Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by fendy View Post
    Εχεις δικιο,ετσι ειναι!!!
    Εσυ που με ξερεις καλα,μεγαλωσαμε στην ιδια γειτονια,τα εχουμε πει πολλες φορες απο κοντα...προχτες δεν ειμαστε παλι μαζι στο σπιτι της κυρα Μαριγουλας και πιναμε καφε?
    Πες στους αλλους για μενα,γιατι δεν με ξερουν καλα!!!
    Μα δεν χρειαζεται να σε γνωριζω απο κοντα.Αυτα που γραφεις μιλουν απο μονα τους.Μου θυμιζεις εναν Αγγελιδη που μπηκε μια φορα εδω στο πατριωτακι και εγραψε πως ειναι 25 χρονια Γερμανια και αρχισε να τους βριζει μα τα χειροτερα λογια
    Αυτο ειναι λυπηρο.Και εσυ κανεις το ιδιο
    Ζεις μια ζωη που δεν θελεις,τρωγεσαι με ολους κ ολα και μετα σου φταινε οι εξω?
    Ενας ωριμος ανθρωπος Σπυρο παιρνει μια αποφαση κ λεει θα παω εξω για ενα καλυτερο αυριο.
    Οταν πηγαινει λοιπον βρισκει δουλεια κ μια καλυτερη ζωη ποιο το νοημα να καθεται να ωρυεται για το ποσο καλη ειναι η χωρα του?
    Την αντιφαση τη βλεπεις?
    Και ποιο το νοημα αν δεν σου αρεσει να μενεις εκει?
    Η μαγκια θα ηταν να κανεις αυτο που λες.Να γυρισεις πισω στην Ελλαδα
    Οχι απο την ασφαλεια σου εκει να κραζεις τους εξω και να εξυμνεις τα στραβα της Ελλαδας.
    Τα παιδια εδω λενε κ τα στραβα και τα καλα.Τα διαβαζω κ εγω
    Το γεγονος οτι προσαρμοστηκαν εξω και εχουν ανοιχτους οριζοντες και βλεπουν πραγματα που εσυ δεν μπορεις δεν ειναι λαθος.Και πολυ καλα κανουν κ μεταδιδουν την αισιοδοξια τους.
    Εσυ με τη μιζερια σου κ τη γκρινια σου τι προσφερεις?

    Comment


      sal ξερεις πιο ειναι το θεμα?Ολοι οσοι ζουμε εξω,προσπαθουμε να δουμε απο διαφορα φορουμς κλπ,τι παιζετε εξω,σε αλλες χωρες,πως ειναι τα πραγματα κλπ.

      Υπαρχει λοιπον το ''πατριωτακι'' και μπαινουμε να ριξουμε μια ματια.Μονιμως εδω μεσα η ιδια ιστορια....η χαζη και οι 2-3 αλλοι.Το ιδιο παραμυθι συνεχεια.....
      Μα λεω,δεν μπαινει κανας Χριστιανος εδω μεσα,να γραψει κατι αλλο?
      Μπαινουν και τους περνουν στο κυνηγι!!!

      Τωρα τι να κανεις?Να μην ασχοληθεις,η να παρεις το μερος τους,μπας και αλλαξει κατι?
      Οι περισσοτεροι βαριουντε να ασχοληθουν.Και ειναι φυσικο,εχουν δουλειες και αλλα πραγματα πιο σοβαρα να ασχοληθουν.Εγω παλι μιλαω στην δουλεια συνεχεια με ατομα,για το πως ειναι σε αλλες χωρες,απο εμπειριες δικιες τους.

      Απλα ψαχνω και για τις γνωμες Ελληνων.Αλλα εδω μεσα,εχουν κανει καταληψη η χαζη και οι 2-3 αλλοι!!!
      Τι να κανεις τωρα?Να ασχοληθεις μπας και παρουν θαρρος και γραφουν και αλλοι,η να διαβαζεις απλα και να γελας με αυτα που γραφουν?

      Comment


        Σαλλ ηθελα να σε υποστηριξω χθες αλλα απο οτι βλεπω ματαια..
        Μηπως εισαι διπλοπροφιλο του Σπυρου?
        Απλα παραξενευτηκα που μεσα σε λιγες μερες βρηκες ολα τα καλα της Ελλαδας που τοσα χρονια δεν τα ειδες
        Εμ δεν γινεται ετσι η μεταναστευση ρε παιδια
        Πρεπει να το εχεις παρει αποφαση κ κυριως να ξερεις τι θελεις
        Αν δεν εισαι σιγουρος αστα να πανε
        Και τι παει να πει το ιντερνετ κανει κακο στα ζευγαρια κ το νου σας?
        Ρε συ Σαλλ ουτε η γιαγια μου δνε τα λεει αυτα ποσο μαλλον μια νεα κοπελα..ειναι δυνατον?
        Τι προκαταληψεις χωρις νοημα ειναι αυτες?
        Τελικα ο καθενας ζει στο μικροκοσμο του

