Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Συστατικές επιστολές πρότυπα βιογραφικού σημειώματος

    Θελω να βρω Γερμανικα προτυπα βιογραφικου σημειωματος και καποιες φορμες συστατικων επιστολων.Επισης στα Γερμανικα.

    Θελω να τα ετοιμασω σιγα σιγα απο Ελλαδα.

    Υπαρχει καποιος που μπορει να βοηθησει;
    Θελω να βρω κατι αντιστοιχο με αυτο:
    Βασικά - Πρότυπα - Office.com

    Πιθανον να υπαρχει και το αντιστοιχο Γερμανικο.

    Ευχαριστω.

    Comment


      Αχ! Αχ! ... βλέπε εδώ Οδηγίες προσανατολισμού

      κάτω στα πορτοκαλί που γράφει

      Στις συστατικές επιστολές, βιογραφικά, ;Τι γίνετε;
      Χρειάζεται απλή μετάφραση γι αυτά η πρέπει και αυτά να σταλούν στο Υπουργείο Κτλ;;



      Σου έστειλε ο Meinh πμ με ζωάκια?

      Comment


        Εστηλα? :P

        Δεν ξερω αν εχεις γραψει στον οδηγο για το βιογραφικο του eures (αν το χεις κανει, σχωρα με). Ειναι παρα πολυ καλο και μπορεις να το κανεις σε ολες τις γλωσσες (βλεπντας το ελληνικο eures κανεις βημα βημα και το γερμανικο) και στο τελος σου μενουν πολυ λιγα πραγματα για να μεταφρασεις στα γερμανικα (οποτε και λιγοτερα λεφτα αν το πας καπου εξω που το μεταφραζουν με τις λεξεις ή την σειρα).

        Comment


          Aχ Μιλου μου!!!! Αχ!!!
          Εχεις δικιο!!
          Και το ειδα το θεμα σου αυτο και ειπα μα τι καλος που ειναι!!
          Δεν το διαβασα ολο,η αληθεια ειναι..Δεν προλαβα.
          Σε ευχαριστω πολυ!!!Θα το διαβασω αργοτερα ολο με την ησυχια μου.

          Τωρα πμ με ζωακια...Χμμμ δεν ελαβα τπτ..
          Meinh τι λεει;;;

          Σου εμαθε κολπακια ο Μιλου και με αφησες στην απ έξω;;;;
          Θα μου στειλεις ολα τα ζωα του farmville;;;

          Comment


            Ναι πάνω στο αντικείμενο μου, απλά λίγο κατώτερο δλδ εγώ είμαι νοσηλεύτρια αλλά θα πάω σαν βοηθός και μόλις αναγνωριστεί το πτυχίο μου θα ανέβω επίπεδο
            Και φυσικά μόλις πάρω και το Β2 που χρειάζομαι πιστεύω ότι δεν θα χρειάζεται να δουλεύω για την εταιρία δανεισμού πια....
            making the wrong move at the right time

            Comment


              καλησπερα
              πωσ δουλευει
              η εταιρια δανεισμου ?
              τα 1054 ειναι καθαρα για 8 και πενθημερο ?
              η εταιρια τη παιρνει
              αξιζει να μλησουμε με τετοια εταιρια ?
              ευχαριστω

              Comment


                Πολύ σημαντική επίσης είναι και η Bewerbung. Υπάρχουν πολλά site που μπορείτε να συμβουλευτείτε για το πως θα την γράψετε π.χ. Bewerbungsschreiben - fr 130 Berufe kostenlos

                Να ξέρετε ότι στο βιογραφικό σας δεν μπορείτε να περιγράψετε τη θέση εργασία σας, μόνο την αναφέρετε μαζί με το όνομα και την ιδιότητα της εταιρίας. Γι' αυτό το λόγο υπάρχει η Bewerbung. Είναι η πρώτη εντύπωση που αποκτά ο ενδιαφερόμενος εργοδότης για εσάς. Θα πρέπει λοιπόν να δώσετε μεγάλη προσοχή στη σύνταξη αυτής της επιστολής. Εκεί μπορείτε να αναφέρετε πράγματα για τον εαυτό σας και για τις λεπτομέρειες τις εργασιακής σας εμπειρίας. ΠΡΟΣΟΧΗ δεν θα πρέπει να ξεπερνά τις 5 παραγράφους, γιατί θα γίνει βαρετή. Σκεφτείτε λοιπόν με πιο τρόπο μπορείτε να "πλασάρετε" καλύτερα τον εαυτό σας.

