Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by nk_christina View Post
    Αρετή καιρό είχαμε να μάθουμε νέα σου. Ελπίζω να είσαι καλά.
    Ολα καλα παιδια ευχαριστω. Ταλαιπωρηθηκαμε πολυ με τη μετακομιση γιατι τα πραγματα μας απο μια βδομαδα που μας ειχαν πει εκαναν 1 μηνα να έρθουν! Τεσπα τελος καλο ολα καλα. Τωρα ταλαιπωρουμαστε με το ιντερνετ,εχουμε κανει συμβολαιο εδω και 2 μήνες σχεδον και ιντερνετ ακομα δεν εχουμε, ειναι και η περιοχη που μενουμε δυσκολη ειναι και στη vodafone λιγο βλακες. Υπομονη τι να κανουμε.
    making the wrong move at the right time

    Comment


      Mου προτάθηκε δουλειά στη Γερμανία...

      Καλησπέρα, αυτό είναι το πρώτο μου ποστ. Και να ο λόγος: Μου προτάθηκε δουλειά στη Γερμανία στην ειδικότητά μου με μισθό 1150-1250 στην πόλη της νυρεμβέργης. Ποιο είναι το κόστος ζωής εκεί; Αρκούν τα χρήματα αυτά;

      Comment


        Originally posted by spyone View Post
        Καλησπέρα, αυτό είναι το πρώτο μου ποστ. Και να ο λόγος: Μου προτάθηκε δουλειά στη Γερμανία στην ειδικότητά μου με μισθό 1150-1250 στην πόλη της νυρεμβέργης. Ποιο είναι το κόστος ζωής εκεί; Αρκούν τα χρήματα αυτά;

        Πιθανός αυτό είναι ο μικτός μισθός (Brutto) από αυτα απομένουν περίπου 900 ~850.
        Τώρα; τρόπος / συνθήκες ζωής, εργένης, οικογένεια, αυτοκίνητο / ασφάλιση κλπ. είναι δεν είναι σχετικα.. στην αρχη θα ειναι ζήτημα επιβίωσης ιδιαίτερα εαν το ενοίκιο ειναι παραπανω απο 500 !! το θέμα της μεταναστεύης ειναι ομως η προοπτικότητα, θα εισαι σε μια χωρα που μελλοντικα δεν θα σε αφηση στον δρομο η στην πεινα με το σύστημα κοινωνικής ασφαλησης, σου δινει δυνατοτητες και υποστήριξη με εκπαιδευτικα ιδρυματα, μετεκπαίδευση, επιχορήγηση και πολλα αλλα.
        Έχει ήδη γραφεί, πολλά με λεπτομέρειες, για το θέμα αυτό, κανε μια αναζήτηση στα φόρουμ.
        Οι ερωτήσεις σου είναι κατανοητές, βάλε μια ακομη: “πως θα ζω σε 10 χρονια η, που βλέπω τον εαυτο μου σε 10 χρονια;” H μεταναστευση ειναι μακροχρονια... θα αλλαξουν πολλα. Η Γερμανια σου ανιγει της πορτες αν ξερεις τη θελεις, εσυ βαλε τον στοχο, προγραμμα, υπομονη και προχωρα.
        Κληνοντας, το γραφω για ολλους, η Γερμανια δεν σε αφεινη να πινασεις αλλα δεν ειναι και η κουζινα της Μαμάς... αν θες να ζεις με αξιοπρεπεια εδω, γινε χρήσιμος.

