Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by vaso31 View Post
    για να μη γεμιζουμε σελιδες με ανουσιους
    Τίποτα δε γίνεται τυχαία...

    Αφού οι αγάπες είναι σαν ψυχές
    δε γεννιούνται, δεν πεθαίνουν
    αλλάζουν ρόλο με τις ενοχές
    και τη σειρά τους περιμένουν

    Τίποτα δε γίνεται τυχαία
    ούτε τα άσχημα, ούτε τα ωραία

    Κάθε τι από μόνο του
    για να βρει το δρόμο του
    θέλει απλά το χρόνο του
    κι όλα όσα γεύτηκα
    αληθινά ή ψεύτικα

    με τον Σπύρο ολα τα ονειρεύτηκα...

    Comment


      νομιζω οτι περασα την "κοκκινη γραμμη" που αφορα την αντοχη μου στην αναζητηση της εργασιας στην Ελλαδα, ηδη αρχιζω επαφες με φιλους και συγγενεις στη Γερμανια, πρεπει να πω οτι ειμαι αρκετες ωρες στο forum σας, που το ανακαλυψα σημερα. Ειμαι 38 χρονων αποφοιτος ΤΕΙ Γραφικων Τεχνων με προυπηρεσια ομως σαν υπαλληλος γραφειου (Αρχειο, Παγεια, Ταμειο). Διαβασα στο forum για τις συνθηκες στη Γερμανια, δυστυχως δεν ξερω Γερμανικα, ειδα τις συζητησεις για προσφορα εργασιας σε εστιατορια και βιομηχανιες. Σαν δευτερη δουλεια εκανα τοιχογραφιες (επαγγελματικους χωρους, παιδικα δωματια, εσωτερικους χωρους)και ζωγραφικη σε ξυλα και παλια αντικειμενα. Υπαρχουν ελληνικα συνεργια που αναλαμβανουν ελαιοχρωματισμους οπου θα μπορουσα να δουλεψω, εννοειται πως θα μπορουσα να μαθω ολα τα κομματια της δουλειας περα απο το διακοσμητικο κομματι?
      ευχαριστω

      Comment


        46χρονος πατερας

        καλημερα σε ολους σας. μελενε Δημητρη και αποφασησα να φυγω γερμανια. εμεινα πολυ παλια στη στουτγκαρδη σε ελλ. εστιατορια δυστιχως.ξερω ελαχιστα τη γλωσσα αλλα θα ηθελα να βρω δουλεια σε βιοτεχνειες επεξεργασιας κρεατος (ξεκκοκαλισμα ζωων-χασαπης γαρ- φτιαξιμο γυρων αν υπαρχει κατι τετοιο ) και αν μπορειται πειτε μου πως λεγονται στα γερμανικα οι δουλειες που αναγραφω παραπανω.ευχαριστω εκ των προτερων.yes

        Comment


          Ερωτηση

          Γειας ! Ειμαι φοιτητρια νοσηλευτικης ΤΕΙ κι ο φιλος μου αποφοιτος βοηθος νοσηλευτη ΔΕ ΤΕΕ .Θα ηθελα να ρωτησω ενα βοηθος νοσηλευτη ΔΕ αποφοιτος ΤΕΕ με βαθμο πανω απο 18 υπαρχει πιθανοτητα να βρει δουλεια??? Ειναι ευνοητο οτι τα γερμανικα αποτελουν απαραιτητη προυποθεση. Ρωταω γιατι δεν ξερω την αντιστοιχια που εχει εκει. Ευχαριστω εκ των προτερων

          Comment


            Originally posted by zeo195 View Post
            καλημερα σε ολους σας. μελενε Δημητρη και αποφασησα να φυγω γερμανια. εμεινα πολυ παλια στη στουτγκαρδη σε ελλ. εστιατορια δυστιχως.ξερω ελαχιστα τη γλωσσα αλλα θα ηθελα να βρω δουλεια σε βιοτεχνειες επεξεργασιας κρεατος (ξεκκοκαλισμα ζωων-χασαπης γαρ- φτιαξιμο γυρων αν υπαρχει κατι τετοιο ) και αν μπορειται πειτε μου πως λεγονται στα γερμανικα οι δουλειες που αναγραφω παραπανω.ευχαριστω εκ των προτερων.yes

