Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by noe13 View Post
    Θελω καποιος να μου 'ζωγραφισει' μια εικονα της ζητησης ενος χημικου στη Γερμανια.
    Η χημική βιομηχανία είναι η τέταρτη μεγαλύτερη βιομηχανία της Γερμανίας.

    Για την ώρα υπάρχουν πάνω από 14000 κενές θέσεις εργασίας στην χημεία

    Βιογραφικά εδώ > Oι μεγαλύτερες χημικές βιομηχανίες

    Οι μισθοί είναι κατά πόστο και ευθύνη, σε μέσο όρο πολλή ικανοποιητική, πάνω από 3.000 € μικτά.!

    Originally posted by noe13 View Post
    και αν θα εχω μελλον εκει.
    Κοίτα χωρίς να παρεξηγηθώ, φλιτζάνι δεν γνωρίζω...

    Θέσεις εργασίας υπάρχουν. Το αν θα έχεις επιτυχία εξαρτάται καθαρά από εσένα και της δεξιότητες σου.

    Comment


      geia sas

      kalispera se olous sas. eimai o giwrgos apo giannitsa. suntoma tha anevw stin nirembergi gia na vrw douleia. ksereis kanenas dieuthinseis i selides pou na zitoun odigous se couriel? euxaristw..

      Comment


        giwrgos

        Originally posted by giwrgos_dim View Post
        kalispera se olous sas. eimai o giwrgos apo giannitsa. suntoma tha anevw stin nirembergi gia na vrw douleia. ksereis kanenas dieuthinseis i selides pou na zitoun odigous se couriel? euxaristw..
        geia s giwrgo! exw valei kapoia selida gia evresi ergasias poio pane psakse ligo an thes k vres!!
        elpizw na ksereis germanika i toulaxiston agglika!

        Comment


          Καλημερα.Στο σαιτ που ποσταρες,επειδη τα γερμανικα μου τα ξαναδουλευω, με τη χημικη βιομηχανια μπορω να ανεβασω εκει το βιογραφικο μου?

          Comment


            Originally posted by noe13 View Post
            Καλημερα.Στο σαιτ που ποσταρες,επειδη τα γερμανικα μου τα ξαναδουλευω, με τη χημικη βιομηχανια μπορω να ανεβασω εκει το βιογραφικο μου?
            Διερεύνησε σε αυτές της σελίδες τους σύνδεσμος για προσφορά εργασίας, εκεί που γράφει π.χ. Stellen - Stellenmarkt - Karriere κλπ.

            Υποθέτω πως έχει μεταφραστεί το βιογραφικό σου και είναι αναγνωρισμένο το πτυχίο από της αρμόδιες αρχές;

            Αν δεν το διάβασες ήδη, εδώ http://www.patriotaki.net/%CE%9C%CE%...83%CE%B7-2955/
            πιο κάτω που γράφει εργασία.. με πια “μέθοδο” και ποιες άλλες ιστοσελίδες για εύρεση.

            Comment


              Originally posted by milu View Post
              Διερεύνησε σε αυτές της σελίδες τους σύνδεσμος για προσφορά εργασίας, εκεί που γράφει π.χ. Stellen - Stellenmarkt - Karriere κλπ.

              .[/B]
              Σε ευχαριστω πολυ.Το πτυχιο μου ειναι απο το Αριστοτελειο αρα υποθετω ειναι αναγνωρισμενο.ΤΟ εχω μεταφρασει στα γερμανικα σε δικηγορο

              Comment


                Originally posted by noe13 View Post
                Σε ευχαριστω πολυ.Το πτυχιο μου ειναι απο το Αριστοτελειο αρα υποθετω ειναι αναγνωρισμενο.ΤΟ εχω μεταφρασει στα γερμανικα σε δικηγορο
                Αν θυμάμαι καλά, δεν είσαι χημικός τροφίμων!?

                Αν ναι, στην περίπτωση αυτή, το επάγγελμά σου είναι ένα από τα λεγόμενα της Γερμανίας ρυθμιζόμενα επαγγέλματα (reglementierte Berufe) δηλ. νομοθετικά κατοχυρωμένων.
                Στη Γερμανία γίνεται διάκριση μεταξύ των νομοθετικά κατοχυρωμένων και μη κατοχυρωμένων επαγγελμάτων. Για να ασκηθεί ένα κατοχυρωμένο επάγγελμα, θα πρέπει να έχεις την αναγνώριση της αρμόδιας αρχής πιστοποίησης στο κράτος όπου θες να ζεις / μετακομίσεις.
                Και χρειάζεται η άδεια ασκήσεως.

