Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by turms View Post
    στην τρικυμια, καλυτερα μουτσος στο κρουραζιεροπλοιο, παρα καπετανιος σε μια σχεδια.
    Αυτό. Εκτός αν κάποιος έχει περάσει μια ολόκληρη ζωή στο χωριό οπότε είναι ίσως επικίνδυνο να βρεθεί μόνος του σε μια τεράστια πόλη.
    Η γνώμη μου προς τους νέους είναι να σταματήσουν να το υπεραναλύουν και να κάνουν την κίνηση. Αν δεν τους αρέσει επιστρέφουν. Δεν έγινε και τίποτα. Όμως καλύτερα να τα φάνε ταξιδεύοντας παρά σε περιττούς φραπέδες και iphones.


    Originally posted by Kleanthis View Post
    Κατά την άποψη μου, η κατάσταση στη χώρα εξελίχθηκε έτσι, γιατί ακριβώς μετά τη μεταπολίτευση, μεταφράζαμε τα πάντα σε οικονομικά μεγέθη και αξιολογούσαμε τη ζωή μας σαν χρήμα και οικονομικές ανέσεις.Τα ουσιώδη ελληνικά στοιχεία και τον αληθινό ελληνικό πλούτο που μας ένωνε με την χώρα μας δεν τον εκτιμήσαμε κι αποκτήσαμε ότι μας αξίζει, τελικά...
    Διαφωνώ. Κυρίως γιατί προσπαθώ να καταλάβω τι εστί αληθινός ελληνικός πλούτος. Πέρα από κάποια θετικά όπως η μεσογειακή διατροφή ή ο ήλιος, αδυνατώ να μην το ερμηνεύσω ως διχόνοια, υποκρισία, εκμετάλλευση, παρανομία, νεποτισμό, υπόκοσμο, διαφθορά, ασέβεια στον πολίτη και στο περιβάλλον, ανευθυνότητα ή αλαζονεία.

    Από την άλλη αν δεν είσαι από τους ανθρώπους που σνομπάρουν να κάνουν διάλογο με όσους ισχυρίζονται ότι "η ιστορία δεν τρώγεται", θα εκτιμήσω να διαβάσω τα επιχειρήματα που βασίζεις την θέση σου.

    Comment


      Originally posted by random View Post
      Αυτό. Εκτός αν κάποιος έχει περάσει μια ολόκληρη ζωή στο χωριό οπότε είναι ίσως επικίνδυνο να βρεθεί μόνος του σε μια τεράστια πόλη.
      Η γνώμη μου προς τους νέους είναι να σταματήσουν να το υπεραναλύουν και να κάνουν την κίνηση. Αν δεν τους αρέσει επιστρέφουν. Δεν έγινε και τίποτα. Όμως καλύτερα να τα φάνε ταξιδεύοντας παρά σε περιττούς φραπέδες και iphones.




      Διαφωνώ. Κυρίως γιατί προσπαθώ να καταλάβω τι εστί αληθινός ελληνικός πλούτος. Πέρα από κάποια θετικά όπως η μεσογειακή διατροφή ή ο ήλιος, αδυνατώ να μην το ερμηνεύσω ως διχόνοια, υποκρισία, εκμετάλλευση, παρανομία, νεποτισμό, υπόκοσμο, διαφθορά, ασέβεια στον πολίτη και στο περιβάλλον, ανευθυνότητα ή αλαζονεία.

      Από την άλλη αν δεν είσαι από τους ανθρώπους που σνομπάρουν να κάνουν διάλογο με όσους ισχυρίζονται ότι "η ιστορία δεν τρώγεται", θα εκτιμήσω να διαβάσω τα επιχειρήματα που βασίζεις την θέση σου.
      Αναφέρομαι σε παρελθοντικό χρόνο.Ασφαλώς η σύχρονη στάση του νεοέλληνα προσεγγίζει αυτό που αναφέρεις γιατί ακριβώς δεν κατάλαβε ή εκτίμησε αυτό που έγραψα:τι εστί αληθινός ελληνικός πλούτος.Τουτέστιν:γνήσια ελληνική φιλοξενία,φυσική ομορφιά,φιλοσοφία κτλ.

