Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Παιδιά εγώ το μόνο που προσπάθησα να κάνω ήταν να παραθέσω τη δική μου προσωπική εμπειρία και το πως βίωσα (και βιώνω ακόμη) την περιπέτεια της αναζήτησης εργασίας στη Γερμανία. Δεν ήταν ο σκοπός μου ούτε να τρομάξω, ούτε να αποθαρρύνω, πόσο μάλλον να κοροϊδέψω κανέναν. Τι συμφέρον θα είχα εγώ από κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω αν στο παρελθόν υπήρξαν τέτοια κρούσμτα εδώ στο φόρουμ αλλά εγώ δεν είμαι σίγουρα ένας από αυτούς...Το μονο που ήθελα ήταν να παραθέσω τη δική μου πλευρά για να δείξω πως υπάρχει και αυτή η πλευρά και πως δεν πρέπει πάντα να αφηνόμαστε στον ενθουσιασμό και στην ανάγκη που μας ωθεί γιατί υπάρχουν και οι δυο οι όψεις. Και αυτοί που, με η χωρίς ιδιαιτερα προσόντα, βρήκαν σχετικά γρήγορα δουλειά και βολεύτηκαν και οι άλλοι που παρόλα τα προσόντα τους προσπαθούν δίχως τύχη...

    Ευχαριστώ όσους απάντησαν καλοπροαίρετα και κατανοώ από την πλευρά μου όσους το παρατράβηξαν αν και άδικα.

    Μακάρι όλοι να έχουν περισσότερη τύχη απ' οτι έχω εγώ και μακάρι να βολευτούν όλοι από δουλειά όπου επιθυμούν.

    Comment


      Ας μου επιτραπεί να καταγράψω κι εγώ την ένστασή μου. Το "...θα ήθελα να καταθέσω και εγώ την προσωπική μου εμπειρία..." σημαίνει προσωπική εμπειρία και τίποτα άλλο. Μέχρις εκεί! Όμως, στο κλείσιμο του ποστ υπάρχει το "Σας διαβεβαιώνω οτι ΤΙΠΟΤΑ από αυτά δεν ισχύει..." που σημαίνει γενικό συμπέρασμα.

      Aυτή τη στιγμή που μιλάμε, στο Jobbörse υπάρχουν στην κατηγορία "IT, DV, Computer, Mathematik" τα εξής:

      2444 θέσεις ΜΟΝΟ στο Μόναχο
      868 θέσεις ΜΟΝΟ στη Φρανκφούρτη

      και χωρίς να βάζω τους παρακείμενους δήμους, που και να' θελα δε τους ξέρω!

      Έστω ότι κάποιες δε σου ταιριάζουν κι επιπρόσθετα υπάρχουν και κάποιες διπλοεγγραφές. Τότε -50%. Όπότε:

      1200 θέσεις ΜΟΝΟ στο Μόναχο
      460 θέσεις ΜΟΝΟ στη Φρανκφούρτη

      Ξέρεις πόσες αγγελίες είχε το Jobbörse συνολικά για ηλεκτρολόγους? Γύρω στις 250 (χωρίς το -50%)! Έστελνα 6-8 βιογραφικά την εβδομάδα για διάστημα λιγότερο από 1,5 μήνα. Τελικά βρήκα όχι 1 αλλά 2 δουλειές. Η μία ήταν για Leiharbeiter. E, πήγα στην άλλη. Επίπεδο γλώσσας εκείνη την εποχή; Α2. Και η δουλειά που κάνω τώρα είναι 2 σκαλοπάτια πιο κάτω απ' ότι έκανα στην Ελλάδα, λόγω γλώσσας. Κι από χρήματα, καλύτερα από Ελλάδα.

      Όποτε, αν και δεν είμαι μαθηματικός (ηλεκτρολόγος ΤΕ είμαι), τα 90+ βιογραφικά που λες ότι έστειλες είναι πολύ-πολύ λίγα παρόλο που στο αρχικό ποστ ανεφέρεις "άπειρα". Σίγουρα είναι και θέμα τύχης αλλά δεν είναι και λαχείο να κυνηγάς ποσοστό 1:1.000.000. Κυνήγι θέλει και μεθοδικότητα (κι ίσως τον πήχη λίγο κατεβασμένο).

