Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    εργσία σε εργοστάσιο στη βόρεια βαυαρία

    παιδιά καλησπέρα και απο μένα,

    γνωρίζει κάποιος πως είναι τα πράγματα στην βαυαρία και την εργασία σε εργοστάσια?υπάρχουν κάποιες εταιρίες που σου παρέχουν και διαμονή.όχι κάτι ιδιαίτερο,ένα δωμάτιο σε Hostel.ισχύει οτι ο μισθός που σου λένε αφορά τις μεικτές αποδοχές?


    ευχαριστώ για την προσοχή σας και καλή τύχη σε όλους!

    Comment


      για πειτε βρε παιδια περα απο σχολεια που θα μπορουσε να δουλεψει κανείς εχοντας πτυχιο Φιλολόγου? υπάρχει κανα site να στειλουμε κανα βιοραφικό να ουμε τι θεσεις παιζουν? για baden würtemmberg ενδιαφερομαστε και μεις. ο αντρας μου ειναι φιλόλογος αλλα δυσκολα εδω τα πραγματα...λετε εκει να μπορει να αξιοποιήσει το πτυχίο του???

      Comment


        Originally posted by spiros@ View Post
        παιδιά καλησπέρα και απο μένα,

        γνωρίζει κάποιος πως είναι τα πράγματα στην βαυαρία και την εργασία σε εργοστάσια?υπάρχουν κάποιες εταιρίες που σου παρέχουν και διαμονή.όχι κάτι ιδιαίτερο,ένα δωμάτιο σε Hostel.ισχύει οτι ο μισθός που σου λένε αφορά τις μεικτές αποδοχές?


        ευχαριστώ για την προσοχή σας και καλή τύχη σε όλους!
        Κατ `έχεις λίγο τα Γερμανικά!!, υπάρχει κάποια εξειδίκευση? Και τέλος κάποιοι γνωστή η φίλοι εκεί?

        Comment


          Originally posted by dimitrak2000 View Post
          για πειτε βρε παιδια περα απο σχολεια που θα μπορουσε να δουλεψει κανείς εχοντας πτυχιο Φιλολόγου? υπάρχει κανα site να στειλουμε κανα βιοραφικό να ουμε τι θεσεις παιζουν? για baden würtemmberg ενδιαφερομαστε και μεις. ο αντρας μου ειναι φιλόλογος αλλα δυσκολα εδω τα πραγματα...λετε εκει να μπορει να αξιοποιήσει το πτυχίο του???
          Απάντηση δόθηκε ήδη στο προηγούμενο ποστ...


          Δεν γνωρίζω σε τη θα ωφελήσει... εδώ θα βρείτε κενές θέσεις εργασίας...
          Stellenangebote, Jobs, Jobsuche

          Comment


            καλησπεα σας παιδια.μπορει αν μ βοηθήσει καποιος για αυστρια θελω αν φυγω και δεν μπορω να βρω κάποιες αγγελίες που να αντιστοιχούν στην αυστρια.

            Comment


              Originally posted by eirini-inga View Post
              καλησπεα σας παιδια.μπορει αν μ βοηθήσει καποιος για αυστρια θελω αν φυγω και δεν μπορω να βρω κάποιες αγγελίες που να αντιστοιχούν στην αυστρια.
              Startseite - Arbeitsmarktservice Φsterreich

              Comment


                ΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ

                Βρήκα την πρόσφατη παρακάτω αγγελία για νοσοκόμες από Ελλάδα με προυπηρεσία από 1-5 έτη.

                Αγγελίες εργασίας - θέση εργασίας Nurses στην Γερμανία, Αττική-Αθήνα - Randstad Hellas

                Η σελίδα της εταιρίας "Ανθρωπινου δυναμικού" είναι :

                επικοινωνία | Θέσεις Eργασίας στην Ελλάδα, Αναζήτηση Δουλειάς, Αγγελίες Απασχόλησης | Randstad.gr

                Καλή τύχη στις νοσοκόμες !

                "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                Comment


                  Καλημέρα σε όλους!!!
                  Ψάχνω εδώ και λίγο καιρό για να αποχωρίσω και εγώ για Γερμανία και θα ήθελα τα πολύτιμα "φώτα" σας!!!
                  Είμαι 33 χρονών από Θεσσαλονίκη και ασχολούμαι με τις οικοδομικές εργασίες-υδραυλικά εδώ και 15 χρόνια, επίσης είμαι επαγγελματίας μουσικός (αρμόνιο) δουλεύοντας συγρόνως σε κέντρα δεξιώσεων. Δεν έχω κάποιο πτυχίο και Γερμανικά δεν γνωρίζω. Θα είχα καθόλου ελπίδες να συνεχίσω να ψάχνω και αν ναι, από που θα μου συμβουλεύατε να ξεκινήσω? Δεν έχω καμία ιδιαίτερη προτίμηση, και σε Ελληνικό εστιατόριο να ξεκινούσα σε οποιαδήποτε θέση δε θα είχα κανένα απολύτος πρόβλημα!!!
                  Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!
                  Γρηγόρης

                  Comment


                    Originally posted by lemperos View Post
                    Καλημέρα σε όλους!!!