        Comment


          Originally posted by milu View Post
          Πιθανός αυτό είναι ο μικτός μισθός (Brutto) από αυτα απομένουν περίπου 900 ~850.
          Τώρα; τρόπος / συνθήκες ζωής, εργένης, οικογένεια, αυτοκίνητο / ασφάλιση κλπ. είναι δεν είναι σχετικα.. στην αρχη θα ειναι ζήτημα επιβίωσης ιδιαίτερα εαν το ενοίκιο ειναι παραπανω απο 500 !! το θέμα της μεταναστεύης ειναι ομως η προοπτικότητα, θα εισαι σε μια χωρα που μελλοντικα δεν θα σε αφηση στον δρομο η στην πεινα με το σύστημα κοινωνικής ασφαλησης, σου δινει δυνατοτητες και υποστήριξη με εκπαιδευτικα ιδρυματα, μετεκπαίδευση, επιχορήγηση και πολλα αλλα.
          Έχει ήδη γραφεί, πολλά με λεπτομέρειες, για το θέμα αυτό, κανε μια αναζήτηση στα φόρουμ.
          Οι ερωτήσεις σου είναι κατανοητές, βάλε μια ακομη: “πως θα ζω σε 10 χρονια η, που βλέπω τον εαυτο μου σε 10 χρονια;” H μεταναστευση ειναι μακροχρονια... θα αλλαξουν πολλα. Η Γερμανια σου ανιγει της πορτες αν ξερεις τη θελεις, εσυ βαλε τον στοχο, προγραμμα, υπομονη και προχωρα.
          Κληνοντας, το γραφω για ολλους, η Γερμανια δεν σε αφεινη να πινασεις αλλα δεν ειναι και η κουζινα της Μαμάς... αν θες να ζεις με αξιοπρεπεια εδω, γινε χρήσιμος.

          Comment


            Καλημερα!
            Αρχικα, ζω κ εργαζομαι στη νυρεμβεργη απο το μαρτιο του 2012. δεν ειμαι κ ο γκουρου της πολης αλλα λιγες πληροφοριες μπορω να δωσω.
            Ο μισθος που εγραψες ειναι μεικτος ή καθαρος;Αν ειναι καθαρος, τοτε σιγουρα βγαινεις.

            Με 350-500€ το μηνα εχεις διαμερισμα απο 30-45τ.μ.(ειτε ενος δωματιου-δλδ ενα μπανιο και μετα ενιαιος χωρος κουζινας σαλονιου κ υπνοδωματιου- ειτε δυαρι) με κοινοχρηστα,θερμανση κ ρευμα μεσα. Εναλλακτικα, για διαμονη υπαρχει και η λυση του WG, οπου μενεις σε ενα τριαρι με αλλα 2 ατομα, συχνοτερα σε επιπλωμενο δωματιο,με κοινο μπανιο/κουζινα, οπου το νοικι παιζει στα 200-400(με θερμανση,ρευμα κοινοχρηστα κτλπ στο νοικι)

            Εξοδα σουπερ μαρκετ γυρω στα 150-200 (για ενα ατομο).

            το δικτυο των ΜΜΜ ειναι αρκετα καλο, με 3 γραμμες μετρο κ ενα καρο γραμμες λεωφορειου για ολες τις συνοικιες της περιοχης. Η νυρεμβεργη ειναι αρκετα πλατια πολη και εμπεριεχει στο δικτυο της κ τις γυρω περιοχες(Fürth,Stein,Zirndorf). Μηνιαια καρτα ενος ατομου για ολα τα μεσα μεχρι και αυτες τις περιοχες, κοστιζει 71€.Για μικροτερο ευρος κινησης, ειναι γυρω στα 50κατι νομιζω.

            Σταθερο τηλεφωνο με πακετο για απεριοριστα τηλεφωνα σε σταθερα στην ελλαδα κ ιντερνετ ανω των 32μβιτ, ειναι στα 25-35€.

            Μαθηματα γερμανικων στο τοπικο Volkshochschule, εαν τα χρειαζεσαι, για τελειως αρχαριο, ειναι γυρω στα 180€ για ολο το πακετο. Ειτε προκειται για εντατικα μαθηματα 3 ωρων την ημερα, 4μερες/εβδομαδα, συνολικα για ενα μηνα, ειτε προκειται για 3 ωρες την ημερα, 1 μερα/βδομαδα, συνολικα για 4 μηνες.

            Αν επιτρεπεται, σε ποιο κλαδο βρισκεσαι;

            Comment


              Originally posted by i.lag View Post

              Με 350-500€ το μηνα εχεις διαμερισμα απο 30-45τ.μ.
              δεκτό, αν επιτρέπεται, πληρώνω 520 για 75 τ.μ. κωντα στο κεντρο! με κοινοχρηστα,θερμανση κ ρευμα μεσα..
              ειναι ζήτημα τύχης βεβαια η αν ηπαρχουν γνωστοι που γνωρίζουν τα κατατοπια.