      Τελείως φιλικά και καλοπροαίρετα...

      Comment


        kalispera se olous.me aformi to 8ema pou anoikse o filos 8elo na kata8eso kai ego tin apopsi mou.protoir8a sti germania to septemvri tou 2011.douleia vrika apo grafeio (eutixos i douleia mou einai mageiras kai den mou kakofenete na douleuo se kouzina )stin arxi i sun8ikes eitane poli diskoles, i piesi megali emena se 1 domatio 3 tetragonika alla ekana ipomoni na do pou 8a paei to pragma.3ekinisa na douleuo para polles ores na vgazo douleia gia 2 atoma kai na perno 1200 euro to mina.kai opos 3erete dilomena eitane poli liga.......ipopsin apo glossa den iksera tipota (tora einai ligo kalitera ta pragmata)kai apo gnostous tipota.mona3ia mona3ia mona3ia.meta apo 1misi xrono peripou kai me aformi osa diavasa apo ton filo parapano ir8e i ora na kano enan apologismo.autin ti stigmi douleuo me ta diplasia xrimata ola dilomena exo noikiasei diko mou spiti(mikro vevaia kamia sxesi me ta spitia pou exoume stin ellada)kai auto pou exo po einai min fovaste tipota kai tolmiste na vgeite ektos elladas ..ola 8eloun tin ipomoni tous etsi kai allios o kosmos den ftiaxtike se mia mera...kai na 8imaste.tipota den xarizete se kanenan kai kaneis den ta vriskei eukola stin arxi.kalo kouragio se olous kai TOLMISTE.

        Comment


          kalispera kai apo mena .8elo na se enoimeroso oti uparxoun a3iopista grafeia (kai ego me grafeio anevika)to 8ema einai oti oi douleies pou exoun sini8os ta grafeia einai se ellinika estiatoria mias kai den 3ereis glossa.pame sto 8ema elliniko estiatorio tora.otidipote kaneis edo pano na 3ereis oloi psaxnoun tin eksidikeusi.prosopika 8a sou protina na psa3eis douleia pano ston tomea pou 3ereis me kleista ta matia .ekei 8a mporeseis na kaneis kapia stigmi ti diafora kai na kalitereuseis ti zoh sou.to 8ema tis glossas einai kati pou 8a ginei siga siga ... an den exeis ergastei pote se epaggelmatiki kouzina 8a sou einai para poli diskolo na prosarmosteis (oxi akator8oto).kali dynami kai an mporo na voi8iso se kati poli euxaristos...

          Comment


            Originally posted by Melkor View Post
            Παιδιά εγώ το μόνο που προσπάθησα να κάνω ήταν να παραθέσω τη δική μου προσωπική εμπειρία και το πως βίωσα (και βιώνω ακόμη) την περιπέτεια της αναζήτησης εργασίας στη Γερμανία. Δεν ήταν ο σκοπός μου ούτε να τρομάξω, ούτε να αποθαρρύνω, πόσο μάλλον να κοροϊδέψω κανέναν. Τι συμφέρον θα είχα εγώ από κάτι τέτοιο.
            Sadism is the derivation of pleasure as a result of inflicting pain, cruelty, degradation, or humiliation, or, watching such behaviors inflicted on others.
            (ελληνικά: Ο σαδισμός είναι το φαινόμενο ευχαρίστησης που παίρνει κάποιος όταν προκαλεί πόνο, απάνθρωπη μεταχείριση, υποβάθμιση, ταπείνωση, ή παρακολουθώντας τέτοιες συμπεριφορές πάνω σε τρίτα άτομα)
            πηγή: Sadism - Wikipedia, the free encyclopedia

