Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by milu View Post
    Όλα είναι σχετικά... μερικά είναι σωστά αλά πάλι που γράφετε, ειλικρινά αναρωτιέμαι ποιες είναι οι πηγές τον πληροφοριών σας, τι να πω ρε παιδιά... κενό...

    Ένας Camaraman στο RTL με 10 χρόνια εμπειρία εργασίας παίρνει 3.700 μικτά.. και δεν είναι και πτυχιούχος... ένας νταλικέρης με 10 χρόνια εμπειρία τα ίδια και βάλε...
    Δεν είναι οι περισσότερες δουλείες μέσο Zeitarbeit, μόλις καλύπτουν ένα 2 % όλον τον εργαζομένων.
    Ξεκολλιέστε από τα στερεότυπα τον “ποσόν” και μπείτε στον νόημα ενός κράτους δημοκρατίας και πρόνοιας και δεν εννοώ μόνο τα επιδόματα και φοροαπαλλαγές....
    Εδώ βρίσκεις το δίκαιο σου. Δεν ευνοείται ο γιος του κουμπάρου. Όποιος είναι ικανός η ταλαντούχος προωθήσετε και ενισχύεται.

    Χίλιες φορές τα αναφέραμε, τη παιδεία τη ασφάλεια τη σύνταξη όλα είναι σταθερές αξίες και πόσο μάλλον μπροστά στην αγωνία επιβίωση που ζει σήμερα η μισή Ελλάδα.

    Ένα εργαζόμενο ζευγάρι με μόνο 2500 καθαρά χτίζει ένα σούπερ σπίτι και θα έχει μια σούπερ σύνταξη χωρίς ενοίκια... όλα αυτά όμως μακρόχρονα. Όποιος έρχεται φρέσκος από Ελλάδα και θέλει να κάνει την καλή του μέσα σε δυο χρόνια... αν δεν σας κυνηγάει η τύχει, απλά ξεχάστε το.
    απολυτα Σ Ω Σ Τ Α οσα εγραψες!!! ετσι πρεπει να τα βλεπουμε τα πραγματα αν θελουμε να φυγουμε απο την στερεοτυπη μιζερια που καποιοι δεν λενε να βγαλουν απο πανω τους και συνεχιζουν να αναλοιωνονται χαλοντας φαια ουσια με το να συγκρινουν μονο μσθο σουπερ η ενοικια απο αυτα νομιζουν πως ξεχωριζουν ενα κρατος που οποτε ζητησεις την βοηθεια και οχι μονο οταν πας σε μια δημοσια υπηρεσια ξεμπερδευεις αμεσα και δεν ανακυκλωνεσαι μεσα απο οτι ο καθε υπαλληλος εχειτην διαθεση να σε εξυπηρετηδει, που εδω δεν ψαχνεις να βρεις το συγγενη του γνωστου του φιλου για να εξυπηρετηθεις...η για παραδειγμα βρε παιδια ποιος αστυνομικος στην ελλαδα θα τολμαγε να γραψει καποιον πολιτικο η τον οδηγο του πολιτικου και να μην σκεφτει οτι η καριερα του ελαβε τελος που τολμησε μονο να το κανει????????

    Comment


      Δεν ήταν κακό το ρεπορτάζ αν σκεφτούμε ότι ήταν στην πρωΐνή ζώνη, και άρα στριμωγμένο ανάμεσα σε πολλά θέματα. Είχα δει ένα ρεπορτάζ του Σρόϊτερ στον Άλφα, που ασχολούνταν με μετανάστες που έχουν ήδη γερό κομπόδεμα και ξεκινούν μία νέα ζωή με τρελλή εξειδίκευση του τύπου αστροφυσικός πυρηνικός με εξειδίκευση στα πετρώματα του δορυφόρου της σελήνης, στο Αμπού Ντάμπι. Μου άρεσε που εδώ προσγειώθηκαν σε καθημερινά επαγγέλματα και θεωρώ ότι το αναφέρθηκαν σε συγκεκριμένα ποσά σε μισθούς, αλλά και στο κόστος ζωής είναι μία πρόοδος.

