Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αυτός είναι ο άνθρωπος που εξαπατούσε ανέργους (Posted date: Σεπτεμβρίου 12, 2013 6:45 ΜΜ)

    Οποιοσδήποτε πολίτης διαθέτει ή γνωρίζει πληροφορίες για το πρόσωπο που απεικονίζεται στις φωτογραφίες ή που γνωρίζει οτιδήποτε σε σχέση με τις έρευνες που διεξάγονται μπορεί να επικοινωνεί με το τηλέφωνο 2310-502748 του Τμήματος Ασφαλείας Πλατείας Δημοκρατίας.



    υγ Εξασφαλίζεται η ανωνυμία και το απόρρητο της συνομιλίας.

    Ο 52χρονος κατηγορείται ότι εξαπάτησε συνολικά 17 άτομα, παριστάνοντας τον υπεύθυνο εταιρείας, τον εργολάβο - επενδυτή, μέχρι και τον μεσολαβητή του ΕΛΓΑ. Σύμφωνα με τη δικογραφία που σχηματίστηκε σε βάρος του, κατάφερε να αποσπάσει από τον Αύγουστο του 2010 συνολικά 55.000 ευρώ. Συνελήφθη ύστερα από καταγγελία νεαρού, ο οποίος ανέφερε ότι του ζήτησε 150 ευρώ για να τον προσλάβει σε μεγάλη ποτοποιία της Θεσσαλονίκης, λέγοντας ότι ήταν υπεύθυνος προσλήψεων.
    Μια ολόκληρη επιχείρηση εξαπάτησης σε βάρος πολιτών με το πρόσχημα της ανεύρεσης εργασίας είχε στηθεί σε Κρήτη, Θεσσαλονίκη και Πέλλα .


    Συγκεκριμένα, επικαλούμενος διαφορετική ιδιότητα κάθε φορά (υπεύθυνος εταιρείας, εργολάβος-επενδυτής, μεσολαβητής δημόσιου ασφαλιστικού φορέα κ.λπ.), από τον Αύγουστο του 2010 έως και την 09η-09-2013 ο δράστης είχε εξαπατήσει 17 φορές, με το πρόσχημα της ανεύρεσης εργασίας, έναντι χρηματικού αντιτίμου, πολίτες στα Χανιά, σε περιοχές του νομού Θεσσαλονίκης, στα Γιαννιτσά αλλά και την Αριδαία του νομού Πέλλας, αποκομίζοντας παράνομο περιουσιακό όφελος χρηματικού ποσού 55.005 ευρώ.


    Η σύλληψή του έγινε κατόπιν οργανωμένης αστυνομικής επιχείρησης στο κέντρο της συμπρωτεύουσας, ενώ σε βάρος του 52χρονου σχηματίστηκε δικογραφία για απάτη κατ' επάγγελμα και κατ' εξακολούθηση.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      archer 100 δεν ειπα οτι δεν συμφωνω, ετσι οπως τα λες ειναι και εγω καποια τα βιωσα, αυτο που θελω να πω και που τελικα μπορει να μην το διατυπωσα καλα ειναι οτι ολο αυτο τα παρασκηνιο με τους ελληνες Λαμογια πρεπει να το τελειωσουμε, πρεπει να υπαρξει καποιος τροπος να σταματησει ολη αυτη η εκμεταλευση, οσο καποιος σκυβει το κεφαλι θα τον εκμεταλευονται ολο και περισσοτερο, πρεπει να μην τους δινεται χωρος και τροπος για να φερονται ετσι, δεν ξερω πως μπορει να γινει αυτο, ισως αν ο εκαστοτε συμπατριωτης μας να ειναι πιο καταλληλα προετοιμασμενος ωστε αν του τυχει στραβη να μπορεσει να το αντιμετωπισει, (καταγγελια, γλωσσα, )αν ξερει πχ ο εστιατορας εδω οτι ο ελληνας η η ελληνιδα μαγειρισα που θα ερθει απο την ελλαδα εχει μεγαλη αναγκη, δεν εχει στον ηλιο μοιρα , τοτε θα την ξεζουμισει, και η συγκεκριμενη μαγειρισα για να μπορει να παιρνει τον μισθο της και να εχει ενα δωματιο να μενεια θα κανει πολλα περισσοτερα απο αυτα που μπορει η και που εχουν συμφωνηθει... αν ομως ειχε ενα ποσο α ηξερε και λιγο την γλωσσα ωστε να μπορεσει να κινηθει ισως ηταν αλλιως τα πραγματα (αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι πρεπει με καποιο τροπο η εκμεταλευση να σταματησει......

