Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΤΗ ΜΙΣΘΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΗ ΕΝΑΣ ΙΕΡΕΙΣ ΕΚΕΙ?

    Comment


      Για ορθοδοξο ιερεα μιλαμε; Mαλλον θα πρεπει να απευθυνθει στην Μητροπολη Γερμανιας...

      Comment


        Originally posted by spiros
        Αντωνη μια χαρα ειναι για αρχη.Κατσε εκει,να εχεις και προυπηρεσια και μετα ειναι πιο ευκολο να βρεις καλυτερη δουλεια.
        Να το εχουν αυτο υποψιν τους,οσοι διαβαζουν απο Ελλαδα.
        Στην Αυστρια και σιγουρα θα ειναι ετσι και Γερμανια,προτιμουν ατομα που εχουν προυπηρεσια και εχουν δουλεψει ξανα σε δουλεια στην Αυστρια.Ειναι πολυ σημαντικο,οταν πας εξω να βρεις μια οποιαδηποτε δουλεια,αν παιρνεις κανα μισθο οπου βγαινεις,μενεις εκει για κανα χρονο και μετα ειναι πιο ευκολο να πας σε αλλη δουλεια,γιατι πλεον εχεις δουλεψει καπου εκει.Ειναι πιο ευκολο μετα,απο οταν ερχεσαι πρωτη φορα απο Ελλαδα.
        Σπύρο γειά σου !
        Προσωπικά έχω 7 χρόνιια προυπηρεσία στην Γερμανία και δεν βρίσκω κακό να αλλάξω εργασία άμεσσα εφόσον βρω καλίτερες συνθήκες εργασίας. Απλά όπως λές, εάν κλείσεις 1 χρόνο έχεις και δικάιωμα στο ταμείο ανεργίας και μπορείς να πεις ότι ψάχνεις έχοντας μία "πισινή". Απλά στην ηλικία μου πρέπει να τρέξω τα πράγματα. Έάν βρώ δουλειά με 1500 και πάνω κάθαρά είναι 3500 ευρώ τον χρόνο η διαφορά μόνο από τους μισθούς χωρίς άδεια και δώρα. Το θεωρώ σημαντικό ποσό και επίσης στενεύουν τα περιθώρια ελαφρός με βάση το νέο κύμα μεταναστών Σπύρο.
        Θα προσπαθήσω να ανοίξω θέμα με τιμές προιόντων κλπ για να συγκρίνουμε κόστος ζωής.
        Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο.
        "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

        Comment


          Originally posted by AntonisThess View Post
          ..............
          Θα προσπαθήσω να ανοίξω θέμα με τιμές προιόντων κλπ για να συγκρίνουμε κόστος ζωής.
          Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο.
          Καλη ιδεα! Ανοιξε το θεματακι και θα γραψουμε ολοι

          Comment


            Originally posted by spiros
            Αυτο ακριβως Αντωνη,περιμενω να κλεισω χρονο,να ειμαι κατοχυρωμενος σε ολα.
            Πχ,εχω παθει πλακα,ποσο συχνα οι Αυστριακοι βγαινουν αρρωστοι.
            Απιστευτο πραγμα,καθε 1-2 μηνες θα βγουνε για 7-10 μερες αρρωστοι,ειναι ατομα που καθε μηνα δεν ερχονται για 2-3 μερες γιατι ειναι αρρωστοι!!!

            Καμια σχεση με Ελλαδα και Ελληνα εργαζομενο,που παει με πυρετο να δουλεψει.Εγω 9 μηνες που δουλευω, εχει τυχει να πηγαινω στην δουλεια και με στραμπουλιγμενο χερι και κρυωμενος,αλλα δεν εχω βγει αρρωστος ουτε μια μερα.
            Αλλα οταν κλεισω χρονο δεν υπαρχει περιπτωση να τους την χαρισω.Αν τυχει και ειμαι αρρωστος θα παω στον γιατρο να παρω χαρτι και δεν θα παω στην δουλεια.

            Φυσικα δεν προκειτε να κανω οπως κανουν οι Αυστριακοι οπου συνεχεια βγαινουν αρρωστοι.
            Ντρεπομαι να τα κανω αυτα τα σχεδια!!!

            Αντε παλι...ας μην γενικευουμε...
            Γενικευσεις του στυλ οι Αυστριακοι βγαινουν με το παραμικρο ελευθερο γιατρου ενω οι Ελληνες ειναι δουλεφταραδες και πανε και με πυρετο στην δουλεια, εννοω. Ή και το αντιθετο, πως οι Ελληνες ειναι τεμπεληδες και οι Αυστριακοι δουλεφταραδες και αυτο δεν ισχυει.