                Εδώ ένας κατάλογος των νομοθετικός κατοχυρωμένων επαγγελμάτων.

                Και εδώ Anabin - Informationssystem zur Anerkennung ausl την αρμόδια αρχή για αναγνώριση και πιστοποίησης.


                1-) Κάνε κλικ στο μενού στην κορυφή με "anabin-Datenbank" (βάση δεδομένων anabin) και στη συνέχεια επιλέξτε την κατηγορία στα αριστερά "Anerkennungs- und Beratungsstellen in Deutschland" (αναγνώρισης και παροχής κέντρα συμβουλών στη Γερμανία)

                2-) Εξερεύνησε το επάγγελμα σου μέσω της καρτέλας αναζήτησης στο "Suchen nach Berufen"

                3-) Στη συνέχεια επέλεξε το κρατίδιο “Bundesland”, στο οποίο θα διαμένεις.


                Μετά θα βγουν η αρμόδιες αρχές με διευθύνσεις η e-mail κλπ.
                ---------------------------------------------------------------------


                Για την άσκηση των μη νομοθετικά κατοχυρωμένων επαγγελμάτων, δεν απαιτείται η αναγνώριση - ως εκ τούτου δεν χρειάζεται πιστοποίησης.
                Η αίτηση υποψηφιότητας για τη γερμανική αγορά εργασίας μπορεί να γίνει απευθείας με το ξένο, αλά μεταφρασμένο πιστοποιητικό / πτυχίο.

                Μπορείς όμως να πάρεις ένα πιστοποιητικό αξιολόγησης σε σύντομη και λεπτομερώς έκδοση από την Κεντρική Υπηρεσία Εξωτερικών Εκπαίδευσης (ZAB - Επικοινωνία) για να διευκολυνθούν οι μελλοντικοί εργοδότες στην κατατάξει του ξένου πανεπιστημιακό πτυχίο σε σύγκριση με το γερμανικό εκπαιδευτικό σύστημα.

                Comment


                  Απω anonym...

                  Καλησπερα !
                  μπηκα στο anabin οπως ενημερωσες σημερα. Το πτυχιο Φυσικης Αγωγης και αθλητισμου απο το Δημοκριτειο Πανεπεπιστημιου Κομοτηνης το βρηκα ,το εχει σε κατηγορια H+, klasse A4, αν και δεν καταλαβαινω τι ακριβως σημαινουν. Δηλωσα σε κρατιδιο Baden- Wudemberg,και βρηκα μονο τα επαγγελματα:
                  Sportfachmann/frau
                  Sport und fitnesskaufmann/frau
                  ετσι λεγεται το επαγγελμα του γυμναστη;


                  Βεβαια οι διευθυνσεις λενε
                  Der Beruf ist in Deutschland nicht reglementiert.
                  Διαφωτισε με αν μπορεις γιατι εχω μπερδευτει και θελω να καταλαβω, τι πρεπει να κανω αφου μεταφρασω το πτυχιο...Ανεβαινω καλοκαιρι,αφου δωσω για Β1,(πηρα το Α1 τον Μαρτιο) και πρεπει να αρχισω με τα χαρτια..
                  Επισης καπου εκει βρηκα και αγγελιες εργασιας με αυτα τα επαγγελματα..
                  Και μια αλλη ερωτηση: Αυτο το DAAD Αθηνας τι ειναι;
                  Ευχαριστω!
                  Το ότι το πανεπιστήμιο (Δημοκριτειο Πανεπεπιστημιου Κομοτηνης) στο anabin σημειώνονται με + H, σημαίνει ότι αναγνωρίζετε κατά κανόνα, χωρίς περαιτέρω ζήτηση άλλων αποδείξεων, εφόσον υπάρχει και τεκμηριώνεται επίσης το επάγγελμα / τίτλος (Sportfachmann/frau). Η κανονική διάρκεια σπουδών, θέτετε στις βάσεις για τη διαδικασία έγκρισης, τεκμηριώνεται στις καταστάσεις ως τάξη (klasse). Κlasse Α4 σημαίνει μια 4 ετών διάρκεια σπουδών.


                  Το ότι δεν είναι “reglementiert“ λέει... ότι δεν χρειάζεσαι πιστοποίησης και άδεια ασκήσεως επαγγέλματος από το Regierungspraesidium (Akademische Auslandsamt) αλλά όπως σου βγάζει εσένα για το επάγγελμα σου κάτω το βιοτεχνικό επιμελητήριο της Nürnberg.