                    Γρηγόρης
                    Καλημέρα Γρηγόρη,

                    πάρα πολλή δύσκολο, προς πάντων χωρίς γλώσσα, όχι όμως ακατόρθωτο.
                    Θα σου συμβούλευα να ξεκινήσεις με το διάβασμα 3 κείμενα παραπάνω!
                    Και για άλλη μια φορά διάβασμα!!
                    Πχ. της ανταποκρίσεις της οικογένειας tselinkas από εδώ , και άλλους βέβαια.. μετά εδώ
                    και εν συνέχεια χρησιμοποιείστε την αναζήτηση του φόρουμ.

                    Comment


                      Σε ευχαριστώ πάρα πολύ milu!!! Εύχομαι να πάνε όλα καλά και για μένα και για όλους τους Έλληνες που αναζητούν ένα καλύτερο αύριο!!! Να είστε όλοι καλά, θα μιλάμε μέχρι να βρώ μια άκρη και έπειτα θα μιλάμε για να βοηθήσω και εγώ με τη σειρά μου όσο μπορώ!!!

                      Comment


                        ΟΑΕΔ

                        Καλημέρα σε όλους! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση...
                        Χτες ο άντρας μου ξεκίνησε δουλειά. Ο λογιστής είπε στην ξαδέρφη μας που τον απασχολεί ότι πρέπει να γραφτεί στον ΟΑΕΔ Γερμανίας. Γιατί να γραφτεί στον ΟΑΕΔ αφού ήδη εργάζεται; Να συμπληρώσω ότι θα απασχολείται για λίγες ώρες, 3-4, μέχρι να μάθει να συνεννοείται... Μήπως αυτό παίζει κάποιο ρόλο, το ότι δηλαδή δεν είναι 8ωρό;
                        Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

                        Comment


                          Originally posted by aspateo View Post
                          Καλημέρα σε όλους!
                          Αλλαγές όσον αφορά την κατοικία, εργασία κλπ. υπάρχει η λεγόμενη “ Allgemeine Meldepflicht” δλδ. γενική υποχρέωση καταχώρισης/ ενημερώσεως στα δημόσια (γραφεία μητρώου - ανάλογος της αλλαγής) για συνθήκες διαβίωσης και εργασίας, κοινωνική ασφάλιση και διάφορα είδη ασφάλισης κλπ.

                          Σχετικά, όταν δεν παίρνεις επιδόματα, δεν είσαι “υποχρεωμένος” να γραφτείς στο γερμ. ΟΑΕΔ.

                          Υπόθετο ότι ο εργοδότης του άντρα σου θέλει να λάβει υποτροφίες για την “στήριξη των εργαζομένων με διαρθρωτικές αδυναμίες” και να πληρώνεται για την “αντιστάθμιση της μειωμένης παραγωγής” (Eingliederungszuschuss)

                          Comment


                            Originally posted by milu View Post
                            Αλλαγές όσον αφορά την κατοικία, εργασία κλπ. υπάρχει η λεγόμενη “ Allgemeine Meldepflicht” δλδ. γενική υποχρέωση καταχώρισης/ ενημερώσεως στα δημόσια (γραφεία μητρώου - ανάλογος της αλλαγής) για συνθήκες διαβίωσης και εργασίας, κοινωνική ασφάλιση και διάφορα είδη ασφάλισης κλπ.

                            Σχετικά, όταν δεν παίρνεις επιδόματα, δεν είσαι “υποχρεωμένος” να γραφτείς στο γερμ. ΟΑΕΔ.

                            Υπόθετο ότι ο εργοδότης του άντρα σου θέλει να λάβει υποτροφίες για την “στήριξη των εργαζομένων με διαρθρωτικές αδυναμίες” και να πληρώνεται για την “αντιστάθμιση της μειωμένης παραγωγής” (Eingliederungszuschuss)
                            milu, ο άντρας μου δεν παίρνει κάποιο επίδομα από Γερμανία... Πριν 2 μέρες έφτασε Γερμανία. Τον δήλωσε η ξαδέρφη του στο δημαρχείο και ξεκίνησε δουλειά. Αλλά του είπε, ότι ο λογιστής ζήτησε να τον γράψουν στον ΟΑΕΔ. Αυτό με την "επιδότηση" ας πούμε, που λες, στέκει. Μάλλον πρέπει να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες... Θα ξέρω το βράδυ...
                            Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

                            Comment


                              Originally posted by aspateo View Post
                              ότι ο λογιστής ζήτησε να τον γράψουν στον ΟΑΕΔ.
                              Έβγαλε το “Sozialversicherungsnummer”?

                              Comment


                                Originally posted by milu View Post
                                Έβγαλε το “Sozialversicherungsnummer”?
                                Το πρωί που μιλήσαμε δεν ήξερε κάτι, θα σου πω όταν έχω νέα. Πόσο καιρό κάνει αυτό να βγει;

                                Comment

                                Working...
                                X