        Comment


          Originally posted by vaso31 View Post
          Σαλλ ηθελα να σε υποστηριξω χθες αλλα απο οτι βλεπω ματαια..
          Μηπως εισαι διπλοπροφιλο του Σπυρου?
          Απλα παραξενευτηκα που μεσα σε λιγες μερες βρηκες ολα τα καλα της Ελλαδας που τοσα χρονια δεν τα ειδες
          Εμ δεν γινεται ετσι η μεταναστευση ρε παιδια
          Πρεπει να το εχεις παρει αποφαση κ κυριως να ξερεις τι θελεις
          Αν δεν εισαι σιγουρος αστα να πανε
          Και τι παει να πει το ιντερνετ κανει κακο στα ζευγαρια κ το νου σας?
          Ρε συ Σαλλ ουτε η γιαγια μου δνε τα λεει αυτα ποσο μαλλον μια νεα κοπελα..ειναι δυνατον?
          Τι προκαταληψεις χωρις νοημα ειναι αυτες?
          Τελικα ο καθενας ζει στο μικροκοσμο του
          Γιατι δεν απανταει σε αυτο που την ρωταω απο εχθες ? αντ αυτου συνεχως πικροχολα σχολια . φυσικο επισης ειναι να μην ξερει οτι στο εξωτερικο ολα λειτουργουν μεσω ιντερνετ , και δεν την παρεξηγω .
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            Originally posted by sal22 View Post
            αμα δεν βαριεσαι να διαβαζεις τα κατεβατα μου και γενικα ολα τα μυνηματα πουχω γραψει εδω μεσα θα καταλαβεις την σκεπτικη μου..δεν χρειαζεται να γραφω τα ιδια...πηγε γιατι πιστευε πως ειναι καλυτερα απο δω...στο βιρτζμπουργκ παντος δεν ειναι και ισως να μην ηταν η σωστοτερη επιλογη περιοχης οπως και ειπα παλι αλλα αμα τα διαβαζουμε μισα τι να πω...και γω μπορω να βαλω βιντεακι και φωτο αποκει που ειναι τωρα να δειτε τα πραγματα πως εχουν..τωρα αν μοναχο και αλλες περιοχες ειναι αλλιως παω πασο...οσο για την σουηδια δεν αναφερθηκα καν..πως το κανεις αυτο σε καθε τοπικ εδω μεσα να μιλας για την σουηδια λες και στην εθιξε κανεις δεν ξερω...βλεπω την φυση καθε μερα διπλα μου δεν χρειαζεται να παω καπου βολτα...οταν θελω να δω χιονι μια βολτα παρνηθα ειναι αρκετη...κανεις δεν ειπε η ελλαδα ειναι τελεια αλλα σιγουρα δεν ειναι τριτοκοσμικη οπως την παρουσιαζετε..για τα σχολεια και τις δραστηριοτητες ζητημα να τοχουν ψαξει οι 3 στους 10 για το τι προγραμματα υπαρχουν τοσο απτο δημο δωρεαν οσο και για δραστηριοτητες αλλα φυσικα δεν μπορει να συναγωνιστει την εκπαιδευση ουτε της γερμανιας ουτε της σουηδιας ουτε καποιων αλλων χωρων..δεν εχω πει ταντιθετο εγω πουθενα....απλα ολο αυτο μας οδηγησε σενα πραγμα εμας ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΤΟΠΟ ΜΑΣ ΕΤΣΙ ΟΠΩς ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΕΞΩ Ο ΑΝΤΡΑς ΜΟΥ γιατι δεν τοχαμε κανει..αυτο μονο!τοσο δυσκολο ειναι να γινει κατανοητο και ολοι θα αρπαχτειτε λες και σας εβρισαν?το βιντεακι οταν ερθει θα το βαλω και πολλες φωτο για να μην ειμαι μονο λογια......
            AMA ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΕΥΑΝΘΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΩ ΕΓΩ..ΑΝ ΔΕ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΜΗ ΞΑΝΑΡΩΤΑΣ..ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΛΛΑ ΒΑΡΙΕΣΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ..οσο για το ποιος ζηλευει ειναι φανερο ποιος ειναι...δεν πεταχτηκα εγω σε τοπικ της σουηδιας να λεω για την χωρα που ζω..εσυ τοκανες χωρις λογο...η μαλλον υπαρχει λογος και ειναι αυτος που γραφω στα κατεβατα μου,αλλα δεν το βλεπεις γιατι ΔΕΝ ΘΕΣ να δεις και ουτε που τα διαβαζεις..επικεντρωνεσαι μονο στα κομματια που νομιζεις πως σου θυγουν την καινουρια σου ζωη στην σουηδια..οκ παω πασο οποιος δεν θελει να καταλαβει δεν θελι απλα δεν θα τον κανω εγω να πιστεψει ταντιθετο....εξαλου εχω βαλει φωτο απο τη περιοχη μου στο προφιλ μου οποτε οτι και να λες για την αθηνα εμενα δεν με πτοει οπως δεν με πτοησε ποτε και οι εικονες μιλουν απο μονες τους..

