Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αυτοι που βγηκαν συνταξη δεν μπηκαν στα εργοστασια πριν 15 χρονια. Οσες κι αν ειναι οι εταιριες που δανειζουν προσωπικο δεν εχει σημασια διοτι το εργοστασιο απο εκει παιρνει κοσμο. Και πριν ο κοσμος δουλευε, αλλα για σκεψου ποσος κοσμος και απο που στριμωχνεται στη Γερμανια, και ποσες θεσεις υπηρχαν τοτε και σημερα. Και στο φιναλε, και στην Ελλαδα τους ιδιους φοβους ειχαμε ακριβως (ανασφαλεια και αβεβαιοτητα), αλλοι δεν ειχαμε δουλειες ουτε ελπιδες, δε ξεκινησαμε για εδω να ειμαστε καπου "μονιμοι". Ηρθαμε για μια καλυτερη ποιοτητα στη ζωη μας, και μακροπροθεσμα κατι καλυτερο απο αυτο που μας περιμενε στην Ελλαδα. Ξερω πως πολλοι νιωθουν ριγμενοι, αμορφωτοι και αστοιχειωτοι, αεργοι και απειροι, νιωθουν πως αξιζουν κατι παραπανω, αλλα τι να πουν κι αυτοι που ειχαν θεσεις ευθυνης, μαγαζια, πτυχια και διπλωματα; Ας μη μιζεριαζουμε και ολα γινονται. Προσωπικα στο θεμα συνταξης, επειδη δουλευω στον κλαδο του μεταλλου και εχω καλη καλυψη, φυλαω μια πισινη και οταν μπω σε σταθερη τροχια, θα κανω ενα φθηνο συνταξιοδοτικο για συμπληρωμα στα γεραματα. Δε διαφωνω, ειναι εκμεταλλευση αλλα αν δε μας αρεσει ειμαστε ελευθεροι να παμε καπου αλλου. Δε μας καλεσε κανεις εδω.

    Comment


      Originally posted by Cj Georgio View Post
      Βάλε τα ενοίκια όμως που έχει εδώ. Καλά είναι τα λεφτά αλλά ζεις δεν είναι όπως παλιά που έκανες και μια περιουσία. Και την γλώσσα να ξέρεις πάλι σε αυτές της εταιρίες είσαι.
      Την περιουσια δεν την εκανες απο παχυλο μισθο, αλλα απο το συναλλαγμα. Ετσι φτιαχτηκαν οι Ελληνες τοτε, κακα τα ψεμματα. Απο τα επιδοματα μονο βγαζανε μισο μισθο επιπλεον. Δηλωναν παππουδες και γιαγιαδες σε τραπεζικους λογαριασμους στην Ελλαδα συνδικαιουχους για να βγαζουν χρημα αφορολογητο με την αιτιολογια πως συντηρουν μελη οικογενειας στο εξωτερικο. Πολλα τετοια παραδειγματα γνωριζω. Σε ποσες οικογενειες δουλευε μονο ο αντρας και η γυναικα στο σπιτι χωρις να τους λειπει τιποτα; Για να εκανες οικογενεια στην Ελλαδα με 2 παιδια και τη γυναικα σπιτι....

      Comment


        Ο κόσμος που έρχεται εδώ είναι πάρα πολύς. Ιδιαίτερα από Ασία Πακιστάν Αφγανιστάν και άλλες χώρες.
        Ανύπαντρος παίρνεις 950€-1000€ σε Bosch - Mercedes.
        Στην BMW αυτός που είναι από leihfirma χώρια τα λεφτά τον δίνει και η BMW κάποια έξτρα € την ώρα και φτάνει σε καλό μισθό. Είναι που θα σου κάτσει.

        Ξέρω άτομο που είναι στην BMW 20 χρόνια ανύπαντρος και περνει πάνω από 2300€ καθαρά. Στην Mercedes πάλι που γνώρισα μόνιμο ήταν στα ίδια λεφτά.
        Άλλο να παίρνεις 1000€ μηνιάτικο και άλλο 2300€.

