Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    απαλλαγη απο το ΟΑΕΕ ( ΤΕΒΕ ) καποιος που το εκανε;

    Μηπως μπορει να βοηθησει καποιος?
    Εχουμε μισο ταξη και θελουμε να το νοικιασουμε για να εργαστουμε στη Γερμανια.
    Για να απαλλαγουμε απο το ΤΕΒΕ μας ειπαν θελουν απο Γερμανια το Α1 , δεν ξερουν ομως ποιος το δινει ( μαλλον εκει που θα ασφαλιστουμε ΑΟΚ ? )
    Υπαρχει καποιος που εχει παρει αυτο το Α1 απο Γερμανια για να χρησιμοποιηθει στο ΤΕΒΕ ?

    Comment


      Originally posted by Chrissy View Post
      το Α1
      Οδηγίες χρήσης Φορητών Εγγράφων

      Comment


        Originally posted by milu View Post
        Ένα παράδειγμα για συνοδευτική επιστολή (Anschreiben):

        Παράθεση:
        Bewerbung Spül- und Reinigungskraft


        Sehr geehrte Damen und Herren,

        hiermit bewerbe ich mich bei Ihnen für den ausgeschriebenen Arbeitsplatz als Reinigungskraft. Ihre Anzeige ist mir sofort aufgefallen. Eigenschaften, wie Zuverlässigkeit, Genauigkeit, Belastbarkeit und Flexibilität bringe ich mit.

        Ich arbeite sehr gerne. Anweisungen befolge ich genau. Auch Routinearbeit erledige ich konzentriert und gewissenhaft. In bestehende Teams gliedere ich mich schnell und problemlos ein. Durch meine freundliche und offene Art komme ich mit den unterschiedlichsten Menschentypen gut zurecht. Ungewöhnliche Arbeitszeiten stören mich nicht. Durch meine Gastronomie-Erfahrung kann ich verschiedene Vorgänge gut nachvollziehen und bei bedarf, auch koordinieren.

        Ich sehe Ihr Stellenangebot als konsequenten Schritt im Hinblick auf meine berufliche sowie persönliche Weiterentwicklung, da ich wieder unter direkten Kontakt mit Menschen in der Gastronomie Atmosphäre arbeiten möchte.

        Über einen Empfang zu einem individuellen Gespräch würde ich mich sehr freuen.


        Mit freundlichen Grüßen
        Όνομα
        Μια καλή αρχή στην αναζήτηση εργασίας είναι και ένα καλό και σωστό βιογραφικό σημείωμα. Το παρακάτω προγραμματάκι μετά την συμπλήρωση των πεδίων εκτυπώνει το βιογραφικό σας "Lebenslauf"

        Lebenslauf zur Bewerbung fΓΌr Ausbildungsplatz oder Praktikum kostenlos online erstellen. Formular - Vorlage

        Συνοδευτική επιστολή

        Musterbrief einfache Bewerbung. Kostenlos Brief als Bewerbungsschreiben online gestalten
        It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

        Comment


          Σε ευχαριστω πολυ Milu !!!

          Comment


            Originally posted by kosofos View Post
            Μια καλή αρχή στην αναζήτηση εργασίας είναι και ένα καλό και σωστό βιογραφικό σημείωμα. Το παρακάτω προγραμματάκι μετά την συμπλήρωση των πεδίων εκτυπώνει το βιογραφικό σας "Lebenslauf"

            Lebenslauf zur Bewerbung fΓΌr Ausbildungsplatz oder Praktikum kostenlos online erstellen. Formular - Vorlage

            Συνοδευτική επιστολή

            Musterbrief einfache Bewerbung. Kostenlos Brief als Bewerbungsschreiben online gestalten
            Kosofe .. βρηκα δουλεια τελικα προχτές

            Comment


              Ρε παιδιά μηπως ξερετε κανενα σαιτ που να εχει αγγελιες για Επαγγελματιες οδηγους φορτηγών ?
              Και επεισης μηπως ξερει κανεις τα διπλώματα τα Ελληνικά αν μετράνε στην Γερμανια? Λογικα ναι ετσι ?
              Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

