Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by mikael View Post
    αντε παρε τιποτα..να ενισχυσεις την βιανεξ μπας και παρει ο γιανακοπουλος τον παναθηναικο..
    Αν συνεχισει με αυτο το ρυθμο θα πεσω στα σκληρα

    Comment


      ωραια..γεναρη αρχιζει και η μεταγραφικη περιοδος να παρουμε κανα παιχτη..αντε να δουμε

      Comment


        Ευανθία συγγνώμη αν σε έθιξα. Ένα απλό παράδειγμα πήγα να φέρω για τους πιθανούς λόγους που ο καθένας σας εκνευρίζεται, μπαίνει σε λογομαχίες και τελικά φαίνεται σαν ο 'κακός της υπόθεσης' χωρίς να είναι. Το αν καλώς εκνευρίζεσαι και αν έχεις δίκιο το ξέρεις εσύ για 'σένα και άποψη βγάζει ο κάθε ένας για την πάρτη του. Την άποψή του την κρατάει όμορφα και ωραία για την πάρτη του επίσης και δεν έπρεπε να το θέσω έτσι ακριβώς. Ότι και να πιστεύω εγώ για εσένα είναι απλά μια άποψη (που ως γνωστόν είναι σαν τις κ*λοτρυπίδες, όλοι έχουν μία) και ΔΕΝ είναι ΓΕΓΟΝΟΣ. Οπότε και πάλι συγγνώμη για τον τρόπο που το έθεσα.

        Comment


          Originally posted by LazarosD View Post
          Ευανθία συγγνώμη αν σε έθιξα. Ένα απλό παράδειγμα πήγα να φέρω για τους πιθανούς λόγους που ο καθένας σας εκνευρίζεται, μπαίνει σε λογομαχίες και τελικά φαίνεται σαν ο 'κακός της υπόθεσης' χωρίς να είναι. Το αν καλώς εκνευρίζεσαι και αν έχεις δίκιο το ξέρεις εσύ για 'σένα και άποψη βγάζει ο κάθε ένας για την πάρτη του. Την άποψή του την κρατάει όμορφα και ωραία για την πάρτη του επίσης και δεν έπρεπε να το θέσω έτσι ακριβώς. Ότι και να πιστεύω εγώ για εσένα είναι απλά μια άποψη (που ως γνωστόν είναι σαν τις κ*λοτρυπίδες, όλοι έχουν μία) και ΔΕΝ είναι ΓΕΓΟΝΟΣ. Οπότε και πάλι συγγνώμη για τον τρόπο που το έθεσα.
          Μονο που εγω και καποιοι αλλοι εδω μεσα δεν εκφραζουμε αποψεις αλλα γραφουμε εμπειριες πληροφοριες και πραγματικα περιστατικα απο την ζωη μας στις χωρες που ζουμε. Και δεν αισθανομαι οτι με εθιξες δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη , ουτε εκνευριζομαι . Απλως απαντω οπου νομιζω οτι πρεπει να απαντησω. Αλλοιμονο αν εκνευριζομαι απο ενα φορουμ .
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            Originally posted by vagelis76 View Post
            Να είσαι καλά γι αυτά που έγραψες, μας έδωσες όντος κουράγιο παρόλο που διαβάσαμε πολλές δυσκολίες , αυτά σκέπτομαι και εγώ ότι θα αντιμετωπίσω χωρίς καν να έχω πάει ακόμα εκεί, συνέχεια λέω στον εαυτό μου Βαγγέλη πρέπει να βαστήξεις , Βαγγέλη πρέπει να βαστήξεις , θα συναντήσεις και αυτό και το άλλο και να που τα έγραψες και εσύ.
            Καλή τύχη στον αδελφό σου και ευχαριστούμε και πάλι που μοιραστικές την εμπειρία του μαζί μας , για κάποιους νεοσύλλεκτους που ετοιμάζονται ήταν μάθημα αλλά και δύναμη.
            ΝΑ σαι καλα...Σου ευχομαι να πανε ολα καλα...Θελει οντως πολλη υπομονη και επιμονη. Καλο εινα οπως ειπα, οποιος δεν ειναι σιγουρος για την αποφαση του,να μην επιχειρισει τπτ.Αλλο ειναι ανεβαινω στη Γερμανια για διακοπες και να δω την κατασταση και αλλο ειναι να την ζει κανεις απο μεσα με τις δυσκολιες της.Επισης καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος.Δεν ειναι ντροπη καποιος να μη θελει να φυγει απο την Ελλαδα.Για ολους ειναι δυσκολο..για καποιους λιγοτερο,για αλλους περισσοτερο...Αλλοι μπορουν να φτιαξουν τις συνθηκες ετσι ωστε να το προσπαθησουν και αλλοι οχι.Ο καθενας εχει το χαρακτηρα του. Καλη συνεχεια και ευχομαι να βρεις το κουραγιο να αντιμετωπισεις οποια προβληματα σου εμφανιστουν.Κ να σαι σιγουρος πως στο τελος θα νιωθεις ευχαριστηση οχι μονο επειδη τα καταφερες, αλλα γιατι τα καταφερες ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ...αυτο ειναι οχι απλα διπλη ευχαριστηση αλλα κατι παραπανω που δεν περιγραφεται με λογια...Χαιρομαι πολυ που μια απλη εμπειρια που δεν ηταν καν δικια μου ,σου εδωσε τοσο κουραγιο...Καλη συνέχεια!