        Comment


          ποιος πλεον στην εποχη που ζουμε τρεφει αυταπατες οτι θα κανει περιουσιες? Το θεμα ειναι να εχουμε μια ποιοτητα ζωης, και στα παιδια μας να μπορουμε να δωσουμε στοιχειωδη υλικη βοηθεια με σπουδες, με αθλητισμο, ξενες γλωσσες, Η περιουσια που θα δωσουμε στα παιδια μας ειναι πλεον οτι τα ταισαμε, τα σπουδαζουμε και εχουν μια ποιοτητα ζωης καλη, (και ολα αυτα τα γραφω σκεπτομενη ποσα παιδια στην ελλαδα πεινανε στην κυριολεξια..),(και μακαρι να μπορεσει καποιος να κανει και περιουσια..)απο την αλλη ακομα και σε φιρμα να δουλεψει καποιος, και ειναι μονο αυτος στην οικογενεια που δουλευει, το κρατος βοηθαει στο ενοικιο, βοηθαει στην βενζινη αν εισαι πανω απο καποια χιλιομετρα απο την δουλεια σου,...
          απο το να ειναι καποιος στην ελλαδα και να κοιταει τον ηλιο κατι ειναι και η φιρμα, ειναι μια αρχη,ακομα και μια συμπηρωματικη αν κανει εξτρα για ΣΚ οπως κανουν πολοι ειναι κατι, δεν πεινας,...απλα ειναι μια καβατζα καλη για αρχη να μπορεσεις να νοικιασεις σπιτι να μπεις σε ρυθμους, και αργοτερα αν δεν σου αρεσει βρισκεις κατι αλλο, δεν νομιζω οτι η φιρμες ειναι και σκλαβοαπαζαρο οπως το αποκαλουν...δεν σε πηραν με το ζορι να πας για δουλεια, δεν σε αφηνουν απληρωτο, δεν σε αφηνουν ανασφαλιστο, δεν σε εχουν με το βουρδουλα και σου λενε θα δουλεψεις 20 ωρες απο τις 24 εξαλου τοσοι και τοσοι που ξεκινουν απο εκει ειναι χαζοι? μην κανουμε και εδω το ιδιο λαθος που καναμε και στην ελλαδα και επιλεγαμε τις δουλειες, η μια βρωμαγε η μια ξυνιζε, η δουλεια ειναι δουλεια... τι ψαχνουμε λοιπον, αντι να πει καποιος <<δοξα τον Θεο >>που εχει μια δουλεια καθεται και σκεφτεται τι ειναι η φιρμα και οτι δινει ψιχουλα...