      Προσέξατε ότι όταν ερωτήθηκε η κυρία στη Γερμανία για την ασφάλιση είπε κάτι σαν "είναι δεδομένο δεν το συζητάμε"; Μετά είπε πόσο είναι οι μισθοί και χάρηκαν όλοι στο στούντιο. Εγώ χάρηκα με την ασφάλιση. Θα κλαίω για πάντα τα μαύρα που δούλεψα και τα ένσημα που έχασα.

      Αν οι βασικοί λόγοι που μας κάνουν να φύγουμε από την Ελλάδα είναι: η δυσκολία στην ανεύρεση εργασίας, η ανασφάλεια όταν την έχουμε και οι απαράδεκτες συνθήκες εργασίας για πολλούς που εργάζονται, (καθώς και η ανύπαρκτη υποδομή υγείας και η κακή Παιδεία), νομίζω ότι τέτοια ρεπορτάζ επιβεβαιώνουν τα όσα ζούμε αλλά δεν είναι τα νούμερα που θα ακούσουμε που θα μας κάνουν να πάρουμε τόσο μεγάλη απόφαση. Πιστεύω ότι όσοι κολλάνε στο "πόσο πολλά" θα παίρνουν δεν έχουν τόσο έντονο πρόβλημα ακόμα στη ζωή τους στην Ελλάδα. Όταν τίθεται θέμα επιβίωσης θέτεις άλλα κριτήρια.

      Και τέλος σχετικά με "τις δουλειές που δεν θέλει να κάνει κανένας", που είπε η κυρία στο βίντεο ότι υπάρχουν στη Γερμανία (με μισθό 1.200 κύριε Στουρνάρα μας). Γιατί σε όλες τις χώρες οι ντόπιοι τις σνομπάρουν ποτέ μου δεν θα καταλάβω.

      Comment


        o ergatis pernei 8-15 evrw tin wra. den milaw gia servitorous. i enan upalilo grafeiou. milame gia ergati oikodomo. kai merikes douleies ama eisai kalos stin douleia sou kai ksereis tin texni perneis kai ews 23 evrw.

        Comment


          Originally posted by milu View Post
          Όλα είναι σχετικά... μερικά είναι σωστά αλά πάλι που γράφετε, ειλικρινά αναρωτιέμαι ποιες είναι οι πηγές τον πληροφοριών σας, τι να πω ρε παιδιά... κενό...

          Ένας Camaraman στο RTL με 10 χρόνια εμπειρία εργασίας παίρνει 3.700 μικτά.. και δεν είναι και πτυχιούχος... ένας νταλικέρης με 10 χρόνια εμπειρία τα ίδια και βάλε...
          Δεν είναι οι περισσότερες δουλείες μέσο Zeitarbeit, μόλις καλύπτουν ένα 2 % όλον τον εργαζομένων.
          Ξεκολλιέστε από τα στερεότυπα τον “ποσόν” και μπείτε στον νόημα ενός κράτους δημοκρατίας και πρόνοιας και δεν εννοώ μόνο τα επιδόματα και φοροαπαλλαγές....
          Εδώ βρίσκεις το δίκαιο σου. Δεν ευνοείται ο γιος του κουμπάρου. Όποιος είναι ικανός η ταλαντούχος προωθήσετε και ενισχύεται.

          Χίλιες φορές τα αναφέραμε, τη παιδεία τη ασφάλεια τη σύνταξη όλα είναι σταθερές αξίες και πόσο μάλλον μπροστά στην αγωνία επιβίωση που ζει σήμερα η μισή Ελλάδα.