            Υπαρχουν καποιοι νομοι, πχ αν δουλευεις σε ρεστοραντ ή σε νοσοκομειο ή καπου που εχεις σχεση με πελατες κτλ με την παραμικρη ενοχληση υγειας να μην διακινδυνευεις να κολλησεις τους συνεργατες σου ή τους ασθενεις πχ στα νοσοκομεια κτλ. Αυτο γινεται για λογους υγειινης και υγειας και δεν εχει σχεση με την εργατικοτητα του καθενος.
            Στα νοσοκομεια πχ που ειναι και ο χωρος εργασιας μου παροτι υπαρχει αυτη η νομοθεσια εχω δει και νοσοκομες και γιατρους υστερα απο 24 ωρες υπηρεσια με καργα πονοκεφαλο και κρυολογημα να καθονται να εξυπηρετησουν κοσμο.
            Εχουμε δει και το αντιθετο....αλλα πχ στην δουλεια του αντρα μου ερχονται οι συνεργατες του βηχουν ξεβηχουν...με αποτελεσμα να κολλανε και τους υπολοιπους...και ετσι καθε ιωση που περναει της σφυριζουμε και κολλανε και τα παιδακια που δεν φταινε σε τιποτα.

            Να τα βλεπουμε τα πραγματα ως εχουν και να μην γενικευουμε...οι Αυστριακοι ειναι τεμπελχαναδες και οι Ελληνες δουλεφταραδες...

            Comment


              ΜΑΛΛΟΝ ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΒΓΑΛΩ ΜΙΑ ΑΚΡΗ ΚΑΤΙ ΒΡΗΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΝΑΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΙΕΡΕΑ

              Comment


                Έχουμε νόμιμο ελληνικό γραφείο και διαθέτουμε θέσεις εργασίας σε Γερμανία, Κύπρο, Ολλανδία, Σουηδία και Αγγλία. Ζητάμε κυρίως μάγειρες, βηθούς κουζίνας και μάγειρα, σερβιτόρους, λάντζα κ.λπ. Σε περίπτωση που ενδιαφέρεστε στείλτε μας το βιογραφικό σας info@elpidajob.gr

                Comment


                  Χαιρετώ όλους.

                  Είμαι 46. Τα τελεταία δέκα χρόνια εργάζομαι σε τράπεζα σαν συμβασιούχος (στην Ελλάδα υπάρχουν ως γνωστόν όχι μόνο αιώνιοι φοιτητές αλλα και αιώνιοι συμβασιούχοι).
                  Απ' ό,τι βλέπω δεν είναι μακριά η στιγμή που θα μείνω χωρίς δουλειά. Ήδη έχω φάειι μια γερή μείωση μισθού και ωραρίου.Και κάθε μήνα απολύουν κόσμο.
                  Σκέφτομαι να μεταναστεύσω στη Γερμανία γιατί εκεί υπάρχουν κάποιοι συγγενείς και γιατί ακούγεται ότι είναι η χώρα με την πιο μεγάλη ζήτηση για εργασία στην Ευρώπη.
                  Έχω ξαναμεταναστεύσει στο παρελθόν αλλά γύρισα στο Ελλαδιστάν για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους (η μεγαλύτερη μ.....α της ζωής μου).
                  Έχω πτυχίο οικονομικών και έχω αρχίσει να μαθαίνω γερμανικά μόνος μου.
                  Για αρχή, δεν έχω και πολλές επαγγελματικές απαιτήσεις. Ό,τι κάτσει. Άλλωστε έχω κάνει σχεδόν κάθε είδους δουλειά μέχρι σήμερα. Γενικά δεν είμαι καλομαθημένος...
                  Έχω αποφασίσει ότι πρέπει να φύγω από αυτή την ξοφλημένη χώρα και κάποια στιγμή να πάρω μαζί και τον οκτάχρονο γιό μου για να ζήσει μια καλύτερη ζωή από αυτή που τον περιμένει εδώ. Αλλά δεν έχω αποφσ'ισει το πώς.
                  Κάθε σχόλιο και συμβουλή ευπρόσδεκτα.
                  Ευχαρστώ εκ των προτέρων.

                  Comment


                    Originally posted by elpidajob View Post
                    Έχουμε νόμιμο ελληνικό γραφείο και διαθέτουμε θέσεις εργασίας σε Γερμανία, Κύπρο, Ολλανδία, Σουηδία και Αγγλία. Ζητάμε κυρίως μάγειρες, βηθούς κουζίνας και μάγειρα, σερβιτόρους, λάντζα κ.λπ. Σε περίπτωση που ενδιαφέρεστε στείλτε μας το βιογραφικό σας info@elpidajob.gr
                    Πόσο πάει η αμοιβή σας και τι γίνεται σε περίπτωση που δεν κρατήσει το προσωπικό μετά τον 1ο μήνα ο εργοδότης? Επιστρέφονται τα χρήματα? Χρεώνεται λιγότερα ? Και που γίνεται το συμβόλαιο ? Έδρα του γραφείου σας ? Παρακαλώ απαντήστε με λεπτομέρειες όπως οφείλετε ως επαγγελματίες.
                    "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                    Comment