            antogeor δεκτη η γνωμη σου και σεβαστο πως εσυ δεν θα τοκανες..ισως αυτη η σκεπτικη μας μας εκανε να αφησουμε τη χωρα μας..οπως ειπα δουλειες υπαρχουν αλλα ΔΕΝ ΠΑΜΕ..εγω ομως θα το κανω δεν με πειραζει γιατι και γερμανια πανω απο 800 δεν θαπερνε καπου και θαταν και σε μια ξενη χωρα..Ναι δεν θελω ναφησω αυτο πουχω δω ειτε λεγετε οικογενεια ειτε φιλοι ειτε ενα σπιτι ειτε μια πανεμορφη περιοχη ειτε τη θαλασσα πουχω μεγαλωσει διπλα της ειτε τη γειτονισσα που με τοση χαρα οταν με βλεπει με χαιρετα καθως και ολοι οι ανθρωποι για να παω καπου με τα ιδια λεφτα σχεδον να δουλεψω και ας μου παρεχονται και ενα σωρο επιδοματα..ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΩ αν ειναι να αποχωριστω αυτο που εχω εδω πως να το κανουμε..δεν μισω τη ζωη μου εδω ουτε και πειναω οποτε αφου ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ εξω απολες τις πλευρες ΔΕΝ παμε...Τοσο κακο ειναι δηλαδη αυτο????(γενικα μιλαω χωρις παρεξηγηση) να πω πως εχουμε φαει μια ζωη στα θρανια στα πανεπιστημια και στις σπουδες και δεν βρισκουμε κατι εδω για τον αλφα βητα λογο θα πω παει στακομματια αντε να ξενητευτουμε...τωρα ομως που ειδαμε δυο πραγματα που ΔΕΝ μας αρεσαν τι με το ζορι να κατσουμε εκει???για ναχουμε γεματη τσεπη και να μην ειμαστε ευτυχισμενοι σολα ταλλα????και μη πει κανεις α τι ειναι ευτυχια...για το καθενα ειναι κατι διαφορετικο για ΜΑΣ η ξενιτια ΔΕΝ ειναι ευτυχια..αν ειναι για αλλους σεβαστο αλλα να σεβομαστε και μια αλλη αποψη...
            Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

            Comment




              λυπαμαι
              ειλικρινα!

              Θα παρακαλουσα τον οικοδεσποτη του φορουμ τον Θαναση να ελεγχει τα προσωπικα νουμερα υπολογιστων που συνδεονται και να διαγραψει ετσι αυτους που μπαινουν με διπλα και τριπλα νικ.
              Φιλε Θαναση σαν Admin εχεις και το δικαιωμα και την υποχρεωση να το κανεις αυτο γιατι εκανες τοσο κοπο να στησεις ενα τοσο υπεροχο φορουμ και ειλικρινα ειναι κριμα να στο διαλυουν ετσι....
              vaso31 μιλησες πολυ ομορφα. Με απλα, μετρημενα και σταρατα λογια εβγαλες αυτο το ευλογο συμπερασμα...γιατι εφοσον ζει εξωτερικο και εδω ειδε ψωμι προσβαλει την χωρα που τον δεχτηκε και αυτην και ολες τις βορειες χωρες. Και αντε για Γερμανια κτλ εχει αποψη γιατι εζηησε λιγους μηνες...απο Σουηδια τι ξερει; απο Αυστραλια; Ελεος δηλ
              αγαπητη μου sal22 το ποιος εχει η δεν εχει να ασχοληθει ..φαινεται...
              εσυ εισαι αυτη που απλωνεις τα σεντονια εδω μεσα. Ολοι οι αλλοι γραφουν 2, 3 λογια και φευγουν.
              Λυπαμαι ειλικρινα για ολο το βρισιδι που εχει πεσει εδω μεσα.
              Ο καθενας βρισκει αυτο που αναζητα. Μερικοι βλεπουν μονο αυτο που θελουν να δουν φυσικα.
              Λυπαμαι και αναχωρω. Μπραβο Σπυρο τα καταφερες.
              Τοσο καιρο σκεφτομπυν..μην ερθει κανενας και ρωτησει κτλ...
              Αλλα σκεφτηκα...και κατεληξα πως..εκεινα τα φιλοτιμα παιδια που για τον αλφα ή βητα λογο θελουν να γυρισουν σελιδα με ενα εισιτηριο θα την βρουν σιγουρα την ακρη και τους ευχομαι καθε ευτυχια.
              Τωρα οσοι θελετε να μεινετε να μεινετε, και χαρα στο κουραγιο σας. Αλλα μην προσπαθειτε να μας βγαλετε το μαυρο ασπρο. Δεν εχουμε αχρωματοψια
              elina
              με το καλο κοπελα μου και ισως τα πουμε και απο κοντα.
              Καλο ταξιδι
              Πατριωτακι Θαναση φροντισε το σε παρακαλω, οχι για μενα εγω αποχωρω για αλλα παιδια που αναζητουν πληροφοριες