          Comment


            Originally posted by DiD666 View Post
            Την περιουσια δεν την εκανες απο παχυλο μισθο, αλλα απο το συναλλαγμα. Ετσι φτιαχτηκαν οι Ελληνες τοτε, κακα τα ψεμματα. Απο τα επιδοματα μονο βγαζανε μισο μισθο επιπλεον. Δηλωναν παππουδες και γιαγιαδες σε τραπεζικους λογαριασμους στην Ελλαδα συνδικαιουχους για να βγαζουν χρημα αφορολογητο με την αιτιολογια πως συντηρουν μελη οικογενειας στο εξωτερικο. Πολλα τετοια παραδειγματα γνωριζω. Σε ποσες οικογενειες δουλευε μονο ο αντρας και η γυναικα στο σπιτι χωρις να τους λειπει τιποτα; Για να εκανες οικογενεια στην Ελλαδα με 2 παιδια και τη γυναικα σπιτι....
            συμφωνω. Ειδικα σε αυτο το φορουμ ακουσα πολλες φορες το "σημερα δεν μπορεις να κανεις περιουσια οπως κανανε παλια οι ελληνες στην γερμανια"
            Ρε παιδια? ποιος εκανε περιουσια? και τι εννοειτε περιουσια?
            δηλαδη ολοι οι μεταναστες του 60 γινανε Ωνασηδες?
            με Χ.000.000 δολαρια στην τραπεζα?
            Εγω αλλα ξερω και απο δικο μου κυκλο
            Απλα στις εποχες πριν του Ευρω, στην γερμανια μπορεις να επαιρνες 1.500 Μαρκα στο εργοστασιο, που στην ελλαδα αυτα ηταν λεφτα τριων μηνων σε Δρχ.
            Γυρνουσανε στην ελλαδα, μετα στην συνταξη, φτιαχνανε ενα σπιτι στο χωριο, φερνανε και μια Μercedes και ολοι λεγαμε: εκανε λεφτα στην γερμανια.
            Και οταν τους ρωτουσες "πως τα καταφερες?" σου λεγανε καμια βλακεια του στυλ "αγορασα μαρκα, οχι φραγκα οχι δολαρια, και τα πουλησα μετα , και με συναλλαγμα " και $#%# μπλε και μεταξωτες κορδελες.
            Αλλα τι να πουνε στο χωριο? οτι δουλευανε 12ωρο στο εργοαστασιο?
            Οτι αν εξαιρεσεις τις 5 βδομαδες το καλοκαιρι που κατεβαινανε στην Ελλαδα η μονη τους διασκεδαση ηταν να καθονται σπιτι και να μαζευονται να πιουνε μια μπυρα για να κανουν οικονομιες να φτιαξουν το σπιτι στο χωριο?

            Μην τρελαθουμε κιολας. Εκτος εξαιρεσεων κανενας δεν εκανε περιουσια.
            Πριν φυγω για γερμανια, τον απριλιο του 2012, πηρα τις κασετες απο την βιντεκοκαμερα του 1980 και τις πηγα για ψηφιοποιηση να γινουν DVD και καθομουν και τα εβλεπα. Και τα ακουσα ο ιδιος...απου αυτους που στις ταινιες ηταν 40 και τωρα ειναι 70

            Comment


              Originally posted by trelllara View Post
              Γραφείο ευρέσεως εργασίας στο Βερολίνο.

              Αναζητούν εργαζόμενους στο Βερολίνο: καμαριέρα, καθαρίστρια, εργάτες σε αποθήκες,βοηθοί στην κατασκευή, διαλογείς βιομηχανικά απόβλητα, φύλακες 34α, ηλεκτρολόγους, συγκολλητές, πιστοποιημένων εργαζομένων στην κατασκευή διαφόρων ειδικοτήτων.

              Συνεργαζόμαστε μόνο με αυτούς που λαμβάνουν χρήματα από το Jobcenter.

              Προαπαιτούμενα:
              με λιγα γερμανικα (όχι λιγότερο B1),
              εργασιακή εμπειρία,
              Vermittlungsgutschein (Δεν πληρώνετε εσείς - πληρώνει Jobcenter)

              Γραφείο ευρέσεως εργασίας στο Βερολίνο
              Boizenburger Strasse 52 - 54,
              12619 Berlin
              Büro 1.11
              ( Πρέπει θα κλίσετε ραντεβού)
              Τηλ.: 015789456941 (9:00 - 15:00 Δ-Π) ( εντός της Γερμανίας)
              Τηλ.: 004915789456941 (από την Ελλάδα)
              http://www.daselko.ru/arbeit-gr-1/

              Leihfirma είναι?