            Αξιοσημείωτο δε, που επιμένεις στη θέση σου (έχοντας έρθει εξ ουρανού) και στο υπεργενικευμένο συμπέρασμα μας μεταφέρεις για μια χώρα 8 φορές μεγαλύτερη σε πλυθυσμό από την ελλάδα. Πιο εύκολα πιστεύω ότι σε πλήρωσαν για να προκαλέσεις ψυχολογικό χάος (καλά το πας, δε λέω) σε ανυπεράσπιστους εδώ παρά ότι είχες πτυχίο συν γερμανική εμπειρία αλλά σε απέρριψαν από 4 μεγάλες πόλεις. Το ψέμμα σου επιβεβαιώνεται μετέπειτα που το γυρνάς σε θιγμένο σπουργιτάκι, αρχίζεις τις αναφορές περί καχύποπτους έλληνες (όταν η αλήθεια σου μπάζει νερά), εμπλέκεις τη χρυση αυγη ενώ παράλληλα εξακολουθείς να γράφεις ορθογραφημένα, ευπαρουσίαστα ελληνικά, σε τρίτο κυρίως πρόσωπο, προσπαθώντας να κρατήσεις κόσμιο επίπεδο (κάποιος που όντως ήταν άτυχος, θα αντιδρούσε πιο απότομα μετά την επίθεση μου). Αποτέλεσμα να δείχνεις αρκετά πειστικός προς εκείνους που δεν έχουν αναπτύξει πολύ την κριτική τους σκέψη (λόγω έλλειψης χρόνου, κούρασης, αναβλητικότητας, κλπ) με κίνδυνο να σε πάρουν στα σοβαρά.
            Αν κάποιος γονιός σε πιστέψει και αύριο μεθαύριο το παιδί του ρωτήσει "μαμά, γιατί δεν έχουμε να φάμε;" ποια θα είναι η δική σου θέση; Σε φαντάζομαι από μία μεριά να λες "μην ανησυχείτε που δεν έχετε να φάτε γιατί ούτε στις ανεπτυγμένες χώρες έχουν να φάνε". Όπως είπε και ο Βενιζέλος "ΤΡΑΤΖΙΚ"

            Προτού πιάσουμε τον άνθρωπο από τα μούτρα , να λάβουμε υπόψιν πόσο ισχυρός παράγοντας είναι η τύχη ?
            Ο παράγοντας τύχη γενικότερα υπάρχει αλλά όχι, δεν ισχύει σε αυτή τη περίπτωση. Τα μακροοικονομικά στοιχεία δείχνουν ότι οι γερμανόφωνες χώρες δεν είναι σε οικονομική ύφεση και έχουν πολύ χαμηλό δείκτη ανεργίας (για παράδειγμα η Αυστρία έχει γύρω στο 4% ανεργία). Από κει και πέρα άτομο που γνωρίζει άπταιστα γερμανικά (το τονίζω) και δεν βρίσκει καμμία εργασία είτε θα κάνει κάτι πολύ λάθος ή θα λέει ψέμματα για τη προσπάθεια που (λέει ότι) βάζει. Η πιθανότητα, μία χώρα να απορρίπτει εργασιακά ένα σωστό άτομο με πτυχίο, άπταιστα γερμανικά, 4 χρόνια προϋπηρεσία στο αντικείμενο συν άλλα 6 αντίστοιχα σε γερμανική εταιρία (σύνολο 10 χρόνια), είναι προϊόν φαντασίας. Αν ήταν τόσο βλάκες να μην θέλουν τέτοιο εργαζόμενο, πιθανότατα θα είχαν ως χώρα χειρότερα οικονομικά και κοινωνικά προβλήματα. Όποιος αποδέχεται μια τέτοια περίπτωση με το σκεπτικό "μπας και όντως συμβαίνει; Μήπως είναι τύχη;" απλά προσβάλει τη νοημοσύνη του. Ατυχία θα ήταν αν είχε πολύ περιορισμένο χρόνο (πχ 5 μέρες) στο ψάξιμο και οι τρεις επιχειρήσεις που πρόλαβε να απευθύνθει δεν ενθουσιάστηκαν με τις ικανότητες του. Το παραπάνω δεν είναι ατυχία, είναι ψέμμα. Απλά και κατηγορηματικά. Ένα αληθοφανές ψέμμα και τίποτα παραπάνω. Δικαίωμα κάποιου να επιλέξει να το πιστεύει αλλά όταν το μέλλον της οικογένειας του βασίζεται σε αυτό, μάλλον δεν είναι τόσο ώριμη απόφαση.