            Comment


              Originally posted by ch07088 View Post
              Παιδα, γεια σας..Θελω και γω ν πω την αποψη μου ως τριτος γτ εχω ζησει τα πραγματα και απο τις 2 πλευρες..και θα εξηγησω τι εννοω... ...........................:
              Παραδειγμα προς μιμηση ! Ειναι ετσι οπως ακριβως τα γραφεις ! Το κυριοτερο ειναι να εισαι σιγουρος και συνειδητοποιημενος οτι αυτο ειναι που θελεις να κανεις . Θελει πολυ προσπαθεια ,ψυχικη δυναμη για να μπορεσεις να αντιμετωπισεις τις αναποδιες . Αυτο που σου ειπε ο αδελφος σου ετσι ελεγα κιεγω στον αντρα μου στην αρχη οταν παλευαμε να βρουμε δουλεια και σπιτι . Ο αντρας μου ειχε αρχισει να απογοητευεται και μου ελεγε οτι θελει να γυρισουμε ελλαδα και να μεινουμε στην κρητη. Τα λογια που σου ειπε ο αδελφος σου τα ειπα εγω στον αντρα μου . Καλα εκανες και εγραψες την ιστορια σου γιατι ειναι πραγματικα παραδειγμα προς μιμηση !!!!!
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                ψαχνω για νομιμο γραφειο ευρεσεως εργασιας στην γερμανια

                καμμια βοηθεια?

                Comment


                  Ιδιωτικο Γραφειο Ευρεσις - www.job-gastro-express.de

                  Επικοινωνια με το γραφειο - www.job-gastro-express.de

                  για ελληνικα εστιατορια εδω στην Γερμανια
                  θεσεις εργασιας
                  δες και εδω

                  Εργασίες: Εργασίες σε Γερμανία

                  Comment


                    Originally posted by paspas View Post

                    και συγκεκριμενα στην Κολωνια

                    αρα πιστευω οτι θα εχω ενα πολυ καλο μετρο συγκρισης μεταξυ ενος ανθρωπου που ζει μονιμα στην συγκεκριμενη περιοχη και γνωριζει καλυτερα το τι επικρατει και ενος ανθρωπου που ηρθε για ενα απλο ταξιδακι, το οποιο ταξιδακι οπως μου ειπε της αλλαξε προς το αρνητικο την προθυμια να ερθει να μεινει Γερμανια με βαση τα οσα ειδε

                    τελικα τι ακριβως συμβαινει?

                    Πώς θα επιθυμούσες την προσωπική σου εμπειρία στην Κολωνία?