              Comment


                εργασια και διαμονη

                καλησπερα θα ηθελα να κανω καποιεσ ερωτησεισ και αν μπορει καποιοσ να με βοηθησει αν γνωρισει καποιοσ που μπορω να ψαξω για δουλεια και διαμονη μαζι στο μοναχο η στην περιοχη του μπαντ τολζ στη γερμανια και να ρωτησω αν δεν δουλευουμε μπορουμε να νοικιασουμε καποιο σπιτι. ευχαριστω εκ των προτερων

                Comment


                  Originally posted by nakos View Post
                  Πριν ένα μηνα γυρισα από γερμανια και δουλευα για εναμιση χρονο με μια λαιφιρμα για 8,19 την ωρα , καπιοι δουλευαν για δεκα χρονια στο ιδιο εργοστασιο χωρις να τους μετακοινισουν,γιαυτο λεω πως είναι αναλογα σε τη φιρμα θα πεσεις, αλλα και λιγα λευτα να περνεις, θα σου τα σημπληρωνει το κρατος
                  Θα γινω αδιακριτος αν ρωτησω γιατι γυρισες στην Ελλαδα και ποσον καιρο ησουν Γερμανια;;

                  Comment


                    Καλημερα και καλη χρονια!!! για να βρεις σπιτι στο Μοναχο ειναι πολυ δυσκολο και στο λεω επειδη μεναμε χρονια αλλα και απο τις εμπειριες των φιλων μου που ειναι ακομη εκει. Μια φιλη μου οταν πηρε αποσπαση ως εκπαιδευτικος στο Μοναχο εκανε πανω απο πεντα μηνες να βρει σπιτι και τα ενοικια ειναι τρομακτικα υψηλα, απο τα πιο υψηλα της Γερμανιας. Καλυτερα ψαξε στη γυρω περιοχη αν και παλι θα δυσκολευτεις. Οσον αφορα τωρα αν μπορεις να νοικιασεις σπιτι αν δε δουλευεις κανενας δε σου το απαγορευει αλλα πιστευω οτι κανενας δε θα στο νοικιασει απο τη στιγμη που τα σπιτια εχουν τοσο μεγαλη ζητηση και μπορουν να επιλεξουν αναμεσα απο πολλους υποψηφιους το πιο πιθανο ειναι να επιλεξουν καποιον που εχει ενα σταθερο εισοδημα. Παντως δεν χανεις κατι να το ψαξεις.

                    Comment


                      Originally posted by DiD666 View Post
                      Θα γινω αδιακριτος αν ρωτησω γιατι γυρισες στην Ελλαδα και ποσον καιρο ησουν Γερμανια;;
                      Ειμουν εναμιση χρονο στην Κωλονια και βολευτικα καλα, αλλα η γυναικα μου που είναι δημοσιος υπαληλος, δεν ηθελε να αφισει τη δουλεια της και να ερθει, γιαυτο γυρισα πησω στην Ελλαδα, αλλα όπως βλεπω θα ξαναφιγω πριν τελειοσει το ταμειο ανεργιας που περνω, για τη οπου φτωχια και γκρινια, και είναι κριμα για τα παιδια να υποφερουν όταν καπου αλλου μπωρουν να μεγαλονουν ποιο ανθρωπινα

                      Comment


                        Originally posted by nakos View Post
                        Ειμουν εναμιση χρονο στην Κωλονια και βολευτικα καλα, αλλα η γυναικα μου που είναι δημοσιος υπαληλος, δεν ηθελε να αφισει τη δουλεια της και να ερθει, γιαυτο γυρισα πησω στην Ελλαδα, αλλα όπως βλεπω θα ξαναφιγω πριν τελειοσει το ταμειο ανεργιας που περνω, για τη οπου φτωχια και γκρινια, και είναι κριμα για τα παιδια να υποφερουν όταν καπου αλλου μπωρουν να μεγαλονουν ποιο ανθρωπινα
                        Το ξανασκέφτηκε η γυναίκα σου και ειναι θετική πλέον???Σε ρωτάω γιατί εμένα μου πήρε 3 χρόνια να την πείσω να κάνουμε το μεγάλο βήμα...!!!!
                        ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΛΑΡΙΝΟ,ΕΧΟΥΝ ΓΥΡΙΣΜΑΤΑ...