            Η εικόνα της παραδεισένιας χώρας είναι σκεπτικό λανθασμένο εξ αρχής. Παρόλα αυτά, η μετανάστευση δεν θέλει (υπερβολικό) κόπο αλλά θέλει τρόπο.

            Comment


              Originally posted by random View Post
              Sadism is the derivation of pleasure as a result of inflicting pain, cruelty, degradation, or humiliation, or, watching such behaviors inflicted on others.
              (ελληνικά: Ο σαδισμός είναι το φαινόμενο ευχαρίστησης που παίρνει κάποιος όταν προκαλεί πόνο, απάνθρωπη μεταχείριση, υποβάθμιση, ταπείνωση, ή παρακολουθώντας τέτοιες συμπεριφορές πάνω σε τρίτα άτομα)
              πηγή: Sadism - Wikipedia, the free encyclopedia

              Αξιοσημείωτο δε, που επιμένεις στη θέση σου (έχοντας έρθει εξ ουρανού) και στο υπεργενικευμένο συμπέρασμα μας μεταφέρεις για μια χώρα 8 φορές μεγαλύτερη σε πλυθυσμό από την ελλάδα. Πιο εύκολα πιστεύω ότι σε πλήρωσαν για να προκαλέσεις ψυχολογικό χάος (καλά το πας, δε λέω) σε ανυπεράσπιστους εδώ παρά ότι είχες πτυχίο συν γερμανική εμπειρία αλλά σε απέρριψαν από 4 μεγάλες πόλεις. Το ψέμμα σου επιβεβαιώνεται μετέπειτα που το γυρνάς σε θιγμένο σπουργιτάκι, αρχίζεις τις αναφορές περί καχύποπτους έλληνες (όταν η αλήθεια σου μπάζει νερά), εμπλέκεις τη χρυση αυγη ενώ παράλληλα εξακολουθείς να γράφεις ορθογραφημένα, ευπαρουσίαστα ελληνικά, σε τρίτο κυρίως πρόσωπο, προσπαθώντας να κρατήσεις κόσμιο επίπεδο (κάποιος που όντως ήταν άτυχος, θα αντιδρούσε πιο απότομα μετά την επίθεση μου). Αποτέλεσμα να δείχνεις αρκετά πειστικός προς εκείνους που δεν έχουν αναπτύξει πολύ την κριτική τους σκέψη (λόγω έλλειψης χρόνου, κούρασης, αναβλητικότητας, κλπ) με κίνδυνο να σε πάρουν στα σοβαρά.
              Αν κάποιος γονιός σε πιστέψει και αύριο μεθαύριο το παιδί του ρωτήσει "μαμά, γιατί δεν έχουμε να φάμε;" ποια θα είναι η δική σου θέση; Σε φαντάζομαι από μία μεριά να λες "μην ανησυχείτε που δεν έχετε να φάτε γιατί ούτε στις ανεπτυγμένες χώρες έχουν να φάνε". Όπως είπε και ο Βενιζέλος "ΤΡΑΤΖΙΚ"