          Ένα εργαζόμενο ζευγάρι με μόνο 2500 καθαρά χτίζει ένα σούπερ σπίτι και θα έχει μια σούπερ σύνταξη χωρίς ενοίκια... όλα αυτά όμως μακρόχρονα. Όποιος έρχεται φρέσκος από Ελλάδα και θέλει να κάνει την καλή του μέσα σε δυο χρόνια... αν δεν σας κυνηγάει η τύχει, απλά ξεχάστε το.
          Εμενα οι πηγες μου ειναι..εγω ο ιδιος.
          Γιατι οσον αφορα το Zeitarbeit, εγω ο ιδιος οταν κοιταω δουλειες ως εργατης, (τουλαχιστον στο ιντερνετ) το 90% για εργατες (Αποθηκες, εργοστασια κλπ) ειναι μεσω Zeitarbeit
          Και σιγουρα ενας οδηγος μετα απο 10 χρονια παιρνει 2.500 (ή δεν ξερω ποσο παραπανω)
          αλλα αν ξεκινησεις τωρα, στην Γερμανια καπου 1700 με 2000 μικτα θα παιρνεις

          Σε ολα τα αλλα που εγραψες συμφωνω απολυτως...για αυτο και εξαλλου βρισκομαι εδω και οχι ελλαδα

          Comment


            Αν κ δεν έχω γράψει πολλές φορές εδώ έχω να πώ τα εξής:

            -Δεν έχει σημασία που θα πας, αλλά τι θα πάρεις μαζί σου.
            -Μην χαλαρώνεις, μην βολεύεσαι, μην επαναυτείς. Στην ηλικία σου μπορείς εύκολα να μάθεις Γερμανικά σε ενα εύλογο διάστημα, να κάνεις κ εκπαίδευση σε dev ή ότι άλλο σου αρέσει ή ακόμα κ να κοιμάσαι μόνο 4 ώρες την ημέρα. Οτι θέλεις...

            ΜΗΝ σταματάς με τίποτα. Διάβασε σε αυτό το forum πόσο κουράγιο έχουν συμπολίτες μας που φεύγουν χωρίς γλώσσα κ καμία ειδίκευση κ πόσο καλά τα καταφέρνουν. Εγω τους διαβάζω κ ντρέπομαι που δεν έχω ούτε το 1% του κουράγιου τους!

            Είμαι επαγγελματίας πληροφορικής περ 18 χρόνια τώρα κ είμαι 40. Εχω 2 παιδάκια 11 κ 7 κ η σύζυγός μου είναι στρατιωτικός. Η κρίση ή όπως αλλιώς μπορεί να ονοματίσει κανείς αυτό που βιώνουμε με ξύπνησε κ κατάλαβα ότι τελικά κ εγώ τεμπέλης κ βολεμένος ήμουν.

            Ξεκίνησα υπερεντατικά Γερμανικά κ είμαι απο τους καλούς στο τμήμα μου, σε αντίθεση με τους νεότερους, το ίδιο κ άλλοι συνομήλικοι. Τόσα χρόνια μπορούσα να έχω τουλάχιστον 2 cert σε SAP, τα οποία είναι πανάκριβα ως εκπαίδευση, πολύ διάβασμα κ ενασχόληση, αλλά έχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ζήτηση. Παντού στον πλανήτη, ακόμα κ στην Ελλάδα μας. Τώρα για να τα κάνω θα πουλούσα ακόμα κ το αυτοκίνητο μου, που δεν έχω γιατί είχα πάντα εταιρικό... Το βόλεμα είναι ο καρκίνος κάθε ανθρώπου.

            Μην αγχώνεσαι κ μην χάνεις χρόνο, αν θέλεις να προοδεύσεις στην ζωή σου μπορείς να το κάνεις απο ..σήμερα. Τρέξε, lauf , όσο πιο γρήγορα μπορείς κ ξέχνα το εύκολο κ το "πιασάρικό". Προς Θεού δεν εννοώ ότι είσαι τεμπέλης.

            Εύχομαι ολόψυχα να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις, μόνο αυτό σου χρειάζεται. Καλή τύχη στην ζωή σου κ καλη επιτυχία σε ότι κ να κάνεις, είσαι σε σωστή τροχιά!

            ΓΠ

            Comment


              Απογοήτευση- Παράκληση εύρεσης εργασίας σε όλη τη Γερμανία- Ζητώ τη βοήθεια σας

              Καλησπέρα στο forum και από μεριάς μου.