                        Comment


                          Originally posted by Pathfinder View Post
                          Το ξανασκέφτηκε η γυναίκα σου και ειναι θετική πλέον???Σε ρωτάω γιατί εμένα μου πήρε 3 χρόνια να την πείσω να κάνουμε το μεγάλο βήμα...!!!!
                          Δεν εκανε ποτε εξωτερικο και το φοβατε, αν αρχισουν όμως να μας κοβουν το ρευμα τοτε πηστευω να παρει την αποφαση

                          Comment


                            Απορια σχετικα με το ασφαλιστικο...

                            Καλησπερα...
                            Εργαζομαι σε μια εταιρεια απο τις 02.11.13 εως και σημερα..
                            Τον πρωτο μηνα ως teilzeit και απο 01.12.13 ως vollzeit..
                            Σημερα ειχα ενα προβλημα με την μεση μου στην δουλεια και αναγκαστηκα να φυγω για να παω στην aok να παρω ενα krankenschein για να παω στο γιατρο...
                            Σημειωτεον δεν μου εχουν στειλει καρτα στο σπιτι..
                            Η εκπληξη μου στην αοκ ηταν οτι δεν ειμαι καν εγγεγραμενος και οταν πηρα τηλ τον προισταμενο μου να ρωτησω τι συμβαινει μου ειπε οτι με τον πρωτο κανονικο μισθο εγγραφομαι στην αοκ...
                            Η απορια μου εχει να κανει με το εξης: ο 1ος μισθος εχει περασει απο την 1η Ιανουαριου και αν στο μεσοδιαστημα ειχε συμβει καποιο ατυχημα μεσα στο εργοστασιο ποιος θα με καλυπτε...; Κανενας υποθετω... Μιας και σημερα μου ειπαν οτι πρεπει να παω να πληρωσω απο την τσεπη μου τον γιατρο και απο αυριο θα το κοιταξουν...

                            Comment


                              Καλησπέρα. καταρχάς εισαι ασφαλισμενος απο την πρώτη μερα που εχεις κανει συμβόλαιο. Απλά πρέπει να πας πρώτα στον ΑΟΚ με τον συμβόλαιο σου για να κάνεις εγραφή. Οταν κάνεις εγγραφή θα ζητήσεις να σου δώσουν ενα προσωρινο χαρτι που να αναγράφει τον αριθμό μητρώου ασφάλισης μεχρι να εκδοθεί η καρτα σου(κανα 2μηνο). Με αυτό το χαρτί θα μπορεις να πας σε οποιοδηποτε γιατρό να εξεταστείς. Τώρα αν ο γιατρός σου δώσει αδεια( κιτρινο χαρτακι) το πας ενα στον ΑΟΚ και το αλλο στην Δουλειά σου. Και θα ζητήσεις απο τον ΑΟΚ ενα χαρτί το οποιο θα το συμπληρώσει ο γιατρός για να πληρωθεις τις μερες που εχεις αδεια απο τον ΑΟΚ. Τις 3 πρώτες εβδομαδες αδειας πληρώνει ο ΑΟΚ, τις επόμενες 6 ο εργοδοτης, ξανα 3 ο ΑΟΚ και ουτε καθεξις ανξ εισαι μακροχρονια αρρωστος. Μολις συμπληρώσει ο γιατρος το χαρτι που θα σε δώσουν απο τον ΑΟΚ θα το πας στον ΑΟΚ και αυτός με την σειρά του θα επικοινωνηση με τον εργοδοτη σου για να του αποστειλει μια κατάσταση μισθοδωσιας(δηλαδη ποσα παίρνεις ανα μερα) ωστε μεσα σε 15-20 μερες να πληρωθεις απο τον ΑΟΚ τις μερες που είχες αναρωτηκη αδεια.

                              Comment


                                Σευχαριστω πολυ pixels

                                Comment

                                Working...
                                X