              Ο παράγοντας τύχη γενικότερα υπάρχει αλλά όχι, δεν ισχύει σε αυτή τη περίπτωση. Τα μακροοικονομικά στοιχεία δείχνουν ότι οι γερμανόφωνες χώρες δεν είναι σε οικονομική ύφεση και έχουν πολύ χαμηλό δείκτη ανεργίας (για παράδειγμα η Αυστρία έχει γύρω στο 4% ανεργία). Από κει και πέρα άτομο που γνωρίζει άπταιστα γερμανικά (το τονίζω) και δεν βρίσκει καμμία εργασία είτε θα κάνει κάτι πολύ λάθος ή θα λέει ψέμματα για τη προσπάθεια που (λέει ότι) βάζει. Η πιθανότητα, μία χώρα να απορρίπτει εργασιακά ένα σωστό άτομο με πτυχίο, άπταιστα γερμανικά, 4 χρόνια προϋπηρεσία στο αντικείμενο συν άλλα 6 αντίστοιχα σε γερμανική εταιρία (σύνολο 10 χρόνια), είναι προϊόν φαντασίας. Αν ήταν τόσο βλάκες να μην θέλουν τέτοιο εργαζόμενο, πιθανότατα θα είχαν ως χώρα χειρότερα οικονομικά και κοινωνικά προβλήματα. Όποιος αποδέχεται μια τέτοια περίπτωση με το σκεπτικό "μπας και όντως συμβαίνει; Μήπως είναι τύχη;" απλά προσβάλει τη νοημοσύνη του. Ατυχία θα ήταν αν είχε πολύ περιορισμένο χρόνο (πχ 5 μέρες) στο ψάξιμο και οι τρεις επιχειρήσεις που πρόλαβε να απευθύνθει δεν ενθουσιάστηκαν με τις ικανότητες του. Το παραπάνω δεν είναι ατυχία, είναι ψέμμα. Απλά και κατηγορηματικά. Ένα αληθοφανές ψέμμα και τίποτα παραπάνω. Δικαίωμα κάποιου να επιλέξει να το πιστεύει αλλά όταν το μέλλον της οικογένειας του βασίζεται σε αυτό, μάλλον δεν είναι τόσο ώριμη απόφαση.

              Η εικόνα της παραδεισένιας χώρας είναι σκεπτικό λανθασμένο εξ αρχής. Παρόλα αυτά, η μετανάστευση δεν θέλει (υπερβολικό) κόπο αλλά θέλει τρόπο.
              Εντάξει παιδιά, μετά από την αφόρητη πίεση του ευφυέστατου random θα το παραδεχτώ.

              Μιας και δεν βρίσκω δουλειά εδώ και πολύ καιρό, μου πρότεινε κάποιος (ο σκοτεινός άρχοντας) κάτι πολύ δελεαστικό. Μου λέει: Μιας και είσαι καιρό άνεργος και τα ξύνεις, μιας και απ' οτι φαίνεται είσαι άχρηστος και ανίκανος αφού δεν σε δέχονται στις εταιρείες, γιατί δεν μπαίνεις σε ένα φόρουμ ονόματι patriotaki και επί πληρωμή, να τρομοκρατήσεις τον ανυποψίαστο και ανυπεράσπιστο κόσμο που θέλει να μεταναστεύσει στη Γερμανία; Υπό την πίεση της επιβίωσης και με το σαδιστικό μου ένστικτο στο κόκκινο (βαράω και τη γυναίκα μου δε σας το είπα αυτό...) αναγκάστηκα να υποκύψω και ομολογώ οτι δεν το μετάνιωσα. Τα λεφτά καλά και η χαρά της τρομοκρατίας ανυπέρβλητη!

              Random, μιας και παραθέτεις ρητά απο Wikipedia να σου πω κι εγώ ένα πασίγνωστο και πολύ εύστοχο από τον Αϊνστάιν: "Δύο πράγματα είναι άπειρα σε αυτόν τον κόσμο, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία... ... και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος!"

              Εμπρός λοιπόν συμπατριώτες! Μην ακούτε πληρωμένους, αδίστακτους τρομοκράτες που θέλουν να σας κρατήσουν πίσω! Όλοι μαζί με κάθε μέσο στη Γερμανία. Με τρένα, με αεροπλάνα και βαπόρια που λέει και το άσμα! Κλείστε τ' αυτιά σας σε αυτά που σας λένε οι ψέφτες και τα troll του ίντερνετ και μαζί κλείστε και τον διακόπτη της σκέψης σας...Αφήστε την αισιοδοξία να κλείσει κάθε χαραμάδα κριτικής σκέψης μέσα σας και ορμάτε! Ο δικαστής Random (και αρκετοί άλλοι εδώ μέσα) έβγαλε το συμπερασμα: Όλα είναι ψέματα και αν είναι αλήθειεα είναι υποκινούμενα από σκοτεινά κέντρα...Οπότε βούρ!!