      Επειδή ακριβώς πέσαμε στο σφάλμα της «αριθμοποίησης» μεγεθών συνέβησαν όλ' αυτά και παρουσιάζουμε αυτή τη συμπεριφορά που περιγράφεις.Νομίζω ότι συμφωνούμε...
      Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

      Comment


        Originally posted by random View Post
        Η γνώμη μου προς τους νέους είναι να σταματήσουν να το υπεραναλύουν και να κάνουν την κίνηση. Αν δεν τους αρέσει επιστρέφουν. Δεν έγινε και τίποτα.
        Συμφωνώ να μην φυσάμε και στο γιαούρτι, αλά και χωρίς καλή προετοιμασία θα επαναλαμβάνατε όλο και πιο συχνά; „είμαι ήδη στην Γερμανία δεν βρίσκω σπίτι και δουλεία, βοήθεια τι να κάνω?“ Το αέρα πάτερα δεν συνιστάτε σε μια τόσο μακρόχρονη περίσταση ζωής. Θα αποδειχθεί ως αποτυχημένη επιχείρηση.

        Comment


          ratingen germania! eime xenia..esy? ellada eise?

          Comment


            Ειναι πολλα τα VS που μπορουν να ανοιχτουν σαν θέμα.. Δουλειά VS Χωρίς δουλεια θα επρεπε να ειναι το μοναδικό με ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ πολλες παράμετρους για τον καθένα..Οπως ειπε ο Κοσοφος ειναι διαφορετικες οι "εικονες" για ολους μας.
            Ο αλλος εχει παιδι και δεν μπορει να το ζησει , ο αλλος ειναι μονος του και δεν μπορει να ζησει , ο αλλος εχει 2 παιδια αλλα εχει σπιτι απο τους γονεις του και 400 ευρώ και θελει να ζήσει καλύτερα κτλπ κτλπ..ειναι παρα πολλες οι παραμετροι δεν μπορουμε να τα γενικέυσουμε ολα.
            Το σιγουρο ειναι οτι εδώ στην Γερμανία χωρίς γλώσσα(οπως έρχονται πολλοι) θα είσαι ενας "εργάτης" απο τα ποιο χαμηλά επίπεδα και θα πληρώνεσε ισα για να ζήσεις.(Το ξέρω το χω ζήσει) Θα εχεις ομως τον μισθο σου σιγουρα , την ασφάλεια σου , τους γιατρούς σου και τον "σεβασμό" απο το κράτος . Ίσως σε μερικα επαγγέλματα να μην χρειάζεσαι και τοσο την γλώσσα η εαν δουλέψεις σε καποια International Firma (Δύσκολο). Απο κει και πέρα πρεπει ο καθενας να ζυγισει τα πραγματα και να προετοιμαστεί καταλληλα για να κάνει το βήμα..οχι μονο Γερμανία αλλα παντού.
            Δυστηχώς ο καιρός που σε παιρνανε απο το χεράκι και σε βάζανε στην δουλεια τελείωσε απο τα 60-70`s. Τωρα ειμαστε πολλοί ( οι μετανάστες και απο εμάς και απο άλλες χωρες ) , οι ποιο πολλοί με γνώσεις και μορφωμένοι, και ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος όχι μόνο απο εμάς αλλα και απο τους Γερμανούς που αν θέλετε η δεν το πιστέυετε η κρίση τους χτυπάει και αυτους σιγα σιγά με την διαφορά οτι αυτοί πληρούν ποιο πολλά στανταρς απο εμάς για να δουλέψουν .
            Δουλειά υπάρχει ναι..και πολύ. Απλα πριν ερθει καποιος με τα 1000 ευρώ που μάζεψε Ελλάδα ας κάνει πρώτα και έρευνα ας κανει και ερωτησεις κτλπ..γιατι τα λεφτά εδω φευγουν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ γρηγορα...
            Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

            Comment


              εγω εχω σχηματισει καπως διαφορετικη αποψη...
              πολλοι γερμανοι πλεον δεν θελουν να κανουν καποιες δουλειες. Δεν ξερω γιατι. Ισως δεν καταδεχονται, ισως τους φουσκωσε τα μυαλα η τηλεοραση? ισως βαριουνται?
              δεν ξερω...

