Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by random View Post
    Τι σχέση έχουν οι Σουηδοί με ένα θέμα που αφορά την Γερμανία; Μήπως αυτή η τάση να αποδείξουμε ντε και καλά ότι η Σουηδία δεν είναι παράδεισος οφείλεται σε κάποιο culture shock;
    Οχι μπερδευτηκα γιατι εγραφα πριν ενα ποστ για Σουηδια και απο τη βιασυνη μου να παω καπου νομιζα οτι ειναι και αυτο το θεμα για Σουηδια..
    Περασα και απο Γερμανια ομως..

    Λοιπον εγω τους Γερμανους δεν τους ηξερα, δεν ειχα κανεναν γνωστο να με προιδεασει.. και οταν πηγα Γερμανια επαθα σοκ..

    Οι Γερμανοι ειναι μηχανοποιημενοι και εχουν τεραστιο προβλημα γραφειοκρατιας..
    Δηλαδη για να κανεις μια απλη αιτηση για δουλεια πας με ενα ντοσιε ή καλυτερα πακο απο χαρτια που αποδεικνυουν ενα προς ενα οτι γραφεις στο βιογραφικο σου..
    Δεν νομιζω να καταφερνα ποτε να προσαρμοστω στη Γερμανια απο πλευρας ανθρωπων και ζωης..
    Και δουλεια να μου προσφερουν δεν ξαναπαταω το ποδι μου εκει!!!..

    Και το κυριοτερο οι θεσεις μηχανικων ηταν λιγο πολυ ολες με επιστημονικη ερευνα.. δηλαδη ζητουσαν διδακτορικους, επιστημονικους συνεργατες, ερευνητες.. Ακαδημαικους ψαχνανε πιο πολυ.. Η ηλικια δεν ειναι προβλημα..
    Καποιους που γνωρισα και πιασανε δουλεια σαν μηχανικοι στη Γερμανια μου ειπαν οτι τους προτεινανε καποιοι καθηγητες απο Ελλάδα ή ειχαν ερθει στην Ελλαδα οι Γερμανοι απο καποιες συγκεκριμενες εταιριες για συγκεκριμενα προτζεκτς και τους βρηκαν.. Δηλαδη ολοι τους ειχαν καποιο ακαδημαικο κονε λιγο πολυ ή τα ειχαν προσυμφωνησει πριν πανε στη Γερμανια..

    Επιγειοι παραδεισοι δεν υπαρχουν.. Σε συγκριση με τη Γερμανια ομως εμενα η Σουηδια μου φανηκε πολυ καλυτερη επιλογη σε ολους τους τομεις για μονιμη μεταναστευση..

    Comment


      Originally posted by something View Post
      Παντως στα Χανιωτικα Νεα που διαβαζω καθημερινα και υπαρχει και εντυπη εκδοση ΔΩΡΕΑΝ δεν εχω δει κατι αντιστοιχο παντως.
      Στις Ηρακλειωτικες εφημεριδες βγαινουν αυτα..

      Πριν 2 βδομαδες εφυγε ενας γνωστος μου απο το Ηρακλειο για Νυνεμβεργη σαν μαγειρας σε ενα καινουργιο εστιατοριο κρητικης κουζινας που ανοιξε ενας.. και δεν ηταν και το επαγγελμα του μαγειρας.. δουλευε την τουριστικη σεζον σε καποια ξενοδοχεια.. αλλα ηξερε και τα βασικα Γερμανικα.. απο αγγελια σε εφημεριδα την βρηκε την δουλεια..