              Comment


                θα ψαξεις για berufskraftfahrer...
                τα διπλωματα μετρανε κανονικοτατα αφου ειναι ΕΕ....
                εχεις καρτα ψηφιακου ταχογραφου;;

                Comment


                  οχι αλλα μπορω να βγαλω ευκολα...γιατι?καμια προταση ?
                  Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                  Comment


                    Originally posted by Chrisgr View Post
                    οχι αλλα μπορω να βγαλω ευκολα...γιατι?καμια προταση ?
                    την καρτα καλυτερα να την βγαλεις στην γερμανια.κοστιζει 37 ευρω κ βγαινει σε μια βδομαδα ενω στην ελλαδα 150 κ θα περιμενεις ενα μηνα.σου ειναι απαραιτητη γιατι ολα εχουν ψηφιακο ταχογραφο.το διπλωμα ειναι οκ κ εγω με ελληνικο δουλευα.το βασικο ειναι η γλωσσα εγω ειχα βρει μια δουλεια οτι ναναι σε κατι ρωσους επρεπε να πατησω στα ποδια στην αρχη.τωρα ξεκινησα μαθηματα γιατι εχει παρα πολλες καλες δουλειες σαν οδηγος αλλα χωρις γερμανικα ξεχνα το.αν μπορεις οσο εισαι ελλαδα κανε ταχυρυθμα

                    Comment


                      Εχεις δικαιο στη Γερμανια κοστιζει 37 ευρω και την βγαζεις σε 14 μερες ,αλλα θα πρεπει να μενεις εκει ηδη 6 μηνες για την παρεις.Σου ζητανε το ανμελντουνγκ (anmeldung),ποτε δηλωθηκες δηλαδη !!!

                      Comment


                        Originally posted by Chrissy View Post
                        Εχεις δικαιο στη Γερμανια κοστιζει 37 ευρω και την βγαζεις σε 14 μερες ,αλλα θα πρεπει να μενεις εκει ηδη 6 μηνες για την παρεις.Σου ζητανε το ανμελντουνγκ (anmeldung),ποτε δηλωθηκες δηλαδη !!!
                        λαθος κανεις.εγω προσωπικα την πηρα σε μια βδομαδα.οσο για τους 6 μηνες παλι κανεις λαθος

                        Comment


                          καλησπερα
                          εβγαλα την καρτα προσφατα,με 46 ευρω και ημουν λιγοτερο απο μηνα εδω(γερμανια).σε μια βδομαδα μετα την αιτηση ηρθε ταχυδρομικως,ημουνα ομως δηλωμενος.οσο για το διπλωμα,το ελληνικο ισχυει.αν θελει καποιος να το κανει γερμανικο,ειναι μια διαδικασια που παιρνει 6 βδομαδες.κανεις την αιτηση,παιρνεις ενα προσωρινο χαρτι με το οποιο μπορεις να δουλεψεις μονο μεσα στη χωρα(οχι διεθνεις μεταφορες).οταν παρεις το κανονικο διπλωμα δουλευεις παντου χωρις προβλημα.

                          Comment


                            30.05 δηλωθηκαμε στην Γερμανια και πηγαμε για την καρτα, μας ειπαν μετα απο 180 μερες μπορεις να κανεις αιτηση για την καρτα .......υπαρχει ομως μια περιπτωση να τη δωσουν , αν βρουμε εργοδοτη και τους παμε το συμβολαιο, αλλα ποιος εργοδοτης θα σου κανει συμβολαιο χωρις την καρτα? Εσας αν σας ειπαν αλλα δεν ξερω!!!! Τελικα θα την παρουμε απο Ελλαδα κι ας ειναι περισσοτερα τα χρηματα.