                  Αλλά η αίτησης αναγνώρισις γενικός, και για εσένα εδω. Διάβασε το προσεκτικά, να δέσουν και τα Γερμανικά σου...


                  και αλλες πληροφορίες εδώ:

                  ΕΕ - Αναγνώριση επαγγελματικών προσόντων σε άλλες χώρες της ΕΕ - Η Ευρώπη σου

                  Comment


                    Παιδια γειας και απο μενα και Χριστος Ανεστη! Εχω γραψει και παλιοτερα και με εχετε βοηθησει πολυ! Θα ηθελα να ρωτησω κατι εαν καποιος εχει τελειωσει ΤΕΕ βοηθος νοσηλευτη μπορει να σπουδασει Νοσηλευτικη στην Γερμανια?? Σκεφτομαστε με το φιλο μου να ανεβουμε εγω σπουδαζω νοσηλευτικη και τελειωνω του χρονου τετοια εποχη ,βεβαια σκεφτομαι να κανω την πρακτικη μου η ενα μερος της εκει μεσω Ερασμους και ο φιλος μου εχει τελειωσει βοηθος νοσηλευτη και ηδη εχουμε ξεκινησει εντατικα γερμανικα!

                    Comment


                      [QUOTE=milu;45640]Απω anonym...



                      Το ότι το πανεπιστήμιο (Δημοκριτειο Πανεπεπιστημιου Κομοτηνης) στο anabin σημειώνονται με + H, σημαίνει ότι αναγνωρίζετε κατά κανόνα, χωρίς περαιτέρω ζήτηση άλλων αποδείξεων, εφόσον υπάρχει και τεκμηριώνεται επίσης το επάγγελμα / τίτλος (Sportfachmann/frau). Η κανονική διάρκεια σπουδών, θέτετε στις βάσεις για τη διαδικασία έγκρισης, τεκμηριώνεται στις καταστάσεις ως τάξη (klasse). Κlasse Α4 σημαίνει μια 4 ετών διάρκεια σπουδών.






                      Σε υπερευχαριστώ για την απάντηση!
                      Πιστεύω πως έφτασα στην ''πηγή'', οδηγήθηκα στο Επιμελητήριο Στουτγκαρδης, με αναφορά σε συγκεκριμένα δικαιολογητικά. Ελπίζω να μην έκανα λάθος.'Ετσι όταν ανέβω θα γνωρίζω σε ποιά υπηρεσία θα πάω για αναγνώριση επαγγέλματος.
                      Οσο για το δέσιμο της γλώσσας, ευτυχώς υπάρχει η μετάφραση...είναι δύσκολες οι ορολογίες !!!
                      Ειλικρινά μας βοηθάς πάρα πολύ,
                      νασαι καλά, Milu

                      Comment


                        Καλημέρα σε όλους σας, κάποια στιγμή είχατε αναρτήσει σε παλαιότερο post το χρυσό οδηγό της Γερμανίας με τις Ελληνικές επιχειρήσεις. Παρακαλώ αν είναι ευκολο να το ξανά αναρτήσετε γιατί το ψάχνω και δεν μπορώ να το βρώ!
                        Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

                        Comment


                          Originally posted by katerfit View Post
                          Πιστεύω πως έφτασα στην ''πηγή'', οδηγήθηκα στο Επιμελητήριο Στουτγκαρδης
                          Βλέπεις, βρήκες καλύτερα την άκρη από ότι πίστευε` ς για Βάδη-Βυρτεμβέργη σαι βγάζει Στουτγάρδη και όχι Νυρεμβέργη, λάθος δικό μου!!

                          Για συγνώμη σου προτείνω αυτές της ιστοσελίδες

                          Einsatzgebiete & Berufsfelder nach dem Sportstudium | www.Sportmanagement-Studieren.de

                          Infoportal Aus-/ Weiterbildung Gesundheit und Wellness


                          ... προχώρα με τα Γερμανικά!!!

                          Comment


                            Originally posted by lemperos View Post
                            το χρυσό οδηγό της Γερμανίας
                            Gelbe Seiten - Branchenbuch - Lokale Suche - Stadtplan


                            Ellindex
                            Ελληνικά εστιατόρια (σε εθνικό επίπεδο)

                            Comment


                              Originally posted by ocealsoul View Post
                              ΤΕΕ βοηθος νοσηλευτη μπορει να σπουδασει Νοσηλευτικη στην Γερμανια??

                              Αρετηηηή, που εισαι!!?

                              Comment

                              Working...
                              X