Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αγαπητές φίλες, αγαπητοί φίλοι
    Σήμερα στην από καιρό προγραμματισμένη ομιλία του Δ. Καζάκη και στην επίσης προγραμματισμένη ζωντανή μετάδοση, όπως εξάλου σας είχαμε ενημερώσει και μέσω του Blog αλλά και με προσωπίκα e-mail, συνέβη το εξής τυχαίο, (εαν υπάρχει κάποιος που να πιστεύει ότι ήταν τυχαίο) μεταξύ άλλων τυχαίων!
    Ξαφνικά, και ενώ ήταν όλα έτοιμα, με πετυχημένες δοκιμές αρκετών ημερών, 10 λεπτά πριν την έναρξη της ομιλίας κόβεται η σύνδεση με το διαδίκτυο και όλο τυχαίως πέφτει και η δεύτερη γραμμή σύνδεσης (ο χώρος πρόσφερε δύο γραμμές, αν και η δεύτερη λίγο πιό αδύνατη) με αποτέλεσμα όσοι από εσάς προσπαθήσατε να παρακολουθήσετε την ομιλία ζωντανά, να βρίσκεστε μπροστά σε μία μαύρη οθόνη,
    Οι όποιες προσπάθειες απέβησαν δυστυχώς άκαρπες.
    Αρκετοί ήταν οι φίλοι που πήραν τηλέφωνο και χιλιάδες τα κλικ στο Blog που προσπάθησαν να δουν την ομιλία.
    Σε όλους εσάς την αγάπη μας και ένα συγνώμη και ας μην ευθηνόμαστε…

    Πρώτα σε αγνοούν, μετά σε κοροϊδεύουν, μετά σε πολεμούν και μετά νικάς.

    υ.γ
    Η ομιλία θα ανέβει τις επόμενες ημέρες στο διαδίκτυο.

    Ε.Πα.Μ Κολωνίας

    Comment


      Originally posted by Blacktulip View Post
      και απο εμενα οτι καλυτερο καλη αρχη στην νεα ζωη, που πατε να φτιαξεται και συντομα όλη η οικογενεια σας να ενωθει!!!
      Ευχαριστώ !


      Μήπως γνωρίζει κάποιος αν οι αγγελίες πχ στο immobillienscout24 είναι ενημερωμένες?
      Βλέπω αρκετά δωμάτια αλλά όλα λένε πως είναι ξενοικιαστα εδώ και αρκετο καιρό.Ισχύουν ή είναι ξεχασμένες?

      Comment


        Originally posted by Penelope-v View Post
        Ευχαριστώ !


        Μήπως γνωρίζει κάποιος αν οι αγγελίες πχ στο immobillienscout24 είναι ενημερωμένες?
        Βλέπω αρκετά δωμάτια αλλά όλα λένε πως είναι ξενοικιαστα εδώ και αρκετο καιρό.Ισχύουν ή είναι ξεχασμένες?
        Είναι ενημερωμένο και πολύ καλό, εμείς από εκεί βρήκαμε το δικό μας.
        Πάτησε και την επιλογή Provisionsfrei, για να έχεις πρώτα αυτά υπόψιν σου.

        Comment


          συμφνωνω και εγω οτι ειναι πολυ καλο, και εμεις απο εκει βρηκαμε το σπιτι, εκτος απο provisionfrei θα σου έλαγα να κοιταξεις και οσα εχουν κουζινα, μιας και πολλα σπιτια δεν εχουν και θα εισαι αναγκασμενη να αγορασεις εσυ, και ντουλαπια μπορει και ηλ. κουζινα, (einbaukuche)

          Comment


            Νομιζω οτι το συγκεκριμενο σαιτ ειναι το καλυτερο ( αποψη μου βεβαια..) κ εμεις απο εκει βρηκαμε σπιτι.. :-)

            κ εγω να σου ευχηθω τα καλυτερα, και υπομονη και ολα θα γινουν!!

            Comment


              Σας ευχαριστώ πολύ!
              Προς το παρών είναι μόνος του οπότε ψάχνουμε για ένα δωμάτιο.
              Ψάχνω τα wg και ταwohnen auf zeit.Καλα το πάω?Αυτά τα δυο είδη δεν θέλουν συμβόλαιο εργασίας ,ενώ τα διαμερίσματα ακόμα και με ένα δωμάτιο θέλουν σωστα?