      Comment


        Καλημερα, παιδια, νεος στο forum, πολυ καλη δουλεια, απο την ομαδα του forum. Ψαχνω εργασια σε ελληνικο εστιατοριο και σε μερικα που πηρα τηλεφωνο, ψαχνουν ψηστες με εμπειρια και αλλα τηλεφωνα, ειναι απο γραφεια που ζητανε χρηματα σε τραπεζικο λογαρισμο. Αν καποιος απο εσας εχει υποψιν του καποιον εστιατορα που θελει προσωπικο βοηθητικο στην κουζινα με 800 -900 το μηνα ας μου στειλει ενα μηνυμα. ολλανδια, γερμανια, αυστρια, η οπου αλλου και η προυπηρεσια μου ειναι σε σουπερμαρκετ κρεοπωλης με διπλωμα απο την σχολη του υπουργειου γεωργιας. οποτε μονο για βοηθητικος ανειδεκευτος σε κουζινα ψαχνω!

        Comment


          Καλησπέρα παιδιά..Δυστυχώς μετά από 3 μήνες περίπου δεν έχω πάρει καμία θετική απάντηση..Μήπως έχει κανείς καμία συμβουλή;Μήπως κάνω κάτι λάθος...

          Comment


            Originally posted by tweobavarian View Post
            Καλησπέρα παιδιά..Δυστυχώς μετά από 3 μήνες περίπου δεν έχω πάρει καμία θετική απάντηση..Μήπως έχει κανείς καμία συμβουλή;Μήπως κάνω κάτι λάθος...
            Καλησπερα φιλε tweobavarian. ειναι ευκολο να δωσεις κι αλλες πληροφοριες για εσενα. ψαχνεις κατι συγκεκριμενο?? σε ποια περιοχη βρισκεσαι? και το επιπεδο γλωσσας που εχεις ποιο ειναι περιπου??

            Comment


              Καλησπέρα nikospp και ευχαριστώ για την απάντηση.Έγραψα κάπως άκομψα το μήνυμα μου καθώς είχα ξεκινήσει εγώ αυτό το θέμα αλλά είδα ότι έγινε συζήτηση και για άλλα παιδιά.Λοιπόν εγώ έχω τελειώσει ΤΕΙ Ενεργειακής Τεχνολογίας(Αθήνα) και έχω ειδικότητα Ηλεκτρολόγου.Δεν έχω μεγάλη σχετική εμπειρία και έχω το Β1 και έχασα το Β2 για μία μονάδα!!! στην έκθεση..Από Ελλάδα ψάχνω μέσω αγγελιών αλλά τίποτα.Όσο για [περιοχή δεν έχω κάτι συγκεκριμένο κατά νου.Μόνο που αποκλείω Βόρεια Γερμανία και πρώην Ανατολική.

              Comment


                Originally posted by tweobavarian View Post
                Καλησπέρα nikospp και ευχαριστώ για την απάντηση.Έγραψα κάπως άκομψα το μήνυμα μου καθώς είχα ξεκινήσει εγώ αυτό το θέμα αλλά είδα ότι έγινε συζήτηση και για άλλα παιδιά.Λοιπόν εγώ έχω τελειώσει ΤΕΙ Ενεργειακής Τεχνολογίας(Αθήνα) και έχω ειδικότητα Ηλεκτρολόγου.Δεν έχω μεγάλη σχετική εμπειρία και έχω το Β1 και έχασα το Β2 για μία μονάδα!!! στην έκθεση..Από Ελλάδα ψάχνω μέσω αγγελιών αλλά τίποτα.Όσο για [περιοχή δεν έχω κάτι συγκεκριμένο κατά νου.Μόνο που αποκλείω Βόρεια Γερμανία και πρώην Ανατολική.
                tweobavarian στο κλαδο που ψαχνεις δουλειες υπαρχουν, και πιστευω στην περιπτωση σου οτι θα ειναι πιο ευκολο να βρεθει κατι γιατι εχεις ειδικοτητα ηλεκτρολογου που εχει τρελη ζητηση τουλαχιστον εδω στην βορεια ρηνανια βεσφαλια που ειμαι εγω. Τωρα το προβλημα που βλεπω εγω ειναι στο οτι εισαι Ελλαδα πιστευω, γιατι και εγω εστελνα κανα χρονο πριν φυγω οσο ημουν Ελλαδα βιογραφικα αλλα τιποτα...