            θα βαλεις
            Fleischer
            Fleischer -schlachten

            Startseite - www.arbeitsagentur.de πανω πανω εκει που λεει
            jobboerse

            Comment


              Originally posted by ocealsoul View Post
              Γειας ! Ειμαι φοιτητρια νοσηλευτικης ΤΕΙ κι ο φιλος μου αποφοιτος βοηθος νοσηλευτη ΔΕ ΤΕΕ .Θα ηθελα να ρωτησω ενα βοηθος νοσηλευτη ΔΕ αποφοιτος ΤΕΕ με βαθμο πανω απο 18 υπαρχει πιθανοτητα να βρει δουλεια??? Ειναι ευνοητο οτι τα γερμανικα αποτελουν απαραιτητη προυποθεση. Ρωταω γιατι δεν ξερω την αντιστοιχια που εχει εκει. Ευχαριστω εκ των προτερων

              Καλησπερα παιδια,

              ο φιλος σου λεγεται Pflegehelfer
              και εσυ Krankenpflegerin

              ριξτε μια ματια στην επισημη σελιδα του γερμ. ΟΑΕΔ
              Startseite - www.arbeitsagentur.de
              jobboerse

              για να δειτε τι θα σας βγαλει απο αγγελιες

              δεν ειναι προβλημα το θεμα της αναγνωρισης ωστοσο εχει μια καποια χαρτουρα. Τα εχω γραψει σε καποια συναδελφο σου πριν καποιες βδομαδες. Κανε μια μικρη αναζητηση και θα το βρεις.
              Θα πρεπει να κανεις αιτηση για αδεια ασκησεως επαγγελματος.
              Υπευθυνοι στον δικο σας επαγγελμ. τομεα ειναι το Regierungspraesidium της περιοχης που θελετε να πατε. Εκει θα υποβαλλετε την αιτηση σας
              Διευθυνσεις θα βρεις στο Anabin Homepage

              Comment


                συννεφακι εισαι αστερι.ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση.μια χαρη ακομη.πως λεγωνται οι βιοτεχνιες επεξεργασιας κρεατος και πως μπορω νατις βρω?στο σαιτ που με παρεπεψες ζητανε μονο χασαπιδες αν καταλαβα καλα.δεν ξερω καλα την γλωσσα γιαυτο ψαχνω τις βιοτεχνιες.ακομη ,υπαρχει τροποσ να παρω καποιο πτυχιο πανω σαυτην την δουλεια και να εργαζομαι συγχρονος?

                Comment


                  Originally posted by zeo195 View Post
                  συννεφακι εισαι αστερι.ευχαριστω πολυ για την γρηγορη απαντηση.μια χαρη ακομη.πως λεγωνται οι βιοτεχνιες επεξεργασιας κρεατος και πως μπορω νατις βρω?στο σαιτ που με παρεπεψες ζητανε μονο χασαπιδες αν καταλαβα καλα.δεν ξερω καλα την γλωσσα γιαυτο ψαχνω τις βιοτεχνιες.ακομη ,υπαρχει τροποσ να παρω καποιο πτυχιο πανω σαυτην την δουλεια και να εργαζομαι συγχρονος?
                  Κρεοπώλης (Metzger), χασάπης (Fleischer) και σφάχτης (Schlachter) είναι τρεις διαφορετικές ονομασίες για το ίδιο επάγγελμα.
                  Η διαφορά είναι στη τοπική περιφέρεια της Γερμανίας.

                  Ανατολική Γερμανία > μόνο Fleischer
                  Βορά > Fleischer και Schlachter
                  Νότο > Fleischer

                  Το επίσημο και τυποποιημένο τίτλο του επαγγέλματος στην Γερμανία καθώς και Αυστρία είναι Fleischer.


                  Τα μεγαλύτερα σφαγεία (Schlachtbetriebe) στη Γερμανία

                  Danish Crown DE - Danish Crown DE

                  Bl?mer Fleisch GmbH

                  Herzlich Willkommen bei Tnnies

                  Deutsch


                  Και σε κάθε πόλη υπάρχει το τοπικό σφαγείο (Schlachthof) Χονδρική αγορά (Großmarkt)

                  Η μισθοί

                  Gehalt metzger - Geh



                  ... Σπύρο βλέπε... θα μάθεις, που θα πας...

                  Comment


                    σημαντικη ερωτηση

                    καλησπερα σας
                    ειμαι και εγω ενας οικογενειαρχης με 2 παιδια και επιθυμω να μεταναστευσω στην Γερμανια, επιθυμουσα δηλαδη διοτι μετα απο τα τελευταια νεα που ακουσα σημερα απο γνωστη που μενει ελλαδα και εχει τον θειο της στην Γερμανια, αρχισα να το ξανασκεφτομαι....