                    Με μια ξενάγηση στο κέντρο, δίπλα στο ποταμό Ρήνο, με της εκκλησίες και κάστρα, που θα σε υπενθυμίζουν με κάθε βήμα της Ρωμαϊκές ρίζες?
                    Συνάντηση σε μια από τις μαγευτικές αγορές Χριστουγέννων?
                    Ακολουθούμενη... σύντομα Χριστουγέννων... το “Άστρο της Βηθλεέμ”, από μια στάση στο καθεδρικό ναό (Kölner Dom) με μια προσευχή στα σπλάχνα και ένα αναφλεγόμενο, φωτισμένο κερί μπροστά στη λειψανοθήκη (Dreikönigenschrein) που υποθάλπουν τους απόγονους του Βαλαάμ, οι γνωστή μας τρεις Μάγοι (λίγοι, το γνωρίζουν αυτό)!?
                    Καθώς μετά, γεμάτη ατμόσφαιρα δέους, αλά και ελαφρός κουρασμένη, να πάρουμε με ένα δείπνο την αναβίωση μας σε ένα από τα τοπικά εστιατόρια, τα Ζυθοποιία (Brauhaus).
                    Πολιτισμικά με μια φρέσκια μπύρα και ένα, ε και δυο από τα φημισμένα λουκάνικα.
                    Αναζωογονημένη, κατεύθυνση ευθύς για σοκολάτα? Μια σοκολάτα? Στο Περίπτερο?
                    Τι θα έλεγες για ένα ολόκληρο μουσείο σοκολάτας?
                    Άφθονα πηγάδια σοκολάτας που χύνονται από συντριβάνια σε ποτάμια. Ναι, καλά διαβάζεις. Ποτάμια!

                    Φαντάζεσαι τα μάτια τον παιδιών σου?

                    Τώρα;

                    Πληροφορίες για τον πολιτιστικό πλούτο και Lifestyle της μητροπολιτικής Κολωνίας θα βρεις άπειρες στο ίντερνετ. Σε βασικά στοιχεία τα τρία τουριστικά αξιοθέατα κτίρια που βρίσκονται στον κατάλογο της παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς της UNESCO: ο καθεδρικός ναός της Κολωνίας, τα παλάτια του Αυγούστου και το Falkenlust.

                    Με την χαρούμενη, διασκεδαστική τους διάθεση όπως το καρναβάλι, αναπτύχθηκε τα τελευταία 20 χρόνια και σαν κέντρο τον ΜΜΕ (Medienstadt)-(WDR, RTL, SUPER-RTL, VOX, n-tv, Deutschlandfunk, και πολλή άλλη ραδιοσταθμοί) με αμέτρητες παραγωγές σε Entertainment & Showς όπως τα Serial, Quiz, Comedy, Daily Soaps, Talkshows κτλπ. Και να αναφέρω, μια και το βλέπω τώρα άπω το παράθυρο απέναντι, το Cinedom, που είναι ο 5τως μεγαλύτερος πολυκινηματογράφος (Multiplex-Cinema) της Ευρώπης.
                    Το φάσμα της τέχνης, του πολιτισμού.. τι να μετρήσω ακόμη? Το φεστιβάλ Μπετόβεν? Το φεστιβάλ κινηματογράφου του παιδιού CINEPÄNZ. Το διεθνούς φεστιβάλ κινηματογράφου των γυναικών? Το θέατρο τα μουσεία?

                    Τα ειδοποιώ αυτά όλα, γιατί τα μέσα μαζικής ενημέρωσης διαδραματίζουν σημαντικό ρόλο στην αγορά εργασίας που απασχολούν μόνιμα ή ανεξάρτητα πάνω από 55.000 ανθρώπους όπως τους χιλιάδες δημοσιογράφους, τεχνικοί και μηχανικοί, οι εργαζόμενοι των εταιρειών παραγωγής, επαγγελματίες και ερασιτέχνες ηθοποιοί και βάλε..


                    Να το συνεχίσω? Ξέρεις πήγε 5 η ώρα... χαχαχα

                    Comment


                      εδω στο βερολινο εχει ολες τις εθνικοτητες.περπατας και βλεπεις γιαπωνεζες απο πισω αραβες,απο πισω ελληνες,παντου τουρκους,μερικους γερμανους κλπκλπ..λες κανενας να ασχολειται με τους ελληνες?

