούμε μεν αλλά εκεί που έφτασε δεν βοηθά κάποιους άλλους που μπαίνουν με αγωνία για να μάθουν χρήσιμες πληροφορίες για να βρεθούμε ποιο οργανωμένοι και ποιο ενημερωμένοι ώστε να έχουμε πιθανότητες να κάνουμε κάτι και να μην έχουμε την τύχη του άντρα της sal22. Milu να είσαι καλά, ξέρω ότι βοηθάτε αφιλοκερδώς και το κάνετε από ενδιαφέρον και εγώ προσωπικά το εκτιμώ αυτό, κάθε φορά που βλέπω τα φακελάκια του φορουμ να έχουν καινούρια μηνύματα μπαίνω αμέσως για να μάθω κάτι.

              Comment


                ΑΔΕΡΦΙΑ?

                [B][ΑΔΕΡΦΙΑ?
                ΚΟΝΤΟΣ ΨΑΛΜΟΣ ΑΛΗΛΟΥΗΑ!!
                ΕΔΩ ΑΥΤΟΙ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ!!!
                ΘΕΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ 1ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΤΗΝ]ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ!!ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΣΕ ΛΙΓΟ Η ΕΕ ΚΑΤΑΡΕΕΙ!!
                ΠΑΝΕ ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ΠΟΥ ΕΙΤΑΝ ΠΟΙΟ ΕΝΤΑΞΕΙ!!!!
                ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΛΥΤΕΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ ΣΕ ΕΜΑΣ!!]
                /B]

                Comment


                  Originally posted by Angelidis View Post
                  ΚΟΝΤΟΣ ΨΑΛΜΟΣ ΑΛΗΛΟΥΗΑ!!
                  Ναι ναι... και ο παπάς πρώτα τα γένια του ευλογεί..

                  θες κανένα ποτηράκι κόκκινο κρασί.. ακόμη?

                  Η κάτι άλλο?

                  Comment


                    μιλου το εκκαθαριστικο σημειωμα σε εναν νεο εργαζομενο πως γινεται να το παρουμε?την επομενη χρονια?
                    σε ζαλισα και παλι σε ευχαριστωωωω

                    Comment


                      Αρνούμαι τις τελευταίες μέρες να πάρω μέρος σε μια τέτοια συζήτηση. Είναι λογικό η Σαλ και ο άντρας της αφού για τον ένα και τον άλλο λόγο να επέλεξαν την επιστροφή στην πατρίδα, να προσπαθούν πείσουν (κυρίως και τους εαυτούς τους) οτι έπραξαν το σωστό. Όλοι μας εδώ μέσα κρινόμαστε από τα γραπτά μας και κάποιοι ειδικά έχουν δώσει τα διαπιστευτήρια τους. Το κατά πόσον βοήθησαν το ''πατριωτάκι'' και τους υπψήφιους ''εμιγκρέδες'' το Συννεφάκι, η Ευανθία, ο Μιλού και τα άλλα παιδιά είναι γνωστό. Επίσης όταν προσπαθείς να συγκρίνεις την Στοκχόλμη με το Φάληρο, δεν χρειάζεται κοινή λογική για να δείς το χάσμα. Την αλήθεια πάντα την ξέρουμε όλοι μέσα μας. Ακόμη και αυτοί που προσχωρούν στις κατα καιρούς ''ομάδες εγκαταλέιψεως της Γερμανίας'' αλλά δεν τολμούν να γυρίσουν στην Ελλάδα. Το να επανέρχεσαι μετά από μπανάρισμα και αποκαλείς του άλλους χαζούς και να προσπαθείς να πείσεις τους άλλους χωρίς επιχειρήματα είναι τουλάχιστον θλιβερό και δείχνει πόσο χαμηλό απλα είναι το επίπεδο σου.
                      Δεν έχω με κανέναν κάτι, όμως όσον αφορά το Συννεφάκι εμένα προσωπικά με έχει βοηθήσει απίστευτα σε πολλά θέματα και έχει αφιερώσει αρκετές ώρες για την ενήμερωση και τη κατατόπιση μου. Όχι δουλεία δεν μου βρήκε, ούτε με πήρε σπίτι της να κοιμήθω στον καναπέ του σαλονίου της. Ούτε θα ήθελα κάτι τέτοιο φυσικά, ούτε μου το έταξε επειδή είναι ''καλή Χριστιανή Σμυρνιά με καταγωγή από τα Σούρμενα''. Τέτοιου είδους ανοησίες ελάχιστοι θα μπορούσαν να τις πουν και ακόμη λιγότεροι να τις πιστέψουν.
                      Συννεφάκι σε θέλουμε πίσω όλοι εμείς που αγωνιζόμαστε καθημερινά να τα φέρουμε σε πέρας στην Γερμανία. Όλοι εμείς που ελπίσαμε και ελπίζουμε σε μια καλύτερη ζωή γιατί αυτή την δικαιούμαστε όλοι, όπως η Ελίνα, η Βάσω ή εγώ. Συννεφάκι, Μιλού ακόμα και Σπύρο σας έχουμε ανάγκη όλοι όσοι διαβάζουν τα πόστ της Τσελιγκοπούλας και δακρίζουν.