                      Καλημερα Θοδωρη

                      χωρις τα γερμανικα ειναι δυσκολα να βρεις δουλεια στην τραπεζα. Επισης να πουμε πως οπως σε ολες τις χωρες παιζει και εδω η ηλικια καποιον ρολο, δηλ. αν εχουν καποιον 24 χρονο που μολις εχει παρει το μαστερ στα οικονομικα ή διοικηση ή μανατζμεντ και εχει και εναν 48αρη που δεν ξερει την γλωσσα...
                      Το οτι ειναι δυσκολο κατι δεν σημαινει πως ειναι και απιθανο. Ολα γινονται. Αρκει να μαθεις την γλωσσα.
                      Καταρχας κανε το βιογραφικο σου κτλ μεσω europass. Δωσε το πτυχιο σου βιογραφικο κτλ για μεταφραση επισημη και μετα επικοινωνησε με τις τραπεζες απευθειας. Στην Φρανγφουρτη ειναι η Wall Street της Γερμανιας.
                      Ισως βρεις μια θεση που αρκουν τα αγγλικα προσωρινα για την αρχη, αλλιως πρεπει να ερθεις εδω και να μαθεις την γλωσσα αντιμετωπιζοντας καποιες δυσκολιες στην αρχη και αναλαμβανοντας καποια θεση εργασιας που ισως δεν σου αρμοζει χωρις να σου δινει καποιος την εγγυηση πως θα πανε ολα τελεια.

                      Για το παιδι. Εδω σιγουρα θα εχει καλες προοπτικες. Ωστοσο αν μου επιτρεπεις...η μανουλα του δεν θα ερθει μαζι; Ειστε χωρισμενοι; Γιατι αν ειναι ετσι θα του ερθει δυσκολα του παιδιου, νεα χωρα, νεα γλωσσα, νεο περιβαλλον και με τον εναν εδω και τον αλλον εκει. Αν ειναι ετσι...γιατι απτα γραπτα σου αυτο καταλαβα. Ισως ομως ειμαι και τελειως λαθος....

                      Ευχομαι να βρεις την ακρη και να παρεις την σωστη αποφαση.
                      Αυτη η αβεβαιοτηα του αυριο, ιδιως αν εχεις και μικρο παιδι να φροντισεις ειναι αρκετος λογος να κανεις μια προσπαθεια

                      Καλο ΣΚ να εχεις

                      Comment


                        καλη μεθοδος για να μαθεις μονος γερμανικα ειναι η linguaphone..Exει και κανονες γραμματικης, και ακουστικο κομματι.

                        πολυ καλο λεξικο ειναι το
                        Englisch-Deutschwörterbuch (Übersetzer): Von Benutzern erweiterbares Wörterbuch für die Englisch-Deutsch-Übersetzung. Weitere Wörterbücher für andere Sprachen ebenfalls verfügbar!


                        και ενα site εκμαθησης


                        εαν δεν δοκιμασεις δεν θα μαθεις εαν ειναι δυσκολο..καθενας εχει την τυχη του..ισως βρεις κατι στ αγγλικα..

                        ενα ειναι σιγουρο..οτι ακομα κι εαν χρειαστει καποιος να κανει αλλαγη πορειας επαγγελματικα σε μια ξενη χωρα θα ζει καλυτερα απο ελλαδα οπου ασκουσε το επαγγελμα του..
                        ασε που μεχρι τον δεκεμβρη θα γινουν πραματα κι θαματα.

                        Comment


                          Συννεφάκι, ευχαριστώ.
                          Βέβαια δεν είμαι τόσο αιθεροβάμων ώστε να ψάχνω για δουλειά σε τράπεζα χωρίς να ξέρω γερμανικά. Δεν θεωρώ ότι θα μου έπεφτε άσχημα μια δουλειά σε εργοστάσιο. Άλλωστε απο πολλές απόψεις ο βιομηχανικός εργάτης στη Γερμανία περνάει καλύτερα από τραπεζικό στην Ελλάδα....
                          Όσο για το παιιδί, καλά κατάλαβες. Αλλά υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να ακολουθήσει κι η μάνα του. Θα ήταν ιδανικά να έβγαζε τις τρεις τελευταίες τάξεις του δημοτικού σε ελληνικό σχολείο στη Γερμανία ώστε να προλάβει να μάθει τη γλώσσα (το μυαλό των παιδιών είναι σαν σφουγγάρι, "ρουφάει" τα πάντα γρήγορα...).