              Comment


                Μόλις έδειξες ότι η πραγματική σου ηλικία είναι στα 20+, όχι 30+ που έβγαινε συμπερασματικά. Thanks!

                Comment


                  Μelkor συν αλλα προηγουμενα ονοματα.....
                  Σε εχω παρακολουθησει αρκετες φορες εδω στο φορουμ....Και μου γεννα μια απλη απορια....
                  Γιατι εχω την εντυπωση οτι εισαι ο ιδιος που επανεμφανιζεται συνεχως??......
                  ...Να σου πω.......Οπως και στις αλλες φορες με αλλα nick....σου ξεφυγε μια απλη συνηθεια που εχεις.....
                  Παντα ποσταρεις σε πρωινες ωρες.......
                  Μπορεις να με διαψευσεις???....
                  Αν οχι κανε μου την χαρη...Τα κομπλεξ σου και τα τοιαυτα σου να τα κανεις με τον εαυτο σου και οχι με μας....

                  Comment


                    Γεια σας ειμαι καινουργια στο Site αυτο και εγω ειμαι 51 και ενδιαφερομαι για εργασια στο Μοναχο της Γερμανιας. Ζω στην Αθηνα . Εσεις? Βρηκατε καμμια ακρη?

                    Comment


                      Και γω Βασια μια απο τα ιδια . Η επιβιωση εγινε αδυνατη

                      Comment


                        καλησπέρα όπως είδες παραπάνω ενδιαφερόμουν συγκεκριμένα για εργασία ήδη συνταξιούχου. Δεν ξέρω αν είσαι ίδια περίπτωση αλλά γενικά αυτό που έχω καταλάβει από το site, και μου λένε συγγενείς μου που έχουν πάει αν δεν ξέρεις ένα καλό επίπεδο γερμανικών (δηλ. να επικοινωνείς με άνεση) μην ξεκινήσεις. Πάντως κάνε μια πλοήγηση στα θέματα που αφορούν εργασία γιατί είναι πολύ εξυπηρετικά.

                        Comment


                          Δεν γνωρίζουμε από σύμπαν και αστροφυσικούς, άπω ανάπτυξη της συνολικής προσφοράς εργασίας από το 3. Τρίμηνο 2010 ε ως 3. Τρίμηνο του 2012 γνωρίζουμε... αναξιόπιστο, γύρο στο 1.000.000 κενές θέσεις, να μην βρίσκουν θέσει εργασίας υποψήφιοι με “προσόντα”!?

                          Κάθε άνθρωπος είναι ο άρχοντας, η, να έλεγα άξιος της τύχης του!?

                          Ο σκοπός του πατριωτάκι είναι η πληροφόρηση για όλους.

                          Εδώ, είναι προς όφελος των διαχειριστών να συγχωνευθούν παρεμφερή θέματα και κείμενα ώστε να τηρηθεί η λογική τους διάταξη με βάση την εμπειρικά-αναλυτική πολιτική. Επιχειρούμε την καθαρή παράθεση στοιχείων, με ουδέτερες περιγραφές της πραγματικότητας, ώστε να καταστεί δυνατός ένας στοιχειώδης προσανατολισμός: οι ακριβής οδηγίες για την μετανάστευση. Εκτός από τις υποκειμενικές απόψεις σχετικά με την πραγματικότητα της μετανάστευσης, υπάρχει και η γνώση και η επίγνωση!

                          Ένα άλλο σύμπαν είναι το πεπρωμένο της ελεύθερης βούλησης. Άλλη μοιρολογούν, άλλη αποφασίζουν.