                            Comment


                              Originally posted by Chrissy View Post
                              ... Εσας αν σας ειπαν αλλα δεν ξερω!!!!...
                              Δεν ειναι μια φημη που ακουσα στο καφενειο,ετσι εβγαλα την καρτα.Τωρα η δικη σας περιπτωση μπορει να εξηγειται με τη λογικη πως σε διαφορετικα κρατιδια(ακομα και σε διαφορετικες πολεις ιδιου κρατιδιου οπως λεει ο milou) ισχυουν διαφορετικοι νομοι,δεν το γνωριζω.οπως και να'χει καλη συνεχεια!

                              Comment


                                εχω απογοητευτει μπορει καποιος να βοηθησει?

                                Καλησπερα και απο μενα.ειμαι 26 ετων
                                Γραφτηκα σημερα γιατι εδω και καιρο ψαχνω καποιες απαντησεις σε καποια ερωτηματα και κανεις δεν μπορει να μου πει με σιγουρια τιποτα.
                                το θεμα μου ειναι νομιζω λιγο πολυπλοκο.
                                Ηρθα στην ελλαδα με τους γονεις μου και τον αδερφο μου οταν ημουν σε ηλικια 9 ετων(απο αλβανια ειμαστε).
                                πηγαμε σχολειο κανονικα.εγω και ο αδερφος μου εχουμε την ελληνικη ιθαγενεια.
                                δυστυχως οι γονεις μου ειχαν ενα ατυχημα πριν 7 χρονια το οποιο αφησε τον μπαμπα μου αναπηρο και με εγκεφαλικες αιμοραγιες . η μητερα μου δεν ζει...
                                αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι το εξης και αν γνωριζει καποιος να μου απαντησει...
                                σκεφτομαι για μεταναστευση στη γερμανια.ομως δεν ξερω αν θα ειναι ευκολο.
                                1)θα χρειαζομαι αδεια παραμονης?(επειδη εχω ελληνικη ιθαγενεια το λεω)

                                2)θελω ομως να παρω και τον πατερα μου μαζι.ο οποιος ειναι με αδεια παραμονης στην ελλαδα και δεν εχει ιθαγενεια ουτε υπηκοοτητα.
                                (ο πατερας μου να τονισω ειναι με 85% αναπηρια. μπορει να λεει μονο λιγες λεξεις και να κουναει τα χερια του)
                                ο πατερας μου θα μπορεσει να μεινει στη γερμανια?και τι θα χρειαστει για να εχει και εκει αδεια παραμονης?

                                3)παιρνει συνταξη ο μπαμπας μου απο ενσημα που ειχε απο οταν δουλευε στην αλβανια.ειναι βεβαια πολυ λιγα τα χρημματα αλλα παιρνει και συνταξη απο ενσημα που δουλευε στην ελλαδα πριν το τροχαιο.
                                σε περιπτωση που παμε γερμανια οι συνταξεις κοβονται?

                                και τελικα σημερα με γειωσανε εντελως....


                                πηρα τηλ στη γερμανικη πρεσβεια της αθηνας και μου ειπαν οτι
                                δεν εχει σχεση που εχω ελληνικη ιθαγενεια αλλα χρειαζομαι βιζα για να μεινω μονιμα στη γερμανια.
                                και 2ον με ρωτησε για ποιο λογο θελω να παω στη γερμανια και ειπα για εργασια.και μου ειπανε οτι μονο για επαγγελματα πχ γιατρος πολιτικος μηχανικος κλπ εγκρινεται λεει η βιζα αλλιως λεει δεν γινεται.
                                και συγνωμη ολοι αυτοι οι μεταναστες απο αλβανια που ζουνε στη γερμανια ιταλια κλπ ειναι ολοι γιατροι????
                                απογοητευτικα παρα πολυ...

                                δηλαδη δεν μπορω να παω για εργασια στη γερμανια σε καμια περιπτωση?
                                ειμαι καταδικασμενη.....?ειναι παρα πολυ δυσκολα...μονο εγω εργαζομαι. ο αδερφος μου καθεται και προσεχει τον πατερα μου γιατι δεν εχουμε δυνατοτητα να πληρωνουμε γυναικα...

                                Comment

                                Working...
                                X