              Επισης χωρις γλωσσα, μπορει καποιος να δουλεψει οδηγος. Το λεω γιατι και εγω ετσι ηρθα εδω, με επιπεδο Β1 (το πολυ) και γνωρισα πολλους οδηγους που τα γερμανικα τους δεν ηταν καλυτερα απο Α2. Ακομα και τωρα στην δουλεια ερχονται καποιοι οδηγοι και δεν ξερουν ΤΙΠΟΤΑ απο γερμανικα....τιποτα ομως...αγγλικα τους μιλαω για να συννενοηθουμε (Αν ξερουν).

              Το πιο σημαντικο ειναι ομως αυτο που ειπες: οτι δουλεια και να κανεις, Θα εχεις ομως τον μισθο σου σιγουρα , την ασφάλεια σου , τους γιατρούς σου και τον "σεβασμό" απο το κράτος . Και το κυριοτερο ελπιδες για ενα καλυτερο αυριο....

              Αυτος ηταν και ο λογος που μας οδηγησε εμας εδω, παρολο που στην ελλαδα δεν ειχαμε φτασει στο εσχατο σημειο.

              Comment


                Originally posted by turms View Post
                Αυτος ηταν και ο λογος που μας οδηγησε εμας εδω, παρολο που στην ελλαδα δεν ειχαμε φτασει στο εσχατο σημειο.
                Χριστός Ανέστη παιδιά!

                turms, αυτό που έγραψες πλησιάζει πολύ κάτι που σκέφτομαι κάθε μέρα αυτές τις μέρες; Πόσοι έχουν φτάσει στο έσχατο σημείο; Από τη μια έχουμε τους ανθρώπους που χάνουν το σπίτι τους ή/και χρειάζονται τα συσσίτια. Από την άλλη ακούω στις ειδήσεις ότι ξεπέρασε κάθε προηγούμενο η έξοδος φέτος το Πάσχα. Όμως αυτό χρειάζεται χρήματα έτσι;

                Πάλι σκέφτομαι ότι προσωπικά δεν είμαι κοντά στο έσχατο σημείο (δηλαδή στον άσσο), αλλά με μαθηματική ακρίβεια οδηγούμαι εκεί μέσα στο εξάμηνο αν δεν πάρω τα μέτρα μου. Βασικά, θα ήμουν ήδη εκεί αν δεν είχα τους γονείς μου.

                Τελικά πώς ορίζουμε το έσχατο σημείο; Εγώ θεωρώ ότι ξεκινάει απ' όταν κόβεις από το φαγητό και την υγεία. Μου κάνει εντύπωση πώς σε κάθε χώρα υπάρχουν δουλειές που ο κόσμος θεωρεί "χάσιμο χρόνου" για να το πω ευγενικά, μέχρις ότου ξεκινήσει η πείνα. Συνέβη κι εδώ, συμβαίνει κι αλλού.

                Comment


                  εσχατο σημειο, θεωρω να μεινεις ανεργος χωρις ΚΑΜΙΑ ή εστω ελαχιστες πιθανοτητες να βρεις δουλεια η οποια μπορει να σε "ζησει" ...κατι το οποιο στην ελλαδα το βλεπω σχεδον βεβαιο για καποιον που δυστυχως μενει ανεργος.
                  Επιπλεον οταν λογω περικοπων κλπ φτανεις σε ενα σημειο που οπως ειπες, το επομενο που μπορεις να κοψεις ειναι το φαγητο σου και οι καθημερινες αναγκες, τοτε θεωρω πως οντως εισαι και παλι στο εσχατο σημειο. Δεν χρειαζεται να περιμενεις να μεινεις ανεργος. Οσον αφορα την υγεια, αυτη στην ελλαδα ειναι τραγικη ιστορια...