                Σε περίπτωση που στείλετε αίτηση για δουλειά μέσω email να ξέρετε ότι θα πρέπει τη Bewerbung, το βιογραφικό, τα πτυχία, συστατικές επιστολές και γενικά ότι άλλο σχετικό με τη συγκεκριμένη θέση εργασίας έχετε να το στείλετε ΣΕ ΕΝΑ συννημένο PDF αρχείο. Σε περίπτωση που επισυνάψετε πάνω απο ένα αρχεία τότε το email σας θα πάει στο καλάθι των αχρήστων!!!!
                making the wrong move at the right time

                Comment


                  Μακή μου το 1054 ευρώ πως το έβγαλες? Αν δουλεύεις ας πούμε 35 ώρες την εβδομάδα με 10, 54 την ώρα, ο μισθός σου το μήνα είναι 1475,60 ευρώπουλα. Πάντα να ξέρεις εδώ μιλάνε για brutto δλδ μικτά. Ο καθαρός σου μισθός εξαρτάται απο την κλάση που ανήκεις φορολογικά. Το οποίο μπορείτε να το υπολογίζετε εδώ. Οι ανύπαντροι ανήκουν στην κλάση 1. Οι παντρεμένοι απο την κλάση 3-5 δλδ ο ένας κλάση 3 και ο άλλος κλάση 5 ή και οι 2 στην κλάση 4. Αν είστε παντρεμένος αλλά ο/η σύζυγος είναι ακόμα Ελλάδα ανήκετε στην κλάση 1 γιατί θεωρείστε διαζευγμένοι.

                  Εταιρία δανεισμού.
                  Για ανειδίκευτους εργάτες και (συμπληρώνω εγώ) για όσους δεν γνωρίζουν τη γλώσσα καλά (βλ Αρετή ) είναι μια καλή αρχή.
                  Τώρα υπάρχουν διάφορά που υποθέτω ότι εξαρτώνται απο την εταιρία. Π.χ. μπορεί να δουλεύεις part time μόνο, μπορεί να δουλεύεις για 2-3 μήνες και μετά να μην έχεις δουλειά, μπορεί να σε στείλουν σε δουλειά που δεν έχει σχέση με το αντικείμενό σου. Όλα εξαρτώνται απο την εταιρία και το συμβόλαιο που θα κάνεις.
                  Εγώ όταν πήγα (και δεν έχω δεχτεί ακόμα γιατί ζήτησα να διαβάσω το συμβόλαιο) αυτά που ρώτησα είναι:
                  Πόσες ώρες θα δουλεύω την εβδομάδα?
                  Οι δουλειές σε τι απόσταση θα είναι απο το μέρος που μένω?
                  Ποιό είναι το λιγότερο που θα δουλεύω σε μήνες? Δλδ μπορεί να δουλέψω 1 μήνα και μετά να κάθομαι 6 μέχρι να βρεθεί κάτι αλλό?
                  Μετά απο πόσο καιρό (με το που θα λήξει αυτή που είμαι) μου βρίσκουν καινούρια δουλειά ?
                  Κάθε πότε πληρώνουν?
                  Μπορώ να φύγω όποτε θέλω ή με δεσμεύει κάτι?
                  Αυτά σε γενικές γραμμές. Τώρα η εταιρία τη παίρνει δεν ξέρω, σημασία έχει τι θα παίρνεις εσύ.
                  making the wrong move at the right time

                  Comment


                    γεια σου αρετη δεν ηελα να γραψω 1054 (λαθος)αλλ 10,54 την ωρα οπως εγραψες ςσυ στο πρωτο σου ποστ
                    αρα τα 10,54 ειναι μικτα ?
                    σιγουρα στην αρχη ανεβαινω μονοσ μου (μαλλον θα παρω και την κορη μου μαζι που ειναι 14 (δευτερα γυμνασιου παει )για την παω αμεσα στο σχολειο)
                    λοιπον σωστες και οι ερωτησεις που εκανες - θα κανεις
                    εσενα δλδ σοθ προτειναι 10,54 μικτα χωρις να σου πουν για ποσες ωρες και ποσο καιρο ?
                    σορυ για τισ πολλες ερωυησεις μπορει να φαινονται χαζες για καποιους αλλα αυτη τη
                    στιγμη ειμαστε σε νηπιακη κατασταση και τα πιο απλα για εμας ειναι βουνα

                    Comment


                      Εξαρτάται απο την ειδικότητα και την εταιρία. Εμένα μου είπαν ότι θα δουλεύω το λιγότερο 35 ώρες την εβδομάδα και ότι το ελάχιστον χρονικό διάστημα είναι 1 χρόνος.
                      Αλλά σου λέω και πάλι εξαρτάται απο την εταιρία και την ειδικότητα. Για το επάγγελμα το δικό μου (νοσηλεύτρια) τα 10,54 ευρώπουλα δεν είναι πολλά, αλλά για αρχή για κάποιον που δεν ξέρει καλά τη γλώσσα είναι σούπερ.