                      Comment


                        synnefaki σας ευχαριστω πολυ κι για την γρηγορη απαντηση κι για τις πληροφοριες που μου δωσατε. Συγνωμη βεβαια για την αργοπορημενη δικη μου αλλα λογω σχολης ειμαι στα μαθηματα απο τις 8 το πρωι μεχρι τις 5 το απογευμα κι μετα ψωφια στην κουραση. Θα ηθαλα να ρωτησω ακομη 2-3 πραγματακια κι αν εχετε την καλοσυνη να με βοηθησετε . Ο φιλος μου εχει ηδη αδεια εξασκησεως επαγγελματος απο εδω κι αν καταλαβα καλα πρεπει να κανει αιτηση για να παρει κι απο το γερμανικο κρατος ετσι?? Ακομη υπαρχει διαφορα βοηθου νοσηλευτη με νοσηλευτη η εχουν ιδιο καθηκοντολογιο. Βασικα ειπαμε επειδη δεν εχω τελειωσει κι τελειωνω σε ενα χρονο να επικεντρωθουμε τωρα στην γλωσσα κι μετα να ανεβουμε αλλα επειδη εχει λιγο τρεξιμο ειπαμε να αρχισουμε το ψαξιμο απο τωρα.

                        Comment


                          μπορεις να μου μιλας και στον ενικο
                          Κοιτα να δεις για τους νοσηλευτες ειναι σε ολα τα κρατιδια το ιδιο για τους βοηθους διαφερει απο κρατιδιο σε κρατιδιο. Συνηθως εδω οι βοηθοι πανε ενα χρονο σε μια σχολη, και δυσκολα να βρουν σε νοσοκομεια δουλεια, παρα μονο σε ιδρυματα πχ σε γηροκομεια κτλ
                          Ασφαλως και ειναι αλλα τα καθηκοντα. Εδω οι νοσοκομες κανουν 3 χρονια και απο κει και περα μπορουν να σπουδασουν αν θελουν μετα pflefepädagogik ή pflegemanagement. Ενω οι βοηθοι εχουν περισσοτερο καθηκοντα φροντιδας του ασθενη.
                          Ωστοσο δεν ξερω τι ακριβως μαθηματα κανεις εκει κτλ. Γιαυτο θα επικοινωνησει ο φιλος σου με το αρμοδιο Regierungspräsidium του κρατιδιου που θελετε να πατε γιατι αυτοι ειναι υπευθυνοι για τα της αναγνωρισης και αδειας ασκησεως επαγγελματος.
                          Εκει θα ρωτησετε και για σενα. Μπορεις να στειλεις απτην γραμματεια της σχολης σου πχ κατι σαν βεβαιωση τι μαθηματα εχεις κανει τι εργαστηρια, τι πρακτικες κτλ και θα δεις τι θα σου αναγνωρισουν.
                          Ισως μπορεις αν συνεχισεις εδω λιγο να τελειωσεις και εσυ εδω νοσοκομα.
                          Αυτοι εκει θα σουπουνε τι βηματα πρεπει να κανετε.
                          Καλη τυχη
                          Για δωματια κτλ να ξερεις πως στα νοσοκομεια συνηθως υπαρχουν τα schwesternheime πολυκατοικιες δηλ. που νοικιαζουν διαμερισματα στους νοσηλευτες που απασχολουν εκει.

                          Comment


                            ocealsoul Καλησπέρα!