              Comment


                Δεν θα φιλοσοφησω το τι ειναι ευτυχια. Απλα ηθελα ακομη να πω
                πως σιγουρα δυστυχια ειναι να εισαι ξενος στην ιδια σου την πατριδα. Γιατι αν η ιδια σου η πατριδα σε ωθει να πας να βγαλεις με τις λιγες οικονομιες σου εισιτηριο και να φυγεις επειδη δεν εχεις ουτε εσυ ουτε τα παιδια σου προοπτικες και μελλον...αυτη η πατριδα σε διωχνει.
                Και κατι ακομα...επειδη καποιος ανεφερε περι ακροδεξιων Γερμανων κτλ
                Ας αφησουμε το παρελθον και ας εστιασουμε το ενδιαφερον μας στο παρων
                Και σημερα καποιοι ακροδεξιοι στην Ελλαδα συγκυβερνουν, εχουν παρει υπουργεια! Ενω παραλληλα εδω θελουν να τους απαγορευσουν καν να ειναι κομμα!

                Απο κει και περα ο νοων νοειτω....

                και το πολυτονικο το ξερω απλα δεν βαζω τονους γιατι βαριεμαι

                Καλο σας απογευμα
                και αντιο
                Ελινα καλο ταξιδι

                Comment


                  Originally posted by tselinkas View Post
                  ελινα καλη τυχη να εχετε!!!
                  μιλου μου να σαι καλα για τα wbs.μηπως ξερεις αν σε αυτα μπορεις να κανεις αιτηση αν δουλευεις λιγο καιρο εδω στην γερμανια η πρεπει να περιμενεις κανα χρονο...
                  Για το WBS γενικός περιμένεις δηλ μπαίνεις σε σειρά αναμονής η προτεραιότητας...

                  Τώρα για την συγκεκριμένη ερώτηση σου λέει:

                  Welche Regelungen gelten für ausländische Antragsteller ?
                  Ausländische Mitbürger müssen eine längerfristige Aufenthaltserlaubnis verfügen, um antragsberechtigt zu sein. Für Bürger der EU-Mitgliedsstaaten, der EU-Beitrittsstaaten, EWR-Bürger und Schweizer Staatsangehörige gelten erleichterte Aufenthaltsbestimmungen nach dem Freizügigkeitsgesetz. Anlaufstelle in Sachen Freizügigkeitsbescheinigung sollte hier in erster Linie das Bürgeramt sein.

                  Δηλ:

                  Τι κανόνες που ισχύουν για την τους αιτούντες αλλοδαπούς;
                  Η αλλοδαποί κάτοικοι της ΕΕ πρέπει να έχουν μια μακροχρόνιας άδεια παραμονής ...

                  Με λίγα λόγια:

                  Το “Freizügigkeitsbescheinigung”, είναι το κυριότερο, μετά του όρους εισοδήματος η που είναι για το Βερολίνο σε γενικά πλαίσια

                  περίγραμμα:

                  Ένα ατόμων Νοικοκυριό 16,800 €
                  Δύο ατόμων νοικοκυριό 25,200 €
                  Συν για κάθε επιπλέον άτομο 5.740 €
                  Και προσαύξηση για κάθε παιδί 500 €


                  Το μέγεθος στέγασης που δικαιούστε είναι;

                  Ένα άτομο 55 m²
                  Δύο 73 m²
                  Τρία 88 m²
                  Τέσσερα 105 m².