                      (Ντύσου γερά Τσέλιγκα γιατί φαρμάκι το κρύο. Κράτα γερά Τσελιγκοπύλα γιατί εσύ είσαι το κονίακ που τον ζεσταίνει)
                      Την αλήθεια την ξέρουμε πάντα μέσα μας όλοι..

                      Comment


                        Originally posted by bettle View Post
                        Να γράψω κι εγώ τα δικά μου:

                        1) Το topic είναι της sal22 και θα κλείσει όταν το θελήσει η ίδια. Έχει να μας πει κι άλλα όταν γυρίσει ο άντρας της και πιστεύω πως θα μας πουν και οι δυο τους ενδιαφέροντα πράγματα. Εάν ενοχλούν κάποιους αυτά που λέει, απλά ας μην διαβάζουν το topic. Δημοκρατία έχουμε.

                        :
                        :

                        οποιος θελει να βοηθηθει σε κατι δικο του νανοιξει αλλο τοπικ...δεν εχει χαθει καμια μπαλα και αυτο το τοπικ τανοιξα ΕΓΩ για μενα..μοιραζομαι αυτα που συνεβησαν σε ΕΜΑΣ..μπειτε στο τοπικ της σουηδιας να δειτε ποσο πολυ εχει χαθει η μπαλα στις 100 φευγα σελιδες........................................... .....................................και λετε για ενα θεμα που ανοιξα εγω???ζητησα βοηθεια γιατι πολυ απλα προσφεροταν κοσμος να στειλει πληροφοριες γιατι καλος η κακος δεν ξεραμε αν υπαρχουν σελιδες στα γερμανικα που δεν ξεραμε τι να πληκτρολογησουμε για νανοιξουν οπως ενας ξενος δεν ξερει να μπει στη χρυση ευκαιρια της ελλαδας...τωρα αν κανετε σαν τις αγελαδες που δινουν δινουν γαλα και μετα ριχνουν μια κλωτσια στο κουβα τι να κανω...εγω ξερω κανω το καλο και το ριχνω στο γυαλο..αλλα ετσι γινεται με το περισσοτερο κοσμο θα στειλουν κατι που ειναι πανευκολο γιατι ειναι copy paste κακα τα ψεματα και θα στο κοπανησουν μετα λες και σου βρηκανε δουλεια...

                        αγγελιες , μικρες αγγελιες , aggeliopolis δωρεάν καταχωρήσεις αγγελιών, aggelies, mikres aggelies πατας πανω στη περιοχη που θες και μετα επιλεγεις κατηγορια θεσεις εργασιας βαζεις ειδικοτητα ''διανομεας'' πχ και ψαχνεις

                        Αθήνα ευρεση εργασιας στην Αθήνα - εργασια - αγγελίες θέσεων εργασίας, ergasia, δουλεια,αγγελιες εργασιας, jobs διαλεγεις την ειδικοτητα κατευθειαν..ειναι ισως πιο κατατοπιστικο και ευκολο στο χειρισμο απτο προηγουμενο και σου βγαζει δεκαδες δουλειες