                          Κανείς δεν παρακαλάει κανέναν να φύγει για εξωτερικό η να μήνη Ελλάδα. Και κανείς δεν εγγυάται για τίποτε, αλά ούτε πιστεύουμε ότι τα μέλη του πατριωτάκι είναι τόσο αφελής και ανίκανη της διάκρισης... Το πατριωτάκι βοήθησε και βοηθάει σε ανοιχτές απορίες που υπήρχαν και υπάρχουν. Οι οδηγίες δεν είναι πανάκεια! Προ πάντων δεν απαντάνε στο δίλημμα “Να μεταναστεύσω ή όχι?” αλλά είναι οδηγίες για το “Πώς να μεταναστεύσω ασφαλέστερα”. Μπορεί να συμβάλουν στην αποσαφήνιση των απαιτούμενων νομικών και διαδικαστικών προϋποθέσεων αλλά και των οργανωτικά μελετημένων ενεργειών για την, κατά το δυνατότερο, ομαλότερη μετάβαση από την Ελλάδα στην Γερμανία.
                          Σε αυτήν την προσπάθεια σας παρακαλούμε να μην διαπληκτίζεστε αναμεταξύ σας και να παραμένετε αντικειμενική επί του θέματος.

                          Comment


                            Όλοι όσοι είμαστε ήδη στο εξωτερικό, αλλά και όσοι ετοιμάζονται ή το σκέφτονται να φύγουν από την Ελλάδα, χρειαζόμαστε ο ένας τη βοήθεια του άλλου για να τα καταφέρουμε. Μια κουβέντα, μια κίνηση, μια πληροφορία μπορούν να συμβάλουν καθοριστικά στις προσπάθειές μας. Tο Patriotaki έχει έτσι απλά ως σκοπό του την πληροφόρηση, την αλληλοϋποστήριξη και την αλληλεγγύη μεταξύ μας.
                            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                            Comment


                              Παιδιά καλημέρα!Είμαι μαθηματικός 35 ετών και έχω ακούσει ότι στη Γερμανία υπάρχει έλλειψη σε καθηγητές μέσης εκπαίδευσης.Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με το πως γίνεσαι καθηγητής εκεί (τι πτυχίο-ειδίκευση πρέπει να έχεις), καθώς επίσης και για μισθούς, συνθήκες εργασίας κλπ? Επίσης να ρωτήσω αν υπάρχουν προγράμματα για ταχύρυθμη εκμάθηση της γλώσσας-είχα μάθει κάποια βασικά γερμανικά πριν 10-12 χρόνια αλλά από τότε τα έχω παρατήσει.

                              Comment


                                Originally posted by Redbull 1061 View Post
                                Παιδιά καλημέρα!Είμαι μαθηματικός 35 ετών και έχω ακούσει ότι στη Γερμανία υπάρχει έλλειψη σε καθηγητές μέσης εκπαίδευσης.Μπορεί κάποιος να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με το πως γίνεσαι καθηγητής εκεί (τι πτυχίο-ειδίκευση πρέπει να έχεις), καθώς επίσης και για μισθούς, συνθήκες εργασίας κλπ? Επίσης να ρωτήσω αν υπάρχουν προγράμματα για ταχύρυθμη εκμάθηση της γλώσσας-είχα μάθει κάποια βασικά γερμανικά πριν 10-12 χρόνια αλλά από τότε τα έχω παρατήσει.
                                Καλησπέρα Redbull 1061. Απο την ερώτηση σου καταλαβαίνω ότι δεν είσαι καθηγητής μέσης εκπαίδευσης στην Ελλάδα και ότι θα σε ενδιέφερε να εργαστείς σε δημόσιο σχολείο της Γερμανίας. Το να καταφέρει κάποιος αυτό που λέμε απο Ελλάδα είναι πάρα πολύ δύσκολο μιάς και για να το καταφέρεις αυτό θα πρέπει να κάνεις ειδίκευση 2 χρόνια (δηλαδή Master of Education) και μετα άλλα 2 χρόνια προετοιμασία (Vorbereitungsdienst) για να φτάσεις στο λεγόμενο Lehramt και απο εκεί να δώσεις εξετάσεις που ορίζει το αντίστοιχο κρατίδιο. Συν ότι πρίν τα κάνεις όλα αυτά πρέπει να "έχεις" την Γερμανική γλώσσα. Αυτά για να γινεις μαθηματικός σε σχολείο. Η μισθός ακολουθεί τον πίνακα του TVÖD για τους κρατικούς υπαλλήλους.


                                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                                Comment

                                Working...
                                X