                  Πυγή Amt fuer Buergerdienste - Wohnen (Wohnberechtigung) - Berlin.de

                  εδώ τη άλλα χαρτιά είναι ακόμη απαραίτητα Berlin.de - Hauptstadt von Deutschland unterlagenliste.pdf

                  Φιλάκια... ότι άλλη απορία... θα σου κάνω copy `n paste ... χεχεχε

                  Comment


                    Σε ευχαριστώ πολύ συννεφάκι

                    Comment


                      Βασσω μου δεν ταδα μεσα σε λιγες μερες...ταδα μεσα σε κοντα ενα μηνα που ημουν ΜΟΝΗ ΜΟΥ..πολυ βασικο οταν εχεις απλετο χρονο να σκεφτεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ καθως περπατας στη παραλια....οσο η μικρη ηταν σχολειο περαν απο τα βιογραφικα που μοιραζα δεξια και αριστερα χωρις να ψαχνουν ατομα σκεφτομουν κιολας καποια πραγματα..εβλεπα οσα περναγε ο αντρας μου εξω..τοσο συρσιμο και τοση δυσκολια και τοοοσο τρεξιμο που πραγματικα εδω δεν τοχε κανει ετσι..αρχισα να εκτιμω ετσι καποια πραγματα..δεν ειναι κακο να παραδεχεσαι καποια πραγματα με τον εαυτο σου...και ολα αυτα που λεγα πριν παει εξω ηταν ακριβως αυτο..ΠΡΙΝ ΠΑΕΙ ΕΞΩ ,γιατι εδω ολα τα λεγαν ομορφα...ολα τελεια...ολα ΧΩΡΙΣ να τα δουμε απο κοντα..και ναι εχει μαγαλη διαφορα..αλλοι που πηγαν και γυρισαν η που πανε λογο δουλειας η και για διακοπες η πουχουν ζησει και χρονια μας τα λεγαν ετσι οπως τα λεω και εγω και ο Σπυρος και καποιοι αλλοι εδω μεσα..αλλος ενα βασικα χαχαχ Αλλα παρωπιδες ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΣΤΑΝ αφου δεν ταχαμε δει..οποιος παει και του αρεσει αυτο που θα δει εκει και γενικα τοναναι εκτος ελλαδας εφορου ζωης ας το κανει,και μπραβο του..Εμεις δεν τον θελουμε ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ ΠΙΑ???αλλοι μπορει να μην εχουν και επιλογη..ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ να πανε η να τους παρουσιαστηκε μια δουλεια εξαρχης η ναχουν καποιο γνωστο να βολευτουν για αρχη οκ δεκτον..εμεις εχουμε ομως επιλογη..την επιλογη του να μεινουμε η να συνεχισουμε εκει...ε διαλεγουμε με βαση τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ κριτηρια να μην συνεχισουμε εκει...δηλαδη τι προβλημα υπαρχει εδω με το που το λεμε???γιατι να εναντιονονται ολοι???επειδη εχουμε και αλλη επιλογη δηλαδη???ετσι εχουν τα πραγματα για μας..για αλλους εχουν αλλιως τι να κανουμε τωρα..Δεν μπορει ομως να δεχτει καποιος που μενει εξω πως υπαρχουν ανθρωποι που προτιμανε να κατσουν στη χωρα τους...δεν φταιω εγω γιαυτο....

                      οσο για το δευτερο λογαριασμο πως και καλα ειμαι ο σπυρος ας τσεκαρετε ip και mail..εχω κανει και σαλλα φορουμ και ξερω δυο πραγματα για το πως μπορει καποιος να ταυτισει δυο λογαριασμους..(απλα πληροφοριακα)

                      Ευανθια μου αν ολα λειτουργουν μεσω ιντερνετ εκει τοτε και μεσω ιντερνετ τρεχεις στους αγρους και στα λιβαδια που περιγραφεις και στη φυση???η μηπως μεσω ιντερνετ ειναι και η δουλεια σου?το νασαι μεσα ολη μερα καθε μερα ποτε πας στη φυση οπως λες?τη νυχτα?οκ οπως τη βρισκει κανεις..χαχαχααχα αμα δειτε την ιστορια εξαρχης θα δειτε πως σε καμια περιπτωση εγω δεν προσβαλα καποιον προσωπικα και απο την αρχη λεω την ΔΙΚΙΑ μας περιπτωση και τα δικα μας θελω,οχι των αλλων..και δεχτηκα ασχημη επιθεση απο εναν χαρη...μετα πηραν σειρα κιαλλοι οποτε δεν εχω να απολογηθω για κατι....αλλοι ξεφυγαν η δεν τους αρεσει οσα γραφονται απο μενα...δεν μπορω να κανω κατι γιαυτο σορυ κιολας..ας διαβαζετε μονο τα θετικα που λενε οι αλλοι,τα δικα μου παραλειψτε τα...
                      Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                      Comment