                        xe.gr - Χρυση Ευκαιρια - Ακινητα, Μεταχειρισμενα αυτοκινητα, Αγγελιες εργασιας πας στο business κατω πουχει επιλεγεις και σου βγαζει οτι θες αφου βαλεις και ειδικοτητα που θες...κ.α πολλα

                        Ακομα δε βρηκατε κατι???????????μα καλα ΤΟΣΕΣ δουλειες βρε παιδια αν ειναι δυνατον,οποιος δεν θελει μονο δεν βρισκει...

                        ΝΑ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΠΕΡΑΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΕΣΩ ΣΤΑ ΓΟΝΑΤΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΚΥΨΗ????ελατε βρε παιδια ελεος ομως...μισο θα στειλω μετα και τους νομους και τα επιδοματα και ας ειναι και κουκια..και επιδοτησεις να δειτε για κοτοπουλα και γουρουνια πουχουν βγει κ.α πολλα...
                        Οταν βρειτε δουλεια σε καποιον τοτε πραγματικα να σας στειλουμε και το πρωτο μισθο βρε παιδακι μου μεχρι τοτε που κανείς δεν το περνει χαμπαρι γιατι βρισκεται σε απελπισια απλα ειναι πως ΝΑΙ ειναι απλα copy paste παρτε το χαμπαρι δεν ειναι κανα λειτουργημα το κανει ο οποιοσδιποτε που ξερει πεντε σελιδες αμα ειναι να μας το κοπανατε κιολας και να μας λετε και αχαριστους καλυτερα ΜΗΝ προσφερεστε για βοηθεια...
                        Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                        Comment


                          Originally posted by tselinkas View Post
                          μιλου το εκκαθαριστικο σημειωμα σε εναν νεο εργαζομενο πως γινεται να το παρουμε?την επομενη χρονια?
                          σε ζαλισα και παλι σε ευχαριστωωωω
                          Οχι το γερμανικό εκκαθαριστικό “Lohn und Gehaltsabrechnung” το παίρνεις κάθε μήνα από τον εργοδότη σου... εύχομαι να σε έχουν δήλωσή και ασφαλίσει στην θέση εργασίας σου

                          ε;?

                          Comment


                            Originally posted by Angelidis View Post
                            [B][ΑΔΕΡΦΙΑ?
                            ΚΟΝΤΟΣ ΨΑΛΜΟΣ ΑΛΗΛΟΥΗΑ!!
                            ΕΔΩ ΑΥΤΟΙ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ!!!
                            ΘΕΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ 1ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΤΗΝ]ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥΣ!!ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΣΕ ΛΙΓΟ Η ΕΕ ΚΑΤΑΡΕΕΙ!!
                            ΠΑΝΕ ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ΠΟΥ ΕΙΤΑΝ ΠΟΙΟ ΕΝΤΑΞΕΙ!!!!
                            ΕΛΛΗΝΑΣ ΚΑΛΥΤΕΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΕΔΩ ΣΕ ΕΜΑΣ!!]
                            /B]
                            κυριε Στεφανε ειμαστε ευγνωμων που του δειξατε του στεφ απο κοντα ολα αυτα που κανουν copy εδω περα οσον αφορα νομους και διαδικασιες αλλα παρολα αυτα αν οτι γραφετε τα λεγατε απο το τηλεφωνο και δεν τα περιγραφατε τοσο ροδινα ολα και πως δουλειες ναι υπαρχουν και ολα τα σχετικα ενω η γερμανια τοσο σουπερ που ακομα και σεις ψαχνεστε για δουλεια που ξερετε και τη γλωσσα τοσα χρονια τωρα μιας και εχει αβερτα δουλειες εκει και με σουπερ αποδοχες και φυσικα διαβαζαμε και ολα αυτα τα τελεια πραγματα εδω μεσα,τοτε αν λεγατε και ελεγε και ο καθενας εδω την αληθεια για ορισμενα πραγματα ΟΥΤΕ ΚΑΝ θα ξεσηκωνομασταν να ερθει ο στεφ...