                      Αν πάρεις και την κόρη σου θα πέρνεις λογικά και επίδομα για το παιδί. Αλλά δυστυχώς αυτά δεν τα ξέρω καλά... Ρώτα milu που τα ξέρει αυτά.
                      making the wrong move at the right time

                      Comment


                        Αρετή τα εξηγείς / ανακοινώνεις πάρα πολλή σωστά και είναι εντυπωσιακό πόσο γρήγορα προσαρμόζεσαι μόνη σου σε μια ξένοι χώρα και το κυριότερο προς το ζην, βρήκες εργασία! RESPEKT!!
                        Δεν θέλω να είμαι αγενείς και καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει καμιά απολύτως αμφιβολία αδιαφάνειας στην λογική διάταξη της ενημέρωσης περί του “Bewerbung” που μας πλουτίζεις. Είναι ακριβός έτσι όπως τα λες! Οφείλεται καθαρά μόνο στην γλώσσα δια του λόγου ότι παίρνω το θάρρος μιας μικρής διόρθωσης. Bitte verzeih!

                        Bewerbung θα πει η μάλλον είναι γενικός η --> αίτηση(-ις) υποψηφιότητα(-της)

                        Όλο το Bewerbung αποτελείται από:

                        1.συνοδευτική επιστολή (Anschreiben) το οποίο γράφετε ξεχωριστά και είναι το πρώτο που διαβάζει ο προσωπάρχης. Αν η επιστολή δεν κινεί / προκαλεί το ενδιαφέρον / την περιέργεια του, πάει κατευθείαν στο καλάθι αχρήστων το ακόλουθο:

                        2.βιογραφικό σημείωμα (Lebenslauf) το οποίο συνιστάται να είναι επιγραμματικό (σε σχήμα πίνακα) και ανοδικός επίκαιρο (πρώτα τα πιο πρόσφατα) και όπως εξήγησες πολύ σωστά μαζί με το βιογραφικό σημείωμα, τα πτυχία, συστατικές επιστολές και γενικά ότι άλλο σχετικό με τη συγκεκριμένη θέση εργασίας έχετε να το στείλετε ΣΕ ΕΝΑ συννημένο PDF αρχείο.

                        Comment


                          Milu εχείς απόλυτο δίκιο και δεν χρειάζεται να ζητάς συγνώμη. Είναι ακριβώς έτσι όπως το λες, απλά επειδή εδώ όλοι με ρωτάνε "hast du deine Bewerbung geschrieben?" το λέω συνέχεια Bewerbung, που είναι όλο το πακέτο ακριβώς όπως το περιγράφεις. Παρακαλώ αν κάποιος έχει μπερδευτεί με τα παραπάνω γραφόμενα να ζητήσει διευκρινήσεις και πολύ ευχαρίστως να τις δώσουμε.
                          making the wrong move at the right time

                          Comment


                            Φυσικός στη Γερμανία...

                            Καλησπέρα,
                            έχω τελειώσει φυσικός και ενδιαφέρομαι να εργαστώ στη Γερμανία.
                            Από γερμανικά έχω το Zertifikat, αλλά κάνω εντατικά μαθήματα για να ανέβω σε επίπεδο Zentrale Mittelstuffe Prufung.
                            Οποιαδήποτε βοήθεια ή πληροφορία θα είναι χρήσιμη.

                            Ευχαριστώ εκ των προτέρων
                            Μάνος
                            Τα Πάντα όλα και τα Κοάλα τίποτα...

                            Comment


                              IT Jobs στη Γερμανία

                              Καλημέρα σε όλους

                              Ενδιαφέρομαι να μετακομίσω στη Γερμανία. Ψάχνω να βρω recruitters που να ειδικεύονται στο IT. Η ειδικότητα μου είναι network engineer ή systems administrator με certification από Microsoft. Δυστυχώς μιλάω μόνο Αγγλικά και καθόλου Γερμανικά. Αν κάποιος ξέρει κάποια γραφεία, ειδικά αν έχουν επιλογή και για αγγλικά, θα εκτιμήσω την κάθε βοήθεια.

                              ευχαριστώ

                              Comment


                                Originally posted by Areti View Post
                                Ναι πάνω στο αντικείμενο μου, απλά λίγο κατώτερο δλδ εγώ είμαι νοσηλεύτρια αλλά θα πάω σαν βοηθός και μόλις αναγνωριστεί το πτυχίο μου θα ανέβω επίπεδο
                                Και φυσικά μόλις πάρω και το Β2 που χρειάζομαι πιστεύω ότι δεν θα χρειάζεται να δουλεύω για την εταιρία δανεισμού πια....
                                Μπραβο μπραβο Αρετουλα!!
                                Πολυ χαιρομαι για σενα.
                                Ειναι ενα παρα πολυ καλο ξεκινημα!!

                                Comment

                                Working...
                                X