                  Οχι παντως, εγω δεν εμεινα ανεργος. Θεωρησα ομως μπροστα στο ενδεχομενο να μεινω, αν οχι σημερα σε 6 μηνες, 1 χρονο 2 χρονια (που ισως τα πραγματα θα ειναι χειροτερα στην χωρα μας και δεν θα βρισκω δουλεια), καλυτερη επιλογη να παω σε μια χωρα που οι πιθανοτητες να βρω μια δουλεια αν μεινω ανεργος ειναι παρα πολλες.
                  Και που η υγεια θα ειναι σε αξιοπρεπες επιπεδο χωρις φακελακια κλπ, δωρεαν ως ενα σημειο, που η παιδεια (αν κανω παιδια) θα ειναι επισης αρκετα καλη, και που θα εχω την δυνατοτητα οχι να παρω το καινουργιο Iphone αλλα τουλαχιστον να εχω λεφτα να παω ενα 3μερο μια εκδρομη.

                  Αλλα ολα αυτα ειναι προσωπικη αποψη.

                  Comment


                    έχεις δίκιο. Μην κάνεις το λάθος να περιμένεις "να φτιάξουν τα πράγματα", γιατί θα γυρίσουν εναντίον σου οι πιθανότητες. Το εξάμηνο γίνεται έτος και μετά ο χρόνος παίρνει περίεργη διάσταση. (3μιση χρόνια άνεργη!).

                    Φύγε σύντομα, φυσικά αν μπορείς, αν δεν είναι εγγυημένο ότι θα έχεις τη δουλειά σου σε έξι μήνες. Είναι τρελλό πόσο γρήγορα αλλάζουν οι συνθήκες ανά εξάμηνο τα τελευταία χρόνια! Λυπάμαι για όσους θέλουν να φύγουν και δεν μπορούν. Είναι εγκλωβισμένοι δυστυχώς σε άσχημο μέλλον. Μακάρι να βγω ψεύτρα αλλά δεν νομίζω ότι υπερβάλλω...

                    Comment


                      καλησπερα και παλι...θα ηθελα αν γνωριζει καποιος να με βοηθησει σχετικα...
                      εχω βρει 2 δουλιτσες καλες για πλακακια στην φρανκουρτη μεσω ενος γερμανικου γραφειου..αλλα ειναι για λιγο,για κανα δυο μηνες...τι θα χρειαστω να κανω αφου δεν θα παω για μονιμα? τιμολογιο μπορω να κοψω ελληνικο αφου θεωρειται ενδοκοινοτικη συνναλαγη....θα πρεπει να δηλωθω καπου ?
                      οποιες συμβουλες θα βοηθουσαν...
                      ευχαριστω

                      Comment


                        Πρωινό ΑΝΤ1 - 08/05/2013 Δέσποινα Λιότσου/κοινωνική λειτουργός δήμου Μονάχου.

                        Μεγάλο «κύμα» μεταναστών προς τη Γερμανία. Σύνδεση μέσω SKYPE : Δέσποινα Λιότσου/κοινωνική λειτουργός δήμου Μονάχου.

                        ANT1 WEB TV / Πρωινό ΑΝΤ1 – Ενημέρωση - 08/05/2013

                        ειναι βασικα ολοκληρη η εκπομπη η Κοινωνικη λειτουργος του μοναχου ειναι καπου στην μεση και μετα της εκπομπης... λεει ενδιαφεροντα πραγματα εγω τυχαια την ακουσα σημερα το πρωι στην δουλεια.
                        Better Think twice instead once

                        Comment


                          Μετά το 154το λεπτο ειναι. Συνοψιζω βασικά σημεία της κ. Λιότσου

                          ένας πτυχιουχος μπορει να παιρνει περιπου 2500 ευρω καθαρό μισθό
                          περιπου 1000-1200 ευρω μισθο για τους εργάτες
                          τα τροφιμα στο lidl γερμανιας ειναι 30-40% φθηνότερα από το lidl ελλάδας
                          ο έλληνας/πορτογάλος/ιταλός/ισπανός εργαζόμενος θα έχει τις ίδιες αποδοχές και δικαιώματα με τον γερμανό εργαζόμενο
                          Αυτή τη στιγμή η γερμανία χρειάζεται εκπαιδευτικούς, νοσηλευτές, πληροφορικάριους και άλλα δυο που μου ξεφευγουν τώρα

                          Comment


                            ενας πτυχιουχος το πιο πιθανο ειναι να παιρνει καπου 2.000 με 2.500 σε ΜΙΚΤΑ.
                            σιγουρα μπορεις να παρεις και περισσοτερα. Εξαρταται απο το τι εισαι , ποσο καλα ξερεις την γλωσσα κλπ
                            Αλλο γιατρος, αλλο μηχανικος, αλλο πληροφορικος, αλλο νοσηλευτης...