                            Φυσικα δεν περιμεναμε να μας βρειτε δουλεια και αλιμονο κιολας αν και δεν ειναι τυχαιο τελικα που μονο απο γνωστο καπου θα παει καποιος σε μια καλη θεση εργασιας εκει και ειναι ελαχιστο το ποσοστο μαυτους που πανε στο ξεκρεμαστο εντελως να εχουν μια πολυ καλη δουλεια της ταξεως των 1400 και ανω,αλλα μην παροτρυνετε και αλλους πως ναι δουλειες ουυυυυυυ βρισκεις κατι...ξερετε πολυ καλα μιας και το ζησατε πως ολη μερα ετρεχε απο το πρωι ως το βραδυ σε καθε εστιατοριο και για λαντζα και για να καθαριζει τουαλετες και για οτιδιποτε θα του βρισκαν τα γραφεια δανεισμου εργατων και ολα οσα τραβηξε εκει χωρις αποτελεσμα..βεβαια στο τελος μιας και αυριο φευγει και μουρχετε τουπατε πως βρηκατε δουλεια και οτι θα πατε μαζι δευτερα...δεν ξερω αν σας απαντησε και τι ειπατε αλλα οτι δουλεια και βρεθηκε ας ειναι και μενα χιλιαρικο και με εναμιση ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΘΟΤΑΝ...γιατι αυτο που ειδε απο τους ανθρωπους εκει περαν του κλιματος ας ταφησουμε αυτο ηταν κατι που δεν θα θελαμε κανεις απτους δυο μας να το ζει σολη του τη ζωη

                            Αν σαλλους τους φαινονται οι γερμανοι μια χαρα και μαγαπη και με αλλυλεγγυη και με βοηθεια και με χαμογελο και ολα ο Στεφ δεν ταδε αυτα και δεν θα μπορουσαμε να ζησουμε σε ενα μερος που ολοι σε κοιτουν με μισο ματι και μαυτη τη ψυχροτητα..Ειναι ΑΛΛΟΙ ανθρωποι και ταζησε ενα μηνα..εσεις κ.Στεφανε το ζειτε 25 χρονια αυτο και χαρας στο κουραγιο σας...προτιμω λοιπον ελλαδα και να παει εδω με το πενιχρο μισθο των 700 παρα εκει και ας ειναι και γεματη η τσεπη..θελω το παιδι μου να μεγαλωσει στη ζεστασια της ελλαδας οχι του κλιματος αλλα αυτη πουναι μες τη ψυχη που δεν υπαρχει εδω ανθρωπος που να μη σου χαμογελασει στο δρομο και να μην σε βοηθησει αν χρειαστεις κατι...Ακομα και οταν τον χαρακτηριζαν τουρκο εδω γιατι ηρθε απο κωσταντινουπολη αλλα ειναι ελληνας απλα δεν ηξερε ελληνικα γιατι στο σπιτι μεσα στη πολη του μιλαγαν τουρκικα και πηγε σε τουρκικο σχολειο και μετα εδω επρεπε να μαθει τα παντα,ακομα και τοτε λοιπον δεν εζησε σε καμια περιπτωση την τοση σκληροτητα,απαθεια και ψυχροτητα που εζησε στη γερμανια.....

                            αμα ζειτε κατι αλλο εσεις εκει οκ...τι να πω ετυχε μονο σεμας τοτε..αλλα θα το πω γιατι να μην το πω?δεν αποθαρυνω κανενα να παει απλα διηγηθηκα τα δικα μας γεγονοτα...οσοι θελουν να τα δουν αλλιως ας πανε πρωτα η ας παρουν παραδειγμα τη περιπτωση του τσελιγκα πουναι διαφορετικη!Αντε γιατι πολυ της μετρητης τα περνετε εδω μεσα και τη τριχα την κανετε τριχια επειδη δεν σας αρεσει νακουτε κατι ασχημο...οχι ομως κατι που δεν στεκει απλα δεν ετυχε σολους...
                            Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                            Comment


