Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα κι από εμένα. Είμαι νοσηλεύτρια και έχω ήδη περάσει από skype interview από ένα γραφείο που εδρέυει στην Πορτογαλία και έχει παράρτημα και στην Ιρλανδία. Το γραφείο λέγεται Best Personnel. Γνωρίζει κανείς κάτι για αυτό?
    Ευχαριστώ

    Comment


      fridushka, το πως να κινηθεις σου απαντησε ο kosofos λεπτομερες, δεν εχω να προσθεσω κατι, τα γραφεια ενοικιασεων λεγονται Zeitarbeitsfirmen τα οποία ομως δεν περιγράφονται πάντα έτσι.. Γραφεία εύρεσης εργασίας προσωρινής απασχόλησης ανά περιοχή
      σου ειχα πει και παλια να πας εσυ στο Jobcenter και να τους μιλησεις και για WBS

      Comment


        Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το γραφείο (ή να έχει ακούσει για αυτό) ;

        Finde mit der Jobsuchmaschine von JobLeads jetzt auf dich zugeschnittene Spitzenpositionen, knüpfe Kontakte zu relevanten Headhuntern, optimiere deinen Lebenslauf und hole dir Tipps von Karrierecoaches.


        Βρίσκω τσιμπημένες τις τιμές,μόνο και μόνο να είναι το cv σου εκεί και να περιμένεις να σε βρούν οι μελλοντικοί εργοδότες σου...

        Comment


          Καλησπέρα. Στην χρυσή ευκαιρία γράφει γι αυτό το πρόγραμμα. Για ηλικίες γράφει 18-40 αν και στην ιστοσελίδα the job of your life γράφει 18-35. Επίσης ζητούν το 10% των χρημάτων για τα μαθήματα Γερμανικών δηλαδή περίπου 170ευρώ τα οποία θα τα πάρουμε πίσω, θα πρέπει να πληρώσω το εισιτήριο για Γερμανία όταν εγκριθεί η αίτηση , το οποίο θα το πάρω και αυτό πίσω, καθώς και 100 ευρώ για την δουλειά τους να στείλουν τις αιτήσεις μεταφρασμένες και δεν ξέρω τι άλλο. Γνωρίζουμε αν όντως αυτή είναι η διαδικασία ή αν κάποιοι (όπως έχει γίνει στο παρελθόν) χρησιμοποιούν το πρόγραμμα για να μαζέψουν από εκατοντάδες άτομα 100+170 ευρώ και μετά εξαφανιστούν; Οι υποψίες μου μπήκαν επειδή όταν τα μαθήματα είναι δωρεάν και επιδοτούνται , συνήθως δεν σου ζητάνε κανένα ποσό μπροστά. Επίσης το 18-35 που γίνεται 18-40 και το οτι ενώ το πρόγραμμα έχει ξεκινήσει μάλλον από τον Σεπτέμβριο, μου είπαν οτι μέχρι να εγκριθεί η αίτηση τα μαθήματα θα αρχίσουν από Ιανουάριο και η συνέντευξη αν θυμάμαι καλά μετά τον Μάιο. Φαντάζομαι οτι εφόσον τα χρήματα θα πρέπει να δοθούν μετά την έγκριση την αίτησης, θα μπορούσα να ελέγξω με κάποιο τρόπο αν είναι αληθινή. Απλά επειδή πολλά συμβαίνουν σκέφτηκα πρώτα να κάνω μία έρευνα. Ευχαριστώ και περιμένω τα φώτα σας.

          Comment


            αυτο ειναι ?Home


            δειτε και αυτο: http://www.thejobofmylife.de/fileadm...ko_deutsch.pdf

            Comment


              Originally posted by claus View Post
              αυτο ειναι ?Home


              δειτε και αυτο: http://www.thejobofmylife.de/fileadm...ko_deutsch.pdf
              Ναι φίλε. Το πρώτο είναι που μου έστειλαν σε mail. Έριξα και μία γρήγορη ματιά στο δεύτερο. Ακόμα δεν ξέρω γιατί χρειάζεται να προπληρώσω τα μαθήματα ή για ποιο λόγο πρέπει να πληρωθούν 100 ευρώ για τον χρόνο τους. Δεν μπορούμε να κάνουμε την αίτηση μόνοι μας;