      Comment


        Originally posted by 00000 View Post
        Καποιους που γνωρισα και πιασανε δουλεια σαν μηχανικοι στη Γερμανια μου ειπαν οτι τους προτεινανε καποιοι καθηγητες απο Ελλάδα ή ειχαν ερθει στην Ελλαδα οι Γερμανοι απο καποιες συγκεκριμενες εταιριες για συγκεκριμενα προτζεκτς και τους βρηκαν.. Δηλαδη ολοι τους ειχαν καποιο ακαδημαικο κονε λιγο πολυ ή τα ειχαν προσυμφωνησει πριν πανε στη Γερμανια..
        Ναι κι αυτό ονομάζεται networking. Ακαδημαικός να ήμουν με διδακτορικό, αν ήθελα να πάω σε ένα συγκεκριμένο ινστιτούτο για έρευνα ή διάλεξη χωρίς να γνωρίζω κανέναν, πρώτα θα έστελνα ένα καλογραμμένο e-mail σε κάποιον για να του συστηθώ, να εξηγήσω τι ζητάω, να του δείξω τη δουλειά που έχω κάνει και να συμβουλευτώ τη γνώμη του. Αν αφήσω θετική εντύπωση και υπάρχει η επαρκής ικανότητα από μεριας μου, γίνεται πιο πιθανό να με συστήσει για πιο ολοκληρωμένες συνεντεύξεις

        Απλό είναι, λίγη προετοιμασία χρειάζεται

        Comment


          Συνοδευτική επιστολή με βιογραφικό

          Καλησπέρα παιδιά,
          Έχει κανείς κανά πρώτυπο συνοδευτικής επιστολής αν κάνω μετάφραση την Ελληνική είναι το ίδιο ή στην Γερμανία ζητάν διαφορέτικά πράγματα απότι στην Ελλάδα
          Ευχαριστώ.

          Comment


            Originally posted by makis3519 View Post
            Καλησπέρα παιδιά,
            Έχει κανείς κανά πρώτυπο συνοδευτικής επιστολής αν κάνω μετάφραση την Ελληνική είναι το ίδιο ή στην Γερμανία ζητάν διαφορέτικά πράγματα απότι στην Ελλάδα
            Ευχαριστώ.
            ψαξε στο Ιντερνετ για anschreiben για να παρεις μια ιδεα
            δεν ξερω αν ζηταν διαφορετικα πραγματα γιατι στην ελλαδα δεν εστελνα και ποτε

            Comment


              eixe anevasei o milu mia kalh, tropopoihse thn analoga me thn dikh sou periptosh.

              Comment


                Originally posted by makis3519 View Post
                Καλησπέρα παιδιά,
                Έχει κανείς κανά πρώτυπο συνοδευτικής επιστολής
                Φίλε makis3519,

                Στο ακόλουθο link θα βρείς δείγματα συνοδευτικών επιστολών (anschrieben) σχεδόν για όλα τα επαγγέλματα. Επίσης έχει και πολύ καλά δείγματα βιογραφικών Bewerbung > Vorlagen und Muster zum Anschreiben . Ειναι σε μορφή word.

                Κάθε επιτυχία
                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                Comment


                  Ευχαριστώ πολύ παιδιά.

                  Comment


                    ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΥΠΡΟ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΣ HELP

                    PIOS ΜΠΟΡΗ ΝΑ ΒΟΗ8ΙΣΗ

                    Comment


                      Noσηλευτές/τριες ΤΕΙ κι αγορά εργασίας στη Γερμανία

                      Καλησπέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς ποιές είναι οι επαγγελματικές προοπτικές στην αγορά εργασίας για την ειδικότητα των νοσηλευτών αποφοίτων ΤΕΙ κι ΑΕΙ.

                      Ενδιαφέρομαι εγώ κι η σύντροφος μου για τη Γερμανία και θα θέλαμε να μάθουμε, αν κάποιος γνωρίζει όντως, αν υπάρχει ζήτηση στο συγκεκριμένο κλάδο, καθώς και κάποιες πρόσθετες πληροφορίες, όπως το μισθολογικό κι οι συνθήκες εργασίας. Η γνώση μόνο Αγγλικών μπορεί να σταθεί εμπόδιο? Επίσης, χρειάζεται κανείς να μένει μόνιμα στη Γερμανία, για να έχει ''τύχη'' το βιογραφικό του (απορρίπτουν αιτήσεις με ελληνική διεύθυνση μονίμου κατοικίας)?