                            Πρώτα απ' όλα πρέπει να γνωρίζεις ότι μόνο στην Ελλάδα και στην Αγγλία υπάρχει Νοσηλευτική των ΤΕΙ τεραετούς φοίτησης! Στην Γερμανία ο ανώτερος χρόνος φοίτησης είναι 3 χρόνια με καθηκοντολόγιο αντίστιχο του Νοσοκόμου (διετούς φοίτησης) εδώ στην Ελλάδα,καθώς και του απόφοιτου των πρώην ΤΕΕ και των σημερινών ΕΠΑΛ.Το πτυχίο του ΤΕΙ θεωρείται ανώτερο με τα αντίστοιχα τα δικά τους όταν βρείς δουλιά στην χώρα τους. Το γνωρίζω από προσωπική εμπειρία διότι ο ίδιος έχω τελειώσει Νοσηλευτική σε ΤΕΙ,έχω αναγνωρίσει το πτυχίο μου στην Βαυαρία-Νυρεμβέργη και αυτή τη στιγμή είμαι εκπαιδευτικός στα ΕΠΑΛ εδώ στην Ελλάδα.Η διαδικασία αναγνώρισης του Πτυχίου σου είναι η εξής:
                            1)Αντίγραφο του Πτυχίου σου
                            2)Βεβαίωση αναλυτικής Βαθμολογίας όλων των μαθημάτων απ' όλα τα εξάμηνα
                            3)Βεβαίωση πρακτικής εξάσκησης με αναλυτική χρονολογία απ' τα τμήματα του νοσοκομείου που έκανες την πρακτική σου.
                            Όλα τα παραπάνω τα παίρνεις απ' την γραμματεία του ΤΕΙ που τελείωσες,τα επικειρώνεις και τα μεταφράζεις
                            Στη συνέχεια τα στέλνεις μαζί με μια χειρόγραφη αίτηση στο αντίστοιχο Regierungsamt (Κυβερνητικό Γραφείο) του κρατιδίου που ενδιαφέρεσαι για εργασία,όπου αναγράφεις τα στοιχεία σου και ζητάς να σου αναγνωριστεί το πτυχίο σου.Μαζί στέλνεις και ένα βιογραφικό χειρόγραφο σε μορφή <Έκθεσης> στα γερμανικά. Εμένα μου στείλανε την αναγνώριση μετά από πέντε μήνες περίπου και έπρεπε να ανέβω ο ίδιος επάνω για να την παραλάβω(Urkunde).Πληρώνεις και κάποιο αντίστοιχο ποσό όταν παραλάβεις την αναγνώριση! Η αναγνώριση ισχύει για όλα τα κρατίδια καιέχει την ισχύ άδειας ασκήσεως του επαγγέλματος!
                            Πάντως τελικά αν βρείς εργασία ,μόνο που στο βιογραφικό σου γράφει τεραετούς φοίτησης μετράει πάρα πολύ!Ανάλογα βέβαια την κλινική-νοσοκομείο και ανάλογα στο άτομο που θα δώσεις συνέντευξη για εργασία!!!

                            Καλή Επιτυχία!!
                            "Η αγάπη μας πρέπει να είναι ίδια προς όλους."

                            Comment


                              Σας ευχαριστω παρα πολυ κι τους 2 σας για την βοηθεια σας. Αρα η αιτηση για την αδεια εξασκησεως πρεπει να γινει στην Γερμανια κι δεν γινεται απο την πρεσβεια τους εδω.

                              synnefaki μακαρι να μπορουσα να παω γερμανια για να τελειωσω εκει αλλα οταν μια πενταμελης οικογενεια ζει με 550Ε το μηνα αυτο οπως καταλαβαινεις δεν γινεται γιατι απλευσαν τον πατερα μου κι την μητερα μου την κανανε 4ωρη κι φοβαται κι αυτη για απολυση... Ωστοσο σκεφτομαι να κανω πρακτικη στην γερμανια με erasmus. Το ΤΕΙ της Θεσσαλονικης συνεργαζεται με ενα κεντρο αποκαταστασης στην Γερμανια οποτε ελπιζω να με παρουν. Ασχετα λετε αυτο να βοηθησει???
                              Ακομη ειδα οτι υπαρχουν κατι σαν σχολεια στην γερμανια με εντατικα μαθηματα για εκμαθηση γλωσσας που προσφερουν κι διαμονη γυρω στα 1400Ε για 8 με 12 βδομαδες εξαρταται την περοχη εναι καλα? Αξιζει τον κοπο κι τα χρηματα??
                              Κι μια τελευταια ερωτηση ntino αυτο που ισχυει τα αναλυτικα τμηματα της πρακτικης εννοεις κι για τον βοηθο νοσηλευτη ετσι??? Παντως εψαξα κι ειδα οτι εχει ζητηση ειδικα στην αυστρια

                              Sorry εαν σας κουρασα

                              Comment


                                Καλησπέρα και από εμένα ξανά,
                                Νομίζω ότι κάποια στιγμή είχε δοθεί εδώ στο φόρουμ ένα λινκ με τις διευθύνσεις των δημοσίων υπηρεσιών ανά πολη στη Γερμάνια? Η κάνω λάθος και το έχω δει κάπου αλλού, γιατί ψάχνω εδώ και δεν βρίσκω κάτι, ήθελα σιγά σιγά να μαζέψω τις απολύτως απαραίτητες διευθύνσεις, όπως ΟΑΕΔ, Δημαρχείο στις πόλεις που θα πάω, D&#252;sseldorf και Duisburg. Milu , synnefaki συγγνώμη αν ζητώ κάτι το οποίο έχει επαναληφτεί.

                                Comment

                                Working...
                                X