              Comment


                Originally posted by milu View Post
                fridushka, το πως να κινηθεις σου απαντησε ο kosofos λεπτομερες, δεν εχω να προσθεσω κατι, τα γραφεια ενοικιασεων λεγονται Zeitarbeitsfirmen τα οποία ομως δεν περιγράφονται πάντα έτσι.. Γραφεία εύρεσης εργασίας προσωρινής απασχόλησης ανά περιοχή
                σου ειχα πει και παλια να πας εσυ στο Jobcenter και να τους μιλησεις και για WBS
                milu σε ευχαριστω.εχω 1 θεμα που ειναι επειγον μπορεις να με βοηθησεισ λιγο ακομα? ο αντρας μου εχει βγαλει πριν 2 χρονια αδεια security στην ελλαδα.επειδη εχουμε μια προοπτικη για δουλεια εδω,μου ζητησαν να τη μεταφρασω στην ελλαδα και μετα να το στειλω εδω σε ενα γραφειο να μου το επικυρωσουν.την μεταφραση μπορω να την κανω σε δικηγορο στην ελλαδα η μονο στο υπουργειο εξωτερικων στην αθηνα με σφραγιδεσ χαγησ κλπ?αν γνωριζεισ κατι παρακαλω απαντησε μου

                Comment


                  Ορκωτή μεταφραστές αρκούν

                  Comment


                    Originally posted by milu View Post
                    σε ευχαριστω αλλα μου ειπαν στα γραφεια στην αθηνα οτι χρειαζεται η σφραγιδα της χαγης*(apostile)για να αναγνωριστει το εγγραφο εδω μηπως γνωριζεις κατι παραπανω?αν ναι πες μου σε παρακαλω

                    Comment


                      γεια σας παιδια.επειδη ενδιαφερομουν ακριβως για αυτο το θεμα,γραψτε πχ κιαλλα.το SAP και το DATEV skiouri τα εμαθες εκει?εκανες καποια προεργασια απο ελλαδα?εγω εχω πτυχιο ΑΕΙ Οικονομικου Θεσσαλιας ,και τωρα ειμαι σε ενα γραφειο μαθητευτομενος.θεωρω τη γερμανια ως εσχατη λυση αλλα ποτε δεν ξερεις.και επειδη εχω καποιο 'πατημα' σε περιοχη διπλα απο Μοναχο(ενα κεραμμυδι να μεινω σε περιπτωση που κανω το βημα προς τα εκει)ειπα να το ψαξω λιγο.πιστευετε οτι με βασικα γερμανικα απλου επιπεδου ,πτυχιο οικονομικου αει και βασικες γνωσεις στη λογιστικη θα μπορουσα να βρω καποιες ευκαιριες στη γερμανια?!

                      Comment


                        Για εκπαίδευση στο SAP δες εδώ: SAP Greece & Cyprus - Εκπαίδευση

                        Comment


                          Έχοντας βάλει στόχο την εύρεση εργασίας στην Γερμανία εδώ και 1 χρόνο,βρέθηκα και εγώ εδώ στο Düsseldor...
                          Με τα μαθήματα των Γερμανικών στην Ελλάδα και την εγράφη μου στο Jobbörse,άρχισα το ψάξιμο σαν IT-Servicetecniker,
                          (τεχνικός Η/Υ) συν την τελευταία εργασία μου σαν τεχνικός τηλεπικοινωνιών στην κινητή τηλεφωνία.
                          Αντεε!!!να βάλω και γενική εμπειρία στα ηλεκτρονικά και εγκαταστάσεις κεραιών TV και δορυφορικών...
                          Αν πάρει κάτι το αυτί σας...PM... η και οτι αλλο προκυψη....

                          Comment


                            Originally posted by Urban View Post
                            Έχοντας βάλει στόχο την εύρεση εργασίας στην Γερμανία εδώ και 1 χρόνο,βρέθηκα και εγώ εδώ στο Düsseldor...
                            Με τα μαθήματα των Γερμανικών στην Ελλάδα και την εγράφη μου στο Jobbörse,άρχισα το ψάξιμο σαν IT-Servicetecniker,
                            (τεχνικός Η/Υ) συν την τελευταία εργασία μου σαν τεχνικός τηλεπικοινωνιών στην κινητή τηλεφωνία.
                            Αντεε!!!να βάλω και γενική εμπειρία στα ηλεκτρονικά και εγκαταστάσεις κεραιών TV και δορυφορικών...
                            Αν πάρει κάτι το αυτί σας...PM... η και οτι αλλο προκυψη....
                            καλη επιτυχια στην αναζητηση, μακαρι να βρεις γρηγορα τη δουλεια που επιθυμεις.

                            Comment


                              Αν πάει κάποιος στο arbeitsamt/jobcenter θα του προτείνουν δουλειές από αυτές που είναι καταχωρημένες στο σαιτ τους, (Jobbörse) η υπάρχουν και αλλες που δεν καταχωρημένες στο ιντερνετ?

                              Comment


                                ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΓΙΑ ΦΟΤΗΓΟ -ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

                                ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ..Κ ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ?ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΗΠΗΡΕΣΙΑ ΕΧΕΙΣ ΕΛΠΙΔΕΣ?

                                Comment

                                Working...
                                X