                      Ευχαριστώ για το χρόνο και τις τυχόν απαντήσεις στο θέμα.

                      Comment


                        Καλημέρα akis131984 και καλώς ήρθες στο patriotaki

                        Το επάγγελμα του νοσοκόμου είναι σε μεγάλη ζήτηση στην Γερμανία, αλλά όπως καταλαβαίνεις απαραίτητη είναι και η γνώση της γλώσσας (πώς θα συνενοηθείς με τους γιατρούς και τους ασθενείς) αλλά στη Γερμανία, λόγω της υψηλής αυτής ζήτησης, τα νοσοκομεία είναι πρόθυμα να καλύψουν το κόστος της απαραίτητης γλωσσικής κατάρτισης για την επιτυχή ενσωμάτωση νοσηλευτών των οποίων η μητρική γλώσσα δεν είναι η γερμανική.

                        EURES - Επικαιρότητα - Η Γερμανία στρέφεται στην προσέλκυση νοσηλευτών - Ευρωπαϊκή Επιτροπή

                        Για τα μισθολογικά συνήθως οι νοσηλευτές ανήκουν στην TVÖD

                        lll➤ Krankenschwester Gehalt 2024 ✅ Wenn Du überlegst, eine Ausbildung als Krankenschwester anzufangen, wirst Du Dich früher oder später fragen: Wie hoch ist eigentlich das Krankenschwester


                        Αν δεν μπορείς να καταλάβεις καλά τον πίνακα και τα Γερμανικά γράφει ότι νοσοκόμος/α με εκπαίδευση είναι στην κατηγορία Ε7-Ε8 και ο αρχικός μισθός (μικτά) είναι κοντλα στα €2200.

                        Καλή δύναμη!
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          ΑΓΑΠΗΤΕ ΝΙΚΟ ,ΑΚΑΡΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...

                          Comment


                            φιλε μου αδικα θα περιμενεις απο εδω βοηθεια.......λυπαμαι που το λεω ,μπορει να ενοχλησει καποιους αλλα απαντηση δεν θα παρεις ποτε.
                            Το πιο φοβερο ειναι οτι οταν καποιος ειναι πνιγμενος δεν λειτουργει ορθολογικα,και σε αυτο το κοματι καποιοι που εχουν λυσει τα θεματα τους δεν θα μπουν στην διαδικασια να σε οργανωσουν οσο αυτο ειναι εφικτο,να οργανωσεις την σκεψη σου και να θυμασαι πως απο την στιγμη που μπηκες σε αυτο το σαιτ ξεκινουν τα δυσκολα,ποτε δεν θα εχεις μια πλατη να ακουμπησεις αν φυγεις απο την ελλαδα,παρα μονο τα δικα σου τα ποδια.
                            Και κατσε να δεις τωρα ποσοι θα αντιδρασουν μετα απο αυτο.
                            Ευχομαι οτι καλυτερο.

                            Comment


                              ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ "PASCHALISF"...

                              Comment


                                Originally posted by paschalisf View Post
                                φιλε μου αδικα θα περιμενεις απο εδω βοηθεια.......
                                Και μονο η υπαρξη του φορουμ αυτου και ο ογκος πληροφοριων που περιεχει ειναι βοηθεια

                                καποιοι που εχουν λυσει τα θεματα τους δεν θα μπουν στην διαδικασια να σε οργανωσουν
                                να εχετε υπ οψιν σας οτι ο μεγαλυτερος ογκος πληροφοριων προερχετε απο αυτους που καταφεραν να κανουν το μεγαλο βημα

                                Και κατσε να δεις τωρα ποσοι θα αντιδρασουν μετα απο αυτο.
                                πριν θεωρησεις την απαντηση μου ως αντιδραση καλα θα κανεις να παρακολουθησεις την πορεια και την προσφορα ολων

                                Ευχομαι οτι καλυτερο.
                                ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ COPY-PASTE............. "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ....... !!!!!!!"

                                Comment

                                Working...
                                X