                            Ενας εργατης 1.200 καθαρα το βλεπω λιγο δυσκολο. Βεβαια και παλι εξαρταται...
                            To θεμα ειναι οτι οι περισσοτερες δουλειες για εργατες, ειναι μεσω zeitarbeit οι οποιο δινουν καπου 8.5 με 9 (μικτα ανα ωρα) στην καλυτερη
                            Για να παρεις 1.150 περιπου καθαρα στο πρωτο κλιμακιο φορολογιας θες 10/ωρα μικτα...
                            Αν βεβαια σε προσλαβει απευθειας εταιρεια, εισαι με βαρδιες κλπ τοτε σιγουρα τα λεφτα θα ειναι περισσοτερα.
                            Για παραδειγμα ενας εργατης στο αεροδρομιο μπορει να βγαζει και περισσοτερα.
                            Αλλα ειναι βαρδιες και δουλευεις και αργιες οποτε τα λεφτα ειναι περισσοτερα

                            Comment


                              Όλα είναι σχετικά... μερικά είναι σωστά αλά πάλι που γράφετε, ειλικρινά αναρωτιέμαι ποιες είναι οι πηγές τον πληροφοριών σας, τι να πω ρε παιδιά... κενό...

                              Ένας Camaraman στο RTL με 10 χρόνια εμπειρία εργασίας παίρνει 3.700 μικτά.. και δεν είναι και πτυχιούχος... ένας νταλικέρης με 10 χρόνια εμπειρία τα ίδια και βάλε...
                              Δεν είναι οι περισσότερες δουλείες μέσο Zeitarbeit, μόλις καλύπτουν ένα 2 % όλον τον εργαζομένων.
                              Ξεκολλιέστε από τα στερεότυπα τον “ποσόν” και μπείτε στον νόημα ενός κράτους δημοκρατίας και πρόνοιας και δεν εννοώ μόνο τα επιδόματα και φοροαπαλλαγές....
                              Εδώ βρίσκεις το δίκαιο σου. Δεν ευνοείται ο γιος του κουμπάρου. Όποιος είναι ικανός η ταλαντούχος προωθήσετε και ενισχύεται.

                              Χίλιες φορές τα αναφέραμε, τη παιδεία τη ασφάλεια τη σύνταξη όλα είναι σταθερές αξίες και πόσο μάλλον μπροστά στην αγωνία επιβίωση που ζει σήμερα η μισή Ελλάδα.

                              Ένα εργαζόμενο ζευγάρι με μόνο 2500 καθαρά χτίζει ένα σούπερ σπίτι και θα έχει μια σούπερ σύνταξη χωρίς ενοίκια... όλα αυτά όμως μακρόχρονα. Όποιος έρχεται φρέσκος από Ελλάδα και θέλει να κάνει την καλή του μέσα σε δυο χρόνια... αν δεν σας κυνηγάει η τύχει, απλά ξεχάστε το.

                              Comment


                                Originally posted by milu View Post
                                ειλικρινά αναρωτιέμαι ποιες είναι οι πηγές τον πληροφοριών σας
                                Originally posted by random View Post
                                Συνοψιζω βασικά σημεία της κ. Λιότσου
                                Originally posted by milu View Post
                                Ένα εργαζόμενο ζευγάρι με μόνο 2500 καθαρά χτίζει ένα σούπερ σπίτι και θα έχει μια σούπερ σύνταξη χωρίς ενοίκια... όλα αυτά όμως μακρόχρονα. Όποιος έρχεται φρέσκος από Ελλάδα και θέλει να κάνει την καλή του μέσα σε δυο χρόνια... αν δεν σας κυνηγάει η τύχει, απλά ξεχάστε το.

                                Comment

                                Working...
                                X