                    τα νεα που ακουσα ειναι τα εξης: οι Γερμανοι εχουν αναπτυξει μια πολυ ασχημη εικονα για τους Ελληνες, ο θειος της γνωστης μενει 30 χρονια στην Γερμανια και το τελευταιο χρονικο διαστημα δεν τολμαει να κυκλοφορησει εξω για να μην τον καταλαβουν οτι ειναι Ελληνας

                    οι Ελληνες και οι Γερμανοι κλεινονται στα σπιτια τους απο τις 5 το απογευμα

                    ειχε παει η γνωστη σε ενα εστιατοριο στην Γερμανια, εκανε ενα προσφατο ταξιδι πριν απο 1 μηνα... και την ωρα που παραγγελνε της ειπε ο εστιατορας: φατε τωρα που εισαστε ακομα στο ευρω γιατι οταν γυρισετε στην δραχμη, δεν θα εχετε τιποτα

                    και αλλο ενα που συναντησε ηταν στο αεροδρομιο που της ειπαν: τελευταια φορα που ταξιδευεις και το αεροδρομιο σας ειναι ελληνικο, σε λιγο καιρο θα το εχουμε παρει και αυτο

                    + επισης οτι εχουν αυξηθει τα κινηματα ναζισμου τωρα τελευταια με τελευταιο θεμα την δολοφονια 10 τουρκων και 1 ελληνα απο αστυνομικους-ναζι εννοειται σε ωρα μη υπηρεσιας , βεβαια δεν το βγαλανε ποτε προς τα εξω, το καλυψανε...

                    και ρωταω ψαχνουμε να ξεφυγουμε απο την Ελλαδα, αλλα μηπως η Γερμανια πλεον ΔΕΝ ΜΑΣ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΣΑΝ ΕΒΡΑΙΟΥΣ?...γιατι το εχω ακουσει και αυτο και μαλιστα προσφατα και πιστευω οτι ειναι οτι χειροτερο να ζεις σε μια χωρα μεταναστης και να σε θεωρουν ''εβραιο''....
                    και αν τελικα ερθουμε Γερμανια οσοι το σκεφτομαστε, θα ειμαστε συνεχεια με το αγχος της σωματικης ακεραιοτητας της δικης μας και πανω απο ολα των παιδιων μας?


                    θα παρακαλεσω οσους ζουν ηδη στην Γερμανια να γραψουν την απολυτη ειλικρινη τους αποψη σχετικα με το τι συμβαινει μεταξυ Γερμανων και Ελληνων, τι γνωμη εχουν οι Γερμανοι το τελευταιο διμηνο, μηνα για εμας

                    ευχαριστω

                    Comment


                      πέρνα μία βόλτα από τον Άγιο Παντελεήμονα-Αττική και θα σου δώσει μεγάλη βοήθεια στο να αποφασίσεις. Έχει πιο πολλούς φασίστες απόσο όλη η Γερμανία και οι γύρω χώρες μαζί.

                      Comment


                        οπου φτωχος και η μοιρα του..

                        ας απαντησουν οσοι μενουν γερμανια..

                        και εγω παντως εχω ακουσει διαφορα περι αντιμετωπισης γερμανια και οχι μονο γι αυτο εγραψα και σε αντιστοιχο τοπικ.

                        η αληθεια ειναι οτι στην παρουσα φαση δεν διαφερουμε σε τιποτα απο πολωνους, ρουμανους και σια που φευγουν καραβανια εξω..ισα ισα που εχουμε και την φημη του χρεωκοπημενου..

                        επισης οταν μια χωρα την κατακλυζουν πολλοι μεταναστες απο ορισμενες χωρες τοτε δημιουργειται απεχθεια προς αυτοπυς..πχ αγγλια που το εζησα επειδη μαζευτηκε η μιση πολωνια τους αντιπαθουν πολυ..διχως να ειχαν τιποτα μαζι τους πριν..

                        Comment


                          Originally posted by Meinh View Post
                          πέρνα μία βόλτα από τον Άγιο Παντελεήμονα-Αττική και θα σου δώσει μεγάλη βοήθεια στο να αποφασίσεις. Έχει πιο πολλούς φασίστες απόσο όλη η Γερμανία και οι γύρω χώρες μαζί.