                          Mikael, σε ευχαριστώ επίσης για τις διευθύνσεις.
                          Σχετικά με αυτά που λες ότι θα γίνουν στην Ελλάδα μέχρι τον Δεκέμβρη, συμφωνώ απόλυτα. Έρχεται όλεθρος.

                          Comment


                            Originally posted by Θοδωρής 65 View Post
                            Συννεφάκι, ευχαριστώ.
                            Βέβαια δεν είμαι τόσο αιθεροβάμων ώστε να ψάχνω για δουλειά σε τράπεζα χωρίς να ξέρω γερμανικά. Δεν θεωρώ ότι θα μου έπεφτε άσχημα μια δουλειά σε εργοστάσιο. Άλλωστε απο πολλές απόψεις ο βιομηχανικός εργάτης στη Γερμανία περνάει καλύτερα από τραπεζικό στην Ελλάδα....
                            Όσο για το παιιδί, καλά κατάλαβες. Αλλά υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να ακολουθήσει κι η μάνα του. Θα ήταν ιδανικά να έβγαζε τις τρεις τελευταίες τάξεις του δημοτικού σε ελληνικό σχολείο στη Γερμανία ώστε να προλάβει να μάθει τη γλώσσα (το μυαλό των παιδιών είναι σαν σφουγγάρι, "ρουφάει" τα πάντα γρήγορα...).

                            Mikael, σε ευχαριστώ επίσης για τις διευθύνσεις.
                            Σχετικά με αυτά που λες ότι θα γίνουν στην Ελλάδα μέχρι τον Δεκέμβρη, συμφωνώ απόλυτα. Έρχεται όλεθρος.
                            Αποτι θα διαβασες εδω μεσα ή θα χεις ακουσει και απο αλλου υπαρχουν στις μεγαλες πολεις οπως Μοναχο Στουτγκαρδη κτλ ελληνικα σχολεια, απο νηπιαγωγειο ως και Λυκειο, καθαρα ελληνικα.
                            Επισης στις κωμοπολεις υπαρχουν τμηματα μητρικης γλωσσας (ΤΜΓ) για τα ελληνακια τα απογευματα, 2 με 3 φορες την βδομαδα.
                            Και αααααααν πιστεψουμε την Φωφωκα...την Γεννηματα ντε, θα ενσωματωθου αυτα τα ΤΜΓ στα γερμανικα σχολεια, ετσι ωστε να μην χρειαζεται τα παιδακια να πηγαινουν και απογευματινο αλλα θα εχουν τα ελλ. ως μητρικη γλωσσα σαν μαθημα επιλογης εντος προγραμματος...
                            Υποσχεσεις φυσικα....
                            Οτι εχει γινει ως τωρα απο ελληνικα σχολεια κτλ εδω εχει γινει με την δραστηριοτητα των ελλ. μεταναστων και μονο. Γιατι και τους εκπαιδευτικους που μας στελνουν απο Ελλαδα...ως τωρα τουλαχιστον ερχοταν μονο για τον διπλο μισθο...
                            Πηγα ελλ. σχολειο εδω και ξερω τι λεω...να βλεπεις καθηγητες να πιανει ο ενας τον αλλον απτον γιακα για τις ωρες...

                            Ταπεινη μου γνωμη...αν θελετε να ενσωματωθουν πιο γρηγορα τα παιδια σας στην κοινωνια εδω και να εχουν καλυτερες προοπτικες να τα γραφετε στα γερμ. σχολεια. Γιατι...τελειωνοντας το Λυκειο τι προοπτικες εχεις εδω; Realschulabschluss για να μπεις πανεπιστ. θελεις Abitur, δηλ. πρεπει να συνεχ. το γερμ. σχολειο.
                            Στην Ελλαδα τι προοπτικες εχει με το απολυτηριο Λυκειου; Να δωσεις πανελληνιες;
                            Εδω ανοιγονται οριζοντες στα παιδια μας, και ενα επαγγελμα να μαθουν που λεει ο λογος, υδραυλικος πχ. αν κανει το meister πχ εχει ανετα τηνδυνατοτητα και σαν προισταμ. υδραυλικος να εισαχθει σε τεχνικη σχολη στο πανεπιστημιο. Τι λεμε τωρα...ασε που οι υδραυλικοι παιρνουν καλα λεφτα...αλλα..λεμε τωρα

                            Comment


                              1ος ΜΑΓΕΙΡΑΣ

                              Καλημερα ειμαι μαγειρας με πτυχιο και 8 χρονια προυπηρεσια

                              και ψαχνω δοθλεια ως μαγειρας στη ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗ σε ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ.
                              Αν ακουσετε κατι παρακαλω στειλτε μου ΜΗΝΗΜΑ ΕΔΩ.
                              Σας ευχαριστω.

                              Comment


                                se eyxaristo poli

                                se eyxaristo poli...

                                Comment

                                Working...
                                X