                Comment


                  Originally posted by tweobavarian View Post
                  Καλησπέρα nikospp και ευχαριστώ για την απάντηση.Έγραψα κάπως άκομψα το μήνυμα μου καθώς είχα ξεκινήσει εγώ αυτό το θέμα αλλά είδα ότι έγινε συζήτηση και για άλλα παιδιά.Λοιπόν εγώ έχω τελειώσει ΤΕΙ Ενεργειακής Τεχνολογίας(Αθήνα) και έχω ειδικότητα Ηλεκτρολόγου.Δεν έχω μεγάλη σχετική εμπειρία και έχω το Β1 και έχασα το Β2 για μία μονάδα!!! στην έκθεση..Από Ελλάδα ψάχνω μέσω αγγελιών αλλά τίποτα.Όσο για [περιοχή δεν έχω κάτι συγκεκριμένο κατά νου.Μόνο που αποκλείω Βόρεια Γερμανία και πρώην Ανατολική.
                  Υπάρχουν δουλειές στην ειδικότητα αλλά δυστυχώς ζητάνε πολύ συγκεριμενη εξειδίκευση .......αυτό είναι και το δικό μου πρόβλημα....σου λένε ...το ξέρεις αυτο;αν ναι έλα...αν όχι πάμε στον επόμενο...

                  Comment


                    Καλησπέρα tweobavarian. Όντως παίζει ρόλο αν είσαι στην Ελλάδα.

                    Όμως πρόσεξε και το θέμα του βιογραφικού. Οι γερμανοί -ως γνωστόν τυπολάτρες- δίνουν μεγάλη σημασία όχι μόνο στο βιογραφικό αλλά σε όλα τα χαρτιά που θα στείλεις (Bewerbung) συμπεριλαμβανομένου και του βιογραφικού. Στείλε ό,τι έχεις: άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, ξένες γλώσσες, σεμινάρια κλπ. Εγώ είχα βάλει ακόμα και φωτοτυπία του πτυχίου του τεχνίτη τηλεπικοινωνιών από τον στρατό μαζί με μια μετάφραση. Δες και τον οδηγό του milu και του kosofou για το βιογραφικό και κοίτα τι καλύτερο μπορείς να κάνεις.

                    Comment


                      Νοσηλευτής στην Κολονια

                      Καλησπέρα παιδιά με λένε Μάριο είμαι 26 ετών. Με έχουν δεχτεί σε ιδιωτική κλινική στη κολονία ως νοσηλευτής και πρέπει μέσα σε λίγες μέρες να πάρω μια απόφαση. Αν θα πάω η όχι και δεν ξέρω τιποτα.
                      Θα πάω τελείως μόνος μου και δεν ξέρω κανένα εκεί.
                      Τα λευτά που μου δίνουν είναι 1700 καθαρά το μήνα. Τα βγάζεις πέρα με αυτά τα λευτά? Η ζωή εκεί πως είναι? Τα έχω παίξει αν μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του.

                      Σας ευχαριστώ εκ τον προτερων

                      Comment


                        Οικογενειακή κατάσταση? Είναι πρόσληψη κατευθείαν απο κλινική ή απο γραφείο? Συμβόλαιο αορίστου ή περιορισμένο?
                        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                        Comment


                          Είμαι άγαμος. Απο γραφείο και το συμβόλαιο είναι αορίστου

                          Comment


                            Σίγουρα είναι καθαρά και όχι μικτά? Και μικτά να είναι... καλή ευκαιρία, ιδίως αορίστου! Μελλοντικά αν τα δεις σκούρα, ψάχνεις μετά για απευθείας σε κρατική για πολλούς λόγους..
                            Το καλό είναι ότι θα γλιτώσεις τον τρεχαγυρευοπουλο με άδεια ασκήσεως / αναγνώρισης και όλη την χαρτουρα και ρώτα στη συνέχεια πως θα γίνει με την στέγαση γιατί υπάρχει θέμα με αυτό.

                            Comment


                              Ναι σίγουρα τόσα είναι τους ρώτησα και μου είπαν ότι τόσα είναι καθαρα. Όσον αφορά για την άδεια ασκήσεως μου είπαν ότι με το που πάω το πολύ σε ένα μήνα θα με καλέσουν για ένα μίνι ίντερβιου για να πάρω και επίσημα την άδεια ασκήσεως.
                              Όσον αφορά για τη διαμονή μου είπαν ότι για 2 με 3 μήνες θα μπορώ να μένω στα διαμερίσματα της κλινικής και μετα θα πρέπει να νοικιάσω δικό μου σπίτι.
                              Η ζωή , οι φορολογίες και τα ενοίκια πως είναι? Γνώμη σου δηλαδή αξίζει το κόπο με αυτα που μου προσφέρουν?

                              Comment


                                Εμένα πάντα αυτό που με παραξενεύει είναι ότι μιλάνε για "καθαρό" τον μήνα ενώ στην Γερμανία όταν σου δίνουν συμβόαλιο σου λένε π.χ 40000€ τον χρόνο (πάντα μεικτά) και μέσα σε αυτά είναι όλοι οι μισθοί. Προσωπική μου γνώμη είναι καλά για αρχή. Με την γλώσσα πώς είσαι? Θα βοηθήσουν αυτοί στην εκμάθηνση με κάποιο τρόπο?
                                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                                Comment

                                Working...
                                X