                              Originally posted by Θοδωρής View Post
                              Αρνούμαι τις τελευταίες μέρες να πάρω μέρος σε μια τέτοια συζήτηση. Είναι λογικό η Σαλ και ο άντρας της αφού για τον ένα και τον άλλο λόγο να επέλεξαν την επιστροφή στην πατρίδα, να προσπαθούν πείσουν (κυρίως και τους εαυτούς τους) οτι έπραξαν το σωστό. Όλοι μας εδώ μέσα κρινόμαστε από τα γραπτά μας και κάποιοι ειδικά έχουν δώσει τα διαπιστευτήρια τους. Το κατά πόσον βοήθησαν το ''πατριωτάκι'' και τους υπψήφιους ''εμιγκρέδες'' το Συννεφάκι, η Ευανθία, ο Μιλού και τα άλλα παιδιά είναι γνωστό. Επίσης όταν προσπαθείς να συγκρίνεις την Στοκχόλμη με το Φάληρο, δεν χρειάζεται κοινή λογική για να δείς το χάσμα. Την αλήθεια πάντα την ξέρουμε όλοι μέσα μας. Ακόμη και αυτοί που προσχωρούν στις κατα καιρούς ''ομάδες εγκαταλέιψεως της Γερμανίας'' αλλά δεν τολμούν να γυρίσουν στην Ελλάδα. Το να επανέρχεσαι μετά από μπανάρισμα και αποκαλείς του άλλους χαζούς και να προσπαθείς να πείσεις τους άλλους χωρίς επιχειρήματα είναι τουλάχιστον θλιβερό και δείχνει πόσο χαμηλό απλα είναι το επίπεδο σου.
                              Δεν έχω με κανέναν κάτι, όμως όσον αφορά το Συννεφάκι εμένα προσωπικά με έχει βοηθήσει απίστευτα σε πολλά θέματα και έχει αφιερώσει αρκετές ώρες για την ενήμερωση και τη κατατόπιση μου. Όχι δουλεία δεν μου βρήκε, ούτε με πήρε σπίτι της να κοιμήθω στον καναπέ του σαλονίου της. Ούτε θα ήθελα κάτι τέτοιο φυσικά, ούτε μου το έταξε επειδή είναι ''καλή Χριστιανή Σμυρνιά με καταγωγή από τα Σούρμενα''. Τέτοιου είδους ανοησίες ελάχιστοι θα μπορούσαν να τις πουν και ακόμη λιγότεροι να τις πιστέψουν.
                              Συννεφάκι σε θέλουμε πίσω όλοι εμείς που αγωνιζόμαστε καθημερινά να τα φέρουμε σε πέρας στην Γερμανία. Όλοι εμείς που ελπίσαμε και ελπίζουμε σε μια καλύτερη ζωή γιατί αυτή την δικαιούμαστε όλοι, όπως η Ελίνα, η Βάσω ή εγώ. Συννεφάκι, Μιλού ακόμα και Σπύρο σας έχουμε ανάγκη όλοι όσοι διαβάζουν τα πόστ της Τσελιγκοπούλας και δακρίζουν.

                              (Ντύσου γερά Τσέλιγκα γιατί φαρμάκι το κρύο. Κράτα γερά Τσελιγκοπύλα γιατί εσύ είσαι το κονίακ που τον ζεσταίνει)
                              Καλησπερα ! τα λογια ειναι περιττα
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment


                                Originally posted by sal22 View Post
                                ...τωρα αν κανετε σαν τις αγελαδες που δινουν δινουν γαλα και μετα ριχνουν μια κλωτσια στο κουβα τι να κανω...
                                Κοίτα για Αθήνα δεν γνωρίζω αλά εδώ Θεσσαλονίκη δεν φιλάμε ένα ευχαριστώ που φτύνεται με την ίδια ανάσα..

                                Για όλα τ` άλλα παιδιά ότι ερώτησης... γράψετε παρακαλώ σε άλλο τοπικ.

                                Τέρμα εδώ

                                Comment

                                Working...
                                X