                        Καλησπέρα στο forum.Παρατηρώ τις τελευταίες μέρες ότι πολλά από τα μέλη έχουν βγάλει τα εσώψυχά τους. Το ότι κάποιο μέλος του forum δεν τα καταφερε να βρει την ˊΊθάκηˊˊ του ,δεν σημαινει ότι του φταιει το forum ή κάποιο άλλο μέλος.Όλοι μας κάνουμε ερωτήσεις πίσω από ένα πίσω nick name και περιμένουμε απαντήσεις από ένα άλλο nick name. Η τελική απόφαση όμως βαραίνει εμάς τους ίδιους και κανέναν άλλον.

                        Comment


                          Originally posted by sal22 View Post
                          Βασσω μου δεν ταδα μεσα σε λιγες μερες...ταδα μεσα σε κοντα ενα μηνα που ημουν ΜΟΝΗ ΜΟΥ..πολυ βασικο οταν εχεις απλετο χρονο να σκεφτεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ καθως περπατας στη παραλια....οσο η μικρη ηταν σχολειο περαν απο τα βιογραφικα που μοιραζα δεξια και αριστερα χωρις να ψαχνουν ατομα σκεφτομουν κιολας καποια πραγματα..εβλεπα οσα περναγε ο αντρας μου εξω..τοσο συρσιμο και τοση δυσκολια και τοοοσο τρεξιμο που πραγματικα εδω δεν τοχε κανει ετσι..αρχισα να εκτιμω ετσι καποια πραγματα..δεν ειναι κακο να παραδεχεσαι καποια πραγματα με τον εαυτο σου...και ολα αυτα που λεγα πριν παει εξω ηταν ακριβως αυτο..ΠΡΙΝ ΠΑΕΙ ΕΞΩ ,γιατι εδω ολα τα λεγαν ομορφα...ολα τελεια...ολα ΧΩΡΙΣ να τα δουμε απο κοντα..και ναι εχει μαγαλη διαφορα..αλλοι που πηγαν και γυρισαν η που πανε λογο δουλειας η και για διακοπες η πουχουν ζησει και χρονια μας τα λεγαν ετσι οπως τα λεω και εγω και ο Σπυρος και καποιοι αλλοι εδω μεσα..αλλος ενα βασικα χαχαχ Αλλα παρωπιδες ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΣΤΑΝ αφου δεν ταχαμε δει..οποιος παει και του αρεσει αυτο που θα δει εκει και γενικα τοναναι εκτος ελλαδας εφορου ζωης ας το κανει,και μπραβο του..Εμεις δεν τον θελουμε ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ ΠΙΑ???αλλοι μπορει να μην εχουν και επιλογη..ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ να πανε η να τους παρουσιαστηκε μια δουλεια εξαρχης η ναχουν καποιο γνωστο να βολευτουν για αρχη οκ δεκτον..εμεις εχουμε ομως επιλογη..την επιλογη του να μεινουμε η να συνεχισουμε εκει...ε διαλεγουμε με βαση τα ΔΙΚΑ ΜΑΣ κριτηρια να μην συνεχισουμε εκει...δηλαδη τι προβλημα υπαρχει εδω με το που το λεμε???γιατι να εναντιονονται ολοι???επειδη εχουμε και αλλη επιλογη δηλαδη???ετσι εχουν τα πραγματα για μας..για αλλους εχουν αλλιως τι να κανουμε τωρα..Δεν μπορει ομως να δεχτει καποιος που μενει εξω πως υπαρχουν ανθρωποι που προτιμανε να κατσουν στη χωρα τους...δεν φταιω εγω γιαυτο....

                          οσο για το δευτερο λογαριασμο πως και καλα ειμαι ο σπυρος ας τσεκαρετε ip και mail..εχω κανει και σαλλα φορουμ και ξερω δυο πραγματα για το πως μπορει καποιος να ταυτισει δυο λογαριασμους..(απλα πληροφοριακα)

