Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ταυτότητα 10.000 % ισότιμη με διαβατήριο παντού !!!

    Καλησπέρα evanaki !

    Το έχω γράψει το 2011 που ταξίδεψα ως Έλληνας πολίτης από Ελλάδα προς Γερμανία με την "νέα" ταυτότητα που περιλαμβάνει παράλληλα και στα λατινικά τα στοιχεία μου ! Την έβγαλα σε 1 μέρα με έναν μάρτυρα στο τοπικό αστυνομικό τμήμα της γειτονιάς μου !
    Πάμε παρακάτω...

    Ζω εδώ και 1 έτος στην Γερμανία και κινούμαι αποκλειστικά με ταυτότητα σε όλες τις Γερμανικές υπηρεσίες !!! Είμαστε στην ΕΕ και έχουν υποχρέωση να τις αποδεχονται ως ισότιμες !!!

    Το μόνο "πρόβλημα" που μου παρουσιάστηκε ήταν από έναν "σεκιουριτά" εργοστασίου την πρώτη μέρα εργασίας μου που ήθελα να βγάλω κάρτα προσωπικού και επέμενε "αρχικά" ότι δεν ισχύει η ταυτότητα.
    Όταν του είπα ότι θα πάρω τηλέφωνο την Γερμανική Αστυνομία να έρθει επιτόπου και να επαναλάβει ότι δεν αποδέχεται την ταυτότητά μου ως ισότιμη εντός ΕΕ άρχισε να "μασάει" τα λόγια του. Φυσικά και δεν τόλμησε να ξαναθίξει το θέμα και μου έβγαλε αμέσως την κάρτα προσωπικού.
    Απλά τα πράγματα...
    Άσχετοι και "κρυφο-εθνικιστές" υπάρχουν και στην Γερμανία.

    Σε καμία περίπτωση σε ολόκληρη την Γερμανία και σε καμία δημόσια υπηρεσία ασχέτως περιοχής, δεν έχουν το δικαίωμα να επιμένουν να τους φέρετε διαβατήριο !!!
    Είναι παράνομος όποιος το κάνει αυτό ως δημόσιος υπάλληλος Γερμανίας και απλά φωνάζετε την αστυνομία για να καταγράψει το περιστατικό και αν δεν λυθεί άμεσα το πρόβλημα, κατευθείαν στο Ελληνικό Προξενείο για παράπονα και απαίτηση παρέμβασής τους άμεσα !
    Πάντως ακόμη και η Γερμανική Αστυνομία έχει αρκετή πείρα από ταυτότητες μεταναστών, για να πληροφορήσει όλους τους "άσχετους" και "κρυφο-εθνικιστές".

    Σας γράφω και την προσωπική μου εμπειρία...
    Το 2011-2012 ταξίδεψα αεροπορικώς 2 φορές και πέρασα από αστυνομικούς ελέγχους δείχνοντας μόνο την ταυτότητά μου.
    Να σημειώσω απλώς ότι στα αεροδρόμια Γερμανίας αρχίσαν να ελέγχουν όσους έρχονται από Ελλάδα, από τότε που υπουργός Γερμανίας δήλωσε ότι λόγο διαφθοράς στην Ελλάδα υπάρχουν πολλοί υπήκοοι τρίτων χωρών που προσπαθούν με "πλαστές" Ελληνικές ταυτότητες να μπουν στην Γερμανία για εργασία ! Γι'αυτό και παρατηρείται μία καθυστέρηση όταν βγαίνεις από το αεροπλάνο και μετά την φυσούνα εξόδου.
    Στην Φρανκφούρτη τον Ιανουάριο 2012 περιμέναν 5-6 αστυνομικοί και ασφάλεια αεροδρομείου για να τσεκάρουν τις ταυτότητες με μεγεθυντικό φακό.
    Απλά μην δίνετε σημασία. Χαμογελάστε και απλά δώστε την ταυτότητα για έλεγχο. Μην απογοητεύεστε. Είναι συνέπειες της Ελληνικής κρίσης και της Γερμανικής πολιτικής.

    Επίσης για τον πατέρα σου αφού έχει 800 ευρώ σύνταξη είναι αρκετά για να τον δεχτούν στην Γερμανία, εφόσον είσαι ουσιαστικά "νομικά" υπεύθυνη γι'αυτόν. Απλά πάνε με όλα τα αποδεικτικά στο Γερμανικό Προξενείο για να "τσεκάρεις" τι χρειάζεται για την βίζα είτε ανέβει μαζί σου άμεσα, είτε μετέπειτα.

    Καλή τύχη και καλό κουράγιο !
    "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

    Comment


      KATI TREXEI EDW

      KALIMERA SE OLOUS....thelw na mou lusete mia aporia........einai dunaton o AOK......olokliri upiresia na kanei lathos..........kai na min se vriskei pouthena........kai o ergodotis sou na leei oti den isxuei kati tetoio.........ellines eimaste......oxi xazoi.......kai irthame edw.........gia douleia oxi gia ekmetaleusi.....kati den paei kala edw.......kai tin akri tha tin vrw!!!!!!apla thelw n mou pei kapoios tin gnwmi tou........mou fainete adunaton na kanei tetoio lathos i germaniki upuresia...........