              Ως νέο μέλος θέλω πρώτα να συστηθώ: Είμαι 29 χρονών, απόφοιτος πληροφορικής και οικονομικών (ΑΕΙ), άπταιστο επίπεδο γερμανικών, βασικά Αγγλικά και εδώ και έξι μίνες βρίσκομαι στη Γερμανία (περιοχή Φρανκφούρτης) λόγου εύρεσης εργασίας. Διαδικτυακοί τόποι όπως (χωρίς να κάνω διαφήμιση) jobscout24,stepstone,absolventa,monster,meineStadt , κτλπ. μου είναι γνωστοί όπου έχω και καταχωρημένο το βιογραφικό μου. Ρώτησα και εδώ στη περιοχή σε ότι υπάρχει, πήγα ο ίδιος. Ως τώρα έχω αποστείλει πάνω από 150 βιογραφικά όπου έχω πάρει 150 αρνητικές απαντήσεις. Πήγα σε τρεις "leihfirma" - πεδία πληροφικής- πωλήσεων- όπου εδώ και μίνες περιμένω κάποια θετική απάντηση. Τα έγγραφα μου με κάποιους συμβούλους που μίλησα δε παρουσιάζουν πρόβλημα, τόσο στη σύνταξη όσο και στην αναγνώριση. Δε μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα;;; Ίσως το ότι στην Ελλάδα μετά τις σπουδές δε μπόρεσα να μαζέψω εμπειρία πάνω στη πληροφορική (δεν είμαι άσχετος ασχολούμαι από παιδί- τελείωσα σχολή απλά δεν εργάστηκα ποτέ σε επαγγελματικό επίπεδο), παρά μόνο ενάμιση χρόνο στις πωλήσεις/ διοίκηση. Στέλνω σε αγγελίες που έχουν σχέσεις με πωλήσεις, μέχρι και trainee σε πληροφορική για να αποκτήσω την εμπειρία που ζητάνε αλλά τίποτα... Αρχίζω να απογοητεύομαι. Θέλω σε αυτό το σημείο να σας παρακαλέσω θερμά όλους όποιος γνωρίζει το οτιδήποτε σε όλη τη Γερμανία αν μπορεί να με ενημερώσει πάνω σε οποιοδήποτε τομέα, θέληση υπάρχει και σε εστιατόριο να δουλέψω ως service δεν έχω πρόβλημα, σε εργοστάσιο, δε τη φοβάμαι τη δουλειά ούτε ντρέπομαι απλά όλη μέρα να κάθεσαι δεν είναι ότι καλύτερο..... Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων και θα χαιρόμουν για οποιοδήποτε νέο.


              Φιλικά

              Ένα πατριωτάκι....

              Comment


                Σε βαρέθηκαν εκτός απο όλους εδώ και οι πάροχοι email (google, yahoo, hotmail k.a) με τα απίθανα καινούργια email που κάνεις για να κάνεις κάθε φορά νέα εγγραφή εδώ μέσα και να γράφεις την .... σου. Για γέλια είσαι.
                It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                Comment


                  Τεχνικος κλιματισμου στην γερμανια

                  Γεια σας παρακολουθω το φορουμ εδω και καιρο και ειναι η πρωτη φορα που ποσταρω.Με λενε κωστα ειμαι 30 χρονων και σκεφτομαι οπως και οι περισοτεροι ανθρωποι στην ελλαδα να μεταναστευσω.Ειχα δικο μου μαγαζι με κλιματιστικα οσπου πριν απο 1,5 χρονο το εκλεισα λογω κρισης και λογω ενος ατυχηματος κανω αυτην την δουλεια 10 χρονια.

                  Θα ηθελα να ρωτησω αν βαζουν οικιακου τυπου κλιματιστικα στα σπιτια και αν εχετε δει μεγαλες εγκαταστασεις κλιματισμου σε εμπορικα κεντρα,σινεμα ,σουπερ μαρκετ κτλ.Εχω αρκετα πλουσιο βιογραφικο πανω στον κλιματισμο.Υπαρχει περιπτωση να βρω κατι πανω στον τομεα αυτο.