                          Ευανθια μου αν ολα λειτουργουν μεσω ιντερνετ εκει τοτε και μεσω ιντερνετ τρεχεις στους αγρους και στα λιβαδια που περιγραφεις και στη φυση???η μηπως μεσω ιντερνετ ειναι και η δουλεια σου?το νασαι μεσα ολη μερα καθε μερα ποτε πας στη φυση οπως λες?τη νυχτα?οκ οπως τη βρισκει κανεις..χαχαχααχα αμα δειτε την ιστορια εξαρχης θα δειτε πως σε καμια περιπτωση εγω δεν προσβαλα καποιον προσωπικα και απο την αρχη λεω την ΔΙΚΙΑ μας περιπτωση και τα δικα μας θελω,οχι των αλλων..και δεχτηκα ασχημη επιθεση απο εναν χαρη...μετα πηραν σειρα κιαλλοι οποτε δεν εχω να απολογηθω για κατι....αλλοι ξεφυγαν η δεν τους αρεσει οσα γραφονται απο μενα...δεν μπορω να κανω κατι γιαυτο σορυ κιολας..ας διαβαζετε μονο τα θετικα που λενε οι αλλοι,τα δικα μου παραλειψτε τα...
                          Καταρχην η απαντηση σου δεν με καλυψε διοτι δεν μπορει να σου αρεσει τοσο πολυ η ελλαδα με τις τοσες ομορφιες , να σου λενε οι γνωστοι σου οτι δεν ειναι καλα εξω , και ξαφνικα επειδη για μια στιγμη πιστεψες οτι ισως ειναι καλα , σηκωνεσαι και πας στο εξωτερικο να ψαξεις για δουλεια. Η μεταναστευση ειναι πολυ παρα πολυ σοβαρη υποθεση και πρεπει να εισαι αποφασισμενος , καλα προετοιμασμενος , και συνειδητοποιημενος οτι αυτο πραγματικα θελεις. Μονο τοτε υπαρχουν ελπιδες να τα καταφερεις . Οσο για την φυση και τις βολτες που γραφεις , σε πληροφορω οτι τετοια φυση δεν την εχεις ξαναδει. Τοσο πρασινο και οχι καμμενα δαση , λιμνες και ομορφιες που δεν τις φανταζεσαι. Και δουλευουμε και βολτες κανουμε και χουζουρευουμε σπιτι μας το σαββατοκυριακο υστερα απο μια κουραστικη εβδομαδα και στο ιντερνετ χαζευουμε και τελος παντων κανουμε οτι ακριβως κανει μια φυσιολογικη οικογενεια. Αντι να θυμωνεις και να γραφεις πικροχολα σχολια κοιταξε να κανεις οτι μπορεις καλυτερο για σενα και την οικογενεια σου.
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            νασαι καλα ευανθια μου!ειπες και κατι σωστο στο τελος..να κανω οτι καλυτερο μπορω για την οικογενεια μου και αυτο κανω..το καλυτερο για μας ειναι εδω! οταν δουλευω απο τα 18 μου οταν στα 19 μου εχω χασει τη μανα μου απο καρκινο οταν εχω κανει 5 μετακομησεις λογο καταστασεων στη ζωη μου και οχι κεφιου και εχω παει να μεινω και σε περιοχες που πραγματικα ειναι οπως τα περιγραφετε εδω περα..μιζερα ενω εδω πουμαι τωρα ειναι παραδεισος για μενα και την υπολοιπη αττικη και οταν ο αντρας μου ηρθε στα 17 του απο κωσταντινουπολη για ενα καλυτερο μελλον που δεν ηξερε ΓΡΙ ελληνικα οχι γερμανικα που μαθαινονται πολυ πιο ευκολα κιολας μιας και τα ελληνικα θεωρουνται η πιο δυσκολη γλωσσα (και δεν το λεω εγω αυτο) και τα καταφερνει εδω και στεκεται στα ποδια του,μετα απολα αυτα πουναι ενα μικρο μερος της ζωης μας ΠΑΣ ΠΑΝΤΟΥ δεν χρεαζεται ιδιαιτερη σκεψη αλλα ελπιδα πως καπου αλλου θαναι καλυτερα..το καλυτερα λοιπον ειναι η ελλαδιτσα για μας που αν σαλλους δεν αρεσει πια εμεις την αγαπαμε τελικα..την αγαπουσαμε παντα απλα τωρα ολο αυτο ηταν και κατι ακομα για να το συνηδητοποιησουμε και να εκτιμησουμε καθε τι εδω...