              Comment


                Pelelope ειχα και εγω την ιδια απορια με τα auf zeit. Απο οτι μου ειπαν τα παιδια στο φορουμ δεν χρειαζεται να εχεις χαρτια εργασιας. Με το wg δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο πραγμα. Παντως σε 2-3 mail που εστειλα για wg δεν πηρα καν απαντηση. Φταιει γιατι το εστειλα στα αγγλικα? (τα γερμανικα μου δεν ειναι τοσο καλα για να στειλω mail). Φταιει το οτι ακουσαν ελλαδα? Πληροφοριακα τα auf zeit συνθως προοριζονται για 1 ατομο.




                και το αντιστοιχο Link

                Comment


                  Originally posted by kollias View Post
                  Pelelope ειχα και εγω την ιδια απορια με τα auf zeit. Απο οτι μου ειπαν τα παιδια στο φορουμ δεν χρειαζεται να εχεις χαρτια εργασιας. Με το wg δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο πραγμα. Παντως σε 2-3 mail που εστειλα για wg δεν πηρα καν απαντηση. Φταιει γιατι το εστειλα στα αγγλικα? (τα γερμανικα μου δεν ειναι τοσο καλα για να στειλω mail). Φταιει το οτι ακουσαν ελλαδα? Πληροφοριακα τα auf zeit συνθως προοριζονται για 1 ατομο.




                  και το αντιστοιχο Link
                  Ναι το είχα διαβάσει το θέμα σου kolias αλλά κι εγώ δεν κατάφερα να ξεδιαλύνω την διαφορά...
                  Το καλό είναι ότι ο αντρας μου είναι Γερμανία ήδη και απλά σκέφτεται να μετακομίσει σε αλλη πόλη αλλά το θέμα είναι τι γίνεται μέχρι να βρει κάπου να μείνει εκεί.

                  Comment


                    Originally posted by Penelope-v View Post
                    Ναι το είχα διαβάσει το θέμα σου kolias αλλά κι εγώ δεν κατάφερα να ξεδιαλύνω την διαφορά...
                    Το καλό είναι ότι ο αντρας μου είναι Γερμανία ήδη και απλά σκέφτεται να μετακομίσει σε αλλη πόλη αλλά το θέμα είναι τι γίνεται μέχρι να βρει κάπου να μείνει εκεί.
                    Καλη ερωτηση....

                    Comment


                      Originally posted by Penelope-v View Post
                      το θέμα είναι τι γίνεται μέχρι να βρει κάπου να μείνει εκεί.
                      βαλε στο google Wohnheime η Arbeiterheime στη περιοχη που ειναι

                      Comment


                        Originally posted by Blacktulip View Post
                        συμφνωνω και εγω οτι ειναι πολυ καλο, και εμεις απο εκει βρηκαμε το σπιτι, εκτος απο provisionfrei θα σου έλαγα να κοιταξεις και οσα εχουν κουζινα, μιας και πολλα σπιτια δεν εχουν και θα εισαι αναγκασμενη να αγορασεις εσυ, και ντουλαπια μπορει και ηλ. κουζινα, (einbaukuche)
                        Πολλά σπίτια;;πες καλυτερα τα περισσότερα τί κακό κι αυτό, να πρέπει να αγοράζεις την κουζίνα..και το χειρότερο;;που δεν έχουν καν πάτωμα..

                        Comment


                          πωλητής αυτοκινήτων με ελληνικά αγγλικα Dusseldorf

                          JOBBÖRSE - Stellenangebot

                          Comment


                            Ti ακριβώς είναι αυτό το λινκ ?
                            Δυστυχώς δεν μπορώ να το ανοίξω

                            Comment


                              Χωρις να θελω να σε απογοητευσω αλλα χωρις Γερμανικα ειναι σχεδον αδυνατο να βρεις δουλεια σαν μηχανικος.αγγλοφωνες εταιριες πολυ λιγες σχεδον καθολου.Γερμανικα στην Γερμανια μπορεις να μαθεις πολυ πιο ευκολα κ γρηγορα απο οτι στην Ελλαδα.Εγω ηξερα (η τουλαχιστον ετσι νομιζα) κ μεσα σε 3 μηνες που ειμαι εδω εχω πολυ μεγαλη διαφορα!Το Γκετε διοργανωνει μαθηματα 1-2 μηνων γερμανικων στην γερμανια.κατα τη γνωμη μου ειναι μια καλη περιπτωση για να ανεβεις γρηγορα επιπεδο κ να δεις κ τι παιζει γενικα στην χωρα.Καλη τυχη κ ελπιζω να βρεις δουλεια κ χωρις γερμανικα.

                              Comment


                                Μια χαρά ανοίγει.αφού είσαι dortmund πάρε τηλ τον κ.Κασιμη στο +49 (1 71) 2 05 15 78.Ζητάνε πωλητη αυτοκινητων αν ενδιαφερεσαι

                                Comment

                                Working...
                                X