      Comment


        ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΔΕΝ ΣΕ ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΡΤΑ ΕΧΕΙΣ?

        Comment


          gia autin piga na rwtisw........giati den exei erthei akoma..........edw kai 2 mines....kserw oti kanei 2 evdomades to polu.......

          Comment


            ΠΡΩΤΑ ΛΟΓΙΚΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΕΝΑ ΧΑΡΤΙ Κ Η ΚΑΡΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΕ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.ΔΕΣ ΣΤΗ FINAMZAΝΤ ΓΙΑ LOHNSTEYER.ΑΝ Κ ΕΚΕΙ ΟΧΙ ΟΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ...

            Comment


              ΣΥΖΥΓΟΣ ΕΛΛΗΝΑ ΠΟΛΙΤΗ

              Originally posted by maria-8 View Post
              Παντως θα σου προτεινα να μην μπλεξεις με προξενια, επειδη κι εγω ετοιμαζομαι για Σουηδια ενας γνωστος ελληνας που ειναι εκει 40 χρονια μου ειπε να μην παω καθολου στο προξενιο,πρεσβεια κτλ γιατι μπορει να σε αποθαρρυνουν στο να φυγεις , μου ειπε να παω εκει να πιασω δουλεια και μετα σε δεχονται ετσι κι αλλιως σαν πολιτη της Ε.Ε
              εσυ Μαρια απο που εισαι αν επιτρεπετε? εγω κοριτσια ειμαι αλβανιδα ο αντρασ μου ελληνας και εργαζεται στην γερμανια και ειναι κανονικα δηλωμενος εκει.δεν μπορω να ειμαι μαζι του και ζουμε χωρια επειδη δεν εχω ακομα την αδεια παραμονησ μου και εχω βεβαιωση και ο μονος τροπος ειναι να φυγω με βιζα μεσω γερμανικης πρεσβειας.ελα που ομως τωρα παω για βιζα και μου λενε δεν κανει το ενα χαρτι δεν κανει αυτο τλπ.ελεος.. οχι οτι ξερω αν θα μπορουσα με την αδεια παραμονης μου σαν συζυγος ελληνα πολιτη εαν θα μπορουσα να εργαστω εκει νομιμα οπως ο αντρας μου..δεν βγαζω ακρη ...οποιος γνωριζει κατι ασ πει την γνωμη του παρακαλω.

              Comment


                ειμαι αλβανιδα ο αντρασ μου ελληνας και εργαζεται στην γερμανια και ειναι κανονικα δηλωμενος εκει.δεν μπορω να ειμαι μαζι του και ζουμε χωρια επειδη δεν εχω ακομα την αδεια παραμονησ μου και εχω βεβαιωση και ο μονος τροπος ειναι να φυγω με βιζα μεσω γερμανικης πρεσβειας.ελα που ομως τωρα παω για βιζα και μου λενε δεν κανει το ενα χαρτι δεν κανει αυτο τλπ.ελεος.. οχι οτι ξερω αν θα μπορουσα με την αδεια παραμονης μου σαν συζυγος ελληνα πολιτη εαν θα μπορουσα να εργαστω εκει νομιμα οπως ο αντρας μου..δεν βγαζω ακρη ...οποιος γνωριζει κατι ασ πει την γνωμη του παρακαλω.

                Comment


                  Originally posted by paravatis View Post
                  η συνταξη θα συνεχιστει κανονικα.οσο για σενα 1000 τις εκατο δεν χρειαζεσαι βιζα ουτε τιποτα.αν θελεις την γνωμη μου επειδη οπως ειπες ο πατερας σου ειναι σε ασχημη κατασταση ισως θα ηταν καλυτερα στην αρχη να ανεβεις μονη σου αφου μπορει ο αδελφος σου να τον φροντιζει και οταν τακτοποιηθεις να ανεβουν κ οι υπολοιποι γιατι απ οτι καταλαβαινω ο πατερας σου δεν ειναι για ταλαιπωρια κ η αρχη ειναι δυσκολη οπως και να ναι
                  ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΟΣ.ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΑΚΟΜΑ? ΕΓΩ ΑΛΒΑΝΙΔΑ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΜΕ ΕΛΛΗΝΑ ΝΑΙ ΘΕΛΩ ΒΙΖΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΠΑΚΕΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΠΟΛΥ.ΑΛΛΑ ΕΣΥ ΦΕΥΓΕΙΣ ΟΠΟΤΕ ΘΕΣ ...

                  Comment


                    Originally posted by maria-8 View Post
                    Ειναι απαραδεκτο ενας ανθρωπος να ενημερωνεται καλυτερα σε ενα φορουμ ενος σαιτ απο οτι απο μια δημοσια αρχη, ελλαδα με τα ωραια σου!!
                    Το ευχαριστο ειναι οτι τουλαχιστον εσυ Ευακι δεν εισαι πλεον απογοητευμενη ως προσ το αν μπορεις και αν μπορεις τουλαχιστον, σου ευχομαι το καλυτερο κοριτσι μου και σε σενα και σε ολους, και μπραβο που το παλευεις για ολη την οικογενεια
                    ΚΑΙ ΟΜΩς ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΩΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟ SITE ΠΑΡΑ ΑΠΟ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ.ΚΑΘΩΜΑΙ ΚΑΙ ΚΛΑΙΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ...ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΑΞΕ?ΟΥΤΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ...ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ!