                            αυτα απο μενα...συγγνωμη αν στεναχωρησα πολλους με τη γνωμη μου και τις αποψεις και εμπειριες μας και συγγνωμη αν ξεφυγε εντελος το θεμα και ο αντμιν θανασσης που ψαχνω το μυνημα του πανοιξε τοπικ και ελεγε ενα σωρο ''ασχημα'' για γερμανια μιας και αναφερθηκε και δεν το βρισκω τωρα,εδω εκεινος δεν ασχολειται μοτι γινεται τι θεση να παρει?και τι να πει???Να με κανει ban δηλαδη πουπα τα πραγματα απο τη δικια μου μερια και να με κατακρινει που θα επιλεξω να μεινω ελλαδα και να με βγαλει χαμενη???ε τι να πω αν ειναι ετσι ας με κανει μπαν η διαχειρηση δεν με πειραζει..στο μονο που μπορω να προσφερω βοηθεια εγω ειναι στο να παψουν να τα βλεπουν οι ανθρωποι τοσο μαυρα στη ζωη τους και να το μεταδιδουν κιολας κατακρινοντας την χωρα την οποια μεγαλωσαν..γιατι μεχρι στιγμης πιστευα πως δεν μισειτε τη χωρα μας σαν χωρα αλλα τους πολιτικους..τωρα βλεπω πως ταχετε με τους ιδιους τους ανθρωπους που ζουνε σαυτη...εγω δεν ταχω βρε παιδια και μια χαρα περναω εδω..και οικογενεια που μαγαπα και αγαπω εχω και φιλους και ανθρωπους διπλα μου..την υγεια μου την εχω το παιδακι μου ευτυχισμενο γιατι βλεπει ενα ομορφο περιβαλλον γυρω του δεν μπορω να ζητησω τιποταλλο..για μενα ειναι αρκετα

                            καλη συνεχεια στην αναζητηση του καθενος τοσο σαν τοποθεσια οσο και ψυχικη..η δικια μας αναζητηση τελειωσε και απο τις δυο πλευρες μιας και εχουμε αυτο που θελουμε alohaaaaaaaaaaaaa ;)
                            Συμβούλευε όχι τα πιο ευχάριστα, αλλά τα πιο σωστά. ~Σόλων

                            Comment


                              Θα παρακαλούσα τον admin να κλειδώσει το συγκεκριμένο topic γιατί έχει χαθεί η μπάλα.

                              Comment


                                Μην γίνεσαι Παπαγάλος.....

                                Originally posted by fendy View Post
                                sal ξερεις πιο ειναι το θεμα?Ολοι οσοι ζουμε εξω,προσπαθουμε να δουμε απο διαφορα φορουμς κλπ,τι παιζετε εξω,σε αλλες χωρες,πως ειναι τα πραγματα κλπ.

                                Υπαρχει λοιπον το ''πατριωτακι'' και μπαινουμε να ριξουμε μια ματια.Μονιμως εδω μεσα η ιδια ιστορια....η χαζη και οι 2-3 αλλοι.Το ιδιο παραμυθι συνεχεια.....
                                Μα λεω,δεν μπαινει κανας Χριστιανος εδω μεσα,να γραψει κατι αλλο?
                                Μπαινουν και τους περνουν στο κυνηγι!!!

                                Τωρα τι να κανεις?Να μην ασχοληθεις,η να παρεις το μερος τους,μπας και αλλαξει κατι?
                                Οι περισσοτεροι βαριουντε να ασχοληθουν.Και ειναι φυσικο,εχουν δουλειες και αλλα πραγματα πιο σοβαρα να ασχοληθουν.Εγω παλι μιλαω στην δουλεια συνεχεια με ατομα,για το πως ειναι σε αλλες χωρες,απο εμπειριες δικιες τους.

                                Απλα ψαχνω και για τις γνωμες Ελληνων.Αλλα εδω μεσα,εχουν κανει καταληψη η χαζη και οι 2-3 αλλοι!!!
                                Τι να κανεις τωρα?Να ασχοληθεις μπας και παρουν θαρρος και γραφουν και αλλοι,η να διαβαζεις απλα και να γελας με αυτα που γραφουν?
                                Πές κάτι από προσωπική σου εμπειρία για να πληροφορείς τον κόσμο [καλό ή άσχημο]...
                                αλλά μην κάνεις τον παπαγάλο που λέει ότι ακούει...:D
                                Όλοι έχουμε μυαλό κ είμαστε υπεύθηνοι για ότι αποφασίσουμε κ κάνουμε στην ζωή μας αφού το σκεφτούμε ή όχι πρώτα....
                                Θα στο ξαναπώ: επιδή δεν έχεις φίλους εκεί... βρες ένα χόμπυ να σου περνάει η ώρα αφού εδώ μέσα δεν σου αρέσει....
                                ή γράφε χωρίς να μας λες: [ηλίθιους με τον τρόπο σου], αλιώς έλα κ ζήσε στην έλλάδα που σ'αρέσει τόσο πολύ κ εμείς την βρίζουμε.
                                Καλό στον εαυτό σου θα κάνεις αλλά κ σε άλους...
                                μπορεί να σου φύγει κ το κόμλεξ που απόκτησες [από το να μην έχεις παρέα κ φίλους] εκτός αν το είχες κ από την ελλάδα...!!!
                                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                                Comment

                                Working...
                                X