                          μαλλον δεν καταλαβες το ερωτημα μου, δεν εχω κατι με τους ναζι ουτε με τους φασιστες, το ερωτημα μου δεν ειναι συγκριτικο ποσοι υπαρχουν εκει και ποσοι εδω
                          το ερωτημα μου ειναι: οι Γερμανοι πως μας αντιμετωπιζουν?και δεν εννοω να μας κανουν και αγκαλιτσες...
                          καταλαβαινουν οτι εισαι ελληνας και σε βριζουν ? μπορεις να κυκλοφορησεις ελευθερα ή ειναι οπως ακριβως το ειπες , στον Αγιο παντελεημονα και πρεπει να εισαι επιφυλακτικος στους παντες και στα παντα και να μην τολμας να ευχαριστηθεις την βολτα , τον πηγεμο και την επιστροφη απο την δουλεια σου και τις βολτες μαζι με τα παιδια σου? αυτο ρωταω, πως μας αντιμετωπιζουν

                          αν για παραδειγμα μας αντιμετωπιζουν με μια ουδετεροτητα ειναι οτι καλυτερο κατα την δικη μου γνωμη, ειναι ετσι ομως ?

                          Comment


                            Εμείς εδώ Βερολίνο μία χαρά κυκλοφορούμε και μιλάμε και περπατάμε! Έχει τόσους μετανάστες και τουρίστες που παίζει να ακούς περισσότερα τούρκικα, αγγλικά και ισπανικά από Γερμανικά!!! Άλλοι εδώ μέσα θα μπορούν να σου απαντήσουν και πιο καλά από εμένα.

                            Comment


                              Originally posted by paspas View Post
                              τα νεα που ακουσα ειναι τα εξης: οι Γερμανοι εχουν αναπτυξει μια πολυ ασχημη εικονα για τους Ελληνες, ο θειος της γνωστης μενει 30 χρονια στην Γερμανια και το τελευταιο χρονικο διαστημα δεν τολμαει να κυκλοφορησει εξω για να μην τον καταλαβουν οτι ειναι Ελληνας
                              ... μπας και έχει κλειστοφοβία?

                              μπορεις να κυκλοφορησεις ελευθερα ή ειναι οπως ακριβως το ειπες , στον Αγιο παντελεημονα και πρεπει να εισαι επιφυλακτικος στους παντες και στα παντα και να μην τολμας να ευχαριστηθεις την βολτα , τον πηγεμο και την επιστροφη απο την δουλεια σου και τις βολτες μαζι με τα παιδια σου?
                              Μια και είναι τα ίδια σκατά παντού τότε τι σημασία έχει εάν ψοφήσεις στην Ελλάδα η εάν πεθάνεις στην στη Γερμάνια ε;

                              επισης οτι εχουν αυξηθει τα κινηματα ναζισμου τωρα τελευταια με τελευταιο θεμα την δολοφονια 10 τουρκων και 1 ελληνα απο αστυνομικους-ναζι εννοειται σε ωρα μη υπηρεσιας , βεβαια δεν το βγαλανε ποτε προς τα εξω, το καλυψανε...
                              .. το κάλυψαν τόσο καλά που ούτε και εσύ άκουσες τίποτα ε;

                              η αληθεια ειναι οτι στην παρουσα φαση δεν διαφερουμε σε τιποτα απο πολωνους, ρουμανους και σια που φευγουν καραβανια εξω..ισα ισα που εχουμε και την φημη του χρεωκοπημενου..
                              με το ίδιο ύφος που ταυτιζόμαστε εμείς υπέρ τους άλλους τόσο μάλλον και η Γερμανοί υπέρ τους άλλους... φανταζόσαστε να τους είχαμε δανείσει κιόλας λεφτά ε;

                              οι Ελληνες και οι Γερμανοι κλεινονται στα σπιτια τους απο τις 5 το απογευμα
                              αυτό κάπου το ξαναδιάβασα... και μου βάζει υποψίες ότι όλο αυτό το άρθρο είναι μια γκάφα τύπου κουτοπονηριά Σπύρου & co γιατί ο τονισμός και η γραμματική είναι παρομοίως

                              ... βρες άλω κορόιδο να σε πάρει σοβαρά για της... άσε να μην σκάσω μύτη, και έλα να πιάσουμε συζήτηση περί Nixon, The Chicago Boys' ideas του Friedrich August von Hayeks και του Milton Friedman, τα ομόλογα του Γιωργάκη κ` οτι αλλο θες ε;


                              Μόνο σταμάτα να παριστάνεις αυτό που δεν θα είσαι ποτέ στην Ζωή σου Σπύρο...

                              Τι είναι αυτό? Το να είσαι

                              ΣΟΒΑΡΟΣ

                              Comment


                                Α ναι, και έλα να πάμε μια βόλτα στα άδεια πάρκα της Γερμανίας τον Χειμώνα γιατί κλειδώνονται στα σπίτια τους για να μην ψάχνει το παιδί την μάνα και η μάνα το παιδί.




                                Πυγή Αμβούργο

                                Comment

                                Working...
                                X