                  ευχαριστω εκ των προτερων

                  Comment


                    Originally posted by mamra1983 View Post
                    Γεια σας παρακολουθω το φορουμ εδω και καιρο και ειναι η πρωτη φορα που ποσταρω.Με λενε κωστα ειμαι 30 χρονων και σκεφτομαι οπως και οι περισοτεροι ανθρωποι στην ελλαδα να μεταναστευσω.Ειχα δικο μου μαγαζι με κλιματιστικα οσπου πριν απο 1,5 χρονο το εκλεισα λογω κρισης και λογω ενος ατυχηματος κανω αυτην την δουλεια 10 χρονια.

                    Θα ηθελα να ρωτησω αν βαζουν οικιακου τυπου κλιματιστικα στα σπιτια και αν εχετε δει μεγαλες εγκαταστασεις κλιματισμου σε εμπορικα κεντρα,σινεμα ,σουπερ μαρκετ κτλ.Εχω αρκετα πλουσιο βιογραφικο πανω στον κλιματισμο.Υπαρχει περιπτωση να βρω κατι πανω στον τομεα αυτο.

                    ευχαριστω εκ των προτερων

                    Γνώσεις Γερμανικών? Χαρτιά, πιστοποιήσεις ότι είσαι τεχνικός κλιματισμού και εξαερισμού? Περιοχή στην οποί ασκέφτεσαι να πάς?

                    Το εππάγγελμα σου πάντως γενικά λέγεται Kälteanlagenbauer/in ή πιο γενικά Techniker/in - Heizungs-, Lüftungs-, Klimatechnik. Σύμφωνα πάντα με τον ΟΑΕΔ Γερμανίας ο μεικτός μισθός σε αυτό το επάγγελμα είναι € 2.573 bis € 2.888

                    Techniker/in - Heizungs-, Lüftungs-, Klimatechnik - BERUFENET, Berufsinformationen einfach finden
                    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                    Comment


                      Γεια σου κοσοφος.Απο γνωσεις γερμανικων δεν ξερω τιποτα αλλα σκεφτομαι να ξεκινησω αμεσα.Χαρτια το οτι ειμαι τεχνικος ειχα 2,5 χρονια μαγαζι οποτε μπορω πιστευω να το αποδειξω και κατι λιγα ενσημα απο 2 εταιριες οταν δουλευα υπαλληλος.Εχω εναν φιλο εξω απο το μοναχο σε μια πολη με 300.000 χιλιαδες κατοικους και μου ειπε οτι οι εχοντες πτυχιο τεχνικου τομεα παιρνουν 14 με 15 ευρω μεικτα.Αυτος τοσα παιρνει δουλευει σε μια εταιρια με ελικοπτερα(ητανε μηχανικος αεροσκαφων στον στρατο εποπ) αλλα ξερει απταιστα γερμανικα μεχρι 15 χρονων ητανε γερμανια.Επισης να σου πω οτι και σαν βοηθο να με παρουν δεν με πειραζει αν ο μαστορας παιρνει 2.500 ευρω οπως λες αντε ο βοηθος να παιρνει 1500 μου ειναι υπεραρκετα για να ζω αξιοπρεπως.

                      Comment


                        αυτα είναι μικτά αν δεν κάνω λάθος. δηλ υπολογισε απο τα 15 ευρώ την ώρα μένουν περίπου 10 καθαρά

                        Comment


                          georget Αυτος ο φιλος μου παιρνει 1780 με 1820 ευρω για πενθημερο οχταωρο οπου η μια ωρα περιπου ειναι τα διαλλειματα οποτε νομιζω οτι ειναι παραπανω απο 10 τα καθαρα.

                          Comment


                            Τοτε είναι μια χαρα, απλά ότανα κάνεις την συμφωνια να το ξεκαθαρίσεις αυτό :D

                            Comment


                              ioanni mporeis na kopseis timologio edw gia na plhrwtheis ekei.o enas sunadelfos pou eixa htan dhlomenos eforia sthn ellada kai eixe duo xronia sthn germania ekobe sthn ellada timologia kai plhrwnotan ekei.

                              Comment


                                kanonise na erthw ki egw gia kana merokamato epanw ante pare me thl na erthw.tha psofisoume apo thn peina............xaxa

                                Comment

                                Working...
                                X