                    Comment


                      Originally posted by fridushka View Post
                      ειμαι αλβανιδα ο αντρασ μου ελληνας και εργαζεται στην γερμανια και ειναι κανονικα δηλωμενος εκει.δεν μπορω να ειμαι μαζι του και ζουμε χωρια επειδη δεν εχω ακομα την αδεια παραμονησ μου και εχω βεβαιωση και ο μονος τροπος ειναι να φυγω με βιζα μεσω γερμανικης πρεσβειας.ελα που ομως τωρα παω για βιζα και μου λενε δεν κανει το ενα χαρτι δεν κανει αυτο τλπ.ελεος.. οχι οτι ξερω αν θα μπορουσα με την αδεια παραμονης μου σαν συζυγος ελληνα πολιτη εαν θα μπορουσα να εργαστω εκει νομιμα οπως ο αντρας μου..δεν βγαζω ακρη ...οποιος γνωριζει κατι ασ πει την γνωμη του παρακαλω.
                      Καλοσηρθες στην παρεα μας,επειδη και μενα ο αντρας μου ειναι απο χωρα εκτος Ευρωπαικης Ενωσης αλλα εχει αδεια παραμονης στην Ελλαδα και ειχα το ιδιο προβλημα με σενα ,τα παιδια εδω μου βαλανε αυτο το λινκ
                      ΕΕ - Δικαίωμα διαμονής, σύζυγοι / παιδιά από χώρες εκτός ΕΕ υπηκόων της ΕΕ που ζουν στο εξωτερικό - Η Ευρώπη σου που με λιγα λογια λεει οτι ΝΑΙ μπορεις να πας και εσυ μολις βγαλεις αδεια παραμονης στη Γερμανια και να δουλεψεις κανονικα εφοσων ο συζυγος σου ειναι μελος της ευρωπαικης ενωσης.

                      Υ.Γ. μη στεναχωριεσε στειλε μου πμ αμα θελεις να τα πουμε
                      Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                      Comment


                        ΑΠΟΓΝΩΣΗ

                        ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΑΡΑΚΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ..ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ.. ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΓΙΑ ΒΙΖΑ ΟΙΚΟΓΕΝΙΑΚΗΣ ΕΠΑΝΕΝΩΣΗΣ(ΠΟΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΕΣΒΕΙΑ)?? ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΘΑ ΑΡΓΗΣΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΤΑ ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΣΧΕΔΙΑΖΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΞΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ..ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΘΩΜΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ..

                        Comment


                          Δυστυχως στο θεμα της βιζας δεν ξερω ,θα σου απαντησει ομως καποιο αλλο παιδι απο εδω που ισως το εχει ψαξει και ξερει.
                          Υπομονη ,τα πραγματα τωρα στην Ελλαδα ειναι περιεργα και δυσκολα για ολους.
                          Αν σταθεροποιηθει η κατασταση ισως βρεις πιο ευκολα λυση στο προβλημα σας.
                          Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

                          Comment


                            Μην αγχώνεσαι fridushka, μόλις βρω τον χρόνο.. θα έχεις σύντομα απάντηση!

                            Η απάντηση σου δόθηκε ήδη από την Μαρία, αλά καταλαβαίνω άτι δεν μπορείς να το πιστεύψεις.

                            Comment


                              Ηθελα να δωσω μια πληροφορια που ισως βοηθησει...

                              Οταν τον Μαρτιο πηγα για εξετασεις Γερμανικων Γκαιτε επιπεδο Α1, ημουν η μονη Ελληνιδα. Μαζι μου εξεταστηκαν : μια Αλβανιδα παντρεμενη με Ελληνα(ηθελαν να φυγουν), μια Ουκρανη παντρεμενη με Γερμανο (πηγαινε Γερμανια για τρεις μηνες, ως τουριστρια και επεστρεφε) και ενας απο Ιραν. Και τρεις χρειαζοταν το πτυχιο Α1 Γεμανικων για παρουν την βιζα και να φυγουν Γερμανια. Οι εξεταστες μαλιστα τους ρωτησαν στο τελος αν χρειαζονται τα αποτελεσματα πιο νωρις για να φυγουν....πιστευω οτι τους βοηθησαν!

                              Comment


                                Originally posted by milu View Post
                                Μην αγχώνεσαι fridushka, μόλις βρω τον χρόνο.. θα έχεις σύντομα απάντηση!

                                Η απάντηση σου δόθηκε ήδη από την Μαρία, αλά καταλαβαίνω άτι δεν μπορείς να το πιστεύψεις.
                                ευχαριστω milu.εαν μαθεις νεοτερα θα χαιρομουν πολυ να μου πεις
                                ευχαριστω εκ τον προτερων.

                                Comment

                                Working...
                                X