              Comment


                αν μου επιτρεπις τη ειδικοτητα εισαι?τη βρηκες με καποια εταιρεια η σε βοηθησε καποιος συγγενης?γιατι και εμενα κατι παρομοιο μου προτιναν στη νοσηλευτικη...

                Comment


                  μου προτειναν για θεση νοσηλευτη στη χαιδελβερη μεσω randstad μηπως γνωριζεις κατι περισσοτερο??για τη περιοχη

                  Comment


                    Έχω μιλήσει με τον ίδιο τον εργοδότη απευθείας. Ο μισθός είναι καθαρός. Στον τομέα της εκπαίδευσης. Ελληνικό φροντιστήριο.

                    EDIT: Ρωτάω αν μπορεί να ανταπεξέλθει ένα ζευγάρι με τον παραπάνω μισθο, η γυναίκα μου είναι βρεφονηπιοκόμος. Θα μπορέσει να βρει δουλειά μέσα στους επόμενους μήνες; Από γερμανικά δε γνωρίζει, κι εγώ μπορώ απλά να συννενοηθώ σε πολύ απλά πράγματα.

                    Comment


                      kalispera paidia kai sigxaritiria gia tin douleia pou ginetai sto forum sas.Exo apofasisei edo kai kairo me to agori mou na metanastesoume sto exoteriko kai sugkekrimena stin germania.Eimaste mikroi se ilikia ego 20 kai ekeinos 23.Mas endiaferei opoiadipote douleia den exoume provlima,to agori mou einai apofoitos T.E.I tilepoikoinonion kai tha ithela na matho an mporei na vrei kati sto antikeimeno tou oxi stin arxi argotera mias kai oi 2 dn gnorizoume tn germaniki glwssa signwmi gia ta greeklish mou alla dn kserw na grafw elinika me elinikous xaraktires..ime apo souidia exw mathi na grafw elinika me greeklish

                      Comment


                        @Stecy γιατί δεν σκέφτεσαι να πας σουηδία αφού είσαι απο εκεί, ξέρεις γλώσσα κτλ;

                        Comment


                          ta souidika ta kserw kala alla dn thelw na paw stin xwra mou..oso periergo k an fenete stin arxi legame gia olandia alla afti i diskolia m t spitia k t loipa mas ekane n skeutoume tn germania

                          Comment


                            Originally posted by Stecy Egglezou B View Post
                            dn gnorizoume tn germaniki glwssa
                            κοιτα θεσεις εργασιας υπαρχουν, οσοι κατέχουν λιγα γερμανικα, κατι γινεται, χωρις αυτα ομως η και φιλους εκει, δυσκολο αλλα οχι ακατορθοτο, σαν αρχη πρεπει να αλλαξεις την σκεψη απο "θα βρω δουλεια" οπουδηποτε σε "πως θα βρω δουλεια"
                            διαβασε λιγο εδω http://www.patriotaki.net/%C4%E9%DC%...D5%D3%D9-3655/ και εδω http://www.patriotaki.net/%CC%E5%F4%...F5%F3%E7-2955/

                            Comment


                              Originally posted by spyone View Post
                              Έχω μιλήσει με τον ίδιο τον εργοδότη απευθείας. Ο μισθός είναι καθαρός. Στον τομέα της εκπαίδευσης. Ελληνικό φροντιστήριο.

                              EDIT: Ρωτάω αν μπορεί να ανταπεξέλθει ένα ζευγάρι με τον παραπάνω μισθο, η γυναίκα μου είναι βρεφονηπιοκόμος. Θα μπορέσει να βρει δουλειά μέσα στους επόμενους μήνες; Από γερμανικά δε γνωρίζει, κι εγώ μπορώ απλά να συννενοηθώ σε πολύ απλά πράγματα.


                              τι ειδικότητα έχεις συνάδερφε?υπάρχει καμία ελπίδα και για μας τους απελπισμένους αδιόριστος φιλολόγους εκεί πάνω??πως βρήκες την δουλειά αυτή??

                              Comment


                                Ευχαριστώ παιδιά για τις πλήροφορίες σας να είστε καλά.!! Δροσιά στη ψυχή η όποια πληροφορία και ελπίδα